*

Αποστολέας Θέμα: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!  (Αναγνώστηκε 1562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« στις: Ιανουάριος 19, 2008, 09:42:07 μμ »
Το παρακάτω κείμενο - δημοσίευση της μια εκ των δυο συναδέλφων που απολύονται δεν αφορά μόνο την ίδια ή τους συναδέλφους του κλάδου ΠΕ10. Θεωρώντας πως όλοι σε αυτό το forum αγωνιζόμασταν και αγωνιζόμαστε για τον διορισμό μας στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα νομίζω πως μας Αφορά Όλους. Γιατί όλοι μα όλοι μπορεί (παρότι σε κανέναν δεν το εύχομαι) να βρεθούμε αντιμέτωποι με την "παράνοια" του κρατικού μηχανισμού.
Σας παραθέτω το κείμενο που δημοσιεύτηκε στο alfavita

Απαράδεκτη επιχείρηση απόλυσης εκπαιδευτικού

ΔΗΛΩΣΗ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

 

Ονομάζομαι Σπουρδαλάκη Πηνελόπη του Δημητρίου και διορίστηκα ως μόνιμη εκπαιδευτικός του κλάδου Κοινωνιολογίας ΠΕ 10 στο Γενικό Λύκειο Χάρακα Ηρακλείου Κρήτης. Με αυτό το άρθρο θέλω να καταγγείλω τη -για δεύτερη φορά- προσπάθεια απόλυσης μου ως πράξη παράνομη, αντιδεοντολογική και υπονομευτική των στοιχειωδών εργασιακών κατακτήσεων. Ειδικότερα, καταγγέλλω ότι απειλούμαι- για δεύτερη φορά- από την αρμόδια Διοικητική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας- με απόλυση, ενώ:
α) Διορίστηκα νόμιμα ως μόνιμη εκπαιδευτικός του κλάδου ΠΕ 10, αφού πέτυχα στον πρόσφατο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και μετά από συνυπολογισμό των μορίων της Παιδαγωγικής μου Επάρκειας (είμαι κάτοχος του πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ).
β) Εκδόθηκε ΦΕΚ διορισμού (599/16-08 2007), βάσει του οποίου έγινε η τοποθέτησή μου στο σχολείο που υπηρετώ.
γ) Δημοσιεύτηκε το όνομά μου στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
δ) Μισθοδοτούμαι ως μόνιμα διορισμένη δημόσιος υπάλληλος από την αρχή της σχολικής χρονιάς.
ε) Καλύπτω, με τη θέση μου, πάγιες και σταθερές ανάγκες της Εκπαίδευσης, όπως επιβεβαιώνεται από την πράξη τοποθέτησής μου από το οικείο ΠΥΣΔΕ.
Μετά το νόμιμο διορισμό μου, πρώτη φορά έγινε προσπάθεια Ανάκλησης της Πράξης διορισμού μου στις 8 Νοεμβρίου , επειδή άλλοι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ- των οποίων το πιστοποιητικό σπουδών για την Παιδαγωγική Επάρκεια αρχικά είχε αμφισβητηθεί- δικαιώθηκαν εκ των υστέρων στη διαδικασία της ένστασης που είχαν υποβάλει.
Συγκεκριμένα, σήμερα (18-1-08), ενώ δίδασκα στο σχολείο, όπου εργάζομαι (Γενικό Λύκειο Χάρακα), ενημερώθηκα προφορικά από υπάλληλο του Υπουργείου Παιδείας ότι σύντομα δεν θα είμαι εργαζόμενη γιατί εντός ολίγων ημερών θα δημοσιευθεί η ήδη υπογεγραμμένη πράξη ανάκλησης του διορισμού μου!
Εκτός αυτού ενημερώθηκα ότι δεν θα αναγνωριστεί η ως τώρα προϋπηρεσία μου (πέντε μήνες στην Εκπαίδευση) και μάλιστα είμαι τυχερή που δεν θα ζητηθεί η επιστροφή των μισθών μου από την ως τώρα νόμιμη εργασία μου...

Το ερώτημα μου προς το ελληνικό κράτος είναι το εξής: Για πόσο καιρό ακόμα θα με αξιολογεί το ίδιο ως «επιτυχούσα» και στη συνέχεια θα μου στερεί κάθε δικαίωμα στην εργασία;
Ως απόφοιτη Κρατικού Ελληνικού Πανεπιστημίου (Σχολή Κοινωνιολογίας Παντείου), κάτοχος Master αναγνωρισμένο από την ελληνική Υπηρεσία ΔΙΚΑΤΣΑ, κάτοχος πιστοποιητικού Παιδαγωγικής Κατάρτισης από την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα (ΑΣΠΑΙΤΕ) και το σημαντικότερο διοριστέα μέσω του πανελλαδικού διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, ως πότε πρέπει να αποδεικνύω ότι δικαιωματικά κατέκτησα μια θέση στη Μέση Εκπαίδευση; Πετυχαίνοντας ένα στόχο ύστερα από μια πορεία χρόνων, διεκδικώντας αξιοκρατικά και με κόπο κάθε είδους εξέταση και εμπόδιο που το κράτος μου είχε θέσει ως τώρα…
Ούτε στο χειρότερο μου εφιάλτη δεν είχα φανταστεί ότι θα ερχόταν η στιγμή που θα έπρεπε να αντιμετωπίσω την ανάκληση διορισμού μου και μάλιστα στη μέση της χρονιάς λόγω «λάθους» (;;) του ΑΣΕΠ.
Πέρα από την προσωπική μου αναστάτωση, προφανώς δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον των αρμόδιων οργάνων για τη βλάβη που προκαλούν γενικότερα στο κοινωνικό σύνολο:
α) Κατ’ αρχήν στο σχολείο όπου στη μέση της χρονιάς θα αλλάξει καθηγητή (γεγονός που δυστυχώς συμβαίνει ήδη πολύ συχνά λόγω του καθεστώτος των ωρομισθίων, των αναπληρωτών κτλ.). Και μάλιστα έναν καθηγητή ο οποίος διδάσκει σε όλες τις τάξεις του Λυκείου, καθώς και μαθήματα Πανελλαδικών.
β) κινδυνεύει να σταματήσει η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη γιατί εγώ υπήρξα υπεύθυνη σχεδιασμού της.
Άραγε το εκπαιδευτικό μας σύστημα πόσες άλλες δυσλειτουργίες μπορεί ακόμα να αντέξει;; Πώς μπορούν οι μαθητές να πιστέψουν στο θεσμό της Εκπαίδευσης, να αγαπήσουν το σχολείο και να προσπαθήσουν να επιτύχουν στη ζωή τους μέσω μιας καλής σχολικής απόδοσης, όταν το κράτος λειτουργεί κατά αυτόν τον τρόπο; Όταν δηλαδή ακόμα και οι εκπαιδευτικοί δυσκολεύονται πλέον να το πιστέψουν…
Επίσης ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο συνειδητοποιεί πλέον ότι η ανασφάλεια και ο φόβος της ανεργίας δεν ανήκουν μόνο στον ιδιωτικό τομέα, αλλά και στο δημόσιο.
Και όλα αυτά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί αν το κράτος έλυνε με διαφορετικό τρόπο το «λάθος» του ΑΣΕΠ. Αλλά τελικά «τα κονδύλια δεν είναι αρκετά», ούτε και οι νόμοι που εφαρμόζονται κατάλληλοι για να αποδοθεί δικαιοσύνη.
Τέλος θα ήθελα να δηλώσω την ικανοποίηση μου για τη στήριξη του Σωματείου μου, που τόσο σε Α/θμιο επίπεδο (ΕΛΜΕ Ηρακλείου), όσο και στο Β/θμιο (ΟΛΜΕ), προασπίστηκε το αυτονόητο της κατοχύρωσης της πράξης του διορισμού μου, αναγνωρίζοντας συγχρόνως και το δικαίωμα όσων εκ των υστέρων δικαιώθηκαν να διοριστούν. Επίσης και το Σύλλογο των Καθηγητών του Λυκείου-Γυμνασίου Χάρακα για τη συμπαράσταση τους.

ΘΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΤΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΜΕΣΟ ΤΟ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.


 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2008, 05:02:34 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:09 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 10:02:49 μμ »
Νομίζω πως είναι τουλάχιστον πολύ θλιβερή η όλη κατάσταση και για τις δύο πλευρές. Από τη μια είναι όσοι έχουν πτυχίο ασπαιτε και από την άλλη όσοι προηγούνται στη βαθμολογία. Αν θυμάμαι καλά έχει βγει δικαστική απόφαση που δικαιώνει τους δεύτερους, και προφανώς με βάση αυτήν τώρα ανακαλείται ο διορισμός των πρώτων που είχαν γράψει χαμηλότερα αλλά είχαν την παιδαγωγική κατάρτιση. Δεν ξέρω που βρίσκεται το δίκαιο τώρα που έχουν ήδη διοριστεί. Γιατί να πρέπει να φύγουν. Όμως και γιατί να μην διοριστούν όσοι προηγούνταν σε βαθμολογία; Δύσκολο να αποφασίσει κανείς, ειδικά όταν έχουμε αναγάγει τον διορισμό σε υπεραξία.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 10:18:30 μμ »
Βρε μη χειρότερα!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανεις δε θα ήθελε να είναι σε αυτή τη θέση.
Να κάνεις τόσο αγώνα και μετά...........

Μακάρι να βγουν από αυτήν την κατάσταση με τις όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες.

Εδώ κοντεύουμε να ξεχάσουμε να μιλάμε ελληνικά!
Από τη στιγμή που ο ΑΣΕΠ χαρακτιρίζει κάποιον διαγωνιζόμενο ως επιιτυχών,
ακόμα κι αν αυτός ο διαγωνιζόμενος δεν πέτυχε το στόχο του,
δηλαδή το διορισμό του, όλα είναι πιθανά.

Δεν είναι τυχαίο ότι η ερωμένη του Ζαχόπουλου είναι φιλόλογος..............
Όλες για εκεί μας βλέπω............!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2008, 10:24:10 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 10:25:10 μμ »
Δεν έχει να κάνει με το ποιοί έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και ποιοί όχι. Ως προς αυτό το καθεστώς δεν έχει αλλάξει τίποτα ως προς τα αποτελέσματα αυτού του διαγωνισμού.

Οι δύο συνάδελφοι που απολύονται,  απολύονται γιατί το ΑΣΕΠ έκανε λάθος και αναγνώρισε το μεταπτυχικό δύο άλλων υποψηφίων ως μεταπτυχιακό που τους εξασφάλιζε την παιδαγωγική επάρκεια ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ κάτι μηνών. (Σημ. ακόμη δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για το ποιοι τίτλοι μεταπτυχιακών στις επιστήμες αγωγής θεωρούνται ότι εξασφαλίζουν παιδαγωγική επάρκεια)
Οι δύο συνάδελφοι που απολύονται τώρα γιατί ανακάλυψαν οι «αρμόδιοι» το λάθος εκ των υστέρων, παραμένουν στον πίνακα διοριστέων για την σχολική χρονιά 2008-2009.
Το θέμα είναι ότι αυτοί οι δύο άνθρωποι από λάθος του Κράτους διορίστηκαν και τοποθετήθηκαν σε σχολική μονάδα ένα χρόνο πριν(δηλαδή το σχολικό έτος 2007-2008 κι όχι όπως θα έπρεπε το 2008-2009)  και τώρα του λένε μας «συγχωρείται κάναμε λάθος, ξαναπεράστε τον Σεπτέμβρη να σας διορίσουμε».
Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι σημαίνει για κάποιον να ρυθμίσει τη ζωή του με βάση μια «χ» κατάσταση και μετά να του πουν : όχι τώρα πήγαινε πίσω και ζήσε με τις «ψ» συνθήκες.
Τέλος, το θέμα δεν είναι να πάρουμε τη μεριά των μεν ή των δε συναδέλφων και να μπούμε στη συζήτηση ποιές να διοριστούν και ποιές να απολυθούν.
Το πρόβλημα είναι πως ο καθένας απο εμάς μπορεί να βρεθεί στην ίδια θέση εξαιτίας της αυθεραισίας του κρατικού μηχανισμού. Λέτε το κράτος να μην μπορεί να αντέξει το κόστος ώστε να παραμείνουν οι δύο συνάδελφοι στη θέση τους αλλά και να διορίσει και τις δύο άλλες που από λάθος και πάλι του κρατικού μηχανισμού δεν διορίστηκαν όταν έπρεπε? 'Η πιστεύεται πως όλη η "ηθική" και η τήρηση του "γράμματος του νόμου" εξαντλήται στη συγκεκριμένη περίπτωση?
Όταν κάνει λάθος ο πολίτης καλείται να πληρώσει, όταν κάνουν λάθος οι φορείς πάλι ο πολίτης θα πρέπει να πληρώσει?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2008, 10:36:58 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:09 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 11:12:44 μμ »

Ε βέβαια, σκεφτείτε το ενδεχόμενο,δεδομένου του μόνιμου μισθού, να πήραν κάποιο δάνειο !
Ή να "διορίστηκαν" μακριά από τα σπίτια και τις οικογένειές τους !

Βρέθηκαν σε πολυ δύσκολη θέση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2008, 03:00:02 μμ »
 :-\

Εφόσον οι ενστάσεις που δικαιώθηκαν είναι νόμιμες δεν μπορείς να κάνεις τπτ και από την πλευρά του κράτους δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό εκτός από αυτό που γίνεται (δλδ να απομακρύνουν εσένα από την θέση σου και να μπουν οι δικαιωθέντες). Από την άλλη όμως, εφόσον τόσο καιρό δουλεύεις νόμιμα (δλδ ήσουν μέχρι την δικαίωση των ενστάσεων η καταλληλότερη για την θέση) και όχι με παράνομο τρόπο (πχ ψεύτικα πτυχία ασπαιτε όπως έχει ακουστεί για άλλες περιπτώσεις):
1ον δεν νομίζω ότι σου κάνουν χάρη που δεν σου ζητάνε τους μισθούς πίσω, γιατί τα λεφτά αυτά τα δούλεψες
2ον πρέπει να σου αναγνωριστεί η προϋπηρεσία γιατί επί 5 μήνες ΕΜΠΑΙΝΕΣ σε τάξη και ΕΚΑΝΕΣ μάθημα βρισκόμενη εκεί νόμιμα.

Καλό κουράγιο στην περιπέτειά σου.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχούσα, διοριστέα αλλά τελικά Απολύεται!!!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2008, 05:13:46 μμ »
happiness, δεν είμαι εγώ που υφίσταμαι αυτό το φιάσκο αλλά η συνάδελφος που παραθέτει το όνομά της στο κείμενο που δημοσίευσε στο alfavita.
Επαναλαμβάνω πως οι συνάδελφοι που απολύονται και διορίστηκαν τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε είναι καθόλα νόμιμες. Όπως πιθανόν νόμιμα διεκδικούν και το διορισμό τους οι δύο άλλες. Το θέμα είναι πως αυτή τη στιγμή ταλαιπωρούνται 4 άνθρωποι γιατι αυτοί που θα έπρεπε να έχουν κάνει τη δουλειά τους δεν την έκαναν όταν έπρεπε. Και βέβαια θα πρέπει να αναφέρω πως υπάρχει ακόμη ένας συνάδελφος που ενώ μέχρι τέλος Οκτωβρίου θεωρούσε τον εαυτό του επιτυχών και διοριστέο τον Σεπτέμβρη του 2008 ξαφνικά του ανακοίνωσαν πως δεν διορίζεται γιατί έχουν κάνει λάθος στα οριστικά αποτελέσματα!!!
Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ πως τα πράγματα είναι έτσι απλά και πως το κράτος πράττει ως όφειλε.  Έχει ευθύνη τόσο το ΥΠΕΠΘ όσο και ο ΑΣΕΠ και οφείλουν να αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους ως ανθρώπους κι όχι ως απλά ονόματα ή αριθμούς.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.