*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 542266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2114 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:04:36 μμ »
Εαν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος να υπολογίσω το μκ μου:
Όταν προσλήφθηκα φέτος είχα ήδη προϋπηρεσία 3 έτη και 11 μήνες περίπου. Το μεταπτυχιακό δίνει άλλα 2 χρόνια αν έχω καταλάβει καλά! Οπότε η προυπηρεσία μου (για μκ) είναι περίπου 5 έτη και 11 μήνες;;; Σε ποιο μκ μπαίνω; (πέρυσι ως αναπληρώτρια είχα μκ 16)
- Προσλήφθηκα πριν από 1/11/2011.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2012, 03:27:21 μμ από mous »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:46 »

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2115 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:11:33 μμ »
Αυτό που λίγο αξίζει προσοχής είναι το θέμα  της πρόσληψης πριν ή μετα την 1-11-2011.
Οπως αναφερθηκε παραπάνω αναπληρωτης που προσλήφθηκε πριν την 1-11 και έχει π.χ.5 μηνες προυπηρεσια και μεταπτυχιακό (=2χρόνια και 5μηνες) θα μπει στο στ βαθμο γιατι 0-3 μπαινει ΣΤ ενώ αυτός που προσλήφθηκε μετα την 1-11 και εχει μεταπτυχιακο ακόμη και χωρις προυπηρεσια μπαινει κατευθειαν Ε.
Έτσι είναι ή κάνω λάθος;
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2116 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:32:37 μμ »
Αυτό που λίγο αξίζει προσοχής είναι το θέμα  της πρόσληψης πριν ή μετα την 1-11-2011.
Οπως αναφερθηκε παραπάνω αναπληρωτης που προσλήφθηκε πριν την 1-11 και έχει π.χ.5 μηνες προυπηρεσια και μεταπτυχιακό (=2χρόνια και 5μηνες) θα μπει στο στ βαθμο γιατι 0-3 μπαινει ΣΤ ενώ αυτός που προσλήφθηκε μετα την 1-11 και εχει μεταπτυχιακο ακόμη και χωρις προυπηρεσια μπαινει κατευθειαν Ε.
Έτσι είναι ή κάνω λάθος;
Σωστά, τέτοιου τύπου είναι τα προβλήματα που προκύπτουν αλλά κανείς στα κεντρικά δεν δίνει απαντήσεις, έτσι η κάθε δευτεροβάθμια το χειρίζεται όπως της κατέβει. Μπάχαλο.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2117 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:44:22 μμ »
Αυτό που λίγο αξίζει προσοχής είναι το θέμα  της πρόσληψης πριν ή μετα την 1-11-2011.
Οπως αναφερθηκε παραπάνω αναπληρωτης που προσλήφθηκε πριν την 1-11 και έχει π.χ.5 μηνες προυπηρεσια και μεταπτυχιακό (=2χρόνια και 5μηνες) θα μπει στο στ βαθμο γιατι 0-3 μπαινει ΣΤ ενώ αυτός που προσλήφθηκε μετα την 1-11 και εχει μεταπτυχιακο ακόμη και χωρις προυπηρεσια μπαινει κατευθειαν Ε.
Έτσι είναι ή κάνω λάθος;
Σωστά, τέτοιου τύπου είναι τα προβλήματα που προκύπτουν αλλά κανείς στα κεντρικά δεν δίνει απαντήσεις, έτσι η κάθε δευτεροβάθμια το χειρίζεται όπως της κατέβει. Μπάχαλο.

Τα έχουμε μπερδέψει λίγο: Η κατάταξη των υπηρετούντων μονίμων έγινε σε βαθμούς (άρθρο 28) και μετά από αυτό με βάση τον χρόνο που πλεόναζε έγινε και κατάταξη σε Μ.Κ. Για τους συμβασιούχους ορισμένου χρόνου δεν μπορεί να γίνει κατάταξη σε βαθμό συνεπώς δεν μπορεί να ισχύσει το άρθρο 28.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:46 »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2118 στις: Μάρτιος 11, 2012, 03:47:10 μμ »
Εαν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος να υπολογίσω το μκ μου:
Όταν προσλήφθηκα φέτος είχα ήδη προϋπηρεσία 3 έτη και 11 μήνες περίπου. Το μεταπτυχιακό δίνει άλλα 2 χρόνια αν έχω καταλάβει καλά! Οπότε η προυπηρεσία μου (για μκ) είναι περίπου 5 έτη και 11 μήνες;;; Σε ποιο μκ μπαίνω; (πέρυσι ως αναπληρώτρια είχα μκ 16)
- Προσλήφθηκα πριν από 1/11/2011.
- Το φεκ που ήρθε στο e-mail του σχολείου μας για τον υπολογισμό του μκ των αναπληρωτων είναι αυτό http://www.mpratis.gr/012/fek414.pdf

Πώς μαθαίνουμε ποια μκ αφορούν εμάς τους αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2119 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:02:53 μμ »
στοsite της δδε πρεβεζας εχουν αναρτησει την κατασταση για την καταταξη των αναπληρωτων όπως αυτη τους εσταλη απο το υπουργειο.ριξτε μια ματια για να λυθουν αποριες

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2120 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:28:49 μμ »
στοsite της δδε πρεβεζας εχουν αναρτησει την κατασταση για την καταταξη των αναπληρωτων όπως αυτη τους εσταλη απο το υπουργειο.ριξτε μια ματια για να λυθουν αποριες

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2121 στις: Μάρτιος 11, 2012, 07:42:10 μμ »
στοsite της δδε πρεβεζας εχουν αναρτησει την κατασταση για την καταταξη των αναπληρωτων όπως αυτη τους εσταλη απο το υπουργειο.ριξτε μια ματια για να λυθουν αποριες

Καμία απορία δεν λύνει αυτός ο μπακαλο-πίνακας: http://dide.pre.sch.gr/portal/images/stories/eggrafa/various/misthodosia/YPDBMTH_table_katataji_anaplirwtwn.pdf

Όπως αναφέρει στο κάτω μέρος δεν αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών, ό,τι και να ισχυρίζεται η ΔΔΕ Πρέβεζας στην ιστοσελίδα της. Εξάλλου, δεν υπάρχει ούτε διαβιβαστικό ούτε τίποτα, από πού τεκμαίρεται ότι αυτός ο πίνακας αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών; Να βάλω κι εγώ ένα φιλαράκι μου στο Υπουργείο να μου στείλει έναν άλλο πίνακα και να ισχυριζόμαι ότι με αυτόν γίνεται η κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών.

Άσε που σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα ο Αναπληρωτής με προϋπηρεσία 6 έτη και 1 μέρα και χωρίς Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό πηγαίνει στο Δ0, κάτι που ούτε ο πιο αισιόδοξος εδώ μέσα δεν το πιστεύει πλέον.

Το θέμα θα διευθετηθεί μόνο με εγκύκλιο που θα περιλαμβάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, κάτι στο οποίο δεν μας έχει συνηθίσει το ΥΠΔΒΜΘ, πέραν των εγκυκλίων μεταθέσεων και αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2122 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:17:06 μμ »
θελω να ρωτησω κατι συναδελφοι χωρις να παρεξηγηθω. γιατι τοσος ντορος με τη βαθμολογικη-μισθολογικη καταταξη μας? οι διαφορες ειναι ελαχιστα χρηματα κατα την κριση μου. δηλαδη σας φαινονται λιγα τα 850 αλλα αρκετα τα 940 για παραδειγμα?
γιατι εγω και στις 2 περιπτωσεις εχω προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος FOTINISER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2123 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:33:07 μμ »
όλοι έχουν πρόβλημα με τα χρήματα που μας δίνουν, αλλά έτσι που μας κατάντησαν και τα 50 ευρώ παραπάνω να πάρουμε είναι ευπρόσδεκτα

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2124 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:36:07 μμ »
Δεν είναι τα 50 ευρω παραπάνω αλλά το απίστευτο και ΠΑΡΑΛΟΓΟ ..οι εκπαιδευτικοί μιας χωρας να πληρώνονται ο καθένας διαφορετικά επειδη η καθε διευθυνση προβαινει σε διαφορετικές ενεργειες από την αλλη.
Εμένα αυτό με εξοργιζει.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2125 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:36:43 μμ »

Όπως αναφέρει στο κάτω μέρος δεν αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών, ό,τι και να ισχυρίζεται η ΔΔΕ Πρέβεζας στην ιστοσελίδα της. Εξάλλου, δεν υπάρχει ούτε διαβιβαστικό ούτε τίποτα, από πού τεκμαίρεται ότι αυτός ο πίνακας αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών; Να βάλω κι εγώ ένα φιλαράκι μου στο Υπουργείο να μου στείλει έναν άλλο πίνακα και να ισχυριζόμαι ότι με αυτόν γίνεται η κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών.

Το θέμα θα διευθετηθεί μόνο με εγκύκλιο που θα περιλαμβάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, κάτι στο οποίο δεν μας έχει συνηθίσει το ΥΠΔΒΜΘ, πέραν των εγκυκλίων μεταθέσεων και αποσπάσεων.

Ο πίνακας εστάλη από το αρμόδιο Τμήμα του Υπουργείου σε όλες τις ΔΔΕ σε συνέχεια της Κ.Υ.Α. για την κατάταξη των αναπληρωτών. Πράγματι, δεν υπήρχε διαβιβαστικό.

Συμφωνώ ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αποκλείεται αυτό να γίνει από το Υπ. Παιδείας. Πρέπει να αποσταλεί κάτι από το Υπ. Οικονομικών.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2126 στις: Μάρτιος 11, 2012, 08:54:45 μμ »

Όπως αναφέρει στο κάτω μέρος δεν αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών, ό,τι και να ισχυρίζεται η ΔΔΕ Πρέβεζας στην ιστοσελίδα της. Εξάλλου, δεν υπάρχει ούτε διαβιβαστικό ούτε τίποτα, από πού τεκμαίρεται ότι αυτός ο πίνακας αφορά την κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών; Να βάλω κι εγώ ένα φιλαράκι μου στο Υπουργείο να μου στείλει έναν άλλο πίνακα και να ισχυριζόμαι ότι με αυτόν γίνεται η κατάταξη των Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών.

Το θέμα θα διευθετηθεί μόνο με εγκύκλιο που θα περιλαμβάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, κάτι στο οποίο δεν μας έχει συνηθίσει το ΥΠΔΒΜΘ, πέραν των εγκυκλίων μεταθέσεων και αποσπάσεων.

Ο πίνακας εστάλη από το αρμόδιο Τμήμα του Υπουργείου σε όλες τις ΔΔΕ σε συνέχεια της Κ.Υ.Α. για την κατάταξη των αναπληρωτών. Πράγματι, δεν υπήρχε διαβιβαστικό.
Συμφωνώ ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αποκλείεται αυτό να γίνει από το Υπ. Παιδείας. Πρέπει να αποσταλεί κάτι από το Υπ. Οικονομικών.

Έτσι εξηγείται και το ότι η καθε διευθυνση προβαινει σε διαφορετικές ενεργειες από την αλλη.
το απίστευτο και ΠΑΡΑΛΟΓΟ ..οι εκπαιδευτικοί μιας χωρας να πληρώνονται ο καθένας διαφορετικά επειδη η καθε διευθυνση προβαινει σε διαφορετικές ενεργειες από την αλλη.
Εμένα αυτό με εξοργιζει.

Και ναι κι εμένα με εξοργίζει και με καταθλίβει ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος FOTINISER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2127 στις: Μάρτιος 11, 2012, 09:12:45 μμ »
στην πρωτοβάθμια που ρώτησα μου είπαν ότι αυτοί βάζουν στα στοιχεία στο πρόγραμμα  για την Ενιαία Αρχή Πληρωμών και αυτό βγάζει αυτόματα με ποιο βαθμό - κλιμάκιο θα πληρωθούμε .Ελπίζω οι αρμόδιοι του προγράμματος να το διορθώσουν από το υπουργείο οικονομικών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.