*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 540716 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1176 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:46:08 μμ »
Παράλληλη στήριξη αναπληρωτής  ΕΣΠΑ πε70 με 24 ώρες απο Νοέμβριο 853 ευρώ!!!Χθες πήρα και το σημείωμα αποδοχών.Το νέο μισθολόγιο στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.Η κατάταξη σε όλους τους αναπληρωτές έχει γίνει στο βαθμό ΣΤ .Ο εισαγωγικός μισθός για αναπληρωτή είναι 853.Στους αναπληρωτές εκτος ΕΣΠΑ η εφαρμογή θα γίνει απο Φλεβάρη και παράλληλα θα γίνει και αναδρομική κράτηση  150 ευρώ περίπου κάθε μήνα για 5 μήνες διότι το νέο μισθολόγιο ισχύει απο 1 Νοεμβρίου.Δηλαδή ο μισθός αναπληρωτή θα είναι 680-700 ευρώ περίπου απο Φλεβάρη μέχρι Ιούνιο.ΥΓ:Μην ξεχάσετε αν γίνουν εκλογές να τους ξαναψηφίσετε!!!!!!

Για ποιο λόγο όλοι οι αναπληρωτές κατατάσσονται στο Στ ,  να υπενθυμίσω ότι τουλάχιστον εμείς στην Κέρκυρα πληρωνόμαστε με μκ 18 απο την αρχή της σχολικής χρονιάς, πράγμα που σημαίνει πως μέσα στο πεντάμηνο έχουμε χάσει πάνω από 500 ευρώ. Επίσης η ωρίμανση από τον βαθμό ΣΤ στο Ε προϋποθέτει 2 χρόνια προϋπηρεσία δηλάδή σχεδόν όλοι οι αναπληρωτές θα επρέπε να μπούν στον Ε , αφού δεν είναι μόνιμοι για να κριθούν. Να ρωτήσω το εξής τότε , τα χρήματα που μας χρωστούν θα τα πάρουμε αναδρομικά; Τότε για ποιό λόγο να μας κάνουν και κρατήσεις απο πάνω; Και κάτι ακόμη το επίδομα ειδικής δεν έχει καταργηθεί;
Σημειώνω επίσης ότι και εμείς δεν έχουμε πληρωθεί ακόμη για Δεκέμβρη...
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:41 »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1177 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:49:53 μμ »
Προσωπικά με μεταπτυχιακό και χωρίς άλλα επιδόματα για το Δεκεμβρη μου έβαλαν 1114 Ε, ενώ για Νοέμβρη 1138. Αν κάποιος ανήκει στην περίπτωσή μου ας αναφέρει με τη σειρά του πόσα πήρε, γιατί μου φαίνεται καθε ΔΙΔΕ κάνει τα δικά της

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1178 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:54:14 μμ »
Θέλουν όλους τους αναπληρωτές να τους πληρώνουν, είτε με το νέο είτε με το παλιό μισθολόγιο,χωρίς την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας.Αίτιο?Μα για να πληρώνουν όσο το δυνατό λιγότερο.Τι άλλο?Γιαυτό μας βάλαν όλους στο ΣΤ βαθμό.Γιαυτό μας βάλαν όλους στο ΜΚ18.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1179 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:12:01 μμ »
Ξέρει κάποιος αναπληρωτής αν πληρώσανε οι κυκλάδες για τον μήνα Δεκέμβριο !!!!! Για ν
Νοεμβρη είχαμε πληρωθεί στης 8 Δεκέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:41 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1180 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:23:22 μμ »
Παράλληλη στήριξη αναπληρωτής  ΕΣΠΑ πε70 με 24 ώρες απο Νοέμβριο 853 ευρώ!!!Χθες πήρα και το σημείωμα αποδοχών.Το νέο μισθολόγιο στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.Η κατάταξη σε όλους τους αναπληρωτές έχει γίνει στο βαθμό ΣΤ .Ο εισαγωγικός μισθός για αναπληρωτή είναι 853.Στους αναπληρωτές εκτος ΕΣΠΑ η εφαρμογή θα γίνει απο Φλεβάρη και παράλληλα θα γίνει και αναδρομική κράτηση  150 ευρώ περίπου κάθε μήνα για 5 μήνες διότι το νέο μισθολόγιο ισχύει απο 1 Νοεμβρίου.Δηλαδή ο μισθός αναπληρωτή θα είναι 680-700 ευρώ περίπου απο Φλεβάρη μέχρι Ιούνιο.ΥΓ:Μην ξεχάσετε αν γίνουν εκλογές να τους ξαναψηφίσετε!!!!!!

Oι 5 μήνες ποιοι ειναι;

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1181 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:41:04 μμ »
Παράλληλη στήριξη αναπληρωτής  ΕΣΠΑ πε70 με 24 ώρες απο Νοέμβριο 853 ευρώ!!!Χθες πήρα και το σημείωμα αποδοχών.Το νέο μισθολόγιο στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.Η κατάταξη σε όλους τους αναπληρωτές έχει γίνει στο βαθμό ΣΤ .Ο εισαγωγικός μισθός για αναπληρωτή είναι 853.Στους αναπληρωτές εκτος ΕΣΠΑ η εφαρμογή θα γίνει απο Φλεβάρη και παράλληλα θα γίνει και αναδρομική κράτηση  150 ευρώ περίπου κάθε μήνα για 5 μήνες διότι το νέο μισθολόγιο ισχύει απο 1 Νοεμβρίου.Δηλαδή ο μισθός αναπληρωτή θα είναι 680-700 ευρώ περίπου απο Φλεβάρη μέχρι Ιούνιο.ΥΓ:Μην ξεχάσετε αν γίνουν εκλογές να τους ξαναψηφίσετε!!!!!!

Oι 5 μήνες ποιοι ειναι;

Φεβρουάριος έως Ιούνιος.Σωστά τα λέει ο Λάμπρος.Την ίδια αίσθηση και πληροφορίες έχω και γω.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1182 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 04:40:08 μμ »
Παράλληλη στήριξη αναπληρωτής  ΕΣΠΑ πε70 με 24 ώρες απο Νοέμβριο 853 ευρώ!!!Χθες πήρα και το σημείωμα αποδοχών.Το νέο μισθολόγιο στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.Η κατάταξη σε όλους τους αναπληρωτές έχει γίνει στο βαθμό ΣΤ .Ο εισαγωγικός μισθός για αναπληρωτή είναι 853.Στους αναπληρωτές εκτος ΕΣΠΑ η εφαρμογή θα γίνει απο Φλεβάρη και παράλληλα θα γίνει και αναδρομική κράτηση  150 ευρώ περίπου κάθε μήνα για 5 μήνες διότι το νέο μισθολόγιο ισχύει απο 1 Νοεμβρίου.Δηλαδή ο μισθός αναπληρωτή θα είναι 680-700 ευρώ περίπου απο Φλεβάρη μέχρι Ιούνιο.ΥΓ:Μην ξεχάσετε αν γίνουν εκλογές να τους ξαναψηφίσετε!!!!!!

Oι 5 μήνες ποιοι ειναι;

Φεβρουάριος έως Ιούνιος.Σωστά τα λέει ο Λάμπρος.Την ίδια αίσθηση και πληροφορίες έχω και γω.

Η ψυχραιμία και στωικότητα με την οποία παρουσιάζουμε ως αυτονόητη πια την μείωση κατά 30 - 35% των μισθών των κυριολεκτικά ταλαιπωρημένων αναπληρωτών στα μέσα μάλιστα της χρονιάς και με την απειλή του δίχρονου αποκλεισμού στην περίπτωση μη αποδοχής θέσης στην άκρη της Ελλάδας για 800 ευρώ με κάνει αισιόδοξο για την χώρα. Οι νέοι του πολίτες -αλλά και μερικοί ξεχασμένοι και υπερ το δεον ανεκτικοί γηραιοί- αντέχουμε σε μεγάλες δοκιμασίες και μπορούμε να αποτρέψουμε την χρεοκοπία της χώρας χρεοκοπόντας οι ίδιοι...   :P:P
Θα μου πείτε: και τι μπορούμε να κάνουμε;   
                      Που να ξέρω εγώ..., να σκύψουμε λίγο ακόμη;;

ΥΓ. Τι γίνεται στην περιπτωσή μας που η μείωση υπερβαίνει το 20%... Κάτι είπαν για σταδιακή προσρμογή, κάτι σε "βαζελίνη"...

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1183 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 05:04:27 μμ »
στην δευτεροβάθμια που ανήκω δεν γνωρίζουν τίποτα ακόμη  σχετικά με το αν θα πληρωθούμε με το νέο μισθολόγιο 10 Φεβρουαρίου.Περιμένουν την εγκύκλιο για τους αναπληρωτές η οποία αν καθυστερήσει θα πληρωθούμε και πάλι με το παλιό μισθολόγιο.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1184 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 12:06:20 πμ »
Όσοι είναι αναπληρωτές ΕΣΠΑ έχουν δει μειωση περίπου 550 ευρω από τη στιγμή που εδώ και 2 μηνες πληρωνόμαστε με το νέο μισθολόγιο και είμαστε οι μόνοι.
Το μόνο που περιμένουμε είναι να δούμε από τον επόμενο μήνα(δλδ από τον μισθό Ιανουαρίου κλπ) να γίνονται σε όλους οι αναλογες κρατησεις και να πληρωνονται όλοι με το νέο μισθολογιο.Εγώ προσωπικά το θεωρω απιστευτη αδικία οι ΕΣΠΑ να πληρωνόμαστε 800 ευρώ και οι υπόλοιποι (ειδικής που είμαι) 1400.Αυτό κάπως πρεπει να σταματησει.
Πιστευω πως συμφωνούν όλοι με αυτό.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1185 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 10:49:52 πμ »
Όσοι είναι αναπληρωτές ΕΣΠΑ έχουν δει μειωση περίπου 550 ευρω από τη στιγμή που εδώ και 2 μηνες πληρωνόμαστε με το νέο μισθολόγιο και είμαστε οι μόνοι.
Το μόνο που περιμένουμε είναι να δούμε από τον επόμενο μήνα(δλδ από τον μισθό Ιανουαρίου κλπ) να γίνονται σε όλους οι αναλογες κρατησεις και να πληρωνονται όλοι με το νέο μισθολογιο.Εγώ προσωπικά το θεωρω απιστευτη αδικία οι ΕΣΠΑ να πληρωνόμαστε 800 ευρώ και οι υπόλοιποι (ειδικής που είμαι) 1400.Αυτό κάπως πρεπει να σταματησει.
Πιστευω πως συμφωνούν όλοι με αυτό.
Σε όσους πληρώνονται με το παλιό μισθολόγιο τους επόμενους μήνες θα γίνουν κρατήσεις για τα επιπλέον από το Νοέμβριο του 2011 μέχρι τώρα και σε πολλούς από αυτούς που πληρώνονται προσωρινά με 800€ και 850€, ανάλογα με το νέο μισθολόγιο των αναπληρωτών θα πληρώσουν επιπλέον τους επόμενους μήνες για τους προηγούμενους μήνες. Έτσι δεν θα υπάρχει διαφορά μεταξύ των συναδέλφων που ανήκουν στην ίδια περίπτωση κάθε φορά. Το λέω αυτό γιατί κάποιοι για παράδειγμα λαμβάνουν και επίδομα παραμεθορίου ή επίδομα παιδιών..

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1186 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 11:20:42 πμ »
Όσοι είναι αναπληρωτές ΕΣΠΑ έχουν δει μειωση περίπου 550 ευρω από τη στιγμή που εδώ και 2 μηνες πληρωνόμαστε με το νέο μισθολόγιο και είμαστε οι μόνοι.
Το μόνο που περιμένουμε είναι να δούμε από τον επόμενο μήνα(δλδ από τον μισθό Ιανουαρίου κλπ) να γίνονται σε όλους οι αναλογες κρατησεις και να πληρωνονται όλοι με το νέο μισθολογιο.Εγώ προσωπικά το θεωρω απιστευτη αδικία οι ΕΣΠΑ να πληρωνόμαστε 800 ευρώ και οι υπόλοιποι (ειδικής που είμαι) 1400.Αυτό κάπως πρεπει να σταματησει.
Πιστευω πως συμφωνούν όλοι με αυτό.
Το περίεργο είναι ότι το ΕΣΠΑ είναι χρήματα απότην Ε.Ε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η χώρα θέλει να έχει μικρότερη απορόφηση. Θα μπορούσαν και φέτος που είναι η τελευταία χρονιά του ΕΣΠΑ ο μισθός να είναι ο ίδιος. Δε μπορώ να καταλάβω πως θα ανακάμψει οικονιμικά η χώρα με αυτή την πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1187 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 11:49:03 πμ »
καλημερα....ειμαι αναπληρωτρια στην Δ αθηνας...τελικα μας πληρωσαν την παρασκευη.....με το παλιο μισθολογιο,οπως καταλαβα,αλλα μειωμενο....εβαλαν 1010 ευρω...το δεκεμβρη μου ειχαν βαλει 1200 ευρω,για νοεμβρη.....τοσο επαιρνα...δεν καταλαβα αν αυτα τα 200 που εκοψαν ειναι αναδρομικα...ξερει κανεις να μου απαντησει? αν και πιστευω οτι ειναι η τελευταια φορα που βλεπω 1000 ευρω μισθο!!ισως απο φλεβαρη αρχισει η μεγαλη περικοπη......

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1188 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:38:30 μμ »
Όσοι είναι αναπληρωτές ΕΣΠΑ έχουν δει μειωση περίπου 550 ευρω από τη στιγμή που εδώ και 2 μηνες πληρωνόμαστε με το νέο μισθολόγιο και είμαστε οι μόνοι.
Το μόνο που περιμένουμε είναι να δούμε από τον επόμενο μήνα(δλδ από τον μισθό Ιανουαρίου κλπ) να γίνονται σε όλους οι αναλογες κρατησεις και να πληρωνονται όλοι με το νέο μισθολογιο.Εγώ προσωπικά το θεωρω απιστευτη αδικία οι ΕΣΠΑ να πληρωνόμαστε 800 ευρώ και οι υπόλοιποι (ειδικής που είμαι) 1400.Αυτό κάπως πρεπει να σταματησει.
Πιστευω πως συμφωνούν όλοι με αυτό.

Και γιατί δεν περιμένεις να πληρωνόμαστε όλοι όπως μας αξίζει και περιμένεις πότε θα γίνουν οι κρατήσεις και στους υπολοίπους?? Και μην μου πεις πως κάτι τέτοιο θα ήταν έκτός πραγματικότητας. Γιατί εγώ θεωρώ πως εκτός πραγματικότητας είναι να πληρωνόμαστε μετά άπό τόσα χρόνια σπουδών 600-700-800 ευρό.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #1189 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:58:47 μμ »
Γιατί είπαμε.."Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"..Μόνο αυτό μας έχουν μάθει να σκεφτόμαστε για να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να αφήνουμε αυτούς που σκοτώνουν τις κατσίκες ήσυχους..Και το έχουν καταφέρει με μεγάλη επιτυχία.
Όσο για τον συνάδελφο(; ) που ανησυχεί,θα μας τα κρατήσουν αναδρομικά αυτά που παίρνουμε ακόμα με το παλιό,δραχμή δε θα πάρουμε παραπάνω από εσένα μη στεναχωριέσαι.Ελπίζω τώρα να λύθηκαν όλα σου τα προβλήματα και να είσαι ήσυχος..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.