*

Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες  (Αναγνώστηκε 13782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 10:47:03 πμ »

Κάτω από καθε ανακοίνωση μας προτείνουν να τη βαθμολογήσουμε. Αφού είμαστε εκπαιδευτικοί πρέπει τουλάχιστον οι ανακοινώσεις να είναι ορθογραφημένες. Το δυπρόσιτο γάφεται μόνο με -υ-. γιατί σημαίνει =κακός, δύσκολος. Το δισ- σημαίνει δύο: δισεκατομμύρια

Και βασικά είναι... δυσπρόσιτο  ;D ;D ΟΚ, τυπογραφικό... κατά τα λοιπά συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να προσέχουμε την ορθογραφία.

Btw, καλή η αναβάθμιση, βελτιώθηκε πολύ το site, κυρίως αισθητικά.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:13 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 11:54:19 πμ »
Στην πρότασή σας να βαθμολογούμε: η προστακτική είναι βαθμολογήστε κι όχι βαθμολογείστε

pariel, πολύ σωστή η παρέμβαση σου, και μπράβο που το πρόσεξες, αφού διέφυγε της δικής μας προσοχής.Το ορθογραφικό λάθος βρίσκεται στο αρχείο μετάφρασης του λογισμικού που εγκάταστήσαμε.Θα φροντίσουμε όμως να παρέμβουμε για να διορθωθεί.
Θα κοιτάξουμε επίσης και το κατά πόσο λειτουργεί σωστά ο ορθογράφος ή όχι, και θα πράξουμε κι εκεί ανάλογα.

Να ευχαριστήσω και πάλι όλους όσους εντοπίζουν και αναφέρουν τις διάφορες ατέλειες και δυσλειτουργίες που προέκυψαν μετά την αναβάθμιση και βοηθούν με τον τρόπο τους στην βελτίωση του PDE.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2008, 11:56:04 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 06:50:17 μμ »
Περίμενα να περάσει ένα εύλογο διάστημα για να κρίνω την ανανέωση. Ομολογώ ότι τις πρώτες μέρες μου κακοφάνηκε η αλλαγή και δε μου άρεσε(ίσως φταίει το ότι δε μου αρέσουν γενικά οι αλλαγές) αλλά τώρα που το συνήθισα και έγιναν και κάποιες θετικές αλλαγές, έχω να παρατηρήσω ότι είναι πολύ πιο εύχρηστο και λειτουργικό. ;D Πραγματικά η αλλαγή είναι πολύ καλή!!!Μπράβο!!! 8) 8) 8)
Το μόνο που θα ήθελα να αναφέρω έχει να κάνει με την εμφάνιση. Οι φωτογραφίες και τα ονόματα των μελών στα μηνύματα, έχω την εντύπωση πως είναι πιο μικρά από πριν(ίσως να είναι κι η ιδέα μου). Δεν έχω  ιδιαίτερο πρόβλημα μ'αυτό αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα με μια λίγο μεγαλύτερη γραμματοσειρά για να μη βγάζουμε τα μάτια μας κι εμείς οι μύωπες! :P
Επίσης οι φωτογραφίες επειδή δεν είναι φωτογραφίες σε κάποιους από εμάς, αλλά και ζωγραφιές των "παιδιών" μας, θα ήταν ωραίο να μπορούν να φαίνονται καλύτερα! :D
Μπορεί να είναι λίγο υπερβολικά αυτά που ζητάω αλλά είμαι νηπιαγωγός και έχω συνηθίσει να μη δίνω σημασία μόνο στο κείμενο αλλά και στην εικόνα... 8)
Ευχαριστώ για το χρόνο σας... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2008, 06:54:58 μμ από despina694 »
Δάσκαλε που δίδασκες...

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 07:08:20 μμ »
Αλήθεια, ποιες λειτουργίες σας αρέσουν περισσότερο;
Τα της εμφάνισης θα τα διορθώσουμε σιγά σιγά. Επείγει να μπει περιεχόμενο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:13 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 01:22:34 μμ »
Πολύ χρήσιμα είναι τα αρχεία προς λήψη. Αν θέλετε, μπορείτε να βάλετε στα αρχεία και το νόμο 3255, όπου στο άρθρο 6 καθορίζει τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών. Παραθέτω το σχετικό link: (http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/R-EDUVA-pap.pdf), εκτός αν βρείτε κανένα καλύτερο. 

Ενδιαφέρον τελικά και το shoutbox, μόνο που νομίζω ότι το έχετε βάλει πολύ κάτω στη σελίδα και δεν είναι βολικό. Υποτίθεται ότι εκεί γράφουμε μηνύματα που θα τα βλέπουν όλοι, αλλά εκεί που είναι, λίγοι πιστεύω  ότι τα βλέπουν. Μήπως θα μπορούσε να ανεβεί πιο ψηλά;

Όσον αφορά τα δελτία τύπου, μήπως θα μπορούσε να υπάρχει κάποια λειτουργία, που να μπορούν τα μέλη να σας ειδοποιούν για ανακοινώσεις που δεν έχετε ακόμα δει;  Εννοώ κάτι σαν μήνυμα προς εσάς με το link που πρέπει να δείτε.
Το τμήμα Σχολική Ζώνη δεν μου φαίνεται πολύ απαραίτητο. Θα μπορούσαν οι ανακοινώσεις αυτές να είναι στα Δελτία Τύπου.

Και πάλι συγχαρητήρια.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 01:42:15 μμ »
Πολύ χρήσιμα είναι τα αρχεία προς λήψη. Αν θέλετε, μπορείτε να βάλετε στα αρχεία και το νόμο 3255, όπου στο άρθρο 6 καθορίζει τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών. Παραθέτω το σχετικό link: (http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/R-EDUVA-pap.pdf), εκτός αν βρείτε κανένα καλύτερο. 

Ενδιαφέρον τελικά και το shoutbox, μόνο που νομίζω ότι το έχετε βάλει πολύ κάτω στη σελίδα και δεν είναι βολικό. Υποτίθεται ότι εκεί γράφουμε μηνύματα που θα τα βλέπουν όλοι, αλλά εκεί που είναι, λίγοι πιστεύω  ότι τα βλέπουν. Μήπως θα μπορούσε να ανεβεί πιο ψηλά;

Όσον αφορά τα δελτία τύπου, μήπως θα μπορούσε να υπάρχει κάποια λειτουργία, που να μπορούν τα μέλη να σας ειδοποιούν για ανακοινώσεις που δεν έχετε ακόμα δει;  Εννοώ κάτι σαν μήνυμα προς εσάς με το link που πρέπει να δείτε.
Το τμήμα Σχολική Ζώνη δεν μου φαίνεται πολύ απαραίτητο. Θα μπορούσαν οι ανακοινώσεις αυτές να είναι στα Δελτία Τύπου.

Και πάλι συγχαρητήρια.


Ευχαριστούμε πολύ.
Εξετάζουμε όλες τις προτάσεις σας και προχωρούμε στις ανάλογες αναπροσαρμογές, όπου θεωρούμε ότι χρειάζονται.
Αν θέλετε να μας ειδοποιείτε για κάποιο δελτίο τύπου ή για κάποια αρχεία που θέλετε να τα προσθέσουμε στα αρχεία προς λήψη, μπορείτε να το κάνετε στέλνοντας κάποια ειδοποίηση στους διαχειριστές, ή ζητώντας τα μέσω shoutbox, μέχρι να ετοιμάσουμε μια πιο αυτοματοποιημένη λειτουργία.

Και πάλι ευχαριστούμε  ;)

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:18:45 μμ »
Πολύ χρήσιμα είναι τα αρχεία προς λήψη. Αν θέλετε, μπορείτε να βάλετε στα αρχεία και το νόμο 3255, όπου στο άρθρο 6 καθορίζει τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών. Παραθέτω το σχετικό link: (http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ValidNomosxedio/R-EDUVA-pap.pdf), εκτός αν βρείτε κανένα καλύτερο. 

Αμέσως.

Παράθεση
Ενδιαφέρον τελικά και το shoutbox, μόνο που νομίζω ότι το έχετε βάλει πολύ κάτω στη σελίδα και δεν είναι βολικό. Υποτίθεται ότι εκεί γράφουμε μηνύματα που θα τα βλέπουν όλοι, αλλά εκεί που είναι, λίγοι πιστεύω  ότι τα βλέπουν. Μήπως θα μπορούσε να ανεβεί πιο ψηλά;

Όλα σημαντικά είναι. ;)

Παράθεση
Όσον αφορά τα δελτία τύπου, μήπως θα μπορούσε να υπάρχει κάποια λειτουργία, που να μπορούν τα μέλη να σας ειδοποιούν για ανακοινώσεις που δεν έχετε ακόμα δει;  Εννοώ κάτι σαν μήνυμα προς εσάς με το link που πρέπει να δείτε.

Αν πρόκειται για link εντός του φόρουμ του pde, αρκεί η αναφορά που υπάρχει ήδη. Αν πρόκειται για άλλο link, μπορείτε προς το παρόν να το στέλνετε στο email press[@]pde.gr (χωρίς τις αγκύλες), μέχρι να φτιάξουμε τις σχετικές φόρμες επικοινωνίας.

Παράθεση
Το τμήμα Σχολική Ζώνη δεν μου φαίνεται πολύ απαραίτητο. Θα μπορούσαν οι ανακοινώσεις αυτές να είναι στα Δελτία Τύπου.

Νομίζω ότι υπάρχει διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:23:53 μμ »
Το shoutbox θα μπορούσε να μπει στη θέση των στατιστικών στοιχείων στη δεξιά στήλη (που δεν είναι τόσο απαραίτητο να είναι πρώτα πρώτα) και τα στατιστικά να κατεβούν κάτω στη θέση του shoutbox.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:33:37 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 02:31:53 μμ »
Σε άλλο forum έχω δει ότι υπάρχει η δυνατότητα να προσθαφαιρέσει ο χρήστης κάποια στοιχεία, ή ακόμα και να τους αλλάξει θέση. Φαντάζομαι θα το δούμε και αυτό κάποια στιγμή. Γενικά πιστεύω ότι το θέμα αυτό θα έπρεπε να μπει στο "Μενού" ως link για πετύχουμε τη βέλτιστη εμφάνιση και λειτουργία του forum. Ακόμη, παρατήρησα ότι με explorer με πετάει συνέχεια έξω όταν κάνω login και πατάω "forum" στο "Μενού". Πολλές φορές έχει παρατηρηθεί γενικά σε ιστοσελίδες, δυσλειτουργία είτε από τον mozilla είτε από explorer. Ότι δε μπορεί να κάνει ο ένας, το κάνει ο άλλος.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 06:19:27 μμ »
Πολλές φορές έχει παρατηρηθεί γενικά σε ιστοσελίδες, δυσλειτουργία είτε από τον mozilla είτε από explorer. Ότι δε μπορεί να κάνει ο ένας, το κάνει ο άλλος.
Σ αυτό δεν νομίζω να ευθύνεται το pde. Εγώ που έχω μόνο explorer δεν έιχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης με την συγκεκριμέρνη σελίδα (και μπαίνω καθημερινά)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 07:42:14 πμ »
Σ αυτό δεν νομίζω να ευθύνεται το pde. Εγώ που έχω μόνο explorer δεν έιχα ποτέ πρόβλημα σύνδεσης με την συγκεκριμέρνη σελίδα (και μπαίνω καθημερινά)
Ανέφερα τη λέξη γενικά. Ότι συμβαίνει και αλλού δηλαδή, όχι μόνο στο pde.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 10:33:17 πμ »
Κάτι άλλο: Παρόλο που έχω σε πλήρη προβολή τα μυνήματα , χωρίς καμμία πλαϊνή στήλη , δεν μπορώ να διαβάσω ολόκληρα τα κείμενα χωρίς να χρησιμοποιήσω την μπάρα κύλισης στο κάτω μέρος ...Διορθώνεται ;  ???


Άλλαξα το μέγεθος του κειμένου και τώρα πιάνει όλη την οθόνη ...όμως πριν και με μέγιστο μέγεθος γραμματοσειράς μπορούσα να διαβάζω ολόκληρο το μύνημα ... τώρα δεν γίνεται;

Τελικά μπορεί να γίνει κάτι ; (εκτός από να μειώσω το μέγεθος του κειμένου..)

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 11:49:39 πμ »
Κάτι άλλο: Παρόλο που έχω σε πλήρη προβολή τα μυνήματα , χωρίς καμμία πλαϊνή στήλη , δεν μπορώ να διαβάσω ολόκληρα τα κείμενα χωρίς να χρησιμοποιήσω την μπάρα κύλισης στο κάτω μέρος ...Διορθώνεται ;  ???


Άλλαξα το μέγεθος του κειμένου και τώρα πιάνει όλη την οθόνη ...όμως πριν και με μέγιστο μέγεθος γραμματοσειράς μπορούσα να διαβάζω ολόκληρο το μύνημα ... τώρα δεν γίνεται;

Τελικά μπορεί να γίνει κάτι ; (εκτός από να μειώσω το μέγεθος του κειμένου..)

Τι ανάλυση οθόνης έχεις;

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Αναβάθμιση και νέες λειτουργίες
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 11:57:39 πμ »
1024 χ 768

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.