*

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 2403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:18:39 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1. Η συμμετοχή παρουσία στο σύλλογο διδασκόντων του σχολείου είναι υποχρεωτική (εννοώ φυσική παρουσία) και όχι δικαίωμα ψήφου που ορίζεται σχετικά στη νομοθεσία. Μπορώ δηλαδή έστω και αν με καλέσουν εγγράφως να μην παρίσταμαι στη συνεδρίαση ? Τι κυρώσεις μπορώ να έχω σε μη παραστασή μου ? Ποιές διατάξεις αναφέρουν σχετικά?

2. Είμαι με διάθεση και σε άλλο σχολείο για να συμπληρώνω ωράριο. Είμαι υποχρεωμένος να συμμετάσχω και στο σύλλογο αυτού του σχολείου εκτός από αυτό του σχολείου που έχω τοποθετηθεί με απόφαση του οικείου ΠΥΣΔΕ?

Αναμένω με ενδιαφέρον τις τοποθετήσεις σας.

Ευχαριστώ
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 05:47:27 μμ »
 Ναι βασικά είσαι υποχρεωμένος, αλλά είνα ιθέμα του διευθυντή και του συλλόγου να σε κυνηγήσει αν δεν πας.
 Στο δυτερο σχολείο δικαιούσαι να παρίστασαι στο σύλλογο εφόσον διδάσκεις εκεί.
 Η συμμετοχή στο σύλλογο είναι δικαίωμα και η δημοκρατική του λειτουργία κατάκτησή μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς σαν να είναι μια απλή υποχρέωση. Καθένας πρέπει να εκφράζει τις απόψεις του στο σύλλογο, και είναι μία διαδικασία που μας αφορά όλους.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 12:13:03 πμ »
Συμπληρώνω ωράριο σε 3 σχολεία. Σε αυτό που είμαι τοποθετημένος, συμμετέχω κανονικά κάθε φορά που γίνεται σύλλογος. Στα υπόλοιπα δύο, που είμαι με διάθεση, συμμετέχω μόνο εάν συμπέσει να είμαι τη συγκεκριμένη ημέρα στο σχολείο. Δεν πιστεύω ότι σε υποχρεώνει κανείς, ειδικά στο σχολείο που είσαι με διάθεση, αλλά καλό είναι να συμμετάσχεις.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 10:41:48 μμ »
Συνάδελφοι βασικά ρωτάω γιατί και στα δύο τα σχολεία που είμαι υπάρχει η αίσθηση ότι η συμμετοχή είναι υποχρεωτική και κοιτάνε συνέχεια ποιός λείπει. Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να συμμετάσχω σε κανένα σύλλογο το θεωρώ χάσιμο χρόνου γιατί πάμε από το ένα θέμα στο άλλο και υπάρχει ένα μπάχαλο γενικώς. Επειδή έχω και β πτυχίο Δημόσιας Διοίκησης Παντείου αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται καθαρά για ένα συλλογικό όργανο της Διοίκησης που συνεδριάζει νομίμως (νόμιμη σύνθεση) όταν παρίστανται τα μισά συν ένα μέλος (απαρτία) και δεν υπάρχει νομοθετική διάταξη (από όσο έψαξα δεν βρήκα) που να επιβάλλει πειθαρχικές κυρώσεις σε μέλος που απουσιάζει. Θα απέχω από κάθε συνεδρίαση από εδώ και πέρα και σε κάθε περίπτωση που συμβεί οποιαδήποτε διοικητική ενέργεια που με θίγει θα απαντήσω με ενδικοφανή προσφυγή. Επίσης μια σημαντική παράλειψη που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν γίνεται έγγραφη πρόσκληση από τον Πρόεδρο (Διευθυντής) προς τα μέλη του συλλογικού αυτού οργάνου (Σύλλογος) όπως ισχύει για όλα τα συλλογικά όργανα της Διοίκησης, κάτι που θέτει σε σοβαρό κίνδυνο την νομιμότητα των αποφάσεών του.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:34 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 11:33:59 μμ »
knaison, μετά την τρίτη σειρά αλλοιθώρισα.Τι στην ευχή θέλεις να πεις; Πες το σε ανθρώπνιη λαλιά, γιατί φαίνεται ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 11:57:59 μμ »
3. Ειδικότερα ο Σύλλογος των Διδασκόντων συνεδριάζει τακτικά ή έκτακτα ύστερα από πρόσκληση του προέδρου του και η συμμετοχή του διδακτικού προσωπικού στις συνεδριάσεις του είναι υποχρεωτική. Απουσία μέλους από τις συνεδριάσεις πρέπει να είναι απόλυτα δικαιολογημένη.

από εδώ

Επίσης:
9. Για το χρόνο πραγματοποίησης των τακτικών συνεδριάσεων και τα θέματα της ημερήσιας διάταξης τα μέλη λαμβάνουν γνώση δύο ημέρες τουλάχιστον πριν από την ημέρα σύγκλησης του συλλόγου σε συνεδρίαση. Η γνωστοποίηση αυτή γίνεται με ανάρτηση της πρόσκλησης στον πίνακα ανακοινώσεων του διδακτικού προσωπικού του σχολείου.

10. Οι έκτακτες συνεδριάσεις του Συλλόγου των Διδασκόντων μπορούν να πραγματοποιούνται και με προφορική ειδοποίηση, χωρίς τους περιορισμούς της προηγούμενης παραγράφου.


Αλλά για μένα το ουσιαστικό της υπόθεσης είναι όσα αναφέρει και ο giatros λίγο πιο πάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2008, 12:10:50 πμ από gf »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 04:59:07 μμ »
3. Ειδικότερα ο Σύλλογος των Διδασκόντων συνεδριάζει τακτικά ή έκτακτα ύστερα από πρόσκληση του προέδρου του και η συμμετοχή του διδακτικού προσωπικού στις συνεδριάσεις του είναι υποχρεωτική. Απουσία μέλους από τις συνεδριάσεις πρέπει να είναι απόλυτα δικαιολογημένη.

από εδώ

Επίσης:
9. Για το χρόνο πραγματοποίησης των τακτικών συνεδριάσεων και τα θέματα της ημερήσιας διάταξης τα μέλη λαμβάνουν γνώση δύο ημέρες τουλάχιστον πριν από την ημέρα σύγκλησης του συλλόγου σε συνεδρίαση. Η γνωστοποίηση αυτή γίνεται με ανάρτηση της πρόσκλησης στον πίνακα ανακοινώσεων του διδακτικού προσωπικού του σχολείου.

10. Οι έκτακτες συνεδριάσεις του Συλλόγου των Διδασκόντων μπορούν να πραγματοποιούνται και με προφορική ειδοποίηση, χωρίς τους περιορισμούς της προηγούμενης παραγράφου.


Αλλά για μένα το ουσιαστικό της υπόθεσης είναι όσα αναφέρει και ο giatros λίγο πιο πάνω.



Έχεις απόλυτο δίκιο υπάρχει η Φ.353.1./324/105657/Δ1/8.10.2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1340 τ.Β΄16.10.2002) όπου στην παρ.3 του αρθ. 37 αναφέρονται όλα αυτά που γράφεις πιο πάνω. Είναι κάτι που αγνοούσα. Οπότε αναθεωρώ όλα τα παραπάνω. Επόμένως θα πρέπει να βρίσκω ένα λόγο νόμιμης απουσίας κάθε φορά. Σε ευχαριστώ και πάλι ήσουν πάρα πολύ κατατοπιστικός.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στο σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 01:20:39 μμ »
  Πραγματικά απορώ, γιατί θεωρείς χάσιμο χρόνου το σύλλογ διδασκόντων.
 Μπορείς να μλήσεις και να εκφράσεις άποψη για τα πάντα, όπως μπορείς να προκαλέσεις σύγκλιση του συλλόγου για θέματα, που σε αφορούν.
 Η λογική σου είναι έξω από το κλίμα τηςς δημοκρατικής συμμετοχής στα όργανα του σχολείου και δίνεις λευκή επιταγή σε άλλους να αποφασίζουν για σένα. Άσε που είναι υποχρεωτικό, όσο το να κάνεις μάθημα στα παιδιά σου.
 Θεωρώ, πως έχεις παρεξηγήσει την λειτουργία του συλλόγου, στον επόμενο βγές και τοποθετήσου και θα δεις, ότι δεν είναι τόσο μπάχαλο. Ακόμα και αν είναι χάος είναι ζήτημα του διευθυντή, να συμμαζέψει τα πράγματα καιαν δεν το κάνει πρέπει να το θέσεις του συλλόγου.
 Το σχολείο δεν είναι μόνο μαθήματα και αποβολές αλλά και δημοκρατική συμμετοχική λειτουργία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158563
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.