*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 138641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #238 στις: Μάιος 09, 2021, 03:06:29 μμ »
Κανονικά οι μετατάξεις προηγούνται των διορισμών, οπότε ο μετατασσόμενος παίρνει οργανική πριν τοποθετηθούν οι νεοδιόριστοι. Ωστόσο στην Ελλάδα ζούμε, τίποτε δεν είναι σίγουρο. Το 2019, π.χ, έγιναν οι μετατάξεις το ... Μάρτιο του 2020... και πέρσι έγιναν 10 Σεπτεμβρίου ενώ ήδη είχαν προσληφθεί κάποιοι αναπληρωτές. Οπότε είναι ρίσκο και μπορεί να βρεθείς στα αζήτητα ενός νομού ή και όχι ... Ότι κάτσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #239 στις: Μάιος 09, 2021, 04:12:16 μμ »
Απ ό,τι κατάλαβα το καθεστώς είναι λίγο...ρευστό αλλά επειδή βλέπω ότι φέτος θα γίνουν όλα γρήγορα πιστεύω πως οι μετατάξεις θα γίνουν πριν τους διορισμούς και τους αναπληρωτές. Αυτό βέβαια δε σημαίνει και πολλά ίσως γιατί θεωρώ σίγουρο ότι θα έχουν προηγηθεί οι ρυθμίσεις υπεραριθμιών. Όταν δίνει για μετατάξεις π.χ. 15 κενά σε έναν νομό δεν έχει υπολογίσει ότι μπορεί να υπάρχουν 3 υπεράριθμοι που θα καλύψουν τα 3 άρα τα κενά θα γίνουν 12??? και φυσικά οι υπεράριθμοι θα πάρουν τα "φιλέτα"

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #240 στις: Μάιος 09, 2021, 04:20:32 μμ »
Τα κενά αυτά δεν είναι 15 κενά σε 15 σχολεία. Είναι 300 κενές ώρες στην περιοχή δια 20 =15 κενά. Έχει ήδη υπολογιστεί Πόσοι μόνιμοι υπάρχοντες υπεράριθμοι η μη αντιστοιχούν στις υπάρχουσες ώρες. Άρα είναι 15 κενά λαμβάνοντας υπόψιν τους υπεράριθμους

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #241 στις: Μάιος 09, 2021, 05:44:53 μμ »
Κανονικά οι μετατάξεις προηγούνται των διορισμών, οπότε ο μετατασσόμενος παίρνει οργανική πριν τοποθετηθούν οι νεοδιόριστοι. Ωστόσο στην Ελλάδα ζούμε, τίποτε δεν είναι σίγουρο. Το 2019, π.χ, έγιναν οι μετατάξεις το ... Μάρτιο του 2020... και πέρσι έγιναν 10 Σεπτεμβρίου ενώ ήδη είχαν προσληφθεί κάποιοι αναπληρωτές. Οπότε είναι ρίσκο και μπορεί να βρεθείς στα αζήτητα ενός νομού ή και όχι ... Ότι κάτσει.
Οι νεοδιοριστοι φετος θα εχουν προσωρινή τοποθέτηση οπως εγινε με τους νεοδιοριστους ειδικής. Τον Ιούνιο του 2022 θα πάρουν οργανική θεση. Την δεύτερη δλδ χρονιά υποχρεωτικής παραμονής στον τόπο διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος olga_dr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #242 στις: Μάιος 10, 2021, 06:31:54 μμ »
Υπάρχει περίπτωση συνάδελφοι να πάρει κάποιος μετάταξη σε άλλο κλαδο και να μην τον αφήσουν να δηλώσει για οργανική, αλλά να παραμείνει στη διάθεση του πυσδε, ενώ υπάρχουν κενές οργανικές και να τοποθετηθεί με τις μεταθέσεις της επόμενης χρονιάς;
Τι λέτε; Με φοβίζει...

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #243 στις: Μάιος 10, 2021, 07:20:02 μμ »
Φυσικά και αυτό θα γίνει. Να γίνουν μετατάξεις πριν τις βελτιώσεις των ΠΥΣΔΕ λίγο δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #244 στις: Μάιος 10, 2021, 07:52:05 μμ »
Υπάρχει περίπτωση συνάδελφοι να πάρει κάποιος μετάταξη σε άλλο κλαδο και να μην τον αφήσουν να δηλώσει για οργανική, αλλά να παραμείνει στη διάθεση του πυσδε, ενώ υπάρχουν κενές οργανικές και να τοποθετηθεί με τις μεταθέσεις της επόμενης χρονιάς;
Τι λέτε; Με φοβίζει...
Ναι, έχει συμβει

Αποσυνδεδεμένος olga_dr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #245 στις: Μάιος 12, 2021, 01:10:55 μμ »
Συμβαίνει το εξής παράλογο για μενα. Οι μετατάξεις γίνονται σε οργανικά κενά σωστά;
Άρα εγώ όταν πάρω μετάταξη δικαιούμαι να πάρω οργανική με βάση τη λογική μου.

Οι μεταταξεις γίνονται κατά το Σεπτέμβρη συνήθως. Προηγούνται όμως των διορισμών πάντα.
Πώς θα πάρω οργανική τον Σεπτέμβρη όταν το ΠΥΣΔΕ συνεδριάζει τον Ιούνιο για βελτιώσεις;; Θα ξανασυνεδριάσει για μένα;
Άρα θα με αφήσει χωρίς οργανική σκέφτομαι. Άρα μετά θα διορίσει και θα με τοποθετήσει με την επόμενη χρονιά (μεταθέσεις 2022, βελτιώσεις κλπ).

Κάνω λάθος; Υπάρχει κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 12, 2021, 06:51:16 μμ »
Η μετάταξη θεωρείται ως νέος διορισμός. Για αυτό πιθανώς η οριστική τοποθέτηση θα γίνει το επόμενο καλοκαίρι, όπως συμβαίνει και με τους νεοδιόριστους. Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει πάρει μετάταξη αν την πρώτη χρονιά κάλυψε λειτουργικό κενό και κατόπιν πήρε οργανική θέση με οριστική τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #247 στις: Μάιος 13, 2021, 10:38:05 πμ »
Η μετάταξη θεωρείται ως νέος διορισμός. Για αυτό πιθανώς η οριστική τοποθέτηση θα γίνει το επόμενο καλοκαίρι, όπως συμβαίνει και με τους νεοδιόριστους. Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει πάρει μετάταξη αν την πρώτη χρονιά κάλυψε λειτουργικό κενό και κατόπιν πήρε οργανική θέση με οριστική τοποθέτηση.

Ακριβώς όπως τα λες. Οργανική παίρνεις την επόμενη χρονιά με οριστική τοποθέτηση αν υπάρχει. Μπορεί να παραμείνεις στη διάθεση. Υποτίθεται ότι παίρνεις μετάταξη σε οργανικό κενό αλλά και αυτή η διαδικασία είναι ότι να 'ναι. Ξέρω περίπτωση που πήρε μετάταξη χωρίς να πάρει οργανική.
Για να ζητήσεις μετάθεση πρέπει το φεκ της μετάταξης να έχει βγει, μέχρι και μέσα στο Σεπτέμβρη φταις δε φταις αν αργήσει να βγει. Για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, έχουν αρχίσει να αναφέρουν τους μεταταγμένους που θεμελιώνουν δικαίωμα μέσα στην εγκύκλιο (καλό αυτό).

Αποσυνδεδεμένος akis123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #248 στις: Μάιος 13, 2021, 11:05:14 πμ »
Καλημέρα, τα μόρια με τα οποία θα γίνουν οι τοποθετήσεις και θα πάρουμε νέα οργανική μετά την μετάταξη είναι αυτά που είχαμε μέχρι τώρα ή αλλάζουν και αυτά . Ας απαντήσει κάποιος με εμπειρία ή που έχει περάσει από αυτό .
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #249 στις: Μάιος 13, 2021, 11:14:49 πμ »
Τα μόρια μετατρέπονται στα μόρια της βαθμίδας στην οποία μετατασσεσαι και με αυτά γίνονται οι τοποθετησεις

Αποσυνδεδεμένος akis123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 13, 2021, 11:38:26 πμ »
Εγώ θέλω να αλλάξω κλάδο εντός Δευτεροβάθμιας άρα παραμένουν ίδια?

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #251 στις: Μάιος 13, 2021, 12:10:48 μμ »
Ναι ακριβώς τα ίδια όλα. Εμένα το άγχος μου είναι στη δήλωση, επειδή ο κλάδος μου συνήθως κάνει αίτηση από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια (κοινή ειδικότητα). Εγώ έκανα αίτηση σε κλάδο της δευτεροβάθμιας και στη δήλωση έγραφα πχ. Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Δ.Ε.). Επειδή είναι χειρόγραφο όμως και δεν έχω αποδεικτικό της αίτησης, φοβάμαι μην μπερδευτεί ήλο καταχωρητής στη διεύθυνση μου (κάθε φορά που μιλάμε μου λέει εντάξει η αίτηση σου για μετάταξη στην πρωτοβάθμια) κι εγώ κάθε φορά διορθώνω και λέω είναι για τη ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ, έχω βάλει (Δ.Ε.) δίπλα στην περιοχή 😂

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.