*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 141799 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 01:17:15 μμ »
Συνάδελφοι για να παρουμε μετάταξη σε αλλο κλάδο,  πρεπει να εχουμε υπηρετήσει την οργανικη μας?

Πρέπει να έχεις υπηρετήσει 2χρονια από το διορισμό, άρα για τους νεοδιοριστους να έχουν υπηρετήσει την οργανική και να έχεις συμπληρώσει και 5 χρόνια υπηρεσίας στον κλάδο που υπηρετείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:39 »

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 01:40:43 μμ »
Εγω ειμαι 15 χρονια μονιμη και πηρα μεταθεση φετος.  Αν δεν την υπηρετησω,  θα μπορω να κανω μετάταξη σε αλλο κλάδο?  Δεν το, αναφέρει στις εγκυκλίους σαν κώλυμα . Αλλα αναρωτιεμαι..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 02:38:40 μμ »
Εγω ειμαι 15 χρονια μονιμη και πηρα μεταθεση φετος.  Αν δεν την υπηρετησω,  θα μπορω να κανω μετάταξη σε αλλο κλάδο?  Δεν το, αναφέρει στις εγκυκλίους σαν κώλυμα . Αλλα αναρωτιεμαι..

Δεν το γνωρίζω δυστυχώς αυτό...

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 08:10:58 μμ »
Εγω ειμαι 15 χρονια μονιμη και πηρα μεταθεση φετος.  Αν δεν την υπηρετησω,  θα μπορω να κανω μετάταξη σε αλλο κλάδο?  Δεν το, αναφέρει στις εγκυκλίους σαν κώλυμα . Αλλα αναρωτιεμαι..

Μπορείς να κάνεις τη μετάταξή σου κανονικά ακόμη κι αν δεν υπηρετήσεις την οργανική. Εφόσον σκοπεύεις να αλλάξεις κλάδο δεν έχει κανένα νόημα η υπηρέτηση της οργανικής του προηγούμενου κλάδου. Θα υπηρετήσεις τη νέα οργανική αν πάρεις μετάταξη στο νέο κλάδο  ;).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:39 »

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 11:50:26 μμ »
Μακαρι!  Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:15:18 πμ »
Μακαρι!  Ευχαριστω!

Πήρα μετάταξη σε άλλο κλάδο περισυ χωρίς να υπηρετήσω οργανική. Σε καμία από τις εγκυκλίους μεταταξεων δεν υπήρξε ποτέ αυτή η προϋπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 06:21:41 μμ »
Τελεια!!!!

Αποσυνδεδεμένος alekos76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 08:16:10 πμ »
Σκέφτομαι να κάνω φέτος αίτηση για μετάταξη σε άλλο κλάδο της δευτεροβάθμιας. Η όλη διαδικασία: αίτηση, θέσεις που θα έχω δικαίωμα να δηλώσω, αποτελέσματα,  θα προηγηθεί των διορισμών; Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σειρά που ακολουθείται βάση κάποιου νομικού πλαισίου;

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #288 στις: Μάιος 21, 2022, 06:16:45 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος παίρνει μετάταξη από κλάδο σε κλάδο της Δευτεροβάθμιας. Όταν την πρώτη χρονιά θα τοποθετηθεί προσωρινά σε κάποιο σχολείο (όχι οργανική τοποθέτηση, αλλά μαζί με νεοδιόριστους, διαθεσίτες και μεταταγμένους), η επιλογή των σχολείων θα γίνει με κοινωνικά κριτήρια (μόρια αποσπάσεων)  ή μόρια μεταθέσεων;   

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 21, 2022, 06:19:16 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος παίρνει μετάταξη από κλάδο σε κλάδο της Δευτεροβάθμιας. Όταν την πρώτη χρονιά θα τοποθετηθεί προσωρινά σε κάποιο σχολείο (όχι οργανική τοποθέτηση, αλλά μαζί με νεοδιόριστους, διαθεσίτες και μεταταγμένους), η επιλογή των σχολείων θα γίνει με κοινωνικά κριτήρια (μόρια αποσπάσεων)  ή μόρια μεταθέσεων;

Γιατί να τοποθετηθεί προσωρινά;
Εφόσον υπάρχει οργανική θα την πάρει κανονικά. Δεν είναι νεοδιόριστος.

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #290 στις: Μάιος 21, 2022, 06:32:32 μμ »
Σε επικοινωνία που είχα με τα ΠΥΣΔΕ μου ξεκαθάρισαν ότι δε θα συνεδριάσουν για να δώσουν νέες οργανικές φέτος, ακόμα κι αν υπάρχουν. Δε ξέρω το λόγο. Το πιο περίεργο βέβαια είναι ότι η τοποθέτηση θα γίνει με μόρια αποσπάσεων, κοινωνικά κριτήρια. Σε μια αναζήτηση που έκανα πέρυσι είχε συμβεί αυτό:
 https://www.esos.gr/arthra/74098/odigies-gia-tin-prosorini-topothetisi-ton-neodioriston-kai-metatagmenon-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #291 στις: Μάιος 22, 2022, 07:41:09 πμ »
Μεταταχθηκα πέρσι και η απόφαση βγήκε Αύγουστο.  Δύο μήνες πριν είχαν ολοκληρωθεί οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά από το ΠΥΣΔΕ.  Οπότε αναγκαστικά τοποθετήθηκα σε προσωρινή τοποθετηση. Οι νεοδιοριστοι τοποθετήθηκαν μετά τους μεταταγμενους γιατί η δική τους απόφαση βγήκε δεκαπέντε μέρες αργότερα. Σε άλλα ΠΥΣΔΕ τοποθετήθηκαν μαζί με τους μεταταχθεντες γιατί εκεί τα συμβούλια άργησαν να τοποθετήσουν τους μεταταγμενους και ίσχυσε η περσινη εγκυκλιος που παρέθεσε πιο πάνω συνάδελφος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2022, 07:43:35 πμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #292 στις: Μάιος 22, 2022, 08:02:55 πμ »
Σε επικοινωνία που είχα με τα ΠΥΣΔΕ μου ξεκαθάρισαν ότι δε θα συνεδριάσουν για να δώσουν νέες οργανικές φέτος, ακόμα κι αν υπάρχουν. Δε ξέρω το λόγο.

έχουν ολοκληρωθεί οι τοποθετήσεις στην περιοχή σου ; το κάθε συμβούλιο κάνει ό,τι θέλει εξάλλου και όχι μόνο τα μεγάλα.  αν ναι, τότε σωστά λένε. τώρα γιατί υπάρχουν αυτές οι ανωμαλίες-αδικίες κλπ, οι πολιτικές αποφάσεις ευθύνονται για το μπάχαλο των υπηρεσιακών μεταβολών στο ΥΠΑΙΘ.

Αποσυνδεδεμένος larisa79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #293 στις: Μάιος 22, 2022, 02:05:59 μμ »
Μεταταχθηκα πέρσι και η απόφαση βγήκε Αύγουστο.  Δύο μήνες πριν είχαν ολοκληρωθεί οι τοποθετήσεις σε οργανικά κενά από το ΠΥΣΔΕ.  Οπότε αναγκαστικά τοποθετήθηκα σε προσωρινή τοποθετηση. Οι νεοδιοριστοι τοποθετήθηκαν μετά τους μεταταγμενους γιατί η δική τους απόφαση βγήκε δεκαπέντε μέρες αργότερα. Σε άλλα ΠΥΣΔΕ τοποθετήθηκαν μαζί με τους μεταταχθεντες γιατί εκεί τα συμβούλια άργησαν να τοποθετήσουν τους μεταταγμενους και ίσχυσε η περσινη εγκυκλιος που παρέθεσε πιο πάνω συνάδελφος.
Άρα το θέμα είναι πολύπλοκο. Γιατί όλα εξαρτώνται από το πότε θα βγουν οι μετατάξεις σε σχέση με τους διορισμούς. Προσωπικά, για έναν που δεν έχει μόρια από κοινωνικά κριτήρια σαν εμένα, είναι ρίσκο να δηλώσω κάποια περιοχή που έχει για παράδειγμα μια κοντινή θέση και 5 πολύ μακρινές. Τότε,αν μπούμε όλοι μαζί νεοδιόριστοι και μεταταγμένοι, θα πάω τελευταίος με βάση τα κοινωνικά κριτήρια. Άρα θα επιλέξω μια λύση πιο ισορροπημένη, σε άλλη δευτεροβάθμια για να αποφύγω το χειρότερο σεναριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.