*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 141477 φορές)

magioladitis, sakissov και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 06, 2012, 12:43:33 μμ »
Ναι ετσι ακριβώς , εγινε για τους αποσπασμένους στην Βουλή και στα Προξενεία , δεν θα ισχύει για τους εκπαιδευτικούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:41 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 13, 2012, 03:08:02 πμ »
Μόλις διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια τα εξής:
Κάποια έξυπνα παιδάκια άφησαν την οργανική τους σε περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας και πήγαν "Αη Στράτη" για να έρθουν μια ώρα αρχύτερα σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη κτλ, όντας αποσπασμένοι στο ΥΠΔΒΜΘ.
Όμως. ο Ν.3848 σε συνδυασμό με το άγονο(=δυσκολομετάθετο) της ειδικότητάς τους (π.χ. ΠΕ19) τους μπλόκαρε ξαφνικά στον "’η Στράτη", ενώ αυτοί εξακολουθούσαν να είναι αποσπασμένοι στο Υπουργείο. Κάποιοι από αυτούς, μάλιστα διαπιστώνω,ότι έχουν καίριες θέσεις στο Υπουργείο. Από εκείνες που αν σου απαντήσουν στο τηλέφωνο, νιώθεις τυχερός....Λογικό, εφόσον υπηρετούν χρόνια εκεί...Αυτοί τώρα, θα ζητήσουν μα μεταταχθούν εκεί (στο Υπουργείο;;).
Λέω να κρεμάσω ένα-δυο από τα εξυπνόπαιδα αυτά, στα μανταλάκια τούτου εδώ του φόρουμ...
Ρε τί βρίσκει κανείς όταν δεν έχει ύπνο βραδιάτικα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2012, 03:11:06 πμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:38:28 μμ »
Καλησπέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει μετάταξη ή αν έκανε μετάταξη από κλάδο σε κλάδο της δευτεροβάθμιας πριν την παρέλευση της πενταετίας, με βάση το Ν 2413/1996 (άρθρο 42, παρ. 10-15).

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος nicnt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 08, 2013, 03:12:34 πμ »
Διαβάστε και αυτό, σας αφορά:
http://www.pde.gr/index.php?topic=19176.msg655338#msg655338

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:44:41 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 28, 2013, 12:18:13 μμ »
Πότε μπορεί κάποιος να υποβάλλει αίτηση για μετάταξη από ένα κλάδο της Β/θμιας σε κάποιο άλλο και τι χαρτιά χρειάζονται; Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία; Επίσης, στην αίτηση μετάταξης μπορεί να δηλώσει μόνο περιοχές που τον ενδιαφέρουν ή τον τοποθετούν όπου έχουν κενό; Επίσης, διατηρεί τα μόρια που έχει αποκτήσει από τον πρώτο κλάδο ή χάνονται; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:10:50 μμ »
Πότε μπορεί κάποιος να υποβάλλει αίτηση για μετάταξη από ένα κλάδο της Β/θμιας σε κάποιο άλλο και τι χαρτιά χρειάζονται; Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία; Επίσης, στην αίτηση μετάταξης μπορεί να δηλώσει μόνο περιοχές που τον ενδιαφέρουν ή τον τοποθετούν όπου έχουν κενό; Επίσης, διατηρεί τα μόρια που έχει αποκτήσει από τον πρώτο κλάδο ή χάνονται; Ευχαριστώ.

απο κλάδο σε κλάδο της ιδιας βαθμίδας εκπαίδευσης το προαπαιτούμενο ειναι να έχει μονιμοποιηθεί κάποιος. ( δηλαδή, δύο συνολικά χρόνια απο το φεκ διορισμού  - δεδομένου ότι δεν υπάρχουν κενά ενδιάμεσα διαστήματα πχ απο άδειες άνευ αποδοχών). Επίσης, άλλο προαπαιτούμενο είναι το πτυχίο του δεύτερου κλάδου που επιθυμεις να μετατχθεις να είναι επίσημο προσόν διορισμού ( πχ Φιλολογίας απο το ΕΑΠ δεν λαμβάνεται υπόψη ενώ απο το ΕΚΠΑ λαμβάνεται)

Υποβάλλεις προς την δδε οργανικής σου
1.  μια απλή αίτηση με την οποία δηλώνεις ότι επιθυμείς να μεταταχθείς απο τον κλάδο τάδε στον κλάδο τάδε και δηλώνεις τις συγκεκριμένες περιοχές στις οποίες θες να μεταταχθείς. Αν δεν δηλώσεις περιοχές η Διοίκηση μπορεί να σε στείλει οπουδήποτε έχει κενό.
2. ένα βιογραφικό σημείωμα και
3. μια ακόμα αίτηση για έκδοση ΠΥΜ ( πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών) που θα πρέπει να συμπληρωθεί απο την δδε οργανικής σου και να σταλεί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο αρμοδιο τμημα του υπουργείου).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:16:16 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια διευκρίνιση όμως. Αν το πτυχίο μου είναι κοινό και στον κλάδο στον οποίο είμαι τώρα και σε αυτόν που θέλω να μεταταγώ υπάρχει πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:21:59 μμ »
πώς γίνεται αυτό; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:41:15 μμ »
Ναι, έχω πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού Η/Υ που είναι προσόν διορισμού και στον κλάδο ΠΕ19 και στον κλάδο ΠΕ12

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:44:53 μμ »
προφανώς όμως έχεις διοριστεί με το ένα απο τα δύο - πχ ως ΠΕ12 και έχεις αναγνωρίσει δεύτερη ειδικότητα το ΠΕ19.

Το πτυχίο σου πρέπει να ειναι προσόν διορισμου για τον κλάδο που θες να μεταταχθείς. Αν είναι, δεν έχεις πρόβλημα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:50:29 μμ »
Ναι διορίστηκα σε ένα απ'τα δύο αλλά δεν έχω αναγνωρίσει δεύτερη ειδικότητα. Θα αναγνώριζα δεύτερη ειδικότητα αν μου έδινε τη δυνατότητα να κάνω αίτηση γα μετάθεση με την αναγνωρισμένη ειδικότητα. Από τη στιγμή που δε μου δίνει δεν είχα λόγο να την αναγνωρίσω. Είναι προσόν διορισμού και για τους 2 κλάδους, επομένως δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 28, 2013, 05:54:14 μμ »
Καλησπέρα! ήθελα να ρωτησω το εξής . Διοριστικα στην δευτεροβάθμια εκπαιδευση τον Αυγουστο του 11. Παράλληλα τέλειωσα και δεύτερη σχολή (νηπιαγωγών) .Μπορω να κάνω αίτηση για μεταταξη στην πρωτοβάθμια ? η αιτηση μπορει να είναι για άλλον νομό απο αυτόν που υπηρετώ τώρα?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:00:28 μμ »
Δεν μπορείς διότι δεν έχεις κλείσει διετία και δεν έχεις μονιμοποιηθεί απο τον διορισμό σου στην β/θμια.

Πέραν αυτού , θέλει ερώτημα αν μπορεις να μεταταχθείς σε άλλη θέση στην α/θμια... είναι λίγο διαφορετικό απο το απο κλάδο σε κλάδο , και εντελώς διαφορετικό απο πχ τις μετατάξεις των καθηγητών αγγλικής που διορίζονται στην πρωτοβάθμια με το ίδιο πτυχίο που διορίζονται και στην πρωτοβάθμια...
Θα ρωτήσω και θα σου πω απο βδομάδα (γιατί αύριο ειμαι σε άδεια λόγω ....αλλεργιολόγου....θα με τρελάνουν στα patch test πάλι )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:03:36 μμ »
Η διετία είναι προϋπόθεση από το διορισμό, αλλά όσον αφορά τη συνολική υπηρεσία, αυτή θα πρέπει να είναι συνολικά 5 χρόνια, σωστά;

Δεν μπορείς διότι δεν έχεις κλείσει διετία και δεν έχεις μονιμοποιηθεί απο τον διορισμό σου στην β/θμια.

Πέραν αυτού , θέλει ερώτημα αν μπορεις να μεταταχθείς σε άλλη θέση στην α/θμια... είναι λίγο διαφορετικό απο το απο κλάδο σε κλάδο , και εντελώς διαφορετικό απο πχ τις μετατάξεις των καθηγητών αγγλικής που διορίζονται στην πρωτοβάθμια με το ίδιο πτυχίο που διορίζονται και στην πρωτοβάθμια...
Θα ρωτήσω και θα σου πω απο βδομάδα (γιατί αύριο ειμαι σε άδεια λόγω ....αλλεργιολόγου....θα με τρελάνουν στα patch test πάλι )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.