*

Αποστολέας Θέμα: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων  (Αναγνώστηκε 5407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 11:45:07 πμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τί σημαίνουν τα γράμματα Α , Β, Γ και λοιπά, στον πίνακα οπου αναφέρονται τα Νηπιαγωγεία? Αντιστοιχούν σε μόρια? Καποιες περιοχές που με ενδιαφέρουν γράφουν δίπλα Γ. Πώς καταλαβαίνω πόσα είναι τα μόρια? Και όσο πιο λίγα , τόσο πιο πολλά χρόνια μένεις σε αυτόν τον τόπο? Και τέλος πόσα μόρια πρέπει κάποιος να συγκεντρώσει για να δουλέψει στην Αθήνα?
 
Η σειρά που διορίζεσαι στον Ασεπ παίζει ρόλο ως προς την περιοχή που σε στέλνουν? Δηλαδή αν είμαι από τους πρώτους μπαίνω Αθήνα κι αν είμαι από τους τελευταίους πάω στην πιο απομακρυσμένη από όσες έχω δηλώσει?
 Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων.
Προσπαθώ κάπως να ξεκαθαρίσω το τοπίο.. Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ! Καλή Κυριακή σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:23 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 12:16:23 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τί σημαίνουν τα γράμματα Α , Β, Γ και λοιπά, στον πίνακα οπου αναφέρονται τα Νηπιαγωγεία? Αντιστοιχούν σε μόρια?
Ναι, αυτά είναι τα μόρια των νηπιαγωγείων.

Και όσο πιο λίγα , τόσο πιο πολλά χρόνια μένεις σε αυτόν τον τόπο? 
Από την στιγμή που για να πάρει κάποιος μετάθεση πρέπει να μαζέψει μόρια, φυσικό είναι αν πας σε ένα σχολείο με 2 πχ μόρια να χρειαστεί να παραμείνεις εκεί για περισσότερο καιρό απ' ό,τι αν πας σε ένα σχολείο με 5,6,7 μόρια.

Και τέλος πόσα μόρια πρέπει κάποιος να συγκεντρώσει για να δουλέψει στην Αθήνα?
 
Δεν είναι στάνταρ κάθε χρονιά, οι βάσεις αλλάζουν. Οι περσινές βάσεις είχαν ως εξής:

Α  ΑΘΗΝΩΝ   28.90

Β  ΑΘΗΝΩΝ   25.39

Γ  ΑΘΗΝΩΝ    23.99

Δ  ΑΘΗΝΩΝ    37.41

Για νομό Αττικής βέβαια (Ανατολική-Δυτική), ήταν χαμηλότερες (από 11,48 έως 19,24).
Τα μόρια όμως δεν τα συγκεντρώνεις μόνο από το σχολείο που υπηρετείς αλλά και από γάμο, παιδιά, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση κλπ

Η σειρά που διορίζεσαι στον Ασεπ παίζει ρόλο ως προς την περιοχή που σε στέλνουν? Δηλαδή αν είμαι από τους πρώτους μπαίνω Αθήνα κι αν είμαι από τους τελευταίους πάω στην πιο απομακρυσμένη από όσες έχω δηλώσει?
 
Η σειρά που έχεις στην κατάταξη του πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ παίζει ρόλο στο αν θα πιάσεις την πρώτη, δεύτερη κλπ προτίμησή σου. Αθήνα δεν υπάρχει περίπτωση να πας ως νεοδιόριστος (απαγορεύονται οι διορισμοί σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη). Υπηρετείς την πρώτη χρονιά αλλού κι εφόσον έχεις τα μόρια, μπορείς τη δεύτερη χρονιά να πάρεις μετάθεση για Αθήνα.

ΥΓ. Νομίζω ότι πρέπει να μετακινηθεί το θέμα σε άλλο πίνακα... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2008, 12:20:50 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 12:45:32 μμ »
Σ`ευχαριστώ πολύ.
Δηλαδή αν κατάλαβα,  Α=1 μόριο, Β=2 μόρια και πάει λέγοντας?
Αν είναι έτσι και δουλεύεις για παράδειγμα σε ένα μέρος με Γ και θέλεις να φτάσεις τη βάση για Αθήνα, μένεις εκεί για 8 περίπου χρόνια?? Αναφέρονται κάπου οι βάσεις για την Αττική και ιδίως για συγκεκριμένες περιοχές Δυτικής Αττικής?

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 12:55:16 μμ »
Ο γάμος τί παραπάνω μόρια δίνει? Είναι στανταρ στον αριθμό και προστίθενται ως έχουν είτε πρόκειται για τον Ασεπ είτε για επικείμενη μετάθεση? 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:23 »

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 01:02:21 μμ »
Δε
Σ`ευχαριστώ πολύ.
Δηλαδή αν κατάλαβα,  Α=1 μόριο, Β=2 μόρια και πάει λέγοντας?
Αν είναι έτσι και δουλεύεις για παράδειγμα σε ένα μέρος με Γ και θέλεις να φτάσεις τη βάση για Αθήνα, μένεις εκεί για 8 περίπου χρόνια?? Αναφέρονται κάπου οι βάσεις για την Αττική και ιδίως για συγκεκριμένες περιοχές Δυτικής Αττικής?
Ο γάμος τί παραπάνω μόρια δίνει? Είναι στανταρ στον αριθμό και προστίθενται ως έχουν είτε πρόκειται για τον Ασεπ είτε για επικείμενη μετάθεση? 
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Αν είσαι σ' ένα σχολείο που έχει πχ 2 μόρια, τά μόρια που θά έχεις στο τέλος της χρονιάς θα είναι 2(μόρια σχολείου)+2(μόρια της χρονιάς)+2(μόρια εντοπιότητας)+2(πρώτης επιλογής)=8
Αν για παράδειγμα έχεις εντοπιότητα Αθήνα θα πάρεις 2 μόρια από αυτό και επιπλέον 2 μόρια γιατί προφανώς θα είναι η πρώτη σου επιλογή. Τα υπόλοιπα 4 είναι στάνταρ για όλες σου τις επιλογές.Όσο για τον γάμο αυτός δίνει 2 ή 4 μόρια επιπλέον, δε θυμάμαι καλά.Για τη μετάθεση μιλάω για τον Ασεπ δεν γνωρίζω

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 01:33:50 μμ »
Αναφέρονται κάπου οι βάσεις για την Αττική και ιδίως για συγκεκριμένες περιοχές Δυτικής Αττικής?


Α  ΑΝΑΤ ΑΤΤΙΚΗΣ     19.24

Β  ΑΝΑΤ ΑΤΤΙΚΗΣ     13.99

Α  ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ       13.49

Β  ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ       11.48

Α  ΠΕΙΡΑΙΑ              18.91
     
Β  ΠΕΙΡΑΙΑ               9.25


Ο γάμος δίνει 4 μόρια. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "για τον ΑΣΕΠ"... :-\ Αυτά είναι μόρια που υπολογίζονται για μετάθεση, δεν έχουν καμία σχέση με το διαγωνισμό.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 01:48:57 μμ »
Sophie για τον Ασεπ εννοούσα αν παίρνεις επιπλέον μόρια ως προσαύξηση στις εξετάσεις λόγω γάμου. Εαν έχεις την καλοσύνη, μου δίνεις το link που βλέπεις τις βάσεις ανα περιοχή? Με ενδιαφέρει να κοιτάξω που ανήκει και τί βάση έχει το Μενίδι (Αχαρνές) - Βόρεια Περιφέρεια Αττικής.

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 02:06:01 μμ »
Στον ασεπ δεν πριμοδοτείται ο γάμος,αλλά τα εξής.Προυπηρεσία,βαθμός πτυχίου,μεταπτυχιακοί τίτλοι.

Για τις βάσεις μεταθέσεων δες εδώ http://www.ypepth.gr/docs/baseis_metathesevn_athmias_2007.xls
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2008, 02:10:05 μμ από enastron »
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 02:12:36 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Καλή συνέχεια σε όλους! Να`στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τη μοριοδότηση των Νηπιαγωγείων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 10:13:45 μμ »
εγώ διορίστηκα με τον πρώτο ασεπ. την πρώτη χρονιά όμως δεν είχε επιλογή για αθήνα και έτσι πήγα ένα χρόνο επαρχία και μετά αθήνα. τότε γίνανε και τα ολοήμερα και υπήρχαν θέσεις. την δευτερη χρονιά από τον ίδιο διαγωνισμό υπήρχαν θέσεις κι έτσι άτομα που έγραψαν λιγότερο καλά βρεθήκανε κατευθείαν στην αθήνα. είναι και τύχη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.