*

Αποστολέας Θέμα: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 1227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 04:56:57 μμ »
( http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20080210a.php )


Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών

Διαγωνισμός Εκπαιδευτικών: Προβλήματα και αιτήματα
 

Ένα χρόνο μετά τον προηγούμενο ΑΣΕΠ και μάλλον ένα χρόνο περίπου πριν τον επόμενο… κι αν και ο καιρός περνάει άλυτα παραμένουν τα ερωτήματα πολλών υποψηφίων και μαζί με τα ερωτήματα και τα προβλήματά τους.

Πέρασε καιρός από τότε που το ΥΠΕΠΘ επιμένοντας στην «ακύρωση» του πτυχίου, αποφάσισε να ξαναεξεταστούν οι πτυχιούχοι για ελάχιστες θέσεις εργασίας, κάτι που αποδείχτηκε φέτος όταν η σχολική χρονιά τελειώνει σε 4 μήνες και καθηγητές δεν υπάρχουν στα σχολεία.

Πέρασε καιρός από τότε που το ΑΣΕΠ έπαιζε με την αγωνία δεκάδων χιλιάδων πτυχιούχων κάθε μέρα που περνούσε μέχρι να βγάλει την προκήρυξη και την ημερομηνία του διαγωνισμού.

Πέρασε καιρός από τότε που το Παιδαγωγικό Ινστιτούτου τηρούσε σιγή ιχθύος για την ύλη και τελικά τέλος καλοκαιριού αποφάσισε να την ανακοινώσει κάνοντας σημαντικές αλλαγές σε σχέση με προηγούμενες χρονιές και δίνοντας γενικόλογες οδηγίες (βλ. ύλη ιστορίας, παιδαγωγικών, ειδικής διδακτικής).

Πέρασε καιρός από τότε που οι υποψήφιοι ήρθαν αντιμέτωποι

· με θέματα στα παιδαγωγικά εκτός της σχολικής πραγματικότητας,

· με θέματα εκτός ύλης (βλ. νεοελληνική λογοτεχνία),

· με θέματα που ακυρώθηκαν μετά την εξέταση (βλ. Φυσική),

· με θέματα που επιδέχονταν πολλών απαντήσεων (βλ. ιστορία).

Μετά τα αποτελέσματα δεν ήταν λίγοι εκείνοι που φέτος ζήτησαν από το ΑΣΕΠ να δουν τα γραπτά τους. Πολλοί, λοιπόν, είδαν:

- γραπτά χωρίς κανένα σημάδι διόρθωσης - γραπτά ανέγγιχτα,

- γραπτά με τεράστιες αποκλίσεις βαθμολογίας μεταξύ των δύο βαθμολογητών και πάντα μια τελική βαθμολογία που πλησιάζει το χαμηλότερο βαθμό,

- βαθμολογίες με λανθασμένους υπολογισμούς είτε γιατί το scanner έκανε λάθος είτε γιατί αυτός που τις υπολόγισε υπήρξε απρόσεκτος…η απάντηση του ΑΣΕΠ… «δεν έχετε δικαίωμα αναβαθμολόγησης».

Χιλιάδες, λοιπόν, άνθρωποι στηρίζουν την είσοδό τους στην υποκειμενικότητα του διορθωτή ή στην αξιοπιστία ενός μηχανήματος.

Ο νέος διαγωνισμός πλησιάζει…το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο δε βγάζει ύλη, αφήνοντας τα φροντιστήρια να οργιάζουν για πληροφορίες που έχουν και ζητώντας υπέρογκα ποσά, το ΥΠΕΠΘ ευαγγελίζεται ότι δε θα επαναληφθεί η φετινή κατάσταση και θα κάνει σύντομα διορισμούς μη γνωρίζοντας και το ίδιο τα πραγματικά κενά και το ΑΣΕΠ μάλλον σκέφτεται πόσα λεφτά θα μας ζητήσει (πέρσι 30 ευρώ) για να αναβαθμίσει την τεχνική του υποστήριξη.

Αυτή η κατάσταση δεν πάει άλλο.

Απαιτούμε

- Μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο σχολείο με βάση το έτος λήψης πτυχίου.

- Έγκαιρη ανακοίνωση της ύλης και της προκήρυξης του ΑΣΕΠ

- Ύλη βασισμένη στο γνωστικό αντικείμενο του κάθε κλάδου και τα σχολικά βιβλία. Καμιά αλλαγή στις υπάρχουσες Π.Ε.

- Αναγνώριση του δικαιώματός μας για αναβαθμολόγηση και διόρθωση βαθμολογίας. Σε περίπτωση που το γραπτό πάει σε τρίτο βαθμολογητή, εκείνος να μη γνωρίζει τη βαθμολογία των άλλων δύο

Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών (ΠΕΑΕ)

 ( http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20080210a.php )

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 06:02:29 μμ »
Νομίζω ότι θα ήταν καλό η ΠΕΑΕ να είχε ζητήσει να ξεκινάει και η ΠΔΣ νωρίτερα,αν είναι δυνατόν με την έναρξη του σχολικού έτους και οχι το Δεκέμβρη όπως φέτος.
Όταν μπήκα φέτος στην τάξη (ανήμερα του Αγίου Νικολάου) τα παιδιά είχαν ήδη γράψει διαγώνισμα.  Όσο πιο πολύ αργεί να ξεκινήσει η ΠΔΣ, τόσο πιο δύσκολο είναι να μαζέψεις ικανοποιητικό αριθμό μαθητών και τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις σωστή δουλειά.Τι να πρωτοκάνεις,να μπαλώσεις τα κενά,ή να συμβαδίσεις με το σχολείο?
Ε, να συμπληρώσουμε βρε παιδιά και εμείς κανένα μοριάκι...............Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα φέτος,βάλε εκδρομές (ημερίσιες,τριήμερς κτλ), σινεμάδες και καμιά κακοκαιρία,πάει η χρονιά,ούτε 0.2 μόρια δε θα πάρεις από ένα 2ωρο.

Και συμφωνώ να δοθεί προτεραιότητα στους μεγάλους,να διοριστούν να βρεθεί καμιά θέση εργασίας και για εμάς τουλάχιστον στην ιδιωτική εκπαίδευση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 09:19:03 μμ »
Όλα καλά και όλα ωραία, αλλά όχι και... "- Μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο σχολείο με βάση το έτος λήψης πτυχίου."

Δηλαδή καμία αξιολόγηση; Καμία διάκριση; Άτομα που τελείωσαν τη σχολή και ασχολούνται χρόνια με άλλο αντικείμενο, ξαφνικά να γίνουν δημόσιοι καθηγητές;

Συμφωνώ απόλυτα στο οτι το υπάρχον αξιολογικό σύστημα ΑΣΕΠ δεν είναι και το καλύτερο, και οτι πάρα πολύ άξιοι καθηγητές μένουν έξω από τη δημόσια εκπαίδευση αδίκως, αλλά όχι και να ανοίξουν οι πύλες για τον κάθε τυχόντα!

Είμαι διορισμένη μέσω ΑΣΕΠ, απόφοιτος Μαθηματικού τμήματος 2002, δηλαδή "μικρή". Η επιτυχία μου βέβαια δεν συνεπάγεται ότι όταν έδωσα εξετάσεις ήμουν πλήρως καταρτισμένη και έτοιμη να μπω  σε τάξη 25 μαθητών, αλλά ούτε και η μεγάλη εμπειρία πιστοποιεί την ικανότητα διδασκαλίας.

Περιστατικό που μου συνέβη ενώ δίδασκα σε φροντισήριο μέσης εκπαίδευσης πριν τον διορισμό μου: Συνάδελφος καθηγητής Μαθηματικών στο φροντιστήριο, μαθαίνει οτι εγώ κατά τη διάρκεια ενός μαθήματος είχα κάνει αριθμητικό λάθος σε άσκηση (συγκεκριμένα είχα αντικαταστήσει εσφαλμένα την τιμή ενός τριγωνομετρικού αριθμού). Λάθος, το παραδέχομαι. Την επόμενη διδακτική ώρα διορθώθηκε. Εγώ όμως απολύθηκα, γιατί μαθεύτηκε στο διευθυντή οτι "δεν είχα επαρκείς γνώσεις επι του αντικειμένου". Ο εν λόγω "συνάδελφος", 10 χρόνια εργαζόμενος σε φροντιστήρια, και έχων τη φήμη του "Μαθηματικού" του φροντιστηρίου (δηλαδή αναλάμβανε μόνο κατευθύνσεις), όταν ήρθε η ώρα του ΑΣΕΠ, όχι δεν διορίστηκε, ενώ καθώς λέει προετοιμαζόταν πυρετωδώς, αλλά ούτε βάση δεν έπιασε στο γνωστικό!!!

Αυτός ο άνθρωπος πιστεύετε οτι αξίζει να διοριστεί και να μπει σε σχολική τάξη;;;
Μπορεί να είναι απλά μία εξαίρεση, αλλά τέτοιες "εξαιρέσεις" συναντώνται υπερβολικά συχνά τελευταία...

Φανταστείτε να ήταν και άτομο που δεν είχε ασχοληθεί καθόλου με την εκπαίδευση μέχρι το διορισμό του. Θα μπορούσε να σταθεί μέσα σε μία τάξη; Θα είχε γνώσεις επί του αντικειμένου του επαρκείς για σχολείο; Και μη συζητήσουμε για το αν θα είχα παιδαγωγικές γνώσεις!

Το καλύτερο που θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε είναι να έβρισκαν ένα καλύτερο αξιολογικό σύστημα... 'Η ένα σύστημα που τουλάχιστον να προετοίμαζε και να κατάρτιζε εκπαιδευτικά τους υποψήφιους καθηγητές. Τότε θα το δεχόμουν να διορίζονται όλοι. Δεδομένων των συνθηκών όμως... οχι!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 09:28:07 μμ »
1ον Αυτή η συζήτηση υπάρχει και αλλού στο forum και είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.
2ον Σου στέλνω pm όπου σου λέω τη γνώμη ,γιατί άμα τη δημοσιοποιήσω θα με διαγράψουν και από μέλος εξαιτίας της γλώσσας που θα χρησιμοποιήσω.....................

Μάλλον ένιωσε να τρίζει η καρέκλα του.......................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 09:35:00 μμ »
Αγαπητή μου όταν ο άλλος έχει παρατήσει τη διδασκαλία κι ασχολείται με κάτι άλλο για να επιβιώσει είναι λογικό να αλλοτριώνεται..Ούτε εσύ, ούτε κι εγώ είμαστε κριτές του ποιός δικαιούται η αξίζει να μπεί στις τάξεις.Και για το ένα παράδειγμα που έφερες μπορώ να σου φέρω εκατοντάδες παραδείγματα συναδέλφων που αγωνίζονται εδώ και χρόνια και που τους αξίζει με το παραπάνω να μπουν στη σχολική αίθουσα...
Ως ΠΕΑΕ διεκδικούμε μαζικούς διορισμούς για να μην απασχολούνται πλέον συνάδελφοι με ελαστικές σχέσεις εργασίας[αναπλήρωση, ωρομισθία].
Δικαίωμα σου να διαφωνείς.
Καλό σου βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση ΠΕΑΕ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 09:52:45 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω οτι είναι σαφώς περισσότεροι αυτοί που αξίζουν να μπούν στη δημόσια παιδεία! Δηλαδή συμφωνούμε στην ουσία, απλά προσωπικά πιστεύω (ίσως ουτοπικά) οτι θα έπρεπε να βρεθεί ένα σύστημα "ξεκαθαρίσματος" του ποιοι αξίζουν και ποιοι όχι... Να μην τα ισοπεδώσουμε όλα!
Δίκαια τα αιτήματά σας λοιπόν, υπό κάποιους όρους. Είμαι μαζί σας!  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.