*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 07:18:16 μμ »
Μόλις δίαβασα το αρχείο και κατάλαβα οτι για να παρεις την κανονική άδεια πρεπει να έχεις τρίχρονη πραγματική προυπηρεσία στο δημόσιο και είναι για 7 εργάσιμες και για εξαιρετική ανάγκη. διαφωτίστε με.Κάνω λάθος; Αρα εγώ που είμαι πρωτοδιοριστη δεν την πέρνω;

Σε συνέχεια της αρ. 35758/Δ2/29-3-2007 εγκυκλίου μας και μετά την έκδοση από το ΥΠΕΣΣΔΑ της αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.51/538/12254/14-5-2007 διευκρινιστικής εγκυκλίου για τη χορήγηση αδειών στους δημοσίους υπαλλήλους βάσει του νέου Υπαλληλικού Κώδικα (= Υ.Κ., Ν. 3528/2007/ΦΕΚ26Α/9-2-2007), σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να παίρνουν ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κανονική άδεια με αποδοχές κατ’ έτος, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης. Η άδεια χορηγείται ανεξάρτητα από το χρόνο προϋπηρεσίας του εκπαιδευτικού.

Εσύ που το διάβασες αυτό για τις 7 μέρες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος dionushs24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 09:13:09 μμ »
Nα πω και κατι αστειο ? Συγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα μου ειπε μια διορισμενη οτι μια φορα ειχε παρει μια μερα αδεια για να ετοιμασει τη γιορτη του αντρα της και ειπε οτι ειναι αρρωστη. Κατα το μεσημερακι της χτυπαει το κουδουνι και αυτη ανοιγει με τη σφουγγαριστρα στο χερι αφου εκανε δουλειες . Ηταν ο ελεγκτης ιατρος . Και τι ειπε η αθεοφοβη ? Οτι εκανε εμ...ό λογω της γριπης και τα καθαριζε....
Παθατε πλακα? Εγω γελουσα μια ωρα.
Πάντως εμένα αυτά μου φαίνονται απαράδεκτα και καθόλου αστεία και πραγματικά θυμώνω, γιατί νομίζω ότι ανέφερες πιο κάτω ότι το έχει σύστημα αυτό με τις άδειες και δεν πολυπατάει στο σχολείο. Γνωρίζω και εγώ μία στο σχολείο που πάει από αναρρωτική σε αναρρωτική μακροχρόνια και οι ντόπιοι έλεγαν πως είχε πάρει άδεια γαι επαπειλούμενη και πήγαινε για τένις! Και είναι και μικρό το  μέρος και όλα μαθαίνονται, και πολλοί το λενε χωρίς να ντρέπονται θαρρείς και έκαναν κάτι σπουδαίο, θαρρείς και πήγαν κόντρα σε κάτι! >:(
Με ενοχλεί, γιατί τα δικαιώματα που με τόσο κόπο κατέκτησαν οι προηγούμενες γενιές εργαζομένων, καταχρώνται με το χειρότερο τρόπο κάποια άτομα χωρίς συνείδηση. Αν κ'αποιος το χρειάζεται , να το διεκδικήσει και με το παραπάνω, το δικαιούται. Αυτά μετά είναι εις βάρος όλων.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:38:30 πμ »
Εύχαριστώ, και εγώ αυτό γνώριζα.Τις εφτά μέρες τις διάβασα στο λινκ του Zafris εκτός κι ανδε διάβασα σωστά.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:49:22 πμ »
Τώρα είδα οτι μάλλον πρόκειτε για διαφορετικές άδειες.Υπάρχει και εφταήμερη για μόνιμους που έχουν συμπληρώσει τριετία.Εκτός κιαν με το νέο δημοσιούπαλληλικό κώδικα η εφταήμερη έγινε δεκαήμερη.Δεν τα καταφέρνω με τους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:11:41 πμ »
Τώρα είδα οτι μάλλον πρόκειτε για διαφορετικές άδειες.Υπάρχει και εφταήμερη για μόνιμους που έχουν συμπληρώσει τριετία.Εκτός κιαν με το νέο δημοσιούπαλληλικό κώδικα η εφταήμερη έγινε δεκαήμερη.Δεν τα καταφέρνω με τους νόμους.

Μπορείς να παραθέσεις link . Δεν έχω δει τίποτα σχετικο .

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:40:07 πμ »

http://dide.xan.sch.gr/newsite/noms.php?category=235


Δ2/3807/02-03-1994 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Εγκύκλιος Δ2/3807/02-03-1994 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Άδειες διδακτικού προσωπικού Δ.Ε.
Σας γνωρίζουμε τα εξής αναφορικά με τις άδειες των εκπ/κών της Β/θμιας Εκπ/σης και παρακαλούμε να ενημερώσετε τους Δ/ντές των σχολείων οι οποίοι στην συνέχεια να ενημερώσουν τους εκπ/κούς.

Α. ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ

1. Σύμφωνα με τις διατάξει του άρθρου 101 του Π.Δ. 611/77, (ΦΕΚ198Α`) σε συνδυασμό με τις διατάξεις του Ν. 1288/82 (ΦΕΚ 120 -Α`) το Ν. 1157/81, (ΦΕΚ 126- Α`) καθιέρωση πενθήμερης εβδομάδας και της Ζ/332/1741/2.2.81 απόφασης του Υπουργού Προεδρίας της κυβερνήσεως (ΦΕΚ 87/τ.Β`10.2.81): Οι εκπ/κοί που έχουν συμπληρώσει τριετή πραγματική δημόσια υπηρεσία δύνανται να τύχουν κανονικής άδειας, κάθε ημερολογιακό έτος, επτά (7) εργάσιμων ημερών για λόγους εξαιρετικής ανάγκης.
Πραγματική δημόσια υπηρεσία σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρ.264 του Π.Δ. 611/77 είναι κάθε υπηρεσία που διανύθηκε στο Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 03:20:16 μμ »
αυτό που αναφέρεται για 7 μέρες είναι παλιό. Έκτοτε έχει αλλάξει και είναι 10 μέρες κανονική άδεια. Το ζήτημα για μένα είναι άλλο. Ήρθε σημείωμα από τη διεύθυνσή μας ότι στην αίτηση για άδεια θα πρέπει να αναφέρεται αναλυτικά ο λόγος και θα κρίνει ο προϊστάμενος γραφείου αν είναι σοβαρός για να εγκρίνει την άδεια ή όχι για να την απορίψει. Η ερώτηση είναι: αν ο σοβαρός λόγος έχει σχέση με προσωπικά δεδομένα που δεν πρέπει να φραφούν αφού η αίτηση μέχρι να φτάσει στον προϊστάμενο ιθα περάσει από πολλά ζευγάρια μάτια (συνάδελφοι σχολείου που θα την πρωτοκολησουν, υπάλληλοι του γραφείου που θα την παραλάβουν κ.λ.π.). γιατί όλοι αυτοί θα πρέπει να μάθουν τον "σοβαρό" λόγο?

Αποσυνδεδεμένος joe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 01:59:38 μμ »
γεια σας!ειμαι νηπιαγωγος νεοδιοριστη και ηθελα να μαθω για τις αδειες που δικαιουμαστε.απ οτι γνωριζω δικαιουμαστε 10 μερες με αποδοχες για λογους σοβαρης αναγκης.ειμαι διορισμενη στο λασιθι και με ενημερωσαν οτι ο προισταμενος δεν δινει τις αδειες που δικαιουμαστε ειδικα δευτερα η παρασκευη.εγω ειμαι απο κομοτηνη και βρισκομαι στην ιεραπετρα της κρητης δεν ειναι σοβαρος λογος να παω 2 μερες στο σπιτι μου που ειναι στην αλλη ακρη;;;νομιζω δεν ζηταω κατι παραλογο ...ξεχασα να αναφερω οτι στο σχολειο μας υπαρχει μια κοπελα που ειναι γενικων καθηκοντων και μπορει να με αντικαταστησει για τη  μια μερα που θελω να λειψω.

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:10:26 μμ »
δυστυχώς για δευτέρα και παρασκευή καθώς και για τις μέρες πριν και μετά οποιαδήποτε αργία υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις άδεια πέμπτη και την παρασκευή να πάρεις ένα χαρτί από νοσοκομείο της κομοτηνής για αναρρωτική
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος joe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:14:55 μμ »
δεν θα υπαρχει προβλημα ομως που το χαρτι θα ειναι απο το νοσοκομειο της κομοτηνης;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:16:39 μμ »
τον προισταμενο δεν τον ενδιαφερει που ειναι το σπιτι μας..εγω οποτε χρειαζομουν για καποιο σοβαρο λογο το κανονιζα με τη συναδελφο που καναμε τη βαρδια η μια της αλλαης κ ετσι δεν εκλεινε κ το σχολειο.παντως γενικα δεν μας τις δινουν τις αδειες

Αποσυνδεδεμένος joe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:20:32 μμ »
κ γω κανονισα με την συναδελφο του ολοημερου στις 27 οκτωβρη να κανει την γιορτη αυτη και στις 17 νοεμβρη να κανω τη γιορτη εγω για να μπορεσει να φυγει κ η μια κ η αλλη αλλα η διευθυντρια του νηπιαγωγειου μου δεν το ενεκρινε!!!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:32:28 μμ »
εμεις καναμε 8ωρο η μια στην αλλη..αυτο με τη διευθυντρια..τι την απασχολει;;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 04:13:24 μμ »
εμεις καναμε 8ωρο η μια στην αλλη..αυτο με τη διευθυντρια..τι την απασχολει;;

γυναικες...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159555
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.