*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανονική άδεια
« στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 10:03:40 μμ »
Δικαιούμαστε 10 μέρες κανονική άδεια αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι . Δηλαδή ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:59 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 10:19:53 μμ »
δηλαδή... σπάνια τις παίρνουμε! μη σε απογοητευω αλλά δεν είναι και πολύ ευκολο

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 10:53:50 μμ »
Εγώ πάντως έχω πάρει αρκετές φορές. Υποτίθεται την αίτηση την κάνεις πριν απουσιάσεις, ώστε να εγκριθεί. Μου έχει τύχει όμως να προκύψει κάτι σοβαρό (κηδείες κλπ) και την έκανα εκ των υστέρων. Εγκρίθηκαν όλες κανονικά. Απλώς γράφεις π.χ "για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους". Αν βέβαια κάποιος τις παίρνει για πλάκα δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ έχω πάρει μέχρι και 10 στη σειρά, αλλά διευθυντής και προϊστάμενος γνώριζαν το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 11:07:30 μμ »
Κι εγώ δεν έτυχε να δυσκολευτώ με τις άδειες. Πήρα μία μέρα για κηδεία (που τη δικαιολόγησα εκ των υστέρων με αίτηση όπου έγραφα κι εγώ "για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους") και μία γιατί αρρώστησα. Στη δεύτερη περίπτωση, μάλιστα, επειδή δεν ήμουν σε θέση να βγω από το σπίτι, δε γνώριζα κανένα γιατρό και δεν υπάρχει στο σχολείο τηλέφωνο γιατρού που έρχεται στο σπίτι (σε άλλες περιοχές υπάρχει), έκανα μια απλή υπεύθυνη δήλωση ότι απουσίασα λόγω ασθένειας για μια μέρα, όταν επέστρεψα στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:59 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 12:35:35 πμ »
Δικαιούμαστε 10 μέρες κανονική άδεια αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι . Δηλαδή ?


@elytron
μη μπερδεύεις τις κανονικές με τις αναρρωτικές άδειες συνάδελφε. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

@k_k
Επειδή οι καθηγητές έχουμε 'εκτεταμένο' διάστημα διακοπών, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους, εμείς πρέπει να δικαιολογούμε αυτές τις 10 κανονικές άδειες με κάποιον σοβαρό λόγο. Επειδή όμως δεν καθορίζεται από τον νόμο ποιος λόγος είναι σοβαρός και ποιος όχι -δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει κάτι τέτοιο με έναν ξερό νόμο- την ουσιαστική απόφαση την παίρνει ο διευθυντής, ο οποίος κάνει εισήγηση στο γραφείο για να εγκριθεί η άδεια ή όχι.
Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; ότι πρέπει να ενημερώσεις τον διευθυντή για ποιον λόγο θέλεις την άδεια. Τώρα, εδώ υπάρχουν πολλές παραλλαγές. Μερικοί διευθυντές δεν ζητάνε καθόλου εξηγήσεις, άλλοι ναι. Επίσης διαλέγεις εάν θα πεις την αλήθεια ή όχι. Και φυσικά η "αυστηρότητα" του διευθυντή "παίζει". Σε κάθε περίπτωση όμως δεν έχει δικαίωμα να σου την αρνηθεί. Εάν κάνει αρνητική εισήγηση μπορείς να πας στο γραφείο και να εξηγήσεις εκεί τους λόγους σου.
Επειδή όμως η αίτηση για την άδεια είναι υπηρεσιακό έγγραφο και πρέπει να είναι "επίσημο", όλοι συμπληρώνουμε στον λόγο "για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους" για να μην "μπλέξουμε" με περαιτέρω εξηγήσεις προς το γραφείο της βθμιας.

Γενικότερα πάντως, εάν θέλεις την προσωπική μου "συμβουλή" πάνω στο θέμα, θα σου έλεγα να παίρνεις τις άδειές σου χωρίς να "φοβάσαι". Να φροντίζεις όμως να ΜΗΝ εξαντλείς τις 10, να μην είναι πολύ κοντά η μία στην άλλη και ει δυνατόν να μην είναι όλες Παρασκευές ή Δευτέρες.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 02:59:58 πμ »
Έχω ακούσει ότι ορισμένες διευθύνσεις θέλουν οι λόγοι για τους οποίους ζητά κάποιος εκπαιδευτικός την άδεια πρέπει να εξηγούνται λεπτομερώς στην αίτηση, δεν αρκεί το "για σοβαρούς λόγους" κ.λ.π. ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό? μήπως έχει σχέση με τον νέο κώδικα δημοσίων υπαλλήλων>?

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 09:28:48 πμ »
καλημερα!!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα που ανοίξατε.τι συμβαίνει με τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν με απόσπαση στην Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ ή σε κάποιο άλλο φορέα του υπουργείου; δικαιούνται και αυτοί  επιπλέον τις δέκα ημέρες  ή συμπεριλαμβάνονται στις 20+ μέρες κανονικής άδειας που τους αναλογούν για όλο το χρόνο;  ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί με δυο μικρά παιδιά στο σταθμό και το γεγονός ότι αρρωσταίνουν συχνά οι 22 ημέρες που δικαιούμαι στην περίπτωσή μου εξανεμίζονται πολύ εύκολα.ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2008, 09:31:17 πμ από bluebell »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:16:08 πμ »
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν έχει δικαίωμα να σου την αρνηθεί. Εάν κάνει αρνητική εισήγηση μπορείς να πας στο γραφείο και να εξηγήσεις εκεί τους λόγους σου.

Σε ποιον ? Στον προιστάμενο ?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 01:04:55 μμ »
εγώ είμαι σε νηπιαγωγείο και είναι πιθανό να αναγκάσει ο προιστάμενος τη συνάδελφο να κρατήσει 2 τμήματα μαζί. τί γίνεται τότε; και κάτι άλλο. θέλω να λειψω για 2 μερες στο εξωτερικό. ακόμα το σκέφτομαι πως θα γίνει με το γραφείο και άν μου δώσουν χωρίς να αναγκαστεί η συνάδελφος να κρατήσει τα παιδιά μου

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 07:07:00 μμ »
Απλά την άλλη φορά, που η συνάδελφος θα πάρει άδεια, θα κρατήσεις εσύ τα δύο τμήματα :-)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 07:30:32 μμ »
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν έχει δικαίωμα να σου την αρνηθεί. Εάν κάνει αρνητική εισήγηση μπορείς να πας στο γραφείο και να εξηγήσεις εκεί τους λόγους σου.

Σε ποιον ? Στον προιστάμενο ?


χμμμ γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη. Ρώτα ποιος είναι υπεύθυνος για την έγκριση των αδειών. Ή ενδεχομένως θα μπορούσες απλά να στείλεις μαζί με την αίτηση της άδειας ένα κείμενο με μία αναλυτική εξήγηση. Με κάθε επιφύλαξη αυτά γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου γίνει αρνητική εισήγηση. Απλά μία φορά που ζήτησα κανονική και εξήγησα τον (πραγματικό) λόγο ο οποίος δεν ικανοποίησε τον διευθυντή μου είπε ότι δεν μπορώ να πάρω άδεια και ότι "χαριστηκά" θα μπορούσα να κάνω αίτηση για ανναρωτική. Πράγμα που βέβαια δεν ισχύει από την άποψη ότι δεν μπορούσε να μου πει "δεν μπορείς να πάρεις". Απλά τότε δεν τα ήξερα καλά τα πράματα και υπέκυψα :)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 08:47:57 μμ »
Απλά την άλλη φορά, που η συνάδελφος θα πάρει άδεια, θα κρατήσεις εσύ τα δύο τμήματα :

ε τότε σιγά την άδεια βρε παιδιά...! άδεια είναι όταν δουλευει ο άλλος διπλά; μας χτυπάνε στο φιλότιμο έτσι. και άντε να τα πας καλά.. αν δεν τα πας;; θα τα κρατήσει μεν αλλά από την άλλη...

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 09:59:43 πμ »
Για να καταλάβω δηλαδή, επειδή ίσως χρειαστώ άδεια τον Απρίλιο, αν μου αρνηθεί ο προϊστάμενος την άδεια (που είναι το πιο πιθανό, δεν δίνει άδειες) τι κάνω; Έχει δικαίωμα ή όχι να αρνηθεί; Ο λόγος είναι αρκετά σοβαρός. Α! Είμαι υποχρεωμένη να του εξηγήσω ακριβώς το λόγο; Δεν είναι προσωπικά δεδομένα αυτά; Είμαι υποχρεωμένη να εκθέσω καταστάσεις προσωπικές;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 05:55:32 μμ »
Για να καταλάβω δηλαδή, επειδή ίσως χρειαστώ άδεια τον Απρίλιο, αν μου αρνηθεί ο προϊστάμενος την άδεια (που είναι το πιο πιθανό, δεν δίνει άδειες) τι κάνω; Έχει δικαίωμα ή όχι να αρνηθεί; Ο λόγος είναι αρκετά σοβαρός. Α! Είμαι υποχρεωμένη να του εξηγήσω ακριβώς το λόγο; Δεν είναι προσωπικά δεδομένα αυτά; Είμαι υποχρεωμένη να εκθέσω καταστάσεις προσωπικές;

Τόσο δύσκολο διευθυντή έχεις; οι άλλοι συνάδελφοι δεν παίρνουν άδειες;
ξεκίνα την διαδικασία όσο πιο νωρίς μπορείς έτσι ώστε εάν προκύψει πρόβλημα να έχεις χρόνο να το λύσεις. φρόντισε να έχεις πρόχειρα τα τηλέφωνα των εραιτών της περιοχής σου να τους ρωτήσεις (μη δεσμευτείς να τους ψηφίσεις όμως  ;D)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.