*

Ψηφοφορία

Συμμετέχετε στην απεργία;

Ναι
31 (53.4%)
Όχι
27 (46.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008  (Αναγνώστηκε 7141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 05:48:09 μμ »
Η ντροπή σαφώς και είναι συναίσθημα, αλλά και το να αισθάνεσαι και δημοκράτης είναι συναίσθημα.

Το να απεργήσει κανείς είναι δικαίωμα και όχι υποχρέωση έναντι των συνδικαλιστών.

Είναι ντροπή να αισθάνεσαι ντροπή όταν ο συνάδελφος σου εξασκεί το νόμιμο δικαίωμα του να μην απεργήσει.


Ντροπή είναι να είσαι εργάτης και να μην έχεις ταξική συνείδηση (όπως είναι ντροπή να είσαι άνθρωπος και να μην έχεις συνείδηση).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:07 »

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 06:17:05 μμ »
Απαράδεκτο και άκρως αντιδημοκρατικό,

Ποιο είναι αντιδημοκρατικό;

Το ότι αισθάνθηκες ντροπή όταν κάποιος συνάδελφος σου απλά εξάσκησε ένα συνταγματικό – δημοκρατικό  του δικαίωμα σημαίνει ότι αισθάνεσαι ντροπή όταν κάποιος εξασκεί τη δημοκρατία.

Ε, αυτό δεν δείχνει δημοκρατικά συναισθήματα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 06:53:26 μμ »
Νόμιμο δικαίωμα είναι επίσης να ΜΗΝ περάσεις τη γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Νόμιμο δικαίωμα είναι επίσης να ΜΗΝ βοηθάς τον διπλανό σου.
Νόμιμο δικαίωμα είναι επίσης να ΜΗΝ συμμετέχεις στα κοινά.

Θα μπορούσα να δώσω χιλιάδες παραδείγματα, που είναι δικαιώματα μας. Αυτό δεν τα κάνει αποδεκτά. Αλίμονο αν δεν μπορούμε να ασκήσουμε κριτική στις πράξεις των γύρω μας, γιατί είναι "νόμιμο δικαίωμα" τους να κάνουν ότι θέλουν.

ΥΓ. Υπάρχουν πράγματα που δεν μας αφορούν και δεν μπορούμε να ασχοληθούμε, χωρίς να γίνουμε ... κουτσομπόληδες. Προφανώς, δεν αναφέρομαι σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 07:25:14 μμ »
Παράθεση
Ημουν η μοναδικη απο το σχολειο που απηργησε. Δε με ενοχλει αυτό, οσο το γεγονος οτι δεν απεργουν κυριως οι νεοι συναδελφοι-οπως ειμαι κι εγω νεα- για διαφορους ανοητους κατα την προσωπικη μου αποψη λογους, οπως τα 50 ευρω που χανουν, ή το γεγονος οτι επειδη για 2 χρονια ειμαστε δοκιμοι δημ.υπαλληλοι φοβουνται μη χασουν τη μονιποιηση, παρ' ολο που εδω χανουμε τα αυγα και τα πασχαλια. Εκπαιδευτικοι ειμαστε ρε παιδια. Ειναι αυτο μαθημα αξιοπρεπειας στους μαθητες μας? Πραγματικα λυπαμαι πολυ.
Και η πλάκα ότι κατά πλειοψηφία ΔΕΝ απεργούν αυτοί οι οποίοι θίγονται περισσότεροι..δηλαδή οι νέοι εργαζόμενοι...δηλαδή εμείς! Έλεος...είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Παράθεση
Ντροπή είναι να είσαι εργάτης και να μην έχεις ταξική συνείδηση (όπως είναι ντροπή να είσαι άνθρωπος και να μην έχεις συνείδηση).
Έτσι έτσι...ΤΑΞΙΚΟ ΜΙΣΟΣ!

"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:07 »

Αποσυνδεδεμένος nina1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 07:51:34 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον tektos.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 09:37:52 μμ »
Eγώ πάλι απογοητεύτηκα , το επαναλαμβάνω που ήμουν η μοναδική που έκανε απεργία και όταν επέστρεψα δηλ σήμερα με έκαναν να νιώσω σαν την τεμπέλα της ομάδας.

Αρνούμαι να καταλάβω γιατί δεν συμμετείχαν σε μία απεργία που ήταν πανελλαδική , που αφορά τους πάντες και η οποία ήταν μίας ημέρας αλλά προτίμησαν να δώσουν τα 50-70 Ευρώ τους για ποτά σε μπαρ το σαββατοκύριακο. Και όταν βλέπουν ωρομισθίους να απεργούν , ναι , θα πρέπει να ντρέπονται.

Οι μαθητές σήμερα με ρωτούσαν γιατί δεν ήρθατε χθες κυρία; Ήσασταν άρρωστη; ούτε καν κατάλαβαν ότι υπήρχε απεργία. Δεν σεβόμαστε τους εαυτούς μας και τα δικαιώματά μας. Αλλά δεν έχουμε και υποστήριξη και από τους σύλλόγους μας . Η αδελφή μου που δουλεύει στην Αγροτική απήργησε αλλά θα πάρει τα μισά λεφτά που της 'κόστησε' πίσω από τον σύλλογο.

Χρειαζόμαστε υποστήριξη για να κρατήσουμε έναν μακροχρόνιο αγώνα. Και επιτέλους μην αρχίζουμε κάθε φορά τις ερωτήσεις στους συναδέλφους 'εσύ θα κάνεις; α! αν δεν κάνεις δεν κάνω και εγώ .' Τι είναι αυτά; Πρόκειται για την υπόλοιπη ζωή μας . Ας κάνουμε κάτι, τουλάχιστον μετά ότι κι αν γίνει θα ξέρουμε ότι προσπαθήσαμε.

Απογοητεύθηκα αλλά δεν πτοούμαι. Και στην επόμενη σπίτι μου θα είμαι. Αν είναι να με τροφοδοτήσουν οι δικοί μου τουλάχιστον ας είναι για ιερό σκοπό και όχι για να τα τσούξω το σαββατοκύριακο.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 09:39:09 μμ »
Αν είναι να με τροφοδοτήσουν οι δικοί μου τουλάχιστον ας είναι για ιερό σκοπό και όχι για να τα τσούξω το σαββατοκύριακο.

Προσκυνώ. Απλά υπέροχο.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 10:18:59 μμ »
Και το κορυφαίο :

Ατακα μαθήτριας σήμερα , μετά την απεργία : Κυρία είστε κομμουνίστρια ?
Κ_Κ :  ??? ??? ???
Μαθήτρια : Ειπα στον πατέρα μου οτι απεργήσατε και με ρώτησε .



Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 10:38:23 μμ »
Πολύ πολύ καλό !!! Μπράβο στην μαθήτρια (ή στον μπαμπά της;)
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 11:10:43 μμ »
Το ότι αισθάνθηκες ντροπή όταν κάποιος συνάδελφος σου απλά εξάσκησε ένα συνταγματικό – δημοκρατικό  του δικαίωμα σημαίνει ότι αισθάνεσαι ντροπή όταν κάποιος εξασκεί τη δημοκρατία.

Ε, αυτό δεν δείχνει δημοκρατικά συναισθήματα.


Όπως σου απάντησαν ήδη, δεν υπάρχουν δημοκρατικά και μη συναισθήματα. Υπάρχουν δημοκρατικές και μη ενέργειες. Καλό θα ήταν να μην παίζουμε με τις λέξεις, ιδιαίτερα όταν δεν τις κατέχουμε καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2008, 11:31:07 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:16:56 πμ »
Καλό!!! Κυρία είστε κομμουνίστρια;;; μόνο οι κομμονιστές απεργούν δηλαδή; οι άλλοι έχουν υποστεί λοβοτομή κατά τον πατέρα της μαθήτριας  ;D
 Τι λέμε τώρα... στον υπολογιστή του γραφείου καθηγητών στο σχολείο μου είχαν βάελι το πουλί της χούντας... οι γνωστοί αγανακτισμένοι, αξιολογητές, κέρβεροι, πολλά βαρείς απεργοσπάστες τελοσπάντων αν και δεν θεωρώ, πως οι απεργοσπάστες ταυτίζονται με την χούντα... για τους δικούς μας μιλάω. Α και θα κάνουν απεργία μόνο αν ξαναβγεί το ΠΑΣΟΚ... λέτε να ισχύει η λοβοτομή;

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 12:09:45 μμ »
Σύντομο αλλά καλό: λευκή απεργία στην Ελλάδα  ;D ;D :o ;D

markos τα γέλια δεν είναι προς τα σένα, αλλά για την κατάσταση. εδώ δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε το νόημα της απεργίας. έχουμε,όπως πολλοί υποστηρίζουν, ξεπουλημένους συνδικαλιστές(αλλά οι ίδιοι δεν θέλουμε να ανακατευτούμε με "αυτά" -τα κοινά δηλαδή-), σχολεία που απαιτούν αλλαγές από τη ρίζα, (αλλα υπουργεία παιδείας ρουσφετοδιαχειριστές και ψηφοθήρες), ωρομίσθιους (ακουσον - άκουσον) δασκάλους κ καθηγητές κτλ κτλ όμως δεν ασχολούμαστε στην πράξη -ως απλοί πολίτες- με την προσπάθεια επίλυσής τους.(τουναντίον τα στηρίζουμε με τις πρακτικές μας οι περισσότεροι)

..το να μιλάμε για λευκές απεργίες σε αυτή τη χώρα είναι ανέκδοτο. ίσως σε μια χώρα υψηλότερου επιπέδου κοινωνικού προβληματισμού και ενδιαφέροντος και μεγαλύτερης συναίσθησης του δικαίου να γίνονται αυτά. εδώ είναι ελλάδα

φίλε tektos: καταλαβαίνω τι λες (περίπου). Τι προτείνεις όμως; να μην απεργούμε, να μην ασχολούμαστε; ή κάτι άλλο; και εγώ είμαι υπέρ μιας άλλης πάλης για τα δικαιώματά μας και ενός διαφορετικού συνδικαλισμού, αλλά αυτόν έχουμε.

με το ασφαλιστικό, την παιδεία, τη διαφθορά, την ανεργία τι θα κανουμε;θα είμαστε απλοί θεατές και θα εκτονωνόμαστε ομαδικώς κάθε τρίτη με λάκη; αν οι τρόποι αντίδρασης που έχουμε στα χέρια μας δεν είναι ικανοποιητικοί, ας ψάξουμε άλλους. άλλα χρειάζεται και κάποιος κόπος για να γίνει αυτό κι όχι απλά να τα λέμε εδω μέσα και τέλος

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 12:12:00 μμ »
Εμένα μου φαίνεται ότι πλέον,μόνο ο Λάκης κάνει αντιπολίτευση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 12:37:20 μμ »
Αυτές οι απεργίες είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης. Νομίζετε ότι ενδιαφέρει κανέναν αν κάνατε απεργία ή όχι; Το μόνο ωφελημένο είναι το Υπουργείο Οικονομικών που μαζεύει τα λεφτά μας. Η απεργία θα είχε νόημα, και τότε θα συμμετείχα, τότε που τους πονάει. Γιατί οι συνδικαλιστοπατέρες δεν κάνουν μια απεργία διαρκείας την περίοδο των Πανελληνίων; Να δεις μετά για πότε θα λυθούν τα θέματά μας. Τέτοιες απεργίες της μιας μέρας χωρίς να πονάνε κανέναν δεν έχουνε νόημα κατά τη γνώμη μου. Και μη μου πείτε κρίμα τα παιδιά που δίνουν κτλ. Όταν οι αγρότες κλείνουν τους δρόμους και δεν μπορώ να περάσω καλά είναι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.195 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.