*

Ψηφοφορία

Συμμετέχετε στην απεργία;

Ναι
31 (53.4%)
Όχι
27 (46.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008  (Αναγνώστηκε 7140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 02:00:52 μμ »
ο λακης κάνει.. εμείς κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:13 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 02:03:49 μμ »
Εμείς κάνουμε τηλεθέαση στο Λάκη.......... ;) ;) ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2008, 02:22:59 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 03:10:25 μμ »
Αυτές οι απεργίες είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης

Οπως και η μη συμμετοχη σε απεργιες και λοιπες μορφες παλης, για να μην το εξειδικευουμε, ειναι η μερεντα στο παντεσπανι της κυβερνησης και των λοιπων οικονομικων συμφεροντων, που μας θελουν να δουλευουμε μεχρι τα 80. Δυστυχως η γενια μας (30-40), ειναι μια γενια που θεωρησε αυτονοητα ολα τα προνομια που απολαμαβανει ή απολάμβανε για να ειμαι πιο ακριβης. Δεν εχει ζησει-ισως να εχει ακουσει απλα-οτι ολα τα εργασιακα δικαιωματα κατακτηθηκαν με μαζικους αγωνες παλιοτερων στους οποιους μαλιστα κοστιζε πολυ περισσοτερα απο το ημερομισθιο τους. Δεν καταλαβαινουμε οτι με την κριτκη εκ του... καναπεος δεν κατορθωνουμε τιποτα αλλο απο το ριχνουμε νερο στο μυλο ολων αυτων που θελουν να μας εξαθλιωσουν. Και πραγματικα, επειδη κι εμενα με απασχολει το προβλημα, ολοι αυτοι που θεωρουν οτι οι απεργιες ειναι παρωχημενες μορφες διεκδικησης, θα ηθελα πραγματικα να ακουσω αντιπροτασεις για εναλλακτικες μορφες. Πολυ φοβαμαι όμως-χωρις να αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα,για μα μην παρεξηγηθω-, οτι απλα εχουμε βολευτει στη ζωουλα και τον ομορφο μικροκοσμο μας και δε μας απασχολει τιποτα που δεν ακουμπα την βολη μας, οπως λεμε και στο χωριο μου. Απλα θεωρουμε οτι κανουμε το χρεος μας ως...ελευθεροι και δημοκρατικοι πολιτες βλέποντας Λακη.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 04:21:25 μμ »
Έχουμε ξανακουβεντιάσει αρκετά και στο

 http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4234.15

 καθώς και στο 

 http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4440.15

 Δεν ξέρω , αλλά στο σχολείο μου , μας διακρίνει ένα πνεύμα ομοψυχίας . Ή το κλείνουμε τελείως  ή απεργούν δυο τρεις . Χθές απήργησε και ο συνάδελφός μου - ο άλλος μαθηματικός   - που ποτέ δεν απεργούσε σε μονοήμερες .'' Είναι για το ασφαλιστικό μου  , λεέι την προηγούμενη , και θα απεργήσω ''.  ' Δεν μου το έλεγες δυο μέρες πριν του λέω , για να τους ξεσηκώσω όλους ; ''.
 Τέλος πάντων , όλες οι απόψεις έχουν τη σημασία τους.Δε χωρά όμως αμφοβολία ότι ο κλάδος πρέπει να επαναπροσδιορίσει τον τρόπο που διοργανώνει τις απεργίες και να βάζει τα μέλη προ των ευθυνών τους.

Οι απεργίες πρέπει να γίνονται πολύ αραιά (το πολύ δύο στα πέντε χρόνια) , με διάρκεια 4- 5 ημερες και πάνω και ύστερα από κοινωνική προβολή , μόνο για σημαντικά ζητήματα  (οικονομικά και θεσμικά συγχρόνως) και μόνο ύστερα από  ηλεκτρονική ψηφορία όλων των εκπαιδευτικών. .

 ΑΥτό που πρέπει να προσέξουμε είναι να κερδίσουμε ξανά την κοινή γνώμη και τους φυσικούς μας συμμάχους που είναι οι μαθητές και οι γονείς τους , προβάλλοντας το ρόλο της παιδείας στη σύγχρονή Ελλάδα.Με αρνητικά κείμενη την κοινή γνώμη , όπως αυτή τη στιγμή , δεν έχουμε ελπίδα να κερδίσουμε τίποτα. Ούτε τα μεγάλα ποσοστά συμμετοχής πια δεν μετράνε  , αν πρόκειται για μονοήμερες διεκδικήσεις. Η εξουσία ξέρει πολύ καλά να μας ποδηγετεί . Ο κλάδος νοιώθει αδύναμος και απομονωμένος , αποκλεισμένος θα έλεγα,  και έχουμε μπροστά μας μεγάλο αγώνα.
 Πάντως ,αυτή τη στιγμή , προσωπικά  μιλάω , αν δημιουργούσαμε ένα κίνημα για μαζικές παραιτήσεις από την εκπαίδευση με συμμετοχή 80%  σε συνδυασμό με μεγάλες κινητοποιήσεις, θα ήμουνα μέσα (και ας βγαίνω σε 15 χρόνια σε  σύνταξη) ! Μόνο μια τέτοια κίνηση θα άφηνε άφωνη την κοινή γνώμη και θα έδειχνε ποιοι είμαστε. Αλλά που να βρεις τέτοιο ποσοστό για μια τέτοια ενέργεια και που να βρεις συνδικαλισμό να τη διαχειριστεί με επιτυχία !
 Αφού ξέρεις ότι μόλις πει το κόμμα κάτι , την άλλη στιγμή οι συνδικαλιστές σε έχουν πουλήσει!
 ( Άρα καθαρά ουτοπική η προσδοκία μου :( !!!  ).
...
Καλά , απογοητεύτηκα και σταματώ ,γιατί φοβάμαι πώς και μετά από 20 χρόνια τα ίδια θα συζητιώνται.Αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να μην  παλεύουν τουλάχιστον οι νέες γενιές. Μακάρι αυτές να καταφέρουν ό,τι δεν δεν πέτυχαν  οι προηγούμενες. Γιατί πραγματικά , η δική μου γενιά έκανε μεγάλο κακό και στην παιδεία και στην Ελλάδα. Και αυτό το κακό θα το πληρώσετε δυστυχώς εσείς. (κάποια στιγμή και σε άλλο χώρο θα σας εξηγήσω αναλυτικά γιατί το γράφω αυτό).Έτσι για να να γνωρίζετε και κάτι παραπάνω.το χρωστάω άλλωστε.

Ψηλά το κεφάλι  ! -  Μπάμπης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2008, 06:22:48 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:13 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 05:39:18 μμ »
Αυτές οι απεργίες είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης

Οπως και η μη συμμετοχη σε απεργιες και λοιπες μορφες παλης, για να μην το εξειδικευουμε, ειναι η μερεντα στο παντεσπανι της κυβερνησης και των λοιπων οικονομικων συμφεροντων, που μας θελουν να δουλευουμε μεχρι τα 80. Δυστυχως η γενια μας (30-40), ειναι μια γενια που θεωρησε αυτονοητα ολα τα προνομια που απολαμαβανει ή απολάμβανε για να ειμαι πιο ακριβης. Δεν εχει ζησει-ισως να εχει ακουσει απλα-οτι ολα τα εργασιακα δικαιωματα κατακτηθηκαν με μαζικους αγωνες παλιοτερων στους οποιους μαλιστα κοστιζε πολυ περισσοτερα απο το ημερομισθιο τους. Δεν καταλαβαινουμε οτι με την κριτκη εκ του... καναπεος δεν κατορθωνουμε τιποτα αλλο απο το ριχνουμε νερο στο μυλο ολων αυτων που θελουν να μας εξαθλιωσουν. Και πραγματικα, επειδη κι εμενα με απασχολει το προβλημα, ολοι αυτοι που θεωρουν οτι οι απεργιες ειναι παρωχημενες μορφες διεκδικησης, θα ηθελα πραγματικα να ακουσω αντιπροτασεις για εναλλακτικες μορφες. Πολυ φοβαμαι όμως-χωρις να αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα,για μα μην παρεξηγηθω-, οτι απλα εχουμε βολευτει στη ζωουλα και τον ομορφο μικροκοσμο μας και δε μας απασχολει τιποτα που δεν ακουμπα την βολη μας, οπως λεμε και στο χωριο μου. Απλα θεωρουμε οτι κανουμε το χρεος μας ως...ελευθεροι και δημοκρατικοι πολιτες βλέποντας Λακη.

Κοίταξε, δεν είπαμε να καθόμαστε στον καναπέ και να μην κάνουμε τίποτα. Αν διαβάσεις καλύτερα αυτό που έγραψα θα δεις ότι συμφωνώ να γίνονται απεργίες αλλά όταν τους τσούζει, π.χ. στη διάρκεια των εξετάσεων. Με μονοήμερες απεργίες το μόνο που καταφέρνουμε είναι να γεμίζουμε τα ταμεία του Αλογοσκούφη και κάθε Αλογοσκούφη. Αγώνας ναι αλλά όταν έχει κάποια αξία, όχι μονοήμερες απεργίες που δεν έχουν επίπτωση σε κανέναν και δεν τις υπολογίζει κανείς. Εμένα αυτή είναι η άποψή μου και την έχω εκφράσει επανειλημμένως και σε γενικές συνελεύσεις και αλλού. Αν το κάνουν ακολουθώ, αλλιώς σε μονοήμερες απεργίες να χαρίζω τα λεφτά μου στην κυβέρνηση εγώ δεν συμμετέχω.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:24:04 μμ »
Θεωρώ ότι ένα βασικό λάθος που κάνουμε είναι ότι δεν συνεννοούμαστε ποτέ όλες οι βαθμίδες της εκπαίδευσης να απεργήσουμε παρέα . Πέρσι κάναμε απεργία όλοι σε άλλες χρονικές στιγμές και κάναμε μία τρύπα στο νερό.

Έχοντας συζητήσει στο σχο΄λείο η πλειοψηφεία θεωρεί ότι ένας τρόπος να διαρκέσει πολύ η απεργία είναι να οργανωθεί έτσι ώστε να αποδιοργανωθεί η χώρα χωρίς να πεινάσουμε και εντελώς. Αυτή την εβδομάδα η Μακεδονία , την επόμενη τα Ιόνια , την άλλη η Αττική κλπ αλλά να είναι μαζική . Ν αμην ξέρουν από που να τα μαζέψουν.

Θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό και μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα;
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 13/2/2008
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:11:02 μμ »
Μου αρέσει ο αισιόδοξος τρόπος που σκέφτεσαι και χαίρομαι για αυτό :) !

  Θεωρητικά , όλο το σύστημα μπορεί να γκρεμιστεί σε μια νύχτα , αρκεί όλοι οι πολίτες να έχουν την ίδια στιγμή την ίδια άποψη.Με αυτή την έννοια , αν οι κλάδοι ενωθούν και ξεκινήσουν απεργία την ίδια μέρα , μπορούν  να πετύχουν τα πάντα. Γιατί δεν γίνεται όμως αυτό το τόσο απλό πράγμα ;
  Μα διότι υπάρχει η τακτική του διαίρει και βασίλευε ! Η βλακεία  είναι γενικά αξεπέραστο εμπόδιο. Σε αυτή στηρίζονται - χρόνια τώρα - οι λίγοι και εξουσιάζουν τους πολλούς.
 Η ΔΟΕ σκέφτεται ..'' εμείς θα ...'', η ΟΛΜΕ σκέφτεται ..'' εμείς και  όχι η ΔΟΕ '' κλπ. Οι συνδικαλιστές λογοδοτούν στα κόμματα και όχι στους συλλόγους τους , εμείς συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε ( δεν ευκαιρούμε να συνδικαλιστούμε , διότι τρέχουμε στα μαθήματα!) και αυτοί , καμαρωτοί καμαρωτοί , ξαναβγαίνουν και μαζεύουν μπράβο από τους τοπικούς πολιτικάντηδες.
  Όλο το σκηνικό είναι απλό , πολύ απλό .Αλλά μέχρι θα μπορούν οι λίγοι να κοροϊδεύουν τους πολλούς ;
      Μέχρι να καταλάβουμε και να πάρουμε στα χέρια μας οι ίδιοι τα ηνία του κλάδου μας!Διότι αν καταλάβουμε τη δύναμή μας και ενωθούμε , τότε όλα θα είναι απλά!
 Καλό βράδυ - Μπάμπης   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 208
Σύνολο: 210

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.