*

Αποστολέας Θέμα: Κλοπές στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 1201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κλοπές στο σχολείο
« στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 11:27:45 μμ »
Στο σχολείο στο οποιο υπηρετώ δυστυχώς δημιουργούνται κατα καιρούς διάφορα προβλήματα . Οποτε και προβληματιζομαι για τον χειρισμό τους . Ας ασχοληθώ όμως με το πιο πρόσφατο .
Σε κάποιο τμήμα είχαν και στο παρελθόν γίνει παράπονα για απώλεια χρημάτων και όχι μόνο . Σήμερα έμαθα τον ένοχο (περίπου) .
Επαναλήφθηκε το περιστατικό και το θέμα ξαναήρθε στην επιφάνεια . Υπάρχουν παιδιά που ξέρουν ποιος είναι ο υπεύθυνος , αλλα δεν θέλησαν να μιλήσουν γιατι το θεωρούν κάρφωμα . Ομως απο την συζήτηση που κάναμε , τα υπονοούμενα κάποιον φωτογραφίζουν .

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ .
Θεωρείται οτι πρέπει να πιεσω τα παιδιά που ξέρουν ποιος είναι να μου πουν ?
Θεωρείται οτι ο μαθητής αυτός πρέπει να τιμωρηθεί και αν ναι με ποιον τρόπο ?

Σε πρώτη φάση αυτό που έχω κάνει είναι να συζητήσω με τα παιδιά . Για τις ευθύνες των επιμελητών , για την σοβαρότητα αυτών των περιστατικών και για την ευθύνη που έχει ο καθένας τους οταν ''παρασύρεται'' και συμμετέχει ή ''καλύπτει'' τέτοιες πράξεις .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλοπές στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:14 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Κλοπές στο σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 01:24:48 πμ »
Στο σχολείο στο οποιο υπηρετώ δυστυχώς δημιουργούνται κατα καιρούς διάφορα προβλήματα . Οποτε και προβληματιζομαι για τον χειρισμό τους . Ας ασχοληθώ όμως με το πιο πρόσφατο .
Σε κάποιο τμήμα είχαν και στο παρελθόν γίνει παράπονα για απώλεια χρημάτων και όχι μόνο . Σήμερα έμαθα τον ένοχο (περίπου) .
Επαναλήφθηκε το περιστατικό και το θέμα ξαναήρθε στην επιφάνεια . Υπάρχουν παιδιά που ξέρουν ποιος είναι ο υπεύθυνος , αλλα δεν θέλησαν να μιλήσουν γιατι το θεωρούν κάρφωμα . Ομως απο την συζήτηση που κάναμε , τα υπονοούμενα κάποιον φωτογραφίζουν .

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ .
Θεωρείται οτι πρέπει να πιεσω τα παιδιά που ξέρουν ποιος είναι να μου πουν ?
Θεωρείται οτι ο μαθητής αυτός πρέπει να τιμωρηθεί και αν ναι με ποιον τρόπο ?

Σε πρώτη φάση αυτό που έχω κάνει είναι να συζητήσω με τα παιδιά . Για τις ευθύνες των επιμελητών , για την σοβαρότητα αυτών των περιστατικών και για την ευθύνη που έχει ο καθένας τους οταν ''παρασύρεται'' και συμμετέχει ή ''καλύπτει'' τέτοιες πράξεις .


Υποθέτω ότι θα ήταν μεγάλη βοήθεια εάν μπορούσες να καταλάβεις γιατί την κάνει αυτή την πράξη το παιδί που "φωτογραφίζεται". Δλδ είναι παιδί φτωχής οικογένειας που δείχνει απομωνομένο; είναι κακομαθημένο; το κάνει για πλάκα χωρίς να έχει συνειδητοποιήσει την σοβαρότητα της πράξης; είναι ένα "πάθος" του; (η κλεπτομανία άλλωστε είναι εξάρτηση). Εάν μπορέσεις λίγο να το ξεκαθαρίσεις αυτό με βάση την εικόνα που έχεις για τον χαρακτήρα του παιδιού ίσως θα μπορούσες να βγάλεις ένα στοχευμένο "λόγο" στην τάξη επί του θέματος.
Ως δεύτερη λύση εγώ θα προέτρεπα τα παιδιά να το λύσουν και λίγο αναμεταξύ τους. Δλδ είτε απευθυνόμενη στην τάξη, είτε σε κάποια "επιλεγμένα" παιδιά που είναι καλού χαρακτήρα και έχουν κάποια ηγετική φυσιογνωμία στην τάξη, θα τους έλεγα να πιάσουν με ευγένια το παιδί που υποπτεύονται και να προσπαθήσουν να του μιλήσουν.
Εάν πάλι δεν καταφέρνεις να βγάλεις άκρη και δεν είσαστε ως σύλλογος αρκετά σίγουροι για την ταυτότητα του δράστη, έτσι ώστε να μπορέσετε να το πάρετε παραδίπλα να του μιλήσετε χωρίς να κινδυνεύετε να είναι το λάθος άτομο, τότε ανακοινώστε στα παιδιά ότι άμα πραγματικά αυτή η κατάσταση τα ενοχλεί, τότε πρέπει να πάρουν την πρωτοβουλία να ονοματίσουν κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλοπές στο σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 10:37:58 πμ »
Θεωρώ αρκετά υπεύθυνους τους γονείς του για την κατάσταση . Του φέρονται πολύ αυταρχικά και οχι συμβουλευτικά .
Το αποτέλεσμα είναι το παιδί αυτό να θέλει να φαίνεται καλό , αλλα να έχει και ενα άλλο πρόσωπο που δεν θέλει να φαίνεται όμως σε γονείς και δασκάλους .
Υπάρχουν τα παιδιά που με αφέλεια είναι άτακτα . Αυτο το παιδί μοιάζει να έχει καταπιεσμένη επιθετικότητα , που την εκδηλώνει ''κρυφά'' .
Σκεφτόμουν να μιλήσω στους γονείς , αλλα πάλι πρέπει να τηρήσω κάποια όρια . Μη μου πουν ποια είσαι εσύ που μας λές τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε στο παιδί μας και δεν είσαι μέσα στο σπίτι για να ξέρεις , δεν είναι δική σου ευθύνη και δική σου δουλειά κ.λ.π. Και ίσως να έχουν δίκιο .
Εχω μιλήσει μαζί του , αλλα αυτήν την αγνότητα και εμπιστοσύνη που βλέπω στο πρόσωπο των άλλων παιδιών , σε αυτόν δεν την βλέπω . Δηλαδή με έχει σε συναισθηματική απόσταση .

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Κλοπές στο σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 11:03:26 πμ »
Πρόσφατα είχα μια παρόμοια συζήτηση με την ψυχολόγο που έρχεται στο σχολείο από τον συμβουλευτικό σταθμό.Το θέμα μας δεν ήταν ακριβώς αυτό,αλλά σε ένα παρακλάδι του προέκυψε το θέμα της κλοπής.Εκείνο που μου είπε είναι πως στην κλοπή μπορεί να οδηγηθούν άτομα που κουβαλούν πολύ πόνο.Δεν έχει να κάνει με τις ανάγκες τις υλικές,δηλαδή μπορεί να κλέψουν τόσα τα φτωχά όσο και τα πλούσια παιδιά ανάλογα με τις ψυχολογικές τους ανάγκες.Κλέβουν για να απαλύνουν τον πόνο από την έλλειψη στοργής,ενδιαφέροντος.ουσιαστικής αγάπης.Κλέβουν για να βρουν αυτό που δεν τους δίνεται από το οικογενειακό περιβάλλον σε συναισθηματικό επίπεδο.Τώρα στην αντιμετώπιση τα πράγματα θέλουν λεπτούς χειρισμούς και κυρίως από ειδικούς,πράγμα πολύ δύσκολο εώς ανέφικτο στα σχολεία μας.Πάντως από όσα κατάλαβα εκείνο που εμείς μπορούμε να κάνουμε σε πρώτο επίπεδο είναι να δείξουμε στο παιδί πως μπορεί να μας εμπιστευτεί,να μας μιλήσει και για πράγματα που άλλοι θα το τιμωρούσαν.Αυτή βέβαια είναι η θεωρία,τώρα η πράξη...
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.