*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 70840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 09, 2010, 07:57:40 μμ »
στη Συρο πάλι είχαμε διορία 3 μερες και πηγαίναμε όποτε θελαμε!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:09 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 09, 2010, 09:05:51 μμ »
στη Συρο πάλι είχαμε διορία 3 μερες και πηγαίναμε όποτε θελαμε!

και στη Ρόδο το ίδιο.

... έτσι είναι τα νησιά ... χαλαρααααααααααααα!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 09, 2010, 10:02:23 μμ »
Σχετικά με την τριετία ο νόμος δε λέει τι θα γίνει με την υπεραριθμία φέτος σε σχέση πάντα με τους νεοδιόριστους. Αν πας στην περιοχή διορισμού σου και βγεις υπεράριθμος τι θα γίνει;που θα σε βάλουν να υπηρετήσεις; ή μήπως σε κάθε περίπτωση έχει κενά για νεοδιοριστους.Εφόσον κάποιοι ισχυρίζονται ότι δεν ξέρουν τα κενά πως είναι σίγουροι ότι τότε θα υπάρχουν κενά και θα μας τοποθετήσουν.Και αν πάρουν περισσότερους από έναν σε κάποια περιοχή όλοι θα τοποθετηθουν οπωσδήποτε έστω και κάπου μέσα στον ίδιο νομό ή θα πάρουν απόσπαση.Κρίσιμα ερωτήματα όπως και κάποια άλλα που δυστυχώς δεν παίρνω απάντηση και με στενοχωρεί.Είναι δυνατόν κάποιος στο φόρουμ να μην ξέρει.Και κάτι άλλο ας απαντήσει κάποιος σε αυτόν που ρωτάει για την αίτηση.Έκανε αίτηση για 24μηνο και ή αίτησή του επάνω γράφει ότι είναι αίτηση για διορισμό από τον ενιαίο. Είναι λάθος η αιτησή του ή είναι παράληψη του υπουργείου;Εφόσον καταθέτει αίτηση για διορισμό από 24μηνο το σωστό δε θα ήταν η αίτηση να γράφει ότι είναι αίτηση για διορισμό και από 24μηνο(αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για κοινή αίτηση)για να μη σκάει ο άνθρωπος;Μιλάω πάντα για την αίτηση που βγάζει ο εκτυπωτής.Παρακαλώ απαντήστε γιατί υπάρχει πολύ άγχος και αγωνία.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 09, 2010, 10:21:20 μμ »
Είναι δυνατόν κάποιος στο φόρουμ να μην ξέρει.
εδώ είναι ένα απλό φόρουμ κι εσύ χρειάζεσαι τις υπηρεσίες του μαντείου των Δελφών και του Πητ Παπαδάκου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:09 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 09, 2010, 10:28:38 μμ »
Κι εγώ με το 24μηνο έκανα αίτηση και είχα την ίδια απορία. Σήμερα πήγα να αλλάξω τη σειρά στις περιοχές και ρώτησα και για τη φόρμα της αίτησης. Ο υπάλληλος δεν ήξερε να μου απαντήσει αλλά μου είπε πως μόνο δύο φόρμες υπάρχουν: μία για ασέπ και μία για όσους προέρχονται από τους πίνακες. Αυτό που με καθησύχασε ήταν ότι είδα την αίτηση κάποιου που διορίζεται με το 40% . Η αίτηση του είχε στο επίμαχο πλαίσιο μόνο Μόρια Ενιαίου: .... . Στην αίτηση όσων είναι με 24μηνο έχει και Μόρια 24μηνου: ....
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:01:20 πμ »
Σχετικά με την τριετία ο νόμος δε λέει τι θα γίνει με την υπεραριθμία φέτος σε σχέση πάντα με τους νεοδιόριστους. Αν πας στην περιοχή διορισμού σου και βγεις υπεράριθμος τι θα γίνει;που θα σε βάλουν να υπηρετήσεις; ή μήπως σε κάθε περίπτωση έχει κενά για νεοδιοριστους.Εφόσον κάποιοι ισχυρίζονται ότι δεν ξέρουν τα κενά πως είναι σίγουροι ότι τότε θα υπάρχουν κενά και θα μας τοποθετήσουν.Και αν πάρουν περισσότερους από έναν σε κάποια περιοχή όλοι θα τοποθετηθουν οπωσδήποτε έστω και κάπου μέσα στον ίδιο νομό ή θα πάρουν απόσπαση.
Υπεράριθμος και νεοδιόριστος κανονικά είναι ασύμβατες έννοιες.
Αυτό ίσχυε για τα μεγάλα βύσματα. Άλλωστε από τις περιοχές διορισμού καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι υπεράριθμος (τουλάχιστον για πρωτοβάθμια που ξέρω). Πλέον ο νόμος είναι σαφής και για την υπηρέτηση της οργανικής. Συνεπώς τέλος και οι αποσπάσεις για τους νεοδιόριστους. Εδώ βέβαια θα είμαστε να δούμε κατά πόσο θα εφαρμοστούν στην πράξη...

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:08:51 πμ »
Τελικα βρε παιδια ποτε λετε να περιμενουμε?? Εχω ακουσει για αυριο, για Τεταρτη μεσημερι, για Πεμπτη....

Μου φαινεται αυτες τις μερες θα κολλησω στην οθονη του Η/Υ!! 8)

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:15:53 πμ »
Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Ισχύει οτι αν έχεις κάνει την πρώτη φάση πεκ και έχεις πάνω από 18 μήνες προυπηρεσία γλιτώνεις τα πεκ των νεοδιόριστων???

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:36:50 πμ »
Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Ισχύει οτι αν έχεις κάνει την πρώτη φάση πεκ και έχεις πάνω από 18 μήνες προυπηρεσία γλιτώνεις τα πεκ των νεοδιόριστων???

Αν έκανες τα ΠΕΚ των αναπληρωτών όχι δεν ισχύει.Θα πρέπει να κάνεις την πρώτη φάση των ΠΕΚ για νεοδιόριστους οπωσδήποτε.
Με τόση προυπηρεσία δεν κάνεις τη Β φάση ( που όμως έιναι η καλύτερη, 5 μέρες μόνο παρακολουθείς live διδασκαλία σε σχολείο) ούτε τη Γ που είναι ένα απλό 5ωρο.Αυτά και καλές τοποθετήσεις  :D

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:46:06 πμ »
Τελικα βρε παιδια ποτε λετε να περιμενουμε?? Εχω ακουσει για αυριο, για Τεταρτη μεσημερι, για Πεμπτη....
Μου φαινεται αυτες τις μερες θα κολλησω στην οθονη του Η/Υ!! 8)

Πέρισυ βγήκαν το βράδυ της ίδιας μέρας που έληγε η προθεσμία.
Λογικά ως αύριο το μεσημέρι θα έχουν βγει...

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:32:07 πμ »
Magda ευχαριστώ για την απάντηση!
Blackrider νομίζω οτι πέρυσι βγήκαν 2 μέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας!

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #165 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:50:25 πμ »
Blackrider νομίζω οτι πέρυσι βγήκαν 2 μέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας!
Ίσως κάνω λάθος. Συζητούσα το απόγευμα με φίλο μου δάσκαλο που διορίστηκε πέρισυ και μού το είπε (είχαν δώσει και παράταση πέρισυ;).

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:13:20 πμ »
Για δευτεροβάθμια πέρυσι οι αιτήσεις ήταν έως 12/8 και τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν 13/8.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:46:33 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ:

1)ΣΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ?ΒΟΗΘΑΕΙ?
2) ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ? ΑΝ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ?
3)
ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)
1. ΟΧΙ
2. Προσωρινη τοποθέτηση είναι τον πρωτο χρόνο, μετα παίρνεις οργανικη ή παραμένεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Μπορεις να κανεις αιτησση αποσπασης και απο τον 1ο χρονο, αλλα δεν θα μπορείς να κανεις αιτηση μεταθεσης αν δεν συμπληρώσεις τον χρονο που απαιτείται να παραμείνεις στην οργανικη σου, αρα ΟΧΙ δεν μπορεις να ζητησεις οργανικη σε άλλο νομο

Προσοχή τι απαντάμε. Αυτά ίσχυαν μέχρι πέρυσι. Από φέτος ισχύει η υποχρεωτική τριετής παραμονή στην περιοχή διορισμού.
3 χρονια ειναι σε δυσπ/το, 2 σε αλλη περιοχη


Προσοχή! Ισχύει μόνον!!! αυτό που γράφει η Ioanna89.Σύμφωνα, με το νέο νόμο, όλοι ανεξαιρέτως οι νεοδιόριστοι, από το σχολικό έτος 2010-2011 κα εξής παραμένουν υποχρεωτικά 3 χρόνια στον τόπο διορισμού.Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι στην φετινή εγκύκλιο διορισμών δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ δυσπρόσιτων σχολείων και των υπολοίπων, όπως γινόταν μέχρι και πέρισυ.Αυτό γίνεται διότι άπαντες!!οι νεοδιόριστοι θα τοποθετηθούν προσωρινά σε σχολική μονάδα από το οικείο ΠΥΣΔΕ για τα δύο πρώτα χρόνια και προς το τέλος της δεύτερης χρονιάς θα κάνουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης σε σχολείο της περιοχής διορισμού τους, στο οποίο είναι υποχρεωμένοι να παραμείνουν για ένα τουλάχιστον έτος, προτού αποκτήσουν το δικαίωμα για υποβολή αίτησης μετάθεσης.Επομένως, δύο χρόνια προσωρινή τοποθέτηση και ένας χρόνος σε οργανική θέση, το άθροισμα των υποχρεωτικών ετών παραμονής στον πρώτο τόπο διορισμού είναι η τριετία για όλους τους νεοδιόριστους, παύοντας, όπως είναι λογικό,από το νέο σχολικό έτος και εξής για τους νεοδιόριστους, να ισχύουν οι διακρίσεις σε δυσπρόσιτα και μη, αφού όλοι θα μένουν υποχρεωτικά επι διετία με προσωρινή τοποθέτηση σε κάποιο σχολείο και στη συνέχεια για ένα ακόμη έτος με οργανική θέση(πιθανό και σε διαφορετικό σχολείο από αυτό της προσωρινής τοποθέτησης), είτε ήταν αυτό/ά( ενν.το/τα σχολείο/α)μέχρι πέρισυ δυσπρόσιτο είτε δεν ήταν.Βλέπετε και τον νέο νόμο 3848/2010, ΦΕΚ, τχ.Α΄, αρ.φύλλου 71/19-05-2010, το άρθρο 9 με τίτλο "Μεταβατικές διατάξεις" και συγκεκριμένα την παράγραφο 12.Σε αυτήν την παράγραφο, επιπροσθέτως, νομοθετείται και ο διπλασιασμός του αριθμού των μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας που υπηρετεί ο νεοδιόριστος, κατά τον τρίτο υποχρεωτικό χρόνο της υπηρεσίας του στη αρχική περιοχή διορισμού.
δηλαδη αν τυχει και αλλαξεις σχολειο τον τριτο χρονο για την οργανικη -στην ιδια περιοχη διορισμου με αυτην που ησουν-διπλασιαζεις τα μορια του τελευταιου εστω και αν ειναι λιγοτερα απο το σχολειο που ησουν πριν???

Ακριβώς. Ο νόμος είναι σαφής σε αυτό το σημείο.Παραθέτω κατά λέξιν ό,τι λέει ο νέος νόμος :" ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος"(νόμος 3848/2010, ΦΕΚ, 71Α,19/5/2010, άρθρο 9, παράγραφος 12).Επομένως,  λαμβάνεις τα μόρια του σχολείου, στο οποίο υπηρετείς κατά τον τρίτο χρόνο, όσα και αν είναι αυτά, δεν ενδιαφέρει αν πριν ήσουν σε άλλο σχολείο με περισσότερα μόρια, δεν γίνεται κάποιο είδος σύγκρισης μεταξύ των μορίων  που δίνει το κάθε σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.