*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγός νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 70223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #364 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:49:25 μμ »
Ευχαριστώ! Να είσαι καλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:45:37 μμ »
χρονικά πρώτος εννοώ. Όταν λες στην υπογραφή σου chania2005 "μπορώ να διδασκω  μόνο Χημεία" ρωτάς ρητορικά ή
πρακτικά; :)

Μα αφου εχουμε κανει τις αιτησεις με τη σειρα προτιμησης των σχολειων και μολις συνεδριασει το ΠΥΣΔΕ θα μας ειδοποιησουν για το που θα παμε. Ετσι μας ειπαν. Αρα δεν υπαρχει η εννοια του "χρονικα πρωτου τοποθετηθεντα". Συνεδριαζουν για ολους μαζι και ανακοινωνουν τα αποτελεσματα, ετσι δεν παει?

Οσο γι'αυτο που με ρωτας, ειναι απλα επιθυμια μου, αλλα ξερω οτι δεν παιζει να πραγματοποιηθει ποτέ!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος prtasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:12:49 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Αν στην περιοχή που διορίστηκες εχουν πάρει 4 άτομα και τα κενά είναι 2 με βάση πιο κριτήριο θα θεωρηθεί κάποιος υπερ'άριθμος;. Επίσης εκεί που θα κάνουμε αίτηση αν κατάλαβα μπορούμε α)να μην βάλουμε όλα τα σχολεία της περιοχής και β) να δηλώσουμε και σχολεία που ανήκουν σε άλλη περιοχή; π.χ. ανήκω Δ Αθήνας και δηλώνω και σχολεία της Γ Αθήνας

Αποσυνδεδεμένος prtasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:19:22 μμ »
Η ερώτηση μου αφορά νεοδιόριστο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:34:17 μμ »
Οποιος ξέρει ας απαντήσει : Εχω διοριστεί στην Αιτωλοακαρνανία, όπου ακόμα δεν μας τοποθέτησαν. Πριν λίγες μέρες είχα ένα ατύχημα. Επαθα κάταγμα στο δεξι χέρι και με πολύ μεγάλη δυσκολία το χρησιμοποιώ.Να γράψω εννοείται πως δεν μπορώ με τίποτα. Στο νοσοκομείο μού είπαν να πάρω άδεια, γιατί το χέρι θα αργήσει να "φτιαξει". Δεν πήρα όμως, γιατί εγώ δεν ξέρω ακόμη πού θα βρίσκομαι και επίσης δεν γνωρίζω αν δικαιούμαι άδεια. Τι γίνεται βρε παιδια στην περίπτωση αυτη; Ο γιατρός μού εδωσε χαρτι στο οποίο απαγορεύει γραφική εργασία για 1 μήνα και μου είπε πως και σε 1 μήνα δεν θα έχω γίνει καλά. Πώς θα κάνω τη δουλειά μου; Φιλόλογος είμαι....
Αν έχεις προϋπηρεσία μπορεί να δικαιούσαι αναρρωτική. Η αναρρωτική είναι 1 μήνας για κάθε χρόνο προϋπηρεσίας (πάνω από εξάμηνο θεωείται 1 χρόνος). Αν δεν έχεις δικαιούσαι μόνο τις βραχυχρόνιες αναρρωτικές δλδ 9 ή 10 μέρες και από κει και πέρα μπορείς να παρεις και άλλες μέρες αλλά θα είναι χωρίς αποδοχές. Γνώμη μου είναι να πας στο σχολείο ως τις 13/9 που θα έρθουν τα παιδιά και η γραφική δουλειά μπορεί να αποφευχθεί και μετά να πάρεις άδεια όσες μέρες μπορείς για να βελτιωθεί το χέρι σου. Περαστικά σου εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:27:26 μμ »
Σημερα επιτελους η δευτεροβαθμια αιτωλοακαρνανιας τοποθετησε τους νεοδιοριστους(οχι ολους).πλαι στα ονόματα μερικών υπάρχει η ένδειξη α.φ.που σημαίνει λέει ο ποιητής ατομικός φάκελος.η επεξηγηση του είναι ο,τι ο εκπαιδευτικός αυτος είναι ήδη αποσπασμένος σε κάποιο φορέα του υπεπθ,εντός ή εκτός πυσδε ή εχει παρει μακροχρόνια άδεια για το 2010-2011.ερωτω:αποσπασμένος νεοδιόριστος γίνεται;κ τι είναι η μακροχρόνια άδεια;ανατροφής;

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:55:55 μμ »
Κ κατι ακομα ρε παιδια!το φεκ μας στο πρωτοκολλο διορισμου το χουν αφησει κενο.χωρις αυτο ομως δεν μπορω να βγαλω βιβλιαριο.σημερα εμαθα οτι εχει βγει.ποιο ειναι;εψαξα ιντερνετ κ δεν το βρισκω.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:35:59 πμ »
καλημέρα, ψάξε στο τέυχος Γ της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, στο www.et.gr
και κάνε αναζήτηση το όνομά σου.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:17:14 πμ »
καλημέρα, ψάξε στο τέυχος Γ της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, στο www.et.gr
και κάνε αναζήτηση το όνομά σου.

ευχαριστώ. εύρηκα!!!!

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:23:47 πμ »
Απορία

Γνωστή μου διορίστηκε στη Δ Δωδ/σου και επειδή δεν είχε κενά για πε02 η διεύθυνση την πήγε σε σχολείο της Α, την κάλεσαν μόνοι τους να δηλώσει εκ νέου κενά, δεν το ζήτησε.

1) Ο χρόνος μετράει για την 3ετία εφόσον δεν αποσπάστηκε με δική της επιλογή;

2) Τα μόρια ποιου σχολείου θα πάρει, γιατί είναι προσωρινά τοποθετημένη στη Λέρο.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 11:39:37 πμ »
Απορία

Γνωστή μου διορίστηκε στη Δ Δωδ/σου και επειδή δεν είχε κενά για πε02 η διεύθυνση την πήγε σε σχολείο της Α, την κάλεσαν μόνοι τους να δηλώσει εκ νέου κενά, δεν το ζήτησε.

1) Ο χρόνος μετράει για την 3ετία εφόσον δεν αποσπάστηκε με δική της επιλογή;

2) Τα μόρια ποιου σχολείου θα πάρει, γιατί είναι προσωρινά τοποθετημένη στη Λέρο.

Το σιγουρο ειναι οτι η φιλη σου θα το μαθει αμεσως μολις κανει την ερωτηση στη δευτεροβαθμια που την καλει να δηλωσει εκ νεου κενα στην Α. Δε γινεται να την τοποθετει αλλου απο κει που ειναι διορισμενη και να μην ξερουν να της πουν τις συνεπειες και τα δικαιωματα της.
Οποτε σε παρακαλω μολις μαθετε γραψτε το κι εδω, γιατι ειναι και δικη μας απορια αυτη! Εγω προσωπικα δλδ, επειδη φοβαμαι οτι θα μου συμβει ακριβως το ιδιο (εμεις δεν ειμαστε καν προσωρινα τοποθετημενοι, περιμενουμε σπιτι μας να μας παρουν οταν συνεδριασει το ΠΥΣΔΕ και να μας πουν που θα παμε), το ρωτησα προκαταβολικα στη δευτεροβαθμια, αλλα μου απαντησαν οτι αν και οταν συμβει αυτο, τοτε θα μας πουνε τι θα γινει
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #376 στις: Αύγουστος 03, 2021, 01:22:05 μμ »
Το ανασταίνω γιατί πολλοί συνάδελφοι που διορίζονται αυτή την περίοδο θα χρειστούν βοήθεια.
Ό,τι αναφέρει ο τίτλος λοιπόν.
Για αρχή ανεβάζω την εγκύκλιο "Χορήγηση άδειας ανατροφής με αποδοχές σε νεοδιόριστο"


hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Οδηγός νεοδιόριστου
« Απάντηση #377 στις: Αύγουστος 03, 2021, 01:38:50 μμ »
Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση κάποιες διευθύνσεις να ακολουθούν διαφορετικές τακτικές από άλλες όσον αφορά τις τοποθετήσεις; Δηλαδή, κάποιες δ/νσεις και να καλύπτουν τις οργανικές θέσεις δίνοντας οργανικότητα στους εκπ/κους (στους νεοδιόριστους ύστερα από το 1ο έτος), ενώ άλλες να έχουν την τακτική να τους έχουν σε διάθεση (παρόλο που υπάρχουν ακάλυπτες οργανικές) για μεγαλύτερη ευελιξία στις τοποθετήσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.