*

Αποστολέας Θέμα: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...  (Αναγνώστηκε 7462 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:56:07 μμ »
Επιμένω σ΄αυτό που λέω.Κοιτάξτε παλιά ποστ σε ότι αφορα τα στατιστικά για διδακτική Αρχαίων.Δεν το προσωποποιώ.Κακώς έγραψα οτι στο παρελθόν κάηκα.Κι εγώ φέτος αρίστευσα στο γνωστικό ιστορίας.Αυτό δεν σημαίνει οτι ήταν εύκολα.Υπαρχει μια στατιστική αμέσως μετά τα αποτελέσματα των εξετάσεων.Βρείτε τη.Είναι διαφωτιστική.Καλή επιτυχία στη νέα σας προσπάθεια.Ο επιμένων νικά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. kittoulini πώς σε έφτασε ο χρόνος να τα γράψεις τόσο αναλυτικά; Εγώ εκεί είχα πρόβλημα γιατί το είχα σκεφτεί να τα γράψω αναλυτικά και με περισσότερες λεπτομέρειες απ' ό.τι ζητούσε.
persef διάβασες κάποιο βίβλίο για τη διδακτική της ιστορίας; Αν ναι ποιο; Ξέρω ότι ανάλογες συζητήσεις είχαν γίνει μετά τον ΑΣΕΠ αλλά δε τα θυμάμαι καλά μετά από τόσο καιρό και είναι δύσκολο να ανατρέξω στις παλιές συζητήσεις στο φόρουμ. Ίσως αν κάναμε εκ νέου τόπικ για την κάθε διδακτική ξεχωριστά; Τι λέτε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
H διδακτική Ιστορίας εχει ένα συγκεκριμένο στηλ.Ακολούθησα αυτό που υπήρχε στις Οδηγίες των Φιλολογικών μαθημάτων και το βιβλίο του Αζέλη Λαμπάτου από Μεταίχμιο.Τα ίδια έλεγαν και στον Ακατανόμαστο της πατησίων που παρακολούθησα το δωρεάν μάθημα.Και βέβαια καλή γνώση του γνωστικού.Οτι και να γράψεις θα δίνεις και τις απαντήσεις.Για να μη ξεφεύγουμε όμως.Προσωπικά πιστευω οτι το βάρος πρέπει να δωθεί στο γνωστικό.Εκει πρέπει να χτυπηθούν τα 90.Ιδιαίτερα στα πολλαπλής ωστε να ξεπερνάμε τον αστάθμητο παράγοντα του κάθε διορθωτή.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
olgalia εκανα αγωνα δρομου πραγαματικα, στο τσακ προλαβα. Παντως δε μπορω να σας κρυψω πσο φοβαμαι την διδακτικη. Επειδη εγραψα καλα μια φορα αυτο δεν σημαινει τιποτα, φοβαμαι οτι την αλλη μπορει και να γραψω κατω απο τη βαση γιατι δεν εχω καταλαβει καλα πως θα πρεπει να απανταει κανεις. Αυτοσχεδιαζω απλα. Αυτο ειναι το κακο. Η διδακτικη ειναι ο,τι περισσοτερο φοβαμαι. Φαντασου να εχεις χτυπησει 90 γνωστικο και να σου ερθει διδακτικη κανενα 25. Εφιαλτης. Δε ξερω τι θα επρεπε να κανω για να προετοιμαστω καταλληλα ωστε να μη φοβαμαι τοσο. Βεβαια εξερταται και απο αυτα που θα ζητησουν, αν ειναι τιποτα τρελο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα της διδακτικης δυστυχως.. κι εγω το ιδιο προβλημα με σενα εχω. εγραψα αρχαια και ο ενας μου εβαλε 80!!! και ο αλλος 50!!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έτσι είναι δυστυχώς. Στον προηγούμενο δεν είχα γράψει ούτε στόχους ούτε στάδια, απαντούσα μόνο στις ερωτήσεις και χωρίς ιδιαίτερο μπλα μπλά και με βαθμολόγησαν με 70. Σ΄αυτόν που έγραψα και στόχους και στάδια πήρα ενα ωραιότατο 62,5.

Α, να ρωτήσω και κάτι άλλο (σας έχω πρήξει, σόρι). Στη διδακτική των αρχαίων ακολουθήσατε τη μοντέρνα διδακτική (εισαγωγική δραστηριότητα, υλικό προς παρατήρηση, δραστηριότητα, ανάλυση, εφαρμογή κτλ) ή τον "παλιότερο" τρόπο που έχουν τα βιβλία του καθηγητή (αφόρμηση/υπενθύμιση προηγ. ενότητας, παρουσίαση νέου θέματος, διάρθρωση, ανάλυση/ανάπτυξη, ανακεφαλάιωση);
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγω ακολουθησα τον παλιο τροπο που περιγραφεις.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγω τον παλιό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
εγω μοντερνο. αλλα δεν εβγαλα ακρη

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Εγω συνδιασμο μοντερνου + παλιου (συντηρητικοπροοδευτικο μοντελο)
και πηρα......65
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
μπας και βαθμολογούν ανάλογα με...τις διαθεσεις του καιρού; λέω!
καλή σαρακοστή να'χουμε.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Αχ, παιδιά! Διάβασα όλα αυτά που γράψατε και .... φρίκαρα!!! Είχα την εικόνα ότι η βαθμολόγηση είναι αξιοκρατική στον ΑΣΕΠ. Το ανατρέψατε πανηγυρικά!! :-\ :-\ Αν είναι τόσο ρευστή η αξιολόγηση, σε τι μένει να βασιστούμε????? ???
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δυστυχως στα θεματα ελευθερης αναπτυξης η κατασταση ειναι ρευστη και η βαθμολογηση καθαρα υποκειμενικη

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Αυτά τα θέματα μπορούν να στοιχίσουν σε κάποιον και το διορισμό?
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.