*

Αποστολέας Θέμα: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...  (Αναγνώστηκε 7463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους τους ΠΕ 02!  :)
Θέλω να πιστεύω, και αυτό είναι κρίμα, ότι οι εξεταστές στο γνωστικό των αρχαίων περιμένουν συγκεκριμένες απαντήσεις από μας στις ερωτήσεις ανάπτυξης.
Κάπου εδώ μέσα στο forum διάβασα ότι η ερώτηση 3 σχετικά με τον Επιτάφιο στον ΑΣΕΠ του 2007 υπάρχει ήδη έτοιμη και όσον αφορά την εκφώνηση και όσον αφορά τον τρόπο ανάπτυξης και το περιεχόμενο σε βιβλίο του Κακριδή.
Τέτοιους φιλολόγους ψάχνει το ΑΣΕΠ;;;Παπαγάλους;;;  >:(
Οποιαδήποτε αιτιολογημένη απάντηση γράψαμε όλοι εμείς που δεν είχαμε διαβάσει τον Κακριδή απλώς κοκκινίστηκε με το στυλό των διορθωτών;;;...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Δε νομίζω καν να κοκκινίστηκε... Μακάρι να έμπαιναν και στον κόπο να διορθώσουν ουσιαστικά τα γραπτά μας... :-\
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό που έγινε με τα αρχαία στον τελευταίο διαγωνισμό ήταν νομίζω πρωτόγνωρο. Μας τσάκισαν οι βαθμολογητές. Ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ήθελαν να γράψουμε. Προσωπικά νόμιζα ότι είχα σίγουρο το 75 και είδα τελικά ένα 62,5. Τόσα χρόνια καθηγήτρια λίγο πολύ ξέρω τι γράφω. Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ που έιχα πάει για πλάκα εντελώς αδιάβαστη έγραψα 65 (παραπάνω δηλ)! Και γνώριζα πριν δω τη βαθμολογία ότι τόσο περίπου είχα γράψει. Τόσο έξω έπεσα δηλ. στο διαγωνισμό του 2008;
Τι να πει κανείς. Είναι (εκτός των άλλων και) θέμα τύχης μου φαίνεται σε ποιον βαθμολογηυή θα πέσεις
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Τι ήθελαν; Να πω τη γνώμη μου; Μια δόκιμη απόδοση του κειμένου στα νέα ελληνικά(το κείμενο επέτρεπε την αυστηρή βαθμολόγησή του ως προς την ποιότητα του νεολληνικού λόγου της μετάφρασης και το βαθμό κατανόησης του νοήματος, ιδιαίτερα προς το τέλος του). Και στην ερμηνευτική ερώτηση για τον Επιτάφιο, σίγουρα δεν ήθελαν αυτά που γράφουν τα διάφορα "λυσάρια"που διάβαζαν οι μαθητές την εποχή των δεσμών, ούτε αυτά που γράφει ο Κακριδής(στο ούτως ή άλλως βασικό σύγγραμμά του), αλλά-νομίζω- ήθελαν τα δικά μας επιχειρήματα με τα οποία-με σαφήνεια και συντομία- θα στηρίζαμε μια συγκεκριμένη άποψη. Σ' αυτά τα δύο θέματα-πιστεύω- έγινε η σφαγή. Γνώμη μου πάντα...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Εγώ νομίζω ότι στα αρχαία ήταν ελαστικοί με μένα. Συνήθως, υποτιμάω τον εαυτό μου στα γραπτά μου, αλλά δεν περίμενα με τίποτα το βαθμό που μου ήρθε.  :-\

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
εγω παλι εγραψα και αυτα που ειχα διαβασει τη μελετη του κακριδη.(η ερωτηση υπηρχε και στο βοηθημα του πασχαλιδη).ολα τα στηριξα σε δικη μου επιχειρηματολογια. το αποτελεσμα? το γραπτο μου ειχε 2 υπογραμμισμενες λεξεις στο αγνωστο τικ στις ερωτησεις αναπτυξης και 9/10 πολλαπλης. ολα ατυα μονο απο ον πρωτο διορθωτη. ο δευτερος αφαντος στο γραπτο μου. και οι δυο ειχαν απολυτη ταυτιση και μου εβαλαν 49. απο τις οδηγιες που ειπε ενας διορθωτης σε ενα περιοδικο (φιλολογικη) δεν ειχα καμια αποκλειση. οπως φαινεται η ενασχοληση μου τοσο καιρο με διδασκαλια αρχαιων, το γεγονος οτι τελειωσα κλασικο και μπηκα πρωτη στο μεταπτυχιακο αρχαιων του απθ διαγραφηκαν ως δια μαγειας την στιγμη που εγραφα

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
Θα συμφωνήσω με τη swtia για τον τρόπο διόρθωσης των αρχαίων. Κι εμένα ουσιαστικά αυτά με χαντάκωσαν αν και πιστεύω ότι ο βαθμός 55 καθόλου δεν με αντιπροσωπεύει μετά από 9 χρόνια ενασχόλησης με τα αρχαία και πτυχίο από το κλασικό και όταν σε όλους τους προηγούμενους ήμουν γύρω στο 75. Δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ αυτή την ταύτιση για ένα αδιόρθωτο γραπτό.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Βρε παιδιά, στη δική μου περίπτωση συνέβη κάτι τελείως τρελό! Είχα μια πολύ καλή μετάφραση στο άγνωστο (λόγω και μαρκοχρόνιας ενασχόλησης με το αντικείμενο), οπότε θεωρώ ότι αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο στην τελική μου αξιολόγηση. Όσον αφορά στην ερώτηση του Επιταφίου... αυτοσχεδίασα. Βασίστηκα καθάρα σε μια δική μου κριτική αντιμετώπιση του ερωτήματος (δεν είχα άλλη επιλογή!). Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είχα 6/10. Αποτέλεσμα; 69. Περίμενα λιγότερο, δεδομένου ότι δεν είχα απαντήσει καλά στα 2/4 θέματα! Διαβάζω αυτά που λέτε και αντιλαμβάνομαι το εξής: αν ο βαθμολογητής (και χρησιμοποιώ ενικό γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει και δεύτερος στην πραγματικότητα) είναι σε καλή διάθεση, φυσική κατάσταση, ψυχολογική ισορροπία κ.ο.κ. υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να πάρει κάποιος έναν αξιοπρεπή βαθμό. Διαφορετικά... Αυτή είναι η αξιοκρατία του διαγωνισμού! Τη βίωσα και στη διδακτική των αρχαίων, όπου περίμενα έναν καλό βαθμό. Ο βαθμολογητής μου όμως (παρότι το γραπτό μου δεν είχε καμιά ουσιαστικά διόρθωση) δεν είχε κέφια. Γι' αυτό μου έδωσε ένα ωραιότατο (και βολικότατο, γιατί αρκούσε για να με "πετάξει" εκτός του πίνακα διοριστέων) 57! Καλό κουράγιο και καλή τύχη στην επόμενη προσπάθειά μας!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Να κάνω μια εκτίμηση αναφορικά με τη διδακτική των αρχαίων;Οσοι την επέλεξαν κάηκαν.Και αυτό γίνεται χρόνια στη διδακτική αρχαίων.Ηταν η τρίτη φορά που έδινα.Αν και είχα διαβάσει τέλεια και τα 3 γνωστικά και όντως έγραψα καλά και στα 3 είχα επιλέξει να διαβάσω μόνο διδακτική νεων και ιστορίας εχοντας καει στη διδακτική αρχαίων στο παρελθον.Ετσι την ώρα της εξαίτασης ουτε κοίταξα τα αρχαία.Οταν βγήκα από την αίθουσα ο συζυγός μου που είχε πιάσει το κλίμα απ'εξω μου είπε: καλά σιγουρα έγραψες αρχαία,ήταν εύκολα,όλοι αυτά έγραψαν.Εγώ ομως παρακολουθούσα χρόνια τον ΑΣΕΠ και εκτός σπανιών περιπτώσεων δεν βάζουν βαθμούς.Καποιος παλιότερα είχε κάνει και στατιστική επι του θέματος.Συμβουλή μου:Μακριά από τη διδακτική Αρχαίων!

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
sorry για το εξέταση

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 03:10:28 μμ »
Eγω θα πω τη δικη μου εμπειρια. Εδωσα διδακτικη αρχαιων αυτη τη φορα χωρις να εχω προετοιμαστει για να γραψω διδακτικη αρχαιων.Τελικά έγραψα 83. Τα θεματα τα ανεπτυξα με το δικο μου τροπο, οπως θα εκανα το μαθημα μεσα στην ταξη και δεν χρησιμοποιησα θεωριες κτλ.Δεν πιστευω οτι θα πρεπει καποιος να φοβαται την διδακτικη των αρχαιων αν κατεχει το συγκεκριμενο θεμα που εχει τεθει για αναπτυξη!

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 03:56:02 μμ »
οσο για το γνωστικο αρχαιων εκει πραγματι εγινε σφαγη.. :'(

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 05:59:42 μμ »
Για να βγάλουμε κι ένα συμπεράσμα απ' όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα, τελικά μάλλον και η διδακτική λειτουργεί ως γνωστικό;

Δηλαδή για να πάρουμε ένα καλό βαθμό, πρέπει να αναπτύξουμε τις ερωτήσεις σα να απαντούσαμε στο γνωστικό; Π.χ δεν έπρεπε απλώς να αναφέρουμε τις κύριες ιδέες του αποσπάσματος στην Οδύσσεια που μας δόθηκε αλλά και να τις αναπτύξουμε πλήρως; ή όχι μόνο τις ενότητες, αλλά και πλήρη ανάπτυξη των στοιχείων που περιλαμβάνουν (ιδεολογικά, αισθητικά, ήθος προσώπων κτλ);

Μπορεί να μας δαιφωτίσει πάνω σ' αυτό κάποιος που έγραψε καλά (από 75 και πάνω);
Κι άλλη μια απορία για όσους έγραψαν καλά. Απάντησαν μόνο στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που έθεσε το ΑΣΕΠ για το απόσπασμα ή έγραψαν κι άλλα; Κι επιπλέον, ακολούθησαν τη σειρά των ερωτήσεων του ΑΣΕΠ ή την άλλαξαν; Γιατί λογικά ο χωρισμός ενοτήτων προηγείται των ιδεών του κειμένου.

Παιδιά βοηθήστε γιατί ειλικρινα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τη διδακτική, κι όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί αλλοι ακόμη.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σωστές απαντήσεις στο γνωστικό αρχαίων πριν γράψουν οι φιλόλογοι...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 07:53:29 μμ »
Θα σου πω τι εκανα εγω (εγραψα 83 οπως ειπα και παραπανω).Αφου εγραψα στοχους, εγραψα τα σταδια που θα ακολουθουσα διεξοδικα και με πολλες λεπτομερειες. Για καθε ενοτητα εδινα πολλες λεπτομερειες σαν να ηταν γνωστικο, καθε ιδεα την ανελυα και αυτη σαν γνωστικο. Οσο για την σειρα, δεν ακολουθησα του Ασεπ αλλα οπως πιστευα εγω. Εβαλα ερωτησεις που θα εκανα στα παιδια και εδινα αναλυτικα την απαντηση. Αυτα!ελπιζω καπως να βοηθησα κ να μη σε μπερδεψα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.