*

Αποστολέας Θέμα: προβλημα με συναδελφο  (Αναγνώστηκε 4479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προβλημα με συναδελφο
« στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 02:54:40 μμ »
Θα ηθελα να καταθεσω καποιους προβληματισμους και να ακουσω και αποψεις συναδελφων πανω σε ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο στο σχολειο. Ειμαι σε ολοημερο τμημα νηπιαγωγειου, στο οποιο, ειμαστε τρεις νεοδιοριστες συναδελφοι. Η μια εκ των υπολοιπων δυο, προσφατα, αρχισε να δημιουργει προβληματα (παραπονα απο γονεις για ασχημη...γλωσσα στα παιδια, για χειροδικια), ενω το τελευταιο και ισως πιο περιεργο ειναι οτι η ετερη συναδελφος την εχει πιασει να ψαχουλευει ταις τσαντες των παιδιων και να...τρωει το κολατσιο τους. Γονεις μας παραπονεθηκαν και για το τελευταιο κι εμεις αρχικα πιστευαμε πως καποιο λιχουδικο παιδάκι ήταν ο υπευθυνος. Καποιες ενδειξεις υπηρχαν βεβαια, (εξαφανιζόταν για πολυ ωρα μεσα στο σχολειο, δεν εμπαινε στην ταξη, ενω το τελευταιο διαστημα παραπονιοταν οτι εχει χασει την ορεξη της για μαθημα και οτι θελει να παρει μια αδεια για να συνελθει. Καποια παιδια δε, εχουν πει στους γονεις τους οτι καποια στιγμη ειχε πει ενωπιον της ταξης οτι θελει να παρει το αυτοκινητο και να πεσει στη θαλασσα, να αυτοκτονησει και αλλα τετοια. Γενικοτερα εχει περιεργη συμπεριφορα. Η προϊσταμενη αποφασισε να περιορισει τα διδακτικα της καθηκοντα για λιγο, αλλα το θεμα της "βουλιμιας" δεν το εχει θιξει, γιατι οπως λεει ειναι λεπτο, δεν ξερει πως να το χειριστεί και δεν εχει και αποδειξιες. Ολη αυτη η κατασταση εχει δημιουργησει ενα γενικοτερο εκνευρισμο απ' όλες μας, ενω καποια παιδια πλεον δεν μας υπολογιζουν καθολου, μιας και απο τους γονεις τους ακουν οτι ή θ' αλλαξουν σχολειο, ή θα διωξουν την "κακη" κυρια. Εχουμε κι εμεις ευθυνη βεβαια, μιας και στο φοβο μας μη δημιουργηθει παραπανω ενταση, ειμαστε περαν του δεοντος ελαστικες. Πραγματικα, εχω αγχωθει δεδομενο οτι ειναι και η πρωτη μου χρονια και δεν ξερω πως να χειριστω ουτε την κατασταση, ουτε τα ίδια τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:34 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 03:46:45 μμ »
 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 08:21:53 μμ »
Tsilib, νομίζω ότι το όλο θέμα είναι πολύ σοβαρό για να σηκώνει "λεπτότητες"... ::)
Προφανώς η κοπέλα έχει προβλήματα και θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γίνει μία κουβέντα με εσάς,σε συναδελφικό-φιλικό επίπεδο (όσο είναι νωρίς και υπάρχει η πιθανότητα να την "ταρακουνήσετε"), παρά να φτάσει σε σημείο να γίνει καταγγελία από γονείς και να μην συμμαζεύεται η κατάσταση με τίποτα (με τα λεγόμενά σου μπορεί να γίνει επικίνδυνη και για τα παιδιά και για τον ίδιο της τον εαυτό). Ίσως πάσχει από μία παροδική κατάθλιψη την οποία θα πρέπει να πάρει απόφαση να αντιμετωπίσει (με βοήθεια ιατρική και μία άδεια από τη δουλειά της). Ακόμα και τα βουλιμικά ξεσπάσματά της, τα οποία είναι τραγικά (ή και τραγελαφικά!), πιστεύω ότι είναι πιο "ακίνδυνα" από το να ακούν τα παιδιά για αυτοκτονίες και τέτοια συναφή. Στη θέση σου θα άφηνα κατά μέρος τις ντροπές και θα το συζητούσα στα ίσα και άμεσα! Συνήθως οι άνθρωποι που έχουν τέτοιου είδους προβλήματα δεν το γνωρίζουν ή δεν το συνειδητοποιούν παρά μόνο αν τους το επισημάνει κάποιος άλλος... :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος skretie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:54:26 μμ »
ΚΑΛΗ ΜΟΥ , ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ Η ΟΠΟΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΗΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.
ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΣ<<ΛΕΠΤΟΤΗΤΕΣ>> ΚΑΙ <<ΚΟΜΨΕΣ >> ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ...ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.
Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ,
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ
ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ , ΨΥΧΙΑΤΡΟ.
ΑΣ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ (Ή Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ) ΚΑΙ ΑΣ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΙ , ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:34 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2008, 12:01:49 πμ »
tsilib, έχεις μια συνάδελφο η οποία:
α) βρίζει τα παιδιά (έτσι λένε οι γονείς, οι οποίοι μερικές φορές παρεξηγούν, αλλά τα νήπια είναι αθώα, μεταφέρουν στο σπίτι αυτά που ακούν στο νηπιαγωγείο και άρα αποκλείεται να μεταφέρουν ψέματα)
β) χτυπάει τα παιδιά (και πάλι μπορεί κάποιοι να παρεξηγήσουν τη σωματική επαφή, αλλά αν πολλοί γονείς κάνουν τα ίδια παράπονα, δεν μπορεί να είναι όλοι μυστήριοι)
γ) κλέβει υπάρχοντα των παιδιών (και μάλιστα των νηπίων!)
δ) δηλώνει ότι θέλει να αυτοκτονήσει (αυτό από μόνο του είναι τρομακτικό, πόσο μάλλον όταν το κάνει στα νήπια!)
Η κοπέλα έχει σοβαρό πρόβλημα και ζητάει βοήθεια, αλλά από τους λάθος ανθρώπους και με το λάθος τρόπο, ως συνήθως. Κατά τη γνώμη μου, η διευθύντρια πρέπει να το αναφέρει στη διεύθυνση και να απομακρυνθεί το άτομο αυτό αμέσως από το νηπιαγωγείο μέχρι να συνέλθει. Δεν εννοώ απόλυση ή κυρώσεις, σε καμιά περίπτωση, ο καθένας μας μπορεί να φτάσει κάποια στιγμή στα όριά του και η δουλειά που κάνουμε δεν μας αφήνει δυστυχώς να το κρύψουμε ή να το διαχειριστούμε παράλληλα. Πρέπει να της δοθεί αμέσως αναρρωτική άδεια (κατεβάστε το αρχείο με τις άδειες των μονίμων, κάπου έχει μια σχετική παράγραφο για ψυχιατρικά προβλήματα). Μιλήστε ανοιχτά με τη διευθύντρια και πείτε της ότι αν δεν το κάνει αυτή θα πάτε οι ίδιες στη διεύθυνση. Το άτομο αυτό χρειάζεται χρόνο, βοήθεια, θεραπεία και εσείς δεν είστε οι κατάλληλοι για να τα προσφέρετε αυτά - πόσο μάλλον τα μικρά παιδιά! Επίσης, τα παιδιά δε χρωστάνε τίποτα να πληρώνουν τα προβλήματα της συναδέλφου σας. Παραμερίστε τις λεπτότητες, μη σκέφτεστε ότι το θέμα δε σας αφορά, ΣΑΣ ΑΦΟΡΑ ΑΜΕΣΑ, και σαν ανθρώπους (αφού ένας άνθρωπος βασανίζεται και κινδυνεύει δίπλα σας) και σαν εκπαιδευτικούς (αφού και τα παιδιά κινδυνεύουν από την απρόβλεπτη συμπεριφορά της συναδέλφου σας, κι επιπλέον έχουν ήδη αρχίσει να απαξιώνουν την εκπαιδευτική διαδικασία και τους εκπαιδευτικούς). Δε θα γίνετε ρουφιάνοι. Θα φερθείτε σαν εκπαιδευτικοί. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά σκέψου ότι έτσι βοηθάς και έναν άνθρωπο που -επαναλαμβάνω- βασανίζεται, και τα παιδιά που -πάλι θα το πω- δε φταίνε σε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2008, 02:01:57 πμ »
Επίσης, θα μπορούσες να μιλήσεις με τη Σχολική Σύμβουλο της Περιφέρειάς σου (με την προυπόθεση ότι είναι άνθρωπος με κατανόηση και δεν θα κάνει και αυτή σπασμωδικές κινήσεις) για να είναι ενημερωμένη και αυτή σε περίπτωση που κάποιος γονιός προβεί σε καταγγελία ή σε περίπτωση που συμβεί κάτι άσχημο στο σχολείο εξαιτίας της συναδέλφου σου (πραγμα που απεύχομαι) αλλά και γιατί θα ξέρει ίσως καλύτερα τί μπορεί να γίνει για να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο θέμα..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2008, 07:29:03 πμ »
Θα ηθελα να καταθεσω καποιους προβληματισμους και να ακουσω και αποψεις συναδελφων πανω σε ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο στο σχολειο. Ειμαι σε ολοημερο τμημα νηπιαγωγειου, στο οποιο, ειμαστε τρεις νεοδιοριστες συναδελφοι. Η μια εκ των υπολοιπων δυο, προσφατα, αρχισε να δημιουργει προβληματα (παραπονα απο γονεις για ασχημη...γλωσσα στα παιδια, για χειροδικια), ενω το τελευταιο και ισως πιο περιεργο ειναι οτι η ετερη συναδελφος την εχει πιασει να ψαχουλευει ταις τσαντες των παιδιων και να...τρωει το κολατσιο τους. Γονεις μας παραπονεθηκαν και για το τελευταιο κι εμεις αρχικα πιστευαμε πως καποιο λιχουδικο παιδάκι ήταν ο υπευθυνος. Καποιες ενδειξεις υπηρχαν βεβαια, (εξαφανιζόταν για πολυ ωρα μεσα στο σχολειο, δεν εμπαινε στην ταξη, ενω το τελευταιο διαστημα παραπονιοταν οτι εχει χασει την ορεξη της για μαθημα και οτι θελει να παρει μια αδεια για να συνελθει. Καποια παιδια δε, εχουν πει στους γονεις τους οτι καποια στιγμη ειχε πει ενωπιον της ταξης οτι θελει να παρει το αυτοκινητο και να πεσει στη θαλασσα, να αυτοκτονησει και αλλα τετοια. Γενικοτερα εχει περιεργη συμπεριφορα. Η προϊσταμενη αποφασισε να περιορισει τα διδακτικα της καθηκοντα για λιγο, αλλα το θεμα της "βουλιμιας" δεν το εχει θιξει, γιατι οπως λεει ειναι λεπτο, δεν ξερει πως να το χειριστεί και δεν εχει και αποδειξιες. Ολη αυτη η κατασταση εχει δημιουργησει ενα γενικοτερο εκνευρισμο απ' όλες μας, ενω καποια παιδια πλεον δεν μας υπολογιζουν καθολου, μιας και απο τους γονεις τους ακουν οτι ή θ' αλλαξουν σχολειο, ή θα διωξουν την "κακη" κυρια. Εχουμε κι εμεις ευθυνη βεβαια, μιας και στο φοβο μας μη δημιουργηθει παραπανω ενταση, ειμαστε περαν του δεοντος ελαστικες. Πραγματικα, εχω αγχωθει δεδομενο οτι ειναι και η πρωτη μου χρονια και δεν ξερω πως να χειριστω ουτε την κατασταση, ουτε τα ίδια τα παιδια.

Αν αυτά που κάνει η συνάδελφός σου τα έκανες εσύ ως νέα μόνιμη  ή κάποιος άλλος ωρομίσθιος ή αναπληρωτής γενικά, να ξέρεις πως θα είχες εξαφανιστεί και κανένας δεν θα δίσταζε να το κάνει αυτό, με ελάχιστες εξαιρέσεις ίσως, γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι που είναι αλτρουϊστές!
΄
Συμφωνώ απόλυτα με τους συναδέλφους!Υπάρχει πρόβλημα που λίγο μετά θα έχει άσχημες συνέπειες!
Αυτό δεν είναι ένα θέμα απλών διαπροσωπικών σχέσεων σε μια σχολική μονάδα, η γυναίκα έχει ανάγκη από τη βοήθειά σας και είναι παράξενο που ο διευθυντής δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, γιατί είναι δική του δουλειά!
Ζητήστε εσπευσμένα σύλλογο διδασκόντων!Πάρτε απόφαση για να βοηθήσετε και αυτήν τη γυναίκα και κυρίως τα παιδιά!

Η δικαιολογία έχω διορισθεί πρόσφατα και φοβάμαι δεν ευσταθεί, ούτε ηθικά, ούτε νομικά!Αν γίνει κάτι και μας καλέσει ο εισαγγελέας και πούμε, δεν μίλησα γιατί ήμουν ωρομίσθιος και φοβήθηκα,ή τώρα ήρθα να δουλέψω και δεν ήξερα, θα θεωρηθούμε σίγουρα συνυπεύθυνοι!

Προφορικά δεν στέκεται τίποτα!Κάντε αυτό που πρέπει, εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοί σου!Αν αρνηθεί ο διευθυντής να καλέσει σύλλογο διδασκόντων όταν το θέλει η πλειοψηφία, είναι παράνομος!
Αν πάλι δεν θέλετε να μπείτε σε τέτοια διαδικασία, να το κάνετε γραπτώς!Το ότι είπατε κάτι προφορικά σε κάποιον και κάτι έγινε ή δεν έγινε, δεν έχει καμία νομική σπουδαιότητα!
Τι σόι λεπτότητες είναι αυτές όταν έχετε να κάνετε με παιδιά!Θα ήθελες το δικό σου το παιδί να έχει τέτοια μεταχείριση;

Μπορείτε επίσης να ενημερώσετε τη διεύθυνση του σχολείου γραπτώς!Και αν δεν ανταποκριθεί εγκαίρως σημαίνει (και όχι με μια μικρή άδεια)σημαίνει πως είναι ανεπαρκής να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα στο σχολείο του!

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούμε να έχει κυρώσεις η συνάδελφος!Έχει ανάγκη από τη βοήθειά μας και μπορεί να εργαστεί για ένα χρονικό διάστημα σε κάποιο γραφείο της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όπου ο κίνδυνος είναι μικρότερος, και κυρίως να την δουν ειδικοί!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2008, 07:37:47 πμ από ipermahia »

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2008, 09:32:36 πμ »
Ζητήστε εσπευσμένα σύλλογο διδασκόντων!Πάρτε απόφαση για να βοηθήσετε και αυτήν τη γυναίκα και κυρίως τα παιδιά!


Αν πάλι δεν θέλετε να μπείτε σε τέτοια διαδικασία, να το κάνετε γραπτώς!Το ότι είπατε κάτι προφορικά σε κάποιον και κάτι έγινε ή δεν έγινε, δεν έχει καμία νομική σπουδαιότητα!

Μπορείτε επίσης να ενημερώσετε τη διεύθυνση του σχολείου γραπτώς!Και αν δεν ανταποκριθεί εγκαίρως σημαίνει (και όχι με μια μικρή άδεια)σημαίνει πως είναι ανεπαρκής να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα στο σχολείο του!

Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούμε να έχει κυρώσεις η συνάδελφος!Έχει ανάγκη από τη βοήθειά μας και μπορεί να εργαστεί για ένα χρονικό διάστημα σε κάποιο γραφείο της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όπου ο κίνδυνος είναι μικρότερος, και κυρίως να την δουν ειδικοί!

Τι ειδους αποφαση μπορει να παρει ενας Συλλογος Διδασκόντων που μπορει να βοηθήσει την καθηγητρια? Αποφασιζουμε να σε στειλουμε σε γιατρο? Και? Το μονο που θα γινει ειναι να γελάει οποιος δει την αποφαση αυτη.
Η υποχρεωτικη άδεια ειναι ποινη. Σε καμία περίπτωση η Διευθυντρια δεν μπορει να δωσει υποχρεωτικη άδεια . Για υποχρεωτικη άδεια πρεπει να υπάρξει ΕΔΕ και σοβαρο πειθαρχικό παράπτωμα.
Εκτος απο τη φιλικη προσέγγιση δε νομιζω οτι υπάρχει άλλος τροπος να πάει η καθηγητρια σε γιατρο και εφόσον πράγματι αυτα που εχουν διτυπωθει παραπάνω ειναι ακριβη και πραγματικά. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν μπορουσε ο εκαστοτε εργοδόης μπορουσε να στειλει τον εργαζόμενο σε ψυχίατρο....
Πάντως εγω διαφωνω με τις διαγώσεις των μη ειδικών....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2008, 10:07:33 πμ »
Εγώ δε ξέρω ποιος έχει την εξουσία και μετά από ποιες ενέργειες να την απομακρύνει από την τάξη για κάποιο καιρό.
Αλλά έχω μια απορία......................... ??? ??? ??? ??? ??? ???
Και καλά εσύ tsilib είσαι νέα εκεί,από τις παλιότερες,δε βρέθηκε κάποια άλλη συνάδελφος που να έχει καλύτερη σχέση με την ίδια αλλά και την οικογένειά της,
ώστε να πάει να πιάσει τους δκούς της και να τους ενημερώσει?
Η οικογένεια της δεν είναι η πλέον αρμόδια να ενδιαφερθεί για τη ψυχική της υγεία αλλά και την καριέρα?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2008, 12:38:22 μμ »
Μάλλον δεν προσέξατε αυτά που έγραψε η tsilib. Ποιος σύλλογος διδασκόντων ρε παιδιά? Η κοπέλα είναι σε νηπιαγωγείο (που είμαστε πάντα "τρεις κι ο κούκος"! :P) Ανέφερε ότι είναι τρεις νεοδιόριστες και η προϊσταμένη. Οπότε δεν υπάρχει παλαιότητα και γνωριμία. Οι ίδιες πρέπει να την πιάσουν να της μιλήσουν... ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2008, 03:39:31 μμ »
Ένας Σύλλογος διδασκόντων αποτελείται από το σύνολο των εκπαιδευτικών που εργάζονται στη σχολική μονάδα, άσχετα αν είναι 4 ή 40!Το θέμα μας είναι να γραφτεί στα πρακτικά και να παρουσιαστεί ως πρόβλημα και καλό θα είναι και η ίδια παρούσα!

Κανείς δεν αμφιβάλλει πως η συνάδελφος έχει ανάγκη από βοήθεια!Όμως γιατί θα πρέπει πάντα να περιμένουμε να γίνει κάτι κακό, εφόσον έχουμε τον τρόπο να το προλάβουμε!

Υποθέτουμε πως γίνεται κάτι κακό!Τι θα γίνει τότε;Θα πείτε πως δεν καταλάβαμε τίποτα, ή καταλάβαμε αλλά κομπλάραμε να το πούμε;

Μία λύση είναι να ζητήσετε τη βοήθεια του σχολικού συμβούλου!Νομίζω πως μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να μπει στην τάξη και να βγάλει συμπεράσματα!

Κάποιος πιο τολμηρός και δεν μιλάω σε πλαίσιο φιλικό αλλά εκπαιδευτικό θυμίζει στη συνάδελφό τους το ρόλο της!

Σχετικά με το θέμα εξουσίας που ανέφερε κάποια άλλη συνάδελφος, νομίζω πως αυτός που έχει την εξουσία είναι ο σχολικός σύμβουλος ή ο προϊστάμενος!

Κατάλαβα πως η tsilib ενδιαφέρεται πραγματικά για το σχολείο που δουλεύει και τα παιδιά, για αυτό και πρότεινα πιο δραστικά μέσα!

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2008, 05:27:53 μμ »
Από τα μαλλιά και στο σπίτι της

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2008, 05:29:16 μμ »
Από τα μαλλιά και στο σπίτι της

Λακωνικό αλλά περιεκτικό!!!! :D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με συναδελφο
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2008, 10:12:05 μμ »
Καλα ειναι δυνατον με τις εικασιες 2-3 ατομων να βγαινει ιατρικο συμπέρασμα; Οποιαδηποτε προθεση απο τη στιγμη που δε γινεται πράξη δεν έχει κανενα αντικρυσμα. Οπως λεει και η tsilib  μονο ενδειξεις υπάρχουν και οχι αποδειξεις.
Τα ερωτηματα μου ειναι το εξης, αν πράγματι ισχυουν αυτα που αναφέρονται και δεν αναφέρονται με καθαρα υποκειμενικες κρισεις:
Γιατι οι γονεις δεν εχουν διαμρτυρηθει εντονα; Γιατι αφηνουν τα παιδια τους να πηγαινουν σχολείο;
Καλώς η κακώς την ευθυνη για την ευρυθμη λειτουργία του σχολείου όπως και για την κριτικη της συμπεριφοράς την εχει ο διευθυντης και οχι ο καθε εκπαιδευτικός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.