*

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΚΕ  (Αναγνώστηκε 42254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FunLovinCriminal

  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων 1, 2, 3, 6 και 8
  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΙΔΕΚΕ
« στις: Αύγουστος 07, 2006, 05:56:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!

Είπα να πώ τη δικιά μου εμπειρία περι ΙΔΕΚΕ, όπου βγηκαν θέσεις για καποια ΚΕΕ
γιατι εχω διαβασει πολλα περι ΙΔΕΚΕ αλλα χωρις να συμφωνω παντα.

ΠΕ19 Ολοήμερα Δημοτικά απο 2005-06 ωρομισθιος και φυσικα ζω με το μισθο της ιδ. εταιρίας που πληρώνει κάθε μήνα.

Δούλεψα περσι στο προγραμμα Ηρων 2006 (πληροφορικη για αρχάριους του ΙΔΕΚΕ) ως βοήθος Εκπαιδευτή. Εκπαιδευτές γίνονται κατα βάση οι μόνιμοι που διδασκουν το πρωί στα ίδια σχολεία και τσονταρουν στο μισθο τους.

Επίσης στα Κεντρα Εκπαιδευσης Ενηλίκων ως Βασικός Εκπαιδευτής, κανωντας αιτηση στην ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΥΡΗΞΗ θεσεων τον Δεκεμβρη, ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Ηταν πρωτη φορα που δεν ειχε ουρα συνέντευξης.
Όσοι πηγαμε μας πηραν όλους (τουλαχιστον Πληροφορικαριους) και πηραμε τμηματα 50 ωρων όσα μπορουσε ο καθενας (800 ευρω μικτα οι 50 ώρες).
Είχε τρελή συμμετοχή απο κόσμο γιατι τα μαθήματα γίνονται για τη τοπικη κοινωνία και είναι τζαμπα!
Πολλές αίθουσες πληροφορικής ψιλοχάλια
και καμιά φορά ασχημη αντιμετώπιση απο Γυμνασιάρχες, Λυκειάρχες κλπ.
Βέβαια τα τμήματα τελειώσαν τέλη Μάη και εμεις πηραμε λεφτά Αρχές Αυγούστου. Αλλα δεν με χαλάνε για τις διακοπές μου!!!
Γύρω στα 550-600 καθαρα για 50 ωρες μαθημα.

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ γιαυτο και δεν ερχονται εκκολαπτομενοι καθηγητές!

Στα Σχολεια Δευτερης Ευκαιριας (ανηκουν και αυτα στο ΙΔΕΚΕ) μετραει η προυπηρεσια για διορισμο στη Δευτεροβαθμια!!
 
Γι' αυτο πήγαίνουν 250 ατομα για μια θεση!!
Ειλικρινα ποιος πιστευει ότι είναι καλυτερος απο 250 και μπορει να αμφισβητησει τις επιλογες τους???
Βεβαια πλεον δεν εχει σημασια. Στα ΣΔΕ απο δω και περα στελνουν κυριως υπεραριθμους μονιμους!
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

P.S: Όσοι δουλεψαμε ήδη στο ΙΔΕΚΕ ειμαστε σε μια βαση και θα μας καλουν χωρις να κανουμε αιτησεις παλι.

Αλλιως θα ξανακανα... Ειλικρινα!

ilitzi@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος tasos78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2006, 09:45:09 μμ »

Πότε πληρώθηκες ακριβώς για το Ήρων?

Είσαι ο πρώτος που ακούω οτι πληρώθηκε! Σε ποιά πόλη είσαι? Στην τράπεζα τα καταθέσανε?

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2006, 02:23:57 πμ »
Κι εγώ που ήμουν στο ΗΡΩΝ πάντως πήρα θέση εκπαιδευτή και μάλιστα με ξανακάλεσαν και για δεύτερο απλά δεν με βόλευαν οι ώρες (αλληλοκαλύπτονταν τα τμήματα) κι έτσι με έβαλαν βοηθό. Όσο για τα χρήματα, δεν έχω δει τίποτα ακόμα. Εδώ μια βεβαίωση προυπηρεσίας έχω ζητήσει και παλέυω να την πάρω κανένα μήνα.

Αποσυνδεδεμένος FunLovinCriminal

  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων 1, 2, 3, 6 και 8
  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2006, 06:33:51 μμ »
Για το Ηρων μου τα καταθέσανε στην τραπεζα, τις ώρες που έκανα το 2006
και μου χρωστανε το 2005!!! Ειμαι στην Αθήνα εκπαιδευτης.
Στα ΚΕΕ μου τα καταθεσαν 3 Αυγουστου.
Και τα ΚΕΕ (2ο ΕΠΙΠΕΔΟ, 3ο κλπ) και το ΗΡΩΝ (για αρχαριους) ανηκουν στο ΙΔΕΚΕ
αλλα εχουν αλλες οικονομικες υπηρεσιες και περνοουν λεφτα απο αλλα πακετα.
Τωρα τρεχει μια προκυρηξη για διαφορα ΚΕΕ (Χαλανδρι, Μεγαρα) και πολεις εκτος Αττικης

www.ideke.edu.gr αν σας ενδιαφέρει

καλα μπανια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2006, 07:43:57 μμ »


Η αλήθεια είναι ότι μπήκα επειδή με ενδιαφέρει, αλλά δεν μπορώ να δω πουθενά που είδες τις περιοχές που λες (Χαλάνδρι, Μέγαρα κλπ.)...
Που τις είδες αλήθεια..?

Αποσυνδεδεμένος FunLovinCriminal

  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων 1, 2, 3, 6 και 8
  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2006, 10:20:22 μμ »

Αποσυνδεδεμένος FunLovinCriminal

  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων 1, 2, 3, 6 και 8
  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2006, 10:24:12 μμ »
Προκύρηξη Εκπαιδευτών KEE IV         
Προκηρύσσονται θέσεις ωρομισθίων εκπαιδευτών – εκπαιδευτριών πολλαπλών ειδικοτήτων των Κέντρων Εκπαίδευσης Ενηλίκων: Καβάλας, Κιλκίς, Πρέβεζας, Λευκάδας, Αχαϊας, Χανίων, Ηρακλείου, Κυκλάδων, Φωκίδας, Ευβοίας, Δυτικής Αττικής (Μέγαρα) και Χαλανδρίου.
Λήξη προθεσμίας Υποβολής: 25/8/2006

Δεστε και τα site www.diorismos.gr , www.proslipsis.gr , www.skywalker.gr , www.zhteitai.gr

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2006, 12:18:33 πμ »

Σωστός... ;)

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 05:31:08 μμ »
Παράθεση
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ γιαυτο και δεν ερχονται εκκολαπτομενοι καθηγητές!

Σε ότι αφορά το μισθολογικό κλιμάκιο όταν διοριστεί κανείς φαντάζομαι (λογικά) ότι θα υπολογίζεται πάντως. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος εαν ξέρει σίγουρα. Ευχαριστώ!
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 10:58:02 πμ »
Μήπως έχει κανείς απάντηση στο παρακάτω πρόβλημα;
Τον Ιούλιο κατέθεσα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ για ταμείο ανεργίας και πριν λίγες μέρες μου πήραν τηλέφωνο για κάποιες εκκρεμότητες. Μία από αυτές είναι ότι θέλουν λέει απόλυση από τα ΙΔΕΚΕ για να πάρω το ταμείο. Επίσης μια υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να πάρω μια βεβαίωση ότι δεν εργάστηκα το καλοκαίρι στο πρόγραμμα ή ότι το πρόγραμμα σταματάει τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο.

Πήρε κανείς που δούλεψε στα ΙΔΕΚΕ ταμείο ανεργίας?
Αν ναι τι έκανε με τα ΙΔΕΚΕ?


Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 05:51:07 μμ »
Παράθεση
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ γιαυτο και δεν ερχονται εκκολαπτομενοι καθηγητές!

Σε ότι αφορά το μισθολογικό κλιμάκιο όταν διοριστεί κανείς φαντάζομαι (λογικά) ότι θα υπολογίζεται πάντως. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος εαν ξέρει σίγουρα. Ευχαριστώ!

Τι έγινε ρε παιδιά; Από τις 677 αναγνώσεις δε βρέθηκε ένας να απαντήσει;!!!!!
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 11:39:42 μμ »
Μήπως έχει κανείς απάντηση στο παρακάτω πρόβλημα;
Τον Ιούλιο κατέθεσα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ για ταμείο ανεργίας και πριν λίγες μέρες μου πήραν τηλέφωνο για κάποιες εκκρεμότητες. Μία από αυτές είναι ότι θέλουν λέει απόλυση από τα ΙΔΕΚΕ για να πάρω το ταμείο. Επίσης μια υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να πάρω μια βεβαίωση ότι δεν εργάστηκα το καλοκαίρι στο πρόγραμμα ή ότι το πρόγραμμα σταματάει τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο.

Πήρε κανείς που δούλεψε στα ΙΔΕΚΕ ταμείο ανεργίας?
Αν ναι τι έκανε με τα ΙΔΕΚΕ?


Δούλευα στο ΙΔΕΚΕ μέχρι τέλη Ιουνίου.Ζήτησα να μου στείλουν τα ένσημα και την απόλυσή μου...Την απόλυση μου την έστειλαν,αλλά τα ένσημα ακόμη έρχονται..Ευτυχώς δούλευα και αλλού και είχα μαζέψει 3 απολύσεις...Την απόλυση από το ΙΔΕΚΕ δεν μου την κράτησαν στον ΟΑΕΔ γιατί δε φαινόταν λέει ότι είχα σύμβαση,κάτι τέτοιο,να σου πω την αλήθεια δεν το πολιέψαξα μιας και δε χρειάστηκε λόγω του ότι είχα και τις άλλες απολύσεις.Παλιότερα, δε θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το forum ή στο forum των ΚΕΠ,αλλά είχαν και άλλοι πρόβλημα με τις απολύσεις από το ΙΔΕΚΕ και δεν μπορούσαν να πάρουν το επίδομα...

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 11:43:53 πμ »

Μου τηλεφώνησαν από τα ΚΕΕ για συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα οπότε η ερώτηση μου προορίζεται κυρίως σε kateri, vaios, Funlovingcriminal klp, ή οποιονδήποτε άλλο έχει δουλέψει στα ΚΕΕ....
Τι συμβαίνει με την συνέντευξη, ποιά η διαδικασία μετά άπό αυτήν, αν σε πάρουν τι ωράριο ισχύει κλπ....

Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι ευπρόσδεκτη (έστω και από αποκλεισμένους μέσω email)....

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:01:29 μμ »
Είναι μια επιτροπή από Αθήνα 3 ατόμων και έχουν μπροστά τους το βιογραφικό σου και σε ρωτάνε τι τελείωσες,που έχεις δουλέψει (περισσότερο τους ενδιαφέρει η προϋπηρεσία σε ενηλίκους),αν σε κάλέσουν οπουδήποτε ακόμη και σε ένα απομακρυσμένο μέρος αν θα πας και κάτι τέτοια...Εγώ πέρασα 2 συνεντεύξεις...στη μία μου την είπε ο ένας επειδή είμαι ΠΕ20 και με ένα υφάκι προσπαθούσε να με πείσει ότι εμείς στα σχολεία διοριζόμαστε σαν βοηθητικό προσωπικό!!!Αλλά αφού το 'λύσαμε' αυτό δε με ρώτησε κάτι άλλο..πάντως και στις 2 συνεντεύξεις,σε διαφορετικές προκηρύξεις του ΙΔΕΚΕ πήρα τον ίδιο βαθμό...δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι,είναι πολύ τυπικό...
Τώρα όσον αφορά τις ώρες συνήθως σε εμάς ήταν Δευτέρα-Παρασκευή από τις 4 - 9:30 τα τμήματα...τουλάχιστον στο ΚΕΕ που ανήκω είχαμε πολύ καλή συνεργασία με τις κοπέλες που είναι υπεύθυνες και μπορούσες να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις/αλλάγες στις μέρες και ώρες,αν δε σε βολεύανε καθόλου...Μπορούσαμε να βρούμε μία μέση λύση...
Καλή επιτυχία!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:05:56 μμ από kateri »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.