*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09  (Αναγνώστηκε 388564 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1162 στις: Ιούλιος 26, 2008, 07:42:39 μμ »
Αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις σε συνεργασία με το ΠΕΚ της περιοχής, όταν θα σε καλέσουν.

 Eσύ πως μπορεσες να το ρυθμισεις  να εχεις μαζεψει πολλα μορια  προυπηρεσιας και είσαι έτοιμος για διορισμο αναπληρωτη ή μονιμου?
Απο ΑΣΕΠ αραγες??  ή αλλου ψαχνουμε τους βυσματούχους  ενω ειναι  κατω απο τη μυτη μας??

Η ρύθμιση που αναφέρομαι είναι κάτι που το έκαναν πολλοί συνάδελφοι όταν εργάζονταν 50-100 χλμ μακριά από το τόπο κατοικίας τους, που είχε ΠΕΚ, και με απλή συνεννόηση, δεν έμεναν εκεί για μάθημα στο ΠΕΚ το απόγευμα, αλλά πήγαιναν στο ΠΕΚ της περιοχής τους.

Από εκεί και πέρα, δεν νομίζω οι απαντήσεις που έδωσα να σου δίνουν το δικαίωμα για τέτοιου είδους ερωτήσεις, πόσο μάλλον όταν δεν ξέρεις ούτε τα μόρια που έχω, ούτε φυσικά και εμένα.

Ο χώρος δεν είναι για προσωπικές αντεκδικήσεις. Ούτε και εγώ βέβαια. Στο παιχνίδι αυτό, δεν θα παίξω.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:06 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1163 στις: Ιούλιος 26, 2008, 08:15:24 μμ »
leti77,απαραίτητη προϋπόθεση είναι  ο νομός που θα διοριστείς να έχει υπεραρίθμους στον κλάδο σου. Τότε βγαίνει από το ΥΠΕΠΘ εγκύκλιος αποσπάσεων λόγω υπεραριθμίας.Και βέβαια μετράει η συννυπηρέτηση και η οικογενειακή κατάσταση αλλά δεν παίρνεις τα μόρια του τόπου που διορίστηκες.


Δηλαδη,αν ο νομος που θα(αν) διοριστω δεν εχει υπεραριθμους δεν μπορω να παρω αποσπαση ετσι κι αλλιως λογω συνυπηρετησης?Σορυ ρε παιδια αλλα μπερδευτικα ολιγον.. :-[
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1164 στις: Ιούλιος 26, 2008, 08:26:51 μμ »
Απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης παίρνεις απευθείας (χωρίς την προϋπόθεση της υπεραριθμίας) μόνο στην περίπτωση που ο σύζυγος είναι στρατιωτικός ή ένστολος γενικώς (χρωστάς όμως την οργανική).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 08:28:30 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09οσπα
« Απάντηση #1165 στις: Ιούλιος 26, 2008, 08:30:42 μμ »
Απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης παίρνεις απευθείας (χωρίς την προϋπόθεση της υπεραριθμίας) μόνο στην περίπτωση που ο σύζυγος είναι στρατιωτικός ή ένστολος γενικώς (χρωστάς όμως πάλι την οργανική).

Ωραια!Το ξεκαθαρισαμε αυτο...Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και εχω αλλες 2 αποριες.....

1.Οι νεοδιοριστοι επιλεγουν σχολειο με βαση τα μορια τους στον πινακα ή με βαση τα κοινωνικα κριτηρια?Το ξαναρωταω για σιγουρια...
2.Ο αποσπασμενος πηγαινει σε οποιο σχολειο εχει ''απομεινει'',μετα την παρουσιαση των νεοδιοριζομενων? Σορυ αν σας μπερδεψα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 08:35:24 μμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09οσπα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:06 »

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09οσπα
« Απάντηση #1166 στις: Ιούλιος 26, 2008, 08:46:20 μμ »
Να προσθέσω και εγώ μια απορία
Υπηρετείς την οργανική σου θέση, δεν καταφέρνεις να πάρεις μετάθεση αλλα παίρνεις απόσπαση, δικαιούσαι την χρονιά που είσαι αποσπασμένος να κάνεις αίτηση για μετάθεση..............

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1167 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:02:40 μμ »
Καλησπέρα! Εύχομαι σε όλους μας καλή τοποθέτηση και να βγουν τα αποτελέσματα σύντομα, για να μη μας ξαναφάει η αγωνία (όπως με την εγκύκλιο διορισμών)... Παρακολουθώ τη συζήτηση και μου έχουν λυθεί οι περισσότερες απορίες (μιας και είμαι διοριστέα ασεπ β φουρνιάς χωρίς καμία προϋπηρεσία, με πολλές απορίες ). Να ρωτήσω και εγώ κάτι...Είμαι τρίτεκνη με το τρίτο παιδί 10 μηνών και μόλις παρουσιαστώ θα ζητήσω άδεια ανατροφής και έτσι θα παρουσιαστώ κάπου στην επόμενη σχολική χρονιά. Αν βρεθώ σε μια μακρινή δευτεροβάθμια και ζητήσω μετάθεση στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου λόγω συνυπηρέτησης (Γ Βοιωτίας) ή λόγω τριων παιδιων κάτω των 7 χρονων στον τόπο κατοικίας μου (Α  Ευβοίας ), έχω πιθανότητες να την πάρω; ή μπορώ να ζητήσω βρισκόμενη σε άδεια, από φέτος κιόλας βελτίωση δηλαδή μετάθεση στην Α Ευβοίας αφού συνήθως η βάση μετάθεσης στην ΠΕ4 είίναι χαμηλή και μπορεί να την καλύπτω;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09οσπα
« Απάντηση #1168 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:07:48 μμ »
1.Οι νεοδιοριστοι επιλεγουν σχολειο με βαση τα μορια τους στον πινακα ή με βαση τα κοινωνικα κριτηρια?Το ξαναρωταω για σιγουρια...
Με βάση τα κοινωνικά κριτήρια (σε περίπτωση ισοβαθμίας σε αυτά μετράει η προϋπηρεσία). Προηγούνται δηλαδή όσοι έχουν μόρια από γάμο, παιδιά κλπ, ακολουθούν όσοι έχουν προϋπηρεσία και τελευταίοι διαλέγουν όσοι δεν έχουν ούτε προϋπηρεσία (μεταξύ τους προηγείται όποιος έχει καλύτερη σειρά στο ΑΣΕΠ).

Παράθεση
2.Ο αποσπασμενος πηγαινει σε οποιο σχολειο εχει ''απομεινει'',μετα την παρουσιαση των νεοδιοριζομενων? Σορυ αν σας μπερδεψα...
Αν παίρνει απόσπαση ως νεοδιόριστος (δηλ. από την πρώτη χρονιά), ναι.

Να προσθέσω και εγώ μια απορία
Υπηρετείς την οργανική σου θέση, δεν καταφέρνεις να πάρεις μετάθεση αλλα παίρνεις απόσπαση, δικαιούσαι την χρονιά που είσαι αποσπασμένος να κάνεις αίτηση για μετάθεση..............
Ναι, δικαιούσαι κανονικά. Παίρνεις όμως τα μόρια της περιοχής που είσαι αποσπασμένος, όχι της οργανικής (εκτός αν είσαι αποσπασμένος στο υπουργείο, σε γραφείο ή ΙΕΚ "για τις ανάγκες της υπηρεσίας").

Καλησπέρα! Εύχομαι σε όλους μας καλή τοποθέτηση και να βγουν τα αποτελέσματα σύντομα, για να μη μας ξαναφάει η αγωνία (όπως με την εγκύκλιο διορισμών)... Παρακολουθώ τη συζήτηση και μου έχουν λυθεί οι περισσότερες απορίες (μιας και είμαι διοριστέα ασεπ β φουρνιάς χωρίς καμία προϋπηρεσία, με πολλές απορίες ). Να ρωτήσω και εγώ κάτι...Είμαι τρίτεκνη με το τρίτο παιδί 10 μηνών και μόλις παρουσιαστώ θα ζητήσω άδεια ανατροφής και έτσι θα παρουσιαστώ κάπου στην επόμενη σχολική χρονιά. Αν βρεθώ σε μια μακρινή δευτεροβάθμια και ζητήσω μετάθεση στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου λόγω συνυπηρέτησης (Γ Βοιωτίας) ή λόγω τριων παιδιων κάτω των 7 χρονων στον τόπο κατοικίας μου (Α  Ευβοίας ), έχω πιθανότητες να την πάρω; ή μπορώ να ζητήσω βρισκόμενη σε άδεια, από φέτος κιόλας βελτίωση δηλαδή μετάθεση στην Α Ευβοίας αφού συνήθως η βάση μετάθεσης στην ΠΕ4 είίναι χαμηλή και μπορεί να την καλύπτω;

Θα κάνεις κανονικά αίτηση για μετάθεση το Νοέμβριο. Είναι πολύ πιθανό να πάρεις τη μετάθεση, γιατί θα έχεις τα μόρια λόγω παιδιών (το τρίτο δίνει περισσότερα), γάμου, συνυπηρέτησης και εντοπιότητας, συν τα μόρια της περιοχής διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1169 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:10:33 μμ »
Σε ευχαριστω παρα πολυ Ιωαννα!Πραγματικα μου λυθηκαν ολες οι αποριες!Να εισαι καλα! :D :D :D
Η συνδρομη σου ειναι πολυτιμη!
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1170 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:20:28 μμ »
Και εγώ ευχαριστώ για την πολύτιμη πληροφορία σου ioanna89 ...Τώρα μένει το άγχος της πρώτης μου τοποθέτησης που είναι αρκετά δυσοίωνο αφού είμαι προτελευταία διοριστέα ασέπ και με βλέπω του χρόνου σε δυσπρόσιτο στη φλέγανδρο μόνη με τα τρία παιδιά, χωρίς μπαμπά  (αν αρρωσταίνουμε όλοι μαζί χωρίς νοσοκομείο και γιατρούς να με δω!) με μόνο τρόπο να μην πάω όπως μου είπε η κυρία στη δευτεροβάθμια "να κάνω και τέταρτο παιδί"! Λες και τα παιδιά είναι κάτι σαν αξεσουάρ για τη βολή μας...Αυτά δεν τα λέω για να κλαφτώ, αλλά για να εμψυχώσω τους νέους σύνάδελφους και να τους παροτρύνω να χαρούν την πρώτη τους τοποθέτηση όπως και να 'χει. Και γω θα το γλεντήσω με τα παιδιά μου ακόμη και στην Φολέγανδρο!
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος annpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have a nice day! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1171 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:11:44 μμ »
Απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης παίρνεις απευθείας (χωρίς την προϋπόθεση της υπεραριθμίας) μόνο στην περίπτωση που ο σύζυγος είναι στρατιωτικός ή ένστολος γενικώς (χρωστάς όμως την οργανική).

Καλησπέρα.Μήπως γνωρίζει κανείς αν η απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με στρατιωτικο
ισχύει και σε περίπτωση δυσπρόσιτου?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2008, 10:13:45 μμ από annpan »
Κάθε εμπόδιο για καλό...

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1172 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:16:52 μμ »
Καλησπέρα.Μήπως γνωρίζει κανείς αν η απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με στρατιωτικο
ισχύει και σε περίπτωση δυσπρόσιτου?
Κι εμενα με ενδιαφερει αυτο αλλα νομιζω πως δεν γινεται...Ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα..
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1173 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:29:25 μμ »
Ναι, δε γίνεται. Τυπικά τουλάχιστον, όποιος διορίζεται σε δυσπρόσιτο δεν μπορεί να πάρει απόσπαση για κανέναν λόγο (νομίζω μόνο σε άλλο δυσπρόσιτο μπορεί να αποσπαστεί). Στην πράξη βέβαια, μπορεί να γίνονται άλλα. Άδεια ανατροφής πάντως δικαιούνται κανονικά και όσοι διορίζονται σε δυσπρόσιτο.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1174 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:31:45 μμ »
Ναι, δε γίνεται. Τυπικά τουλάχιστον, όποιος διορίζεται σε δυσπρόσιτο δεν μπορεί να πάρει απόσπαση για κανέναν λόγο (νομίζω μόνο σε άλλο δυσπρόσιτο μπορεί να αποσπαστεί). Στην πράξη βέβαια, μπορεί να γίνονται άλλα. Άδεια ανατροφής πάντως δικαιούνται κανονικά και όσοι διορίζονται σε δυσπρόσιτο.

Ακομα ομως και αν στην πραξη γινονται αλλα και καποιος με τον α,β τροπο παρει αποσπαση απο δυσπροσιτο,δεν θα παιρνει τα μορια του δυσπροσιτου εκει που θα παει ως αποσπασμενος,σωστα??
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών 2008-09
« Απάντηση #1175 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:38:43 μμ »
Αν πάει σε σχολείο άλλης περιοχής, παίρνει τα μόρια της περιοχής αυτής. Πάντως, όπως είπα, νομικά παραθυράκι υπάρχει μόνο για απόσπαση σε άλλο δυσπρόσιτο και ίσως για πολύ σοβαρό λόγο (π.χ. σοβαρή ασθένεια). Αν πάει σε γραφείο (που όμως είναι παράνομο) "για τις ανάγκες της υπηρεσίας", παίρνει τα μόρια της οργανικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.