*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;  (Αναγνώστηκε 5386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« στις: Μάρτιος 01, 2008, 07:22:54 μμ »
Συνάδελφοι, πληροφορήθηκα από συνάδελφο αναπληρωτή ότι στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών θα δηλώνουμε μόνο νομούς όπως ακριβώς γίνεται με τους δασκάλους. π.χ Νομός Δωδεκανήσων και μπορεί να μας στείλουν όπου προκύψει κενό. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο; Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, τότε δε θα μπορούμε να επιλέξουμε περιοχές που θέλουμε, ακόμη περισσότερο να δηλώσουμε δυσπρόσιτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2008, 11:22:21 πμ από Lenazagor »
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:50 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2008, 07:46:55 μμ »
Απ ότι φαίνεται τελικά δεν υπάρχουν μόνο στο στρατό αρβύλες.Κυκλοφορούν και πάρα πολλές ανάμεσα μας.προσέξτε μόνο μη σας χτυπήσει καμία στο κεφάλι.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2008, 07:59:45 μμ »
Ακριβως αυτό άκουσα  και εγω.Δεν έδωσα καθόλου σημασία γιατι το θεώρησα ράδιο-αρβύλα οπως λέει και ο/η geochem ,αλλά βλέπω οτι κυκλοφόρησε και αλλού

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2008, 11:19:42 πμ »
Geochem, θα μπορούσες να εκφράσεις την άποψή σου πιο ευγενικά ωστε να μη δοθεί εσφαλμένη εντύπωση ή προσβλητική για συνάδελφο εικόνα .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2008, 11:21:11 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:50 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2008, 01:41:33 μμ »
Δεν ήθελα να θίξω κανέναν και ζητώ συγγνώμη αν τα λεγόμενα μου εκλήφθησαν ως απαξιωτικά.
Βεβαίως καμία μομφή προς την συνάδελφο απλά πιστεύω πως τέτοιου είδους ειδήσεις και φήμες το μόνο που κάνουν είναι να βλάπτουν και να παραπλανούν ειδικά δε όταν δεν προέρχονται από πληροφόρηση μέσω του Υπουργείου παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2008, 05:28:15 μμ »
Geochem,χαίρομαι για την εξήγησή σου και όλοι μας συμφωνούμε με τα γραφόμενά  σου.Στις εφετινές δηλώσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων(5-10/5 ) αλλά και στις τοποθετήσεις (20/8)τους κρίνεται  σε μεγάλο βαθμό η αξιοπιστία του φιλόδοξου, κατά τα άλλα, υπουργού.Ίδωμεν....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:08:27 πμ »
Βρήκα στην Ημερησία αυτό εδώ το άρθρο: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4667&subid=2&tag=2617&pubid=1189116

Τι σημαίνει ουσιαστικά όταν λέει ότι το υπουργείο ετοιμάζει νομοθετική ρύθμιση σύμφωνα με την οποία η πρόσληψη των αναπληρωτών θα γίνεται σε επίπεδο διεύθυνσης και όχι κεντρικά? Θίγεται με τον τρόπο αυτό κάποιο από τα συμφέροντά μας?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:32:03 πμ »
Δηλαδη η καθε δ/νση επιθεωρησης θα διοριζει εκεινη τους αναπληρωτες και ωρομισθιους και οχι  το υπεπθ. (ετσι το καταλαβαινω)
αρα  ο γνωστος του γνωστου?.........
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:38:07 πμ »
Βρήκα στην Ημερησία αυτό εδώ το άρθρο: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4667&subid=2&tag=2617&pubid=1189116

Τι σημαίνει ουσιαστικά όταν λέει ότι το υπουργείο ετοιμάζει νομοθετική ρύθμιση σύμφωνα με την οποία η πρόσληψη των αναπληρωτών θα γίνεται σε επίπεδο διεύθυνσης και όχι κεντρικά? Θίγεται με τον τρόπο αυτό κάποιο από τα συμφέροντά μας?
δηλαδη όπως και με τους ωρομισθιους. λογικα μειωνεται το ευρος των επιλογων και των αντιστοιχων θεσεων που θα διεκδικουμε, με θεωρητικο οφελος τη μειωση των μετακινησεων εκτος περιφερειας.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2008, 03:05:36 μμ »
Το θέμα είναι μήπως με αυτόν τον τρόπο όμως μειώνεται και η αξιοπιστία που μέχρι πρότινος υπήρχε στο θεσμό των αναπληρωτών...Υπάρχει τέτοιος φόβος?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:33:12 μμ »
δηλαδή δηλώνουμε περιφερειες στην αιτηση για αναπληρωση και οχι νομούς οπως οι δάσκαλοι; (μου ειχαν πει γνωστοι μου.προφανως λανθασμενα πως επιλέγουμε νομούς :( )
επίσης ωρομισθιο σε καλουν απο τον πινακα αναπληρωτων ή κανεις άλλη αιτηση; και αν κανεις άλλη την κανεις οπως και για αναπληρωση ή οπου σε ενδιαφερει οπως για ΠΔΣ;

ευχαριστ΄εκ των προτέρων όποιον μπει στο κόπο να απαντησει :)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:48:26 μμ »
Στην αναπλήρωση δηλώνεις περιοχές π.χ Α Θεσσαλονίκης Β Θεσσαλονίκης..κτλ.Στην ωρομισθία δηλώνεις περιφέρειες και σε καλούν από τον πίνακα της περιφέρειας...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2008, 04:43:05 μμ »
....νομοθετική ρύθμιση που θα προβλέπει ότι η πρόσληψη των αναπληρωτών θα γίνεται σε επίπεδο διεύθυνσης εκπαίδευσης και όχι κεντρικά όπως συμβαίνει σήμερα...
Ερμηνεύστε το μου ξανά γιατί δεν το καταλαβαίνω!!!!!
Δηλαδή αν έχεις γερό "μέσο" θα είσαι κοντά στο σπίτι σου????
Επίσης, δεν καταλαβαίνω, γιατί δε θα μπορείς να δηλώσεις άλλες περιοχές εκτός της περιφέρειάς σου????

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στις ερχόμενες αιτήσεις αναπληρωτών ;
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2008, 11:47:07 πμ »
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω Lara είναι το εξής:

Μέχρι τώρα όταν κάνεις αίτηση για αναπληρωτής πας σε όποια δευτεροβάθμια σε βολεύει και δηλώνεις τις περιοχές που επιθυμείς. Από’ κει και πέρα όταν το Υπουργείο ζητήσει π.χ. 1000 αναπληρωτές οι υπάλληλοι του Υπουργείου ανατρέχουν στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων που έχει καταρτιστεί και εμφανίζεται και δημόσια (πράγμα που σημαίνει ότι είναι αξιοκρατικός και ο τρόπος πρόσληψης) και παίρνουν τους 1000 πρώτους που τους εμφανίζει ο πίνακας. Αυτοί οι άνθρωποι είναι όλοι όσοι έχουν δώσει ΑΣΕΠ και έχουν και μια προϋπηρεσία οπότε έχουν μαζέψει τουλάχιστον καμιά 20αριά μόρια για να πάνε αναπληρωτές. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν τόσα μόρια κάποια στιγμή καλούνται ωρομίσθιοι. Όμως ο πίνακας των ωρομισθίων δε βγαίνει ποτέ στη δημοσιότητα.

Αν λοιπόν ισχύσει η νέα νομοθετική ρύθμιση εγώ καταλαβαίνει ότι μπορούν να συμβούν τα εξής:
α) Ποιος θα προλαβαίνει και ποιος θα μπορεί να πάει στις κατά τόπους δευτεροβάθμιες να δηλώσει όλες αυτές τις περιοχές που επιθυμεί να πάει ως αναπληρωτής (πράγμα που συμβαίνει τώρα για τους ωρομισθίους)? Δηλαδή εγώ για παράδειγμα πρόλαβα να πάω μόνο σε 2 δευτεροβάθμιες στην Αθήνα για να κάνω τα χαρτιά μου για ωρομίσθια, αύριο μεθαύριο πως θα προλάβουμε και πως θα μπορούμε να «οργώνουμε» την Ελλάδα για να κάνουμε τα χαρτιά μας και για αναπληρωτές)?
β) Άπαξ και δεν θα υπάρχει πλέον πίνακας που θα δημοσιοποιείται και η κάθε δευτεροβάθμια θα καταρτίζει το δικό της πίνακα, ποιος μας διαβεβαιώνει ότι όταν σου λένε τηλεφωνικά ότι π.χ. έχουν καλέσει μέχρι το 800 αυτό θα ισχύει και δεν θα έχουν πάρει και τα «δικά τους παιδιά» που θα βρίσκονται πιο κάτω αλλά εμείς αυτό δεν θα το μαθαίνουμε ποτέ?

Αυτά καταλαβαίνω αλλά δε σημαίνει ότι έχω καταλάβει και σωστά και επειδή ακριβώς ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πλήρως πως λειτουργεί το σύστημα αυτό έχω φτιάξει αυτό εδώ το θεματάκι http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5719.msg60902#new και όποιος μπορεί να μας βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσουμε λιγάκι είναι ευπρόσδεκτος.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.