*

Αποστολέας Θέμα: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 10178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος samiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« στις: Μάρτιος 03, 2008, 04:09:03 μμ »
Καλησπερα σε ολους!Ειναι η πρωτη φορα που γραφω,γι'αυτο συγχωρεστε τυχον λαθη.Σα νεα Μαθηματικος θα ηθελα τη βοηθεια σας.Κατα πασα πιθανοτητα θα δουλεψω σ'ενα φροντιστηριο τελος του μηνα,το θεμα ομως ειναι οτι μου ζητουν σημειωσεις σε cd.Γνωριζετε λοιπον καποιο site που να εχει σημειωσεις?Αρχικα ενδιαφερομαι για Μαθηματικα Γυμνασιου.Ευχαριστω για τον χρονο σας,φιλια σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:15 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:47:57 μμ »
samiam καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Κοίτα εδω
                 http://clubs.pathfinder.gr/MATHEMATICA
καθώς επίσης και στο google βάλε Μαθηματικά Γυμνασίου.Θα σου βγάλει αρκετά και απο εκει και πέρα διαλέγεις τι σου αρέσει και βολεύει

Για να πω και την αλήθεια πρώτη φορά ακούω να ζητάνε σημειώσεις σε cd  .Για το Γυμνάσιο τα βιβλία είναι καινούρια και ισως χρειαστεί να ασχοληθεις αρκετά ώστε και αυτά που θα βρεις να τα προσαρμόσεις στα τωρινά δεδομένα.
Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2008, 09:02:08 μμ »
Καλησπερα σε ολους!Ειναι η πρωτη φορα που γραφω,γι'αυτο συγχωρεστε τυχον λαθη.Σα νεα Μαθηματικος θα ηθελα τη βοηθεια σας.Κατα πασα πιθανοτητα θα δουλεψω σ'ενα φροντιστηριο τελος του μηνα,το θεμα ομως ειναι οτι μου ζητουν σημειωσεις σε cd.Γνωριζετε λοιπον καποιο site που να εχει σημειωσεις?Αρχικα ενδιαφερομαι για Μαθηματικα Γυμνασιου.Ευχαριστω για τον χρονο σας,φιλια σε ολους!

Να πας και να τους  πεις το εξής :

 '' Ρε χαβαλέδες , τι να το κάνω το cd ; Να το φτιάξετε μόνοι σας  ,  να μου το δώσετε και να μου πείτε και ευχαριστώ που θα δουλεύω  για το φροντιστήριό σας. Έχω cd αλλά δε σας το δίνω.Μπορώ όμως να σας το δείξω !!!''
  Και άμα θέλουν , να πεις σε μένα να σου δώσω δυο ενότητες  , έτοιμες , πληκτρολογημένες , με σχήματα , θεωρία , ασκήσεις , απαντήσεις κλπ. Και μόλις το δουν και σε στραβωκοιτάνε ,  να τους ζητήσεις 15 ευρώ την ώρα και άμα θέλουν !!!
     Μα τους σιχάθηκα ! Θέλουν και cd ! Για ποια σε πέρασαν , για την τσέκου ; Άϊ να χαθούν από κει !
 (Sorry, αλλά αυτή η εκμετάλλευση στα νέα παιδιά με εξαγριώνει. Όταν είχα φροντιστήριο ,μέχρι το 96 έδινα τότε 5000 ,δηλ 15 ευρώ !!!).
  Σε ποια πόλη είσαι ;
 
Μπάμπης Στεργίου

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2008, 09:12:27 μμ »
Μπράβο  Κύριε Στεργίου.Καλά τα είπατε.
Μη ζητάτε Sorry γιατι κάτι τέτοια ανθρωπάκια που εκμεταλλεύονται νέους συναδέλφους για δική τους προβολή χρειάζονται ανθρώπους σαν εσας να τα λένε έξω απο τα δόντια



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:13:15 »

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2008, 10:00:57 μμ »
Μπράβο  Κύριε Στεργίου.Καλά τα είπατε.
Μη ζητάτε Sorry γιατι κάτι τέτοια ανθρωπάκια που εκμεταλλεύονται νέους συναδέλφους για δική τους προβολή χρειάζονται ανθρώπους σαν εσας να τα λένε έξω απο τα δόντια

Vikoulaki, χαίρομαι που δεν σε πείραξε η επίθεσή μου :).Τα μεν μεγάλα φροντιστήρια βάζουν τις γραμματείες τους και ξεσηκώνουν από όσα βιβλία κυκλοφορούν τις λυμένες ασκήσεις και φτιάχνουν σημειώσεις χειρίστης συνήθως μορφής και απαιτούν από τους νεοπροσληφθέντες συναδέλφους να τους βγουν τα μάτια για να τις λύσουν και να τις διδάξουν , ενώ τα μικρά φροντιστήρια (των 50-80 ατόμων) απαιτούν από σας να τους δώσετε σημειώσεις , ως απόδειξη δήθεν της εμπειρίας που έχετε με το διδακτικό αντικείμενο, τις οποίες τις κρατάνε και όταν φεύγετε τις σερβίρουν ως δικές τους !
 Είναι εξωφρενικό αυτό το πράγμα. Θα ήταν προτιμότερο να πουν στη συνέδελφο :
  Θέλουμε να ξέρεις  να διδάσκεις σχεδόν τέλεια τις ασκήσεις του σχολικού και  τις ασκήσεις από ένα βοήθημα, όποιο θέλεις εσύ , που να το προτείνεις στα παιδιά. Η ευθύνη δική σου !
 Αυτό είναι επαγγελματισμός .Όχι cd και ανοησίες ! Γιατί είμαι σίγουρος : Αν τους πάει ένα CD καλοφτιαγμένο , θα τη ρωτήσουν : δικό σου είναι ; Δεν μας το αφήνεις να το κοιτάξουμε ; (για να το αντιγραψουν φυσικά). Και αν το δουν πολύ καλό , δεν θα την κρατήσουν , διότι μπορεί να είναι και καλή μαθηματικός και τους ανοίξει απέναντι φροντιστήριο μετά από κανά χρόνο.Αυτό θα το πουν σίγουρα , ειδικά αν ο ιδιοκτήτης είναι άλλης ειδικότητας και δεν μπορεί να σε ελέγξει στο τι διδάσκεις!
 Τη βαρέθηκα αυτή τη φάρα των ανθρώπων.Η μικροψυχία βασιλεύει. Να είστε προτοιμασμένες για όλα τα ενδεχόμενα.Με πίστη στον εαυτό σας  προχωράτε και μη φοβάστε. και τις δυσκολίες ή τις απόρίες στο pathfinder. Όσο μπορούμε θα βοηθήσουμε.Το vikoulaki καταλαβαίνει τι εννοώ!
 Καλό βράδυ - Μπάμπης   

Αποσυνδεδεμένος smartdeal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GreekStudents
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2008, 12:24:37 μμ »
Καλησπερα σε ολους!Ειναι η πρωτη φορα που γραφω,γι'αυτο συγχωρεστε τυχον λαθη.Σα νεα Μαθηματικος θα ηθελα τη βοηθεια σας.Κατα πασα πιθανοτητα θα δουλεψω σ'ενα φροντιστηριο τελος του μηνα,το θεμα ομως ειναι οτι μου ζητουν σημειωσεις σε cd.Γνωριζετε λοιπον καποιο site που να εχει σημειωσεις?Αρχικα ενδιαφερομαι για Μαθηματικα Γυμνασιου.Ευχαριστω για τον χρονο σας,φιλια σε ολους!

Στο σύνδεσμο του www.greekstudents.gr θα βρείτε υλικό.  Ελπίζω να σας βοήθησα.
http://www.greekstudents.gr/viewtopic.php?f=41&t=17
www.greekstudents.gr  Το GreekStudents.gr είναι ένας ιστοχώρος που απευθύνεται κυρίως σε μαθητές φοιτητές καθηγητές και γενικότερα ανθρώπους που ασχολούνται με το λειτoύργημα της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος lpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2008, 01:04:15 μμ »
Eπίσης, πείτε μου τη γνώμη σας όσον αφορά στο αν οι σημειώσεις πρέπει να είναι σε cd: Όταν (πρόσφατα) ξεκίνησα να δουλεύω σα μαθηματικός και χρειάστηκε να φτιάξω σημειώσεις, παρόλο που θα μπορούσα (η πρώτη μου δουλειά είχε να κάνει με σελιδοποίηση και έχω τις γνώσεις και πρόσβαση σε υπολογιστή), προτίμησα τις χειρόγραφες. Ο λόγος είναι ότι ακόμα θυμάμαι τις χειρόγραφες σημειώσεις του καλύτερού μου καθηγητή 20 χρόνια πριν, όπου ακόμα και το σύστημα που υπογράμμιζε τα σημαντικά και που σημείωνε στα περιθώρια μου έδινε ιδέες για το πώς να διαβάζω. Πιστεύω ότι πολλά παιδιά μπορεί ευκολότερα να ρίξουν μια ματιά σε ένα χειρόγραφο παρά σε άλλη μια τυπωμένη σελίδα που μοιάζει με το βιβλίο τους ούτως ή άλλως. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2008, 02:19:08 μμ »
Να είναι σε cd για σένα ή για τους μαθητές?Αν είναι για σ΄ένα είναι καθαρά υποκειμενικό πως θέλεις να αρχειοθετήσεις τις σημειώσεις σου.Είναι βέβαια πρακτικό γιατι έτσι μπορεις να το έχεις μαζί σου και οταν χρειαστεις κάτι στον χώρο εργασίας σου να το χρησιμοποιήσεις.Ομως για έναν μαθητή αν δεν έχει Η/Υ είναι πρόβλημα.
Πάντως πιστεύω οτι και μια τυπωμένη σελίδα μπορει να διαμορφωθει έτσι ώστε να τυπωθει και στο παιδι.Το είδος της γραμματοσειράς, τα χρώματα, κάποια εικονα ολα διαφοροποιούν.Μ ε τον Η/Υ έχουμε πολλές δυνατότητες
Θα σου πω τι κάνω εγω στους μαθητές μου κάτι που το έκανα και οταν δούλευα σε φροντιστήριο.Ολοι οι μαθητές έχουν υποχρεωτικά τετράδιο αποκλειστικά για τα μαθηματικά.Ξέρω πόσοι έχουν μεγάλο τετράδιο και πόσοι μικρο.,ώστε να γνωρίζω και το μέγεθος της φωτοτυπίας.Ετοιμάζω κάποιες σημειώσεις με διαφορετικές γραμματοσειρές- χρωματα και αλλα τετοια τεχνάσματα και τα κολλάμε στο τετράδιο τους γιατι επιπλέον κερδίζω και χρόνο.Εχω και stabilo αν χρειαστεί ,αλλά τα παιδιά εχουν μάθει τον τρόπο μου και έχουν πάντα μαζί τους stabilo .Βέβαια τα μεγάλα του Λυκειου τα θέλουν όλα έτοιμα, αλλά βλέπω οτι και τους αρέσει και τους βοηθάει.Αρκετές φορές έχουν πει π.χ αχ ναι η παρατήρηση με το ροζ χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος samiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2008, 05:42:06 μμ »
ΑΧΧΧΧ!Εμπλεξα μου φαινεται αλλα τι να κανω,αφου μπηκα στο χωρο θα χορεψω!!Ευχαριστω πολυ πολυ για τη βοηθεια,πραγματικα ηταν πολυτιμη.Οσον αφορα την περιοχη,προκειται για τον Κορυδαλλο.Ευχαριστω!

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Σημειωσεις Μαθηματικων για φροντιστηριο
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2008, 05:34:21 μμ »
εγω δεν δούλεψα ουτε μια ώρα φροντιστήριο διοτι στην πολη που βρισκομαι πάντα ειχα πολλα ιδιαίτερα!

το φροντιστήριο ΕΝΙΟΤΕ ειναι εκμετάλλευση σε τέτοιον βαθμο που μπορεί να σε γεράσει πριν την ωρα σου χωρις να το παριεις χαμπάρι!!
επειδη έχω δει άλλους να βασανίζονται λύνοντας ασκήσεις για τα βιβλια που εκδίδει ο αφεντικος και μαλιστα τσαμπα καθως και πολλά άλλα!!

εχω να πω ένα!
μην αφησετε  κανενα  κάθαρμα να σας λεηλατήσει  τη ζωή προς ίδιον όφελος!!

αστα να πανε !όσα τα σκεφτομαι γιναμαι πύραυλος !!

τα λεω χοντρα και ωμα γιατί ί ετσι πρεπει!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2008, 03:33:36 πμ από professor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.