*

Αποστολέας Θέμα: Νέα νομοθετική ρύθμιση????  (Αναγνώστηκε 4281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2008, 07:00:02 μμ »
Αυτό το φοβάμαι και εγώ... ???
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2008, 09:41:17 μμ »
Ίσως αρμοδιότητες του Υπεπθ που σχετίζονται με τους αναπληρωτές περάσουν στις Διευθύνσεις.Αυτό σημαίνει λιγότερο φόρτο εργασίας για το υπουργείο άρα λιγότερες αποσπάσεις προς το υπουργείο.
Επιπλέον ίσως προσπαθεί να κόψει από τους αναπληρωτές το επιχείρημα ότι τρέχουν στα πέρατα της ελλάδας για να καλύψουν κενά.Πλέον θα είναι δική τους επιλογή που θα πάει ο καθένας καθώς δεν θα χρειάζεται να δηλώσει το ναι σε όλα.άρα επιλέγει ο καθένας που θα πάει είτε κοντά είτε μακριά οπότε δεν θα παραπονιέται μετά.
προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν συμβεί κάτι τέτοιο θα πρόκειται για μέρος ενός σχεδίου ευρύτερου το οποίο θα έχει σκοπό να αφαιρέσει επιχειρήματα διεκδίκησης μονιμότητας απο αναπληρωτές.ίσως είναι υπερβολικό αυτό που λέω αλλά κάτι τέτοιο μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 04, 2008, 09:51:09 μμ »
προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν συμβεί κάτι τέτοιο θα πρόκειται για μέρος ενός σχεδίου ευρύτερου το οποίο θα έχει σκοπό να αφαιρέσει επιχειρήματα διεκδίκησης μονιμότητας απο αναπληρωτές.ίσως είναι υπερβολικό αυτό που λέω αλλά κάτι τέτοιο μου φαίνεται

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό, γιατί "κολλάει" με την όλη φημολογία για κατάργηση του 60%-40%.
Ας μη βιαζόμαστε όμως. Απ' ό,τι βλέπω μέχρι στιγμής ακολουθείται το χρονοδιάγραμμα, οπότε αρχές Μαΐου λογικά θα γίνουν οι νέες αιτήσεις. Άρα, αν είναι να γίνει νέα ρύθμιση γι' αυτήν τη χρονιά, πρέπει να τη φέρει μέσα στο Μάρτιο-αρχές Απριλίου (μετά είναι το Πάσχα).
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:11:26 μμ »
η τύχη του 60-40 θα αποφασισθεί από τα δικαστήρια που έρχονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:12:17 μμ »
Σα να μαζεύτηκαν πολλές φημολογίες τελικά.
Τη μία ακούμε για κατάργηση του 60-40, την άλλη για αναγνώριση προϋπηρεσίας από τους ΟΑΕΔίτες,την άλλη πάλι για  μείωση των αποσπάσεων (και άρα λιγότερες προσλήψεις αναπληρωτών) και τώρα τελευταία για αλλαγή του φορέα στις προσλήψεις των αναπληρωτών.
(Το 20% στους τρίτεκνους είναι πια πραγματικότητα).
Άντε να δούμε...

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2008, 10:23:08 μμ »
ειναι παγια τακτικη των κυβερνησεων η διασπορα φημων πριν την οποιαδηποτε υποβολη ν/σ αλλαγων. σφυγμομετρουν με αυτο τον τροπο τις αντιδρασεις, μας βαζουν να ψαχνομαστε για το α ή το β θεμα και τελικα φερνουν το γ, που απεχει ετη φωτος πολλες φορες απο τα α και β. κι εμεις τοτε πολλακις παραπληροφορημενοι και ταλαιπωρημενοι με τα βιας ψελλιζουμε ενα "δε βαριεσαι" και αλλάζουμε πλευρο.
το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να σταματησουμε τον μεταξυ μας κανιβαλισμο και να απαιτησουμε το αυτονοητο. μονιμους διορισμους. τερμα στην αναπληρωση και την  ωρομισθια.
αν υπαρχει αναγκη για αναπληρωση να γινεται μεσα από μονιμους συναδελφους που να βρισκονται στη διαθεση καθε γραφείου ή τελος παντων μεσω ενος μικρου πλαφον επι του συνολου των διορισμενων.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2008, 11:10:39 μμ »

Επιπλέον ίσως προσπαθεί να κόψει από τους αναπληρωτές το επιχείρημα ότι τρέχουν στα πέρατα της ελλάδας για να καλύψουν κενά.Πλέον θα είναι δική τους επιλογή που θα πάει ο καθένας καθώς δεν θα χρειάζεται να δηλώσει το ναι σε όλα.άρα επιλέγει ο καθένας που θα πάει είτε κοντά είτε μακριά οπότε δεν θα παραπονιέται μετά.

Δεν συμφωνώ στο ότι θέλει να κόψει το επιχείρημα αυτό .  Επιλογή τους  είναι και τώρα να πάνε αναπληρωτές και εξάλλου πάνε σε περιοχές που έχουν δηλώσει. Θεωρώ ότι το "πέρατα της Ελλάδας" απλώς ενισχύει το κύριο επιχείρημα τους ότι η προϋπηρεσία πρέπει να οδηγεί σε διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:36:10 πμ »
αυτό ακριβώς το επιχείρημα θέλει να αποθαρύνει.επιπλέον μην ξεχνάμε ότι αν δηλώσεις ναι σε όλα(που όλοι μας το κάνουμε)και μετά αρνηθείς να πας,τότε δεν μπορείς να πας ξανά αναπληρωτής για ένα ή νομίζω δύο χρόνια.πάντως κάτι θα αλλάξει.απλά δεν ξέρω αν θα ισχύσει από τους φετινούς διορισμούς μονίμων

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:11:18 πμ »
Με μια τέτοια ενδεχόμενη ρύθμιση καταργείται στην πράξη ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών καθως και η αξιολογική του σειρά. Π.χ αν ο 1ος στον ενιαίο πίνακα είναι "άτυχος" στην επιλογή των β-βάθμιων που θα συμπληρώσει (δεδομένου ότι δεν ξέρεις πού θα προκύψουν τα κενά) και ο 50ός τυχερός τότε ο νούμερο 50 θα δουλέψει ενώ ο νούμερο 1 όχι...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2008, 07:46:30 μμ »
Με μια τέτοια ενδεχόμενη ρύθμιση καταργείται στην πράξη ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών καθως και η αξιολογική του σειρά. Π.χ αν ο 1ος στον ενιαίο πίνακα είναι "άτυχος" στην επιλογή των β-βάθμιων που θα συμπληρώσει (δεδομένου ότι δεν ξέρεις πού θα προκύψουν τα κενά) και ο 50ός τυχερός τότε ο νούμερο 50 θα δουλέψει ενώ ο νούμερο 1 όχι...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 05, 2008, 07:59:49 μμ »
Με μια τέτοια ενδεχόμενη ρύθμιση καταργείται στην πράξη ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών καθως και η αξιολογική του σειρά. Π.χ αν ο 1ος στον ενιαίο πίνακα είναι "άτυχος" στην επιλογή των β-βάθμιων που θα συμπληρώσει (δεδομένου ότι δεν ξέρεις πού θα προκύψουν τα κενά) και ο 50ός τυχερός τότε ο νούμερο 50 θα δουλέψει ενώ ο νούμερο 1 όχι...

Συμφωνώ και γω μαζί σου, αλλά αυτό πρέπει να το δεχτούμε?
Δηλαδή είμαι πρώτος στην Δράμα, αλλά βάζω τελευταία επιλογή μου Ρόδο. Θα φταίω εγώ αν η Δράμα θέλει να προσλάβει δικό της άτομο και καλέσει αργότερα την ειδικότητά μου?
Κατάργηση ουσιαστικά των πινάκων?
Να  μου λένε έχω μεγάλη προυπηρεσία αλλά  αφού δεν δουλεύω καθόλου, τι να την κάνω?
Χωρίς μόνιμους διορισμούς φέτος τον σεπτέμβριο 30 ειδικότητες τεχνικές?
Και θα τα δεχθώ όλα αυτά?
Τώρα υπάρχει ένας ακόμη λόγος  να  συμμετέχουμε σε κινητοποιήσεις της ΠΕΑ. Αφού έκανε την αρχή η θεσσαλονίκη σίγουρα θα γίνει πορεία και στην Αθήνα.....

Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2008, 08:11:01 μμ »
Με μια τέτοια ενδεχόμενη ρύθμιση καταργείται στην πράξη ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών καθως και η αξιολογική του σειρά. Π.χ αν ο 1ος στον ενιαίο πίνακα είναι "άτυχος" στην επιλογή των β-βάθμιων που θα συμπληρώσει (δεδομένου ότι δεν ξέρεις πού θα προκύψουν τα κενά) και ο 50ός τυχερός τότε ο νούμερο 50 θα δουλέψει ενώ ο νούμερο 1 όχι...

Δεδομένου ότι αυτή η ρύθμιση ισχύει ήδη για τους ωρομισθίους (και είναι αρκετά μεγάλες οι αποκλίσεις από περιφέρεια σε περιφέρεια), γιατί να μην ισχύσει και για τους αναπληρωτές; Δεν λέω ότι είναι σωστή αυτή η ρύθμιση, κάθε άλλο, αλλά ότι ήδη εφαρμόζεται. Άρα, μάλλον θα πρέπει να διεκδικήσουμε και την δυνατότητα για τους ωρομίσθιους να δηλώνουν με τον ίδιο τρόπο με τους αναπληρωτές, εάν δεν θέλουμε να γίνει το ανάποδο.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 06, 2008, 04:05:09 μμ »
Σωστο και αυτο.. Με το συστημα που υπαρχει τωρα σ' εναν ενιαιο πινακα ωρομισθιων μπορει ο πρωτος να μη δουλεψει διοτι εκανε αιτηση εκει οπου δεν υπηρχε κενο.
Αρα το πιο σωστο και πιο δικαιο ειναι να υπαρχουν δυο ενιαιοι πινακες αναπληρωτων και ωρομισθιων και να προσλαμβανονται ολοι απο εκει και αν καποιος δεν αποδεχεται να πηγανει ο επομενος. 

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα νομοθετική ρύθμιση????
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 06, 2008, 05:43:22 μμ »
To καλύτερο θα ήταν να καταργηθεί ο θεσμός της ωρομισθίας (για να μην πω και της αναπλήρωσης ) και να αυξηθούν οι μόνιμοι διορισμοί. Ποιος θα πήγαινε ωρομίσθιος σε περιφέρεια άλλη από αυτή της μόνιμης κατοικίας του για 300 € με αβέβαιο τον χρόνο της πληρωμής τους καθώς και το επαγγελματικό μέλλον του;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.