*

Αποστολέας Θέμα: Γειά σε όλους!Στις κατατακτήριες μπορούν να συμμετέχουν κ τελειόφoiτοι τμημάτων?  (Αναγνώστηκε 9621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος straightsucka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Γειά χαρά σε όλους!Είμαι καινούργιο μέλος στο site , το οποίο βρήκα τυχαία στο internet  και έιδα ότι έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για την εκπαίδευση!
Δεν είμαι καθηγητής, ούτε δάσκαλος, αν και νομίζω ότι θα γινόμουν καλός δάσκαλος, διότι πολύ απλά η διιανοητική μου ηλικία ταιριάζει περισσότερο με την παιδική φυσική ηλικία! ;) ;)
Άλλωστε μικρός έλεγα ότι δεν θα μεγάλωνα ποτέ, παρόλα αυτά έκλεισα αισίως 1/4 του αιώνα!

Κατά πάσα πιθανότητα θα τελειώσω την σχολή τον επόμενο Φλεβάρη.Οι κατατακτήριες λαμβάνουν χώρα στις αρχές Δεκέμβρη κάθε έτους.Τα αποτελέσματά τους βγαίνουν συνήθως τον Φεβρουαριο και οι εγγραφές των επιτυχόντων γίνονται στα μέσα Μαρτίου.Μπορώ να δώσω κατατακτήριες κανονικά και αν πετύχω να καταθέσω το πτυχίο μου που θα έχω λάβει τον Φεβρουάριο,  δηλαδή 2 μήνες μετά τις κατατακτήριες κ 1,5  μήνα πριν τις εγγραφές?
Ή θα πρέπει να περιμένω ένα ολόκληρο έτος μέχρι τον επόμενο Δεκέμβρη?οεο? ??? ???
Ρωτάω διότι ΄κάτι τέτοιο γίνεται στα μεταπτυχιακά , όπου μπορέις να κάνεις αίτηση πριν την απόκτηση του πτυχίου σου, σαν τελειόφοιτος !

Αυτή είναι η ερώτηση μου.Ελπίζω κάποιος να ξέρει και να φωτίσει τούτο το μυστήριο! ::) ::)
Καλό τριήμερο σε όλους!!! :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2008, 02:26:17 πμ από straightsucka »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
straiqhtsuka καλώς ήρθες. Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με πεζά ελληνικά και όχι με λατινικούς χαρακτήρες. Είναι ο νόμος του φόρουμ αυτού και αν δεν στο έλεγα εγώ θα σου το πει ο administrator σίγουρα. Επείσεις δεν γράφουμε με κεφαλαία. Αυτά.
Τώρα για να απαντήσω στο ερωτημά σου όταν πάρουμε το πτυχιό μας απο κάθε ειδικότητα μπορούμε να δώσουμε κατατακτήριες σε οποιαδήποτε σχολή.
Σε μερικές σχολές κάποιες φορές δεν δίνουν εξετάσεις αλλά παίρνουν τους υποψήφιους με το βαθμό πτυχίου, τα μεταπτυχιακά κλπ.
Επίσεις δεν είναι πάντα σίγουρο ότι το Δεκέμβιο είναι οι αιτήσεις. Θα επικοινωνείς (απο την ιστοσελίδα της σχολής του πανεπιστημίου ή τει θα βρεις πλ.) με τη σχολή να ρωτήσεις ποτε μπορείς να κάνεις αιτηση. Αν θες ρώτα για το άν μπορείς να κάνεις αίτηση πριν λάβεις το πτυχίο σου.

Αν κάνεις καμιά γύρα στο φόρουμ πολλά θα σου απαντηθούν. (;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος straightsucka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Νina ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!
Όπως βλέπεις συμορφώθηκα κιόλας με την υπόδειξη σου για τους ελληνικούς χαρακτήρες!
Απλά η δύναμη της συνήθειας και η ευκολία με έκαναν να γράψω greeklish.

Έχω ρίξει και μια και δύο ματιές στο forum  αυτές τις ημέρες, αυτό όμως το ερώτημα που θέτω δεν έχει υπάρχει πουθενά αλλού στο site.

Τα γενικά περί κατατακτηρίων τα γνωρίζω.Τον Δεκέμβρη είναι οι εξετάσεις, οι αιτήσεις γίνονται Νοέμβρη.

Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στο προκείμενο όμως.

Παραδόξως δεν βρήκα και τίποτα σε ολόκληρο το internet... 

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Σε πια σχολή θες να δώσεις; Μπες στην ιστοσελίδα της. Εγώ που θέλω να δώσω για παιδαγωγικό Βόλου μπήκα στην ιστοσελίδα τους και ζήτησα ενημέρωση με e-mail.
Θα ρωτήσω και μια φίλη μου που πέρασε με κατατακτήριες σε δύο σχολές την μια την τέλειωσε και τώρα πέρασε και σε άλλη, Θα την ρωτήσω και αυριο θα σου πω νεότερο
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε μερικές σχολές κάποιες φορές δεν δίνουν εξετάσεις αλλά παίρνουν τους υποψήφιους με το βαθμό πτυχίου, τα μεταπτυχιακά κλπ.


Ποιές σχολές παίρνουν για προπτυχιακό τίτλο με το βαθμό πτυχίου; Δε τοχα ξανακούσει αυτό;!;!

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό. Μιλάμε για εισαγωγή σε άλλη σχολή με κατατακτήριες ή με βαθμό πτυχίου. Στο παιδαγωγικό Βόλου πέρυσι δεν δώσανε εξετάσεις ήταν με το βαθμό του πτυχίου σου. Για αυτό και δεν έκανα αίτηση, ο τελευταίος είχε βαθμό  9 έμαθα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ


Τα γενικά περί κατατακτηρίων τα γνωρίζω.Τον Δεκέμβρη είναι οι εξετάσεις, οι αιτήσεις γίνονται Νοέμβρη.



Στο παιδαγωγικό Βόλου δεν ήταν Νοέμβρη - Δεκέμβρη ήταν άνοιξη, Ίσως δεν έιναι όλα τα τμήματα στην ίδια χρονική περίοδο.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος straightsucka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Καλησπεεεέρα! :) :)

Nina , νομίζω ότι οι κατατακτήριες εξετάσεις προσδιορίζεται απο νόμο του υπουργείου να γίνονται όλες στις 1-20 Δεκεμβρίου.
Δηλαδή το πλαίσιο μέσα στο οποίο διενεργούνται είναι κοινό για όλες τις σχολές.Οι αιτήσεις γίνονται επίσης πάντοτε Νοέμβριο.

Αυτό που μπορεί να σε μπερδεύει, διότι μου αναφέρεις το παιδαγωγικό Βόλου, είναι το ότι στο παιδαγωγικό Βόλου δεν έγιναν κατατακτήριες πέρισυ όπως μου λες.Αφου δεν έγιναν εξετάσεις και το τμήμα διάλεξε τους εισακτέους με βάση τον βαθμό πτυχίου των ενδιαφερομένων, όντως τον Δεκέμβριο δεν έγινε τίποτα.Την άνοιξη , όπως επίσης υπαγορεύει ο νόμος του υπουργείου γίνονται οι εγγραφές των επιτυχόντων.Αυτό έγινε στο Παιδαγωγικό Βόλου, αυτό γίνεται και σε όλες τις άλλες σχολές.

Επειδή ρώτησε το psar@ki  και επειδή κάνοντας την βόλτα μου στο forum είδα ότι δεν έχει απατηθεί με σιγουριά το ερώτημα που θέτει, να σας πω και το εξής περί κατατακτηρίων.
Κάθε σχολή, έχει δικαίωμα και το πράττει κάθε χρονιά, να αποφασίσει εαν θα δεχθεί φοιτητές που πάνε για δεύτερο πτυχίο μετά απο την διενέργεια κατατακτηρίων εξετάσεων, ή μετά απο κατάταξη  των  υποψηφίων κατά φθίνουσα σειρά με βάση τον βαθμό πτυχίου τους.
Κάθε σχολή το αποφασίζει αυτό μετά απο συνεδριάση της Συγκλήτου και είναι υποχρεωμένη να γνωστοποιήσει μέχρι τις 30 Απριλίου με ποιόν τρόπο θα εισάγει αποφοίτους στο τμήμα της.
Δηλαδή όντως πολλές σχολές δέχονται μόνο με βαθμό πτυχίου, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα πράττουν έτσι κάθε φορα! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Το ξέρω. και ελπίζω να δώσουν εξετάσεις στο Π.Β έστω τον επόμενο χρόνο γιατί με βαθμό πτυχίου δεν το βλέπω να μπαίνω. Ο χαμηλότερο βαθμός ήταν 9.22 και αυτό με δεύτερη επιλογή φοιτητών διότι κάποιοι απο τις πρώτες τους επιλογές πέρασαν και αλλού και γράφτηκαν εκεί. Φοβερό; Δεν έχω ελπίδα αν δεν δώσουν κάποια στιγμή κατατακτήριες.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2008, 04:58:12 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος straightsucka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Μακάρι να δώσουν εξετάσεις Nina αφού το θέλεις, γιατί όντως με βαθμό πτυχίου τα πράγματα είναι λίγο ''απάλευτα''!

Τελικά μετά απο μία εβδομάδα και μην έχοντας απαντηθεί το θέμα που άνοιξα δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν.

Είτε η ερώτηση ηλίθια, δηλαδή έχει προφανή απάντηση το όχι, ή δεν ξέρει κανείς απο τους 200 ηρωικούς αναγνώστες την συγκεκριμένη λεπτομέρεια.

Προσωπικά, τείνω όλο και περισσότερο προς το πρώτο ενδεχόμενο!  ;D ;D

Πάντως δεν πειράζει, διότι αμφιταλαντεύομαι πολύ ως προς το θέμα των κατατακτηρίων. Μερικές σκέψείς που κατακλύζουν την κάρα μου είναι οι εξής.

Είμαι 25 ετών, και ακόμα δεν έχω τελειώσει. Είμαι στο ΕΜΠ, μιάς που ρώτησες Nina,  και σκεφτόμουν να έδινα για το φυσικό!Η φυσική μου άρεσε πολύ απο μικρός και ήταν αναμφίβολα το πιό δυνατό μου μάθημα!
Αλλά, πέραν του υψηλού ανταγωνισμού που θα υπάρχει για την εισαγωγή, θα θέλω άλλα 4 χρόνια μέχρι το πτυχίο, δηλαδή θα 30ρίζω!!! :o :o :o :o

Κ είμαι ήδη στα θρανία απο τα 5 μου, δηλαδή 20 ολόκληρα χρόνια!Άρα καταλήγω μάλλον στο ότι παρατράβηξε το αστείο με τις σπουδές και ώρα να σοβαρευτώ και εγώ λιγάκι, αφού δεν έχω στόχο να κάνω ακαδημαική καριέρα ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Μεγάλε,καλή η φυσική............δε λέω..........επειδή τη γουστάρω κάνω μεταπτυχιακά,αντί να πάω να βρω καμιά δουλειά να ζήσω κι εγώ σαν άνθρωπος.........
Αλλά εγώ αν είχα παιδί τώρα,θα το έστελνα έξω,στην ανάγκη να γίνει οδοντίατρος.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
αν σκέπτεσαι  δεύτερη σχολή ή νηπιαγωγός ή παιδαγωγικό. άμεση αποκατάσταση. ;)
αλλά αφού δεν το σκέπτεσαι για ακαδημαϊκή σταδιοδρομία τι το παιδεύεις το πράγμα. Βουρ στον πατσά εεε στη δουλειά ενοούσα. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2008, 03:58:56 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.