*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια για Διορισμό  (Αναγνώστηκε 22521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 06, 2008, 05:51:00 μμ »
Το δυσπρόσιτο σχολείο σου διπλασιάζει τα μόρια μόνο στον πίνακα αναπληρωτών, δηλαδή για να έχεις μια πιο γρήγορη και καλύτερη τοποθέτηση με τη νέα σχολική χρονιά ως αναπληρωτής πάλι. Στον πίνακα διορισμού, όμως, μένεις με τους 8 μήνες και κάτι που έχεις. Δεν αλλάζουν οι ουσιαστικοί μήνες προυπηρεσίας σου σε θέματα διορισμού.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2008, 05:28:20 μμ »
Καλησπέρα...

Μπορεί να μου πει κάποιος αν τα μόρια που παίρνουμε ως αναπληρωτές θα χρησιμοποιηθούν αργότερα για τον διορισμό μας ως μόνιμοι;

Είμαι απόφοιτη του Π.Τ.Δ.Ε (τελείωσα φέτος) και λίγο μπερδεμένη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος daskalos84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκπαιδευση...?
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 13, 2008, 08:56:06 μμ »
Ως αναπληρωτές παίρνουμε ένα μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας μας.εάν δηλαδή δουλέψεις την πρώτη χρονιά 9 μήνες θα έχεις 9 μόρια τα οποία θα μετρήσουν για την κατάταξή σου στους πίνακες αναπληρωτών της επόμενης σχολικής χρονιάς αλλά και για μόνιμο διορισμό εφόσον επιλέξεις να διοριστείς με το 40% των θέσεων που προκηρύσσονται κάθε χρόνο. Υπάρχουν και τα μόρια δυσμενών συνθηκών που παίρνεις ανάλογα με την κατηγορία του σχολείου που υπηρετείς. Αυτά όμως λαμβάνονται υπόψιν αθροιστικά μετά το διορισμό σου για να πάρεις μετάθεση. Προς το παρόν σε ενδιαφέρουν τα πρώτα και μακροπρόθεσμα τα δεύτερα :)

Αποσυνδεδεμένος ntinab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 14, 2008, 01:23:08 μμ »
αν και εχει μεινει λιγος καιρος για να βγει η εγκυκλιος, η αγωνια μεγαλωνει ειδικα για αυτους που ειναι στα ορια για διορισμο.μακαρι να πεσουν τα μορια για να διοριστουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:15:09 μμ »
Το alfavita αναφέρει το εξής:
Από τη Δευτέρα 21 Ιουλίου μέχρι και την Παρασκευή 25 Ιουλίου θα γίνουν φέτος οι αιτήσεις όλων των κατηγοριών των εκπαιδευτικών για μόνιμο διορισμό. Σύμφωνα με ενημέρωση που έγινε από το ΥΠΕΠΘ στην alfavita.gr την ίδια περίοδο θα καταθέσουν αίτηση η κατηγορία 60% (ΑΣΕΠ), η κατηγορία 40% καθώς και το 24μηνο και το 30μηνο (το νομοσχέδιο για τις δύο τελευταίες κατηγορίες αναμένεται να ψηφισθεί στη Βουλή πριν από τις 18 Ιουλίου).

Εμείς που δουλέψαμε πρώτη φορά φέτος κι έχουμε 8-9 μόρια μπορούμε να κάνουμε αίτηση ή ακόμα δεν γνωρίζουμε?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:21:37 μμ »
Πρέπει να περιμένεις την εγκύκλιο. Εκεί θα αναφέρεται ποιοι έχουν δικαίωμα αίτησης, δηλ. από πόσα μόρια και πάνω πρέπει να έχουν.

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:26:58 μμ »
Α μάλιστα! οκ ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:23:12 μμ »
Ως αναπληρωτές παίρνουμε ένα μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας μας.εάν δηλαδή δουλέψεις την πρώτη χρονιά 9 μήνες θα έχεις 9 μόρια τα οποία θα μετρήσουν για την κατάταξή σου στους πίνακες αναπληρωτών της επόμενης σχολικής χρονιάς αλλά και για μόνιμο διορισμό εφόσον επιλέξεις να διοριστείς με το 40% των θέσεων που προκηρύσσονται κάθε χρόνο. Υπάρχουν και τα μόρια δυσμενών συνθηκών που παίρνεις ανάλογα με την κατηγορία του σχολείου που υπηρετείς. Αυτά όμως λαμβάνονται υπόψιν αθροιστικά μετά το διορισμό σου για να πάρεις μετάθεση. Προς το παρόν σε ενδιαφέρουν τα πρώτα και μακροπρόθεσμα τα δεύτερα :)

daskalos84 ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Επειδή σκέφτομαι να δηλώσω κυρίως περιοχές με δυσπρόσιτα, μη μου πουν μετά ότι τα μόρια που είχα ως αναπληρώτρια διαγράφονται και αρχίζω από το μηδεν...(ως μόνιμη εννοώ)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 15, 2008, 12:11:34 πμ »
Στους δασκαλους απο οσο γνωριζω αρκει η προυπηρεσία
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 15, 2008, 12:18:53 πμ »
Στους δασκαλους απο οσο γνωριζω αρκει η προυπηρεσία

AnnaB για ποιο πράγμα αρκεί η προϋπηρεσία για τους δασκάλους;

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 15, 2008, 10:47:49 πμ »
Kαλημέρα συνάδερφοι! Μια από τις πολλές μου απορίες... Για να κάνουμε αίτηση για διορισμό πρέπει να έχουμε τα μόρια που μας βάζουν σαν προυπόθεση? Δηλαδή, εαν μπορούν να κάνουν αίτηση αυτοί που έχουν 14 και πάνω μόρια προυπηρεσίας, εγώ που έχω 8-9 μόρια μπορώ να κάνω αίτηση; Όπως έχουν έρθει τα πράγματα αρχίζω να πιστεύω πως θα διορίσει όλους όσοι έχουν προυπηρεσία και θα κάνει αναπληρωτες τους υπόλοιπους!
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος daskalos84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκπαιδευση...?
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:10:33 πμ »
Kαλημέρα συνάδερφοι! Μια από τις πολλές μου απορίες... Για να κάνουμε αίτηση για διορισμό πρέπει να έχουμε τα μόρια που μας βάζουν σαν προυπόθεση? Δηλαδή, εαν μπορούν να κάνουν αίτηση αυτοί που έχουν 14 και πάνω μόρια προυπηρεσίας, εγώ που έχω 8-9 μόρια μπορώ να κάνω αίτηση; Όπως έχουν έρθει τα πράγματα αρχίζω να πιστεύω πως θα διορίσει όλους όσοι έχουν προυπηρεσία και θα κάνει αναπληρωτες τους υπόλοιπους!
Για να έχουμε δικαίωμα αίτησης αγαπητή fibi θα πρέπει να έχουμε εξασφαλίσει τη βάση που θα αναφέρει η εγκύκλιος.Πάντως όταν (επιτέλους) ανακοινωθούν οι πίνακες κατάταξης θα ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο αφού θα δούμε με νούμερα πόσοι είμαστε στην αναμονή.Πάντως εάν διορίσει όσους ακούγεται φέτος με το 40%, τότε έχουμε και εμείς των 8-9 μορίων πιθανότητες. Η λογική παντως λέει ότι αφού υπάρχουν τόσα  κενά, δεν υπάρχουν διοριστέοι απο ασέπ (εξαντλήθηκαν πέρσυ), θα πέσει η βάση αρκετά από πέρσυ.
Υπομονή και σε λίγο θα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:12:24 πμ »
Fibi ξέρεις με πόσα μόρια μονιμοποίησαν πέρσι τους δασκάλους; Διότι βλέπω πως μιλάς για 14 μόρια που ενδεχομένως απαιτούνται φέτος.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια για Διορισμό
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:16:50 πμ »
Χθες άκουσα στις ειδήσεις από τη γραμματέα της ΔΟΕ να λέει πως μονιμοποιήσεις δασκάλων δε θα γίνουν σε ικανοποιητικό αριθμό και πως θα αρκεστούν στην πρόσληψη ικανού αριθμού αναπληρωτών.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.