*

Αποστολέας Θέμα: Προσωρινός Πίνακας Κατάταξης Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 313130 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
gr07, συγκεκριμένα φέτος στον κλάδο  σου ΠΕ07 θα διοριστούν από το 40%  132 άτομα, από το 60%(ΑΣΕΠ)   198 άτομα  και από το 30μηνο(όσοι υπάρχουν) 50 άτομα.Στο παράδειγμα που αναφέρεις σωστά λες ότι οι 130 που παίρνει είναι από τον πίνακα Β.Ισχύει ότι 1 μήνας σε δυσπρόσιτο μετράει για 2 μήνες στον πίνακα (Β) των αναπληρωτών, όχι όμως και στον πίνακα διορισμών του 40%, όπου εκεί μετράει κανονικά για 1 μήνας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Να ρωτήσω κάτι εγώ, ως νέος επίσης στο επάγγελμα; Είπαμε ότι μόνο τα μόρια προϋπηρεσίας μετράνε για το διορισμό απο το 40%. Σωστα; Και από αυτόν τον πίνακα διορίζεται κάθε χρόνο το 40%; Αν όχι, από πού βγαίνει το ποσοστό 40%; Γιατί σε αυτόν τον πίνακα διορισμών της ειδικότητάς μου (ΠΕ 07) είναι 733 άτομα και λένε φέτος θα διοριστούν από αυτούς οι 130. άρα όχι το 40%.
Ή εννοούν το 40% των συνολικών οργανικών θέσεων;
Ευχαριστώ!

Κοίταξε να δεις πως δουλεύει το σύστημα:

Από τον πίνακα Β το υπουργείο προσλαμβάνει όταν έχει προκηρυχθεί διαγωνισμός ΑΣΕΠ για την συγκεκριμένη ειδικότητα. π.χ. ΠΕ19-20 δεν θα προσληφθούν φέτος γιατί δεν έχει προκηρυχθεί ΑΣΕΠ.

Το 60-40 σημαίνει ότι αν το υπουργείο έχει προγραμματισμό για την επόμενη διετία να πάρει 10 άτομα, τα 6 θα είναι μέσω ΑΣΕΠ και τα 4 μέσω πίνακα, δηλαδή 3+2 κάθε έτος. Αν τώρα την βάση του ΑΣΕΠ την πιάσουν λιγότερα από 6 άτομα, οι κενές θέσεις μέχρι το 6 θα καλυφθούν πάλι από τον πίνακα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι ΠΕ20 στον προηγούμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Κάτι άλλο: Και να μη μετράνε τα μόρια του ΑΣΕΠ στον πίνακα διορισμών, ούτως ή άλλως, για όλους το ίδιο δεν είναι; Αφού για κανέναν δε μετράνε πάλι στον ίδιο παρονομαστή κινούμαστε. Μπορεί δηλαδή να μην παίρνει τους πρώτους 130, αλλά οι 130 που παίρνει είναι από τον πίνακα Β. Οπότε ανεβαίνουμε ψηλότερα.

Ναι. Η διαφορά είναι ότι τα μόρια του ΑΣΕΠ μετά τα δύο χρόνια μειώνονται στο μισό και μετά τα επόμενα δύο χρόνια χάνονται. Οπότε, αν δεν σε πάρουν στο μεταξύ αναπληρωτή (αν δεν φτάνουν τα μόρια δηλαδή), βγαίνεις από τον πίνακα, εκτός αν πάρεις πάλι μόρια από τον επόμενο διαγωνισμό.

Παράθεση
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά,σημασία έχει να ανέβεις ψηλότερα, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να πας αναπληρωτής και αν πας, να πας σε δυσπρόσιτο είναι καλά, που μετράει ο ένας μήνας για 2 (ή μπαρούφα είναι αυτό που άκουσα. Οπότε αν μετράει ο ένας μήνας για 2, σημαίνει ότι σε 2 ολόκληρες χρονιές,ΔΙΟΡΙΖΕΣΑΙ.
Ας διαβάσει κάποιος το συλλογισμό μου να μου πει αν κατάλαβα καλά! Ευχαριστώ!

Πράγματι στα δυσπρόσιτα ο 1μήνας μετράει για 2, αλλά μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών (δηλ. μαζεύεις περισσότερα μόρια και έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε ξαναπάρουν αναπληρωτή του χρόνου). Στον πίνακα διορισμών (καθαρής προϋπηρεσίας) μετράει κανονικά ως 1 μήνας, όπως και η προϋπηρεσία σε κάθε άλλη περιοχή.

gr07

  • Επισκέπτης
Τελευταίο: Στη βαθμολογία του ΑΣΕΠ (προσαυξήσεις) μετράει το δυσπρόσιτο ως διπλό μόριο ή καθαρή προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Τελευταίο: Στη βαθμολογία του ΑΣΕΠ (προσαυξήσεις) μετράει το δυσπρόσιτο ως διπλό μόριο ή καθαρή προϋπηρεσία;

Μετράει ως καθαρή προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποτε θα ανανεωθουν οι πινακες καταταξης?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Θεωρώ πως θα αργήσουν γιατί δεν έχουν ανακοινωθεί όλα τα αποτελέσματα ακόμη. Στον προηγούμενο διαγωνισμό που τα αποτελέσματα είχαν βγει τέλη Ιουλίου οι πίνακες βγήκαν τελη Αυγούστου. Πέρσι που δεν είχε διαγωνισμό βγήκαν πολύ νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Κι εγώ αυτό πιστεύω!!!

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ρώτησα σήμερα στη δευτεροβάθμια πότε θα βγουν περίπου οι πίνακες και μου είπαν τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου. Οψόμεθα...

gr07

  • Επισκέπτης
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι που δεν πιάνω; Πώς γίνεται να λένε (και χθες μου το είπε μία συνάδελφος) ότι αν κάνεις αναπληρωτής 2 χρόνια διορίζεσαι; Αφού το πολύ τα μόρια που μπορείς να πάρεις είναι 20. Συγκεκριμένα στο ΑΣΕΠ όταν δίναμε, ήταν ένας φιλόλογοες επιτηρητής και μου είπε ότι δεν έδινε ΑΣΕΠ επειδή έκανε 2η χρονιά αναπληρωτής και θα διοριζόταν.  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι που δεν πιάνω; Πώς γίνεται να λένε (και χθες μου το είπε μία συνάδελφος) ότι αν κάνεις αναπληρωτής 2 χρόνια διορίζεσαι; Αφού το πολύ τα μόρια που μπορείς να πάρεις είναι 20. Συγκεκριμένα στο ΑΣΕΠ όταν δίναμε, ήταν ένας φιλόλογοες επιτηρητής και μου είπε ότι δεν έδινε ΑΣΕΠ επειδή έκανε 2η χρονιά αναπληρωτής και θα διοριζόταν.  ??? ??? ???

Η βάση διορισμού μέσω προϋπηρεσίας δεν είναι σταθερή, ούτε ίδια για όλους τους κλάδους. Π.χ. πέρσι ο τελευταίος φιλόλογος που διορίστηκε με το 40% είχε περίπου 21 μήνες, ο τελευταίος μαθηματικός περίπου 28 μήνες. Στους γυμναστές χρειάζονται περισσότεροι μήνες επειδή είχαν πολλούς 30μηνίτες.
Στον δικό σας κλάδο ο τελευταίος διορίστηκε με 47 μήνες, γιατί και σε σας υπήρχαν πολλοί 30μηνίτες. Φέτος, που έχει "φύγει" το 30μηνο και θα γίνουν αρκετοί διορισμοί συνολικά, η βάση σας στον πίνακα διορισμών θα πέσει αρκετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2007, 03:17:03 πμ από ioanna89 »

gr07

  • Επισκέπτης
Eυχαριστώ ioanna89. Έγινε πιο λιανό!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Εγώ διαβάζω,διαβάζω αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά...Πόσοι πίνακες υπήρχαν μέχρι τώρα; Διόριζαν το 60% απο τον Ασεπ, το 40% από τον πίνακα διορισμών και τους 30 μηνίτες έξτρα; Κ αν είχαν 100  30μηνίτες τι κάναν; Τους έπαιρναν όλους;Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: οι 30μηνίτες τι ποσοστό καταλάμβαναν στις εκάστοτε προσλήψεις;;
Τελος πάντων...Εγώ είμαι ΠΕ07,επιτυχούσα στον Ασεπ αλλά όχι διοριστέα.Έχω 15 μόρια χωρίς τις προσαυξήσεις.Μπαίνω στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ή στον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία;Τα μόρια του Ασεπ για ποιούς πίνακες είναι; Έχω πιθανότητες για ωρομίσθια; Για αναπληρώτρια χλωμό το κόβω...Τι λένε αυτοί που γνωρίζουν κάτι παραπάνω;

Και κάτι άλλο: Ένας υποψήφιος μπορεί να ανήκει και στον Ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και στον Πίνακα διορισμών; Σε αυτούς τους πίνακες θα έχει διαφορετικά μόρια;(επειδή τα δυσπρόσιτα στον πίνακα αναπληρωτών υπολογίζονται επί 2, ενώ στον πίνακα διορισμών επί 1;

Και κάτι τελευταίο...όσοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ την δεύτερη χρονιά(2008/2009) τους προσλαμβάνουν τώρα μέσω του πίνακα Αναπληρωτών;

Ευχαριστώ για τον διαφωτισμό

Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Εγώ διαβάζω,διαβάζω αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά...Πόσοι πίνακες υπήρχαν μέχρι τώρα; Διόριζαν το 60% απο τον Ασεπ, το 40% από τον πίνακα διορισμών και τους 30 μηνίτες έξτρα;
Ναι. Αυτό θα συμβεί και φέτος.

Παράθεση
Κ αν είχαν 100  30μηνίτες τι κάναν; Τους έπαιρναν όλους;Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: οι 30μηνίτες τι ποσοστό καταλάμβαναν στις εκάστοτε προσλήψεις;;
Τους 30μηνίτες τους χώρισαν σε 3 φουρνιές. Δηλαδή αν είχαν 100 σε έναν κλάδο, πήραν 34 το 2005, 33 το 2006 και 33 θα πάρουν το 2007. Οι διορισμοί αυτοί είναι επιπλέον του 60-40. Ας πούμε ότι σε αυτόν τον κλάδο πήραν πέρσι 600 από ΑΣΕΠ (το 60%), 400 από τον πίνακα διορισμών (το 40%)  και επιπλέον τους 33 30μηνίτες.
Ο συνολικός αριθμός των 30μηνιτών δεν ήταν ίδιος σε όλους τους κλάδους. Σε κάποιον άλλο κλάδο μπορεί να ήταν π.χ. 1500, οπότε θα έπαιρναν 500 τον χρόνο. Δηλαδή 600 ΑΣΕΠ-400 πίνακας διορισμών και επιπλέον οι 500 30μηνίτες.
Άρα, οι 30μηνίτες δεν καταλάμβαναν συγκεκριμένο ποσοστό. Το πόσους έπαιρναν κάθε χρόνο από κάθε κλάδο εξαρτάται από τον συνολικό αριθμό τους.

Παράθεση
Τελος πάντων...Εγώ είμαι ΠΕ07,επιτυχούσα στον Ασεπ αλλά όχι διοριστέα.Έχω 15 μόρια χωρίς τις προσαυξήσεις.Μπαίνω στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ή στον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία;Τα μόρια του Ασεπ για ποιούς πίνακες είναι; Έχω πιθανότητες για ωρομίσθια; Για αναπληρώτρια χλωμό το κόβω...Τι λένε αυτοί που γνωρίζουν κάτι παραπάνω;.
Εφόσον έχεις μόρια από το ΑΣΕΠ, μπαίνεις στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, καθώς και στον πίνακα ωρομισθίων της Περ. Δ/νσης στην οποία έχεις κάνει αίτηση για ωρομίσθια.
Τα μόρια από ΑΣΕΠ μετράνε σε αυτούς τους δύο πίνακες (αναπληρωτών-ωρομισθίων). Δεν μετράνε στον πίνακα διορισμών του 40%.
Ο πίνακας με μηδενική προϋπηρεσία είναι για όσους δεν έχουν μόρια ούτε από προϋπηρεσία ούτε από ΑΣΕΠ.
Δεν ξέρω καλά τον κλάδο σου, αλλά πιστεύω ότι με τα 15 μόρια έχεις αρκετές πιθανότητες για ωρομίσθια, επειδή θα πάρουν πολλούς ΠΕ07 στα Δημοτικά.

Παράθεση
Και κάτι άλλο: Ένας υποψήφιος μπορεί να ανήκει και στον Ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και στον Πίνακα διορισμών; Σε αυτούς τους πίνακες θα έχει διαφορετικά μόρια;(επειδή τα δυσπρόσιτα στον πίνακα αναπληρωτών υπολογίζονται επί 2, ενώ στον πίνακα διορισμών επί 1;
Μπορεί να ανήκει και στους δύο πίνακες (αναπληρωτών και διορισμών) αν έχει μόρια από προϋπηρεσία.
Στον πίνακα διορισμών μετράνε μόνο τα μόρια από προϋπηρεσία.
Στον πίνακα αναπληρωτών μετράνε και τα μόρια από προϋπηρεσία, και τα μόρια από ΑΣΕΠ. Άρα, αν έχει μόρια μόνο από ΑΣΕΠ, μπαίνει μόνο στον πίνακα αναπληρωτών.
Αν έχει μόρια προϋπηρεσίας σε δυσπρόσιτο, στον μεν πίνακα αναπληρωτών υπολογίζονται επί δύο, ενώ στον πίνακα διορισμών ισχύει κανονικά το 1 μόριο/μήνα.
Επομένως, δεν θα έχει τα ίδια μόρια και στους δύο πίνακες. Στον πίνακα διορισμών δεν θα έχει τα μόρια από ΑΣΕΠ ούτε τα διπλά μόρια από τα δυσπρόσιτα.

Παράθεση
Και κάτι τελευταίο...όσοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ την δεύτερη χρονιά(2008/2009) τους προσλαμβάνουν τώρα μέσω του πίνακα Αναπληρωτών;

Ευχαριστώ για τον διαφωτισμό
Θα είναι στον πίνακα αναπληρωτών, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα προσληφθούν. Αυτό εξαρτάται από τα μόριά τους σε αυτόν τον πίνακα. Μπορεί, για παράδειγμα, να υπάρχουν άλλοι πιο ψηλά στην κατάταξη, επειδή έχουν πολλά μόρια από προϋπηρεσία.

Είναι όντως πολύπλοκο το σύστημα, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2007, 04:32:08 πμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.