*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...  (Αναγνώστηκε 246246 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1862 στις: Ιούλιος 04, 2009, 10:34:53 πμ »
Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Πολλά συγχαρητήρια στις διοριστέες/ στους διοριστέους!!!

Έχω δώσει σε τρεις διαγωνισμούς και στους τρεις επιτυχούσα, ποτέ διοριστέα ;)
Εντελώς καλά δε με λες για πολλούς λόγους ( ;D), ...
αλλά ο μόνος τρόπος για να γίνω καλύτερα είναι να σκέφτομαι ότι θα ξαναδώσω και ίσως με τον επόμενο διοριστώ ...
γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ... πρώτα εμείς, μετά αυτή  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1863 στις: Ιούλιος 04, 2009, 10:45:48 πμ »
ετσι μπραβο!!!

σιγα μη "σκασω "   να....κατσω !   ( αντι του: σιγα μη κατσω να σκασω-θυμαστε το παλιο ασμα?) ας το βαλει καποιος στη Μουσικη.

οι αγωνες θελουν ψυχη,τολμη,αποφασιστηκοτητα,θεληση και πεισμα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2009, 10:47:37 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1864 στις: Ιούλιος 04, 2009, 10:50:26 πμ »
Εγώ έχω να δώσω (αν μου επιτρέπετε) μια γενική συμβουλή σ' αυτούς που δε χάνουν το κουράγιο τους. Μη φοβάστε να μπαίνετε κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας σας για τον ΑΣΕΠ σε τόπικ σαν και αυτό
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6406.1605
Στην αρχή θ' απογοητευτείτε, γιατί θα καταλάβετε ότι το διάβασμά σας δεν είναι τόσο ικανοποιητικό. Μετά θ' αρχίσετε να διβάζετε περισσότερο για να φθάσετε στο επίπεδο των άλλων. Όταν φθάσετε σε σημείο να συμμετέχετε ενεργά σε αυτά τα τόπικ (εννοώ να διατυπώνετε απορίες και ν' απαντάτε σε απορίες των άλλων), τότε είστε σε πολύ καλό δρόμο. Αν παρατηρήσετε, όσοι συμμετείχαν σε αυτά τα τόπικ είναι στους διοριστέους ή σε πολύ καλή σειρά στον πίνακα των επιτυχόντων.
Συγγνώμη και πάλι για τις συμβουλές,

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1865 στις: Ιούλιος 04, 2009, 10:55:20 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ Λουκία & συγχαρητήρια!!! Καλή αρχή!!!

Επίσης, καλό θα ήταν εμείς οι του 2010 στο χαλαρό να πιάναμε να φρεσκάρουμε και κανένα ποίημα, καμιά μάχη ...
για να μην τρέχουμε και δε φτάνουμε πάλι του χρόνου το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:14 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1866 στις: Ιούλιος 04, 2009, 10:58:13 πμ »
καλημερα και απο μενα!!και γω το 2006 επιτυχουσα απλως!μια περιοδο καταθλιψης την περασα κακα τα ψεματα γιατι ειχα διαβασει.φετος , ομως , διοριζομαι και ολα ξεχαστηκαν!!!keep walking!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1867 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:00:11 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ Λουκία & συγχαρητήρια!!! Καλή αρχή!!!

Επίσης, καλό θα ήταν εμείς οι του 2010 στο χαλαρό να πιάναμε να φρεσκάρουμε και κανένα ποίημα, καμιά μάχη ...
για να μην τρέχουμε και δε φτάνουμε πάλι του χρόνου το καλοκαίρι.
Ευχαριστώ.

ΥΓ: Λουίζα είναι το μικρό μου  :-[

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1868 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:02:41 πμ »
ετσι μπραβο!!!

σιγα μη "σκασω "   να....κατσω !   ( αντι του: σιγα μη κατσω να σκασω-θυμαστε το παλιο ασμα?) ας το βαλει καποιος στη Μουσικη.

οι αγωνες θελουν ψυχη,τολμη,αποφασιστηκοτητα,θεληση και πεισμα!!!
Γι'αυτό σε θεωρώ φίλο μου.Γιατί δεν τα παρατάς. Δε σου έυχομαι να πετύχεις με την 4η όπως εγώ. Είμαι όμως σίγουρος ότι την επόμενη φορά θα διοριστείς στο ίδιο σχολείο μέ μένα .(Ε, ρε γέλια !)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1869 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:08:33 πμ »
το σιγουρο ειναι οτι επειδη γνωριζω προσωπικα σχεδον ολα τα παιδια του φορουμ, σιγουρα θα βρω καποιους εκει.
Sun, ανοιξες το δρομο και ακολουθουμε.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1870 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:12:07 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ Λουκία & συγχαρητήρια!!! Καλή αρχή!!!

Επίσης, καλό θα ήταν εμείς οι του 2010 στο χαλαρό να πιάναμε να φρεσκάρουμε και κανένα ποίημα, καμιά μάχη ...
για να μην τρέχουμε και δε φτάνουμε πάλι του χρόνου το καλοκαίρι.
Ευχαριστώ.

ΥΓ: Λουίζα είναι το μικρό μου  :-[

Σωστά, Λουίζα!
Συγνώμη, σού άλλαξα και όνομα  ;)

Και σε σένα συγχαρητήρια xarakara!!!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1871 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:28:48 πμ »
να στε καλα ολοι!νομιζω οτι σε ολους οσοι μπαινουν σε διαδικασια ασεπ ανεξαρτητως αποτελεσματος αξιζουν συγχαρητηρια!!!εκει που ησουν ημουνα και δω που ειμαι θα ρθεις!!!!!!!!!ετσι λεει μια παροιμια και εχει δικιο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1872 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:07:46 πμ »
Προς Ν.Π. (αντιγραφή από άλλο τόπικ)

Για μένα ο διαγωνισμός έχει σίγουρα ιδιαιτερότητες και δυσκολίες ,αλλά οπωσδήποτε απαιτεί την εμπειρία του...ίδιου του διαγωνισμού. Εξηγούμαι : είναι απαραίτητη η προετοιμασία (διάβασμα,καλή ψυχολογία, αποστήθιση κλπ.) ,αλλά η συμμετοχή σε τουλάχιστον ένα διαγωνισμό αποτελεί από μόνη της σημαντικό εφόδιο. Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ έχει μια λογική που μόνο η συμμετοχή σε αυτόν βοηθάει το συμμετέχοντα να τη συλλάβει και να την κατανοήσει. Για πράδειγμα στα Παιδαγωγικά , υπάρχουν ερωτήσεις που απαιτούν την εμπειρία και της τάξης , την τριβή με τους μαθητές ,την ένταξη σε σχολικό ή φροντιστηριακό περιβάλλον. Κατί ανάλογο συμβαίνει και με το Γνωστικό αντικείμενο : τα θέματα για παράδειγμα των Αρχαίων ,ακόμη κι αν δε συνδέονται άμεσα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα του σχολείου, απαιτούν μεγάλη εξάσκηση και πείρα στην πράξη, δε "μαθαίνονται" με το απλό διάβασμα. Νομίζω ,εντέλει, ότι όσοι έχουν συμμετάσχει σε τουλάχιστον ένα διαγωνισμό χωρίς επιτυχία ,έχουν αποκτήσει εφόδια πολύ σημαντικά για τον επόμενο, που δεν αφομοιώνονται με το διάβασμα. Γι'αυτό ,όταν ακούω ότι το διάβασμα αρκεί ,υπομειδιώ-όχι ειρωνικά,αλλά γιατί γνωρίζω πλέον πολύ καλά ως διοριστέος ότι αυτό δε φτάνει. Αλλώστε, οι περισσότεροι που εντάσσονται τελικά στον πίνακα των διοριστέων είναι μιας κάποιας...ηλικίας κι έχουν δώσει τουλάχιστον σε έναν -για να μην πω σε περισσότερους διαγωνισμούς. Προτείνω λοιπόν, ψυχραιμία σε όσους έδωσαν εξετάσεις για πρώτη φόρα και επιμονή και συγκέντρωση στο στόχο. Δυστυχώς ,δεν πιστεύω ότι γίνεται αλλιώς...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1873 στις: Ιούλιος 06, 2009, 09:35:13 πμ »
Να πω κι εγώ αυτό που με δίδαξε η εμπειρία μου κυρίως για τους νέους και όσους διαβάζοντας όλα τα παραπάνω ίσως και να απογοητεύονται. Πρώτη φορά έδωσα ΑΣΕΠ και διορίστηκα αμέσως. Όταν πέρυσι τέτοιο καιρό ήμασταν όλοι στη διαδικασία εύρεσης βιβλιογραφίας και μες στο άγχος, όλοι μου έλεγαν να κάνω την προσπάθεια μου αλλά να μην περιμένω τίποτα. Κι όμως όλα - δόξα τω θεώ - πήγαν μια χαρά και διορίζομαι. Κατά τη γνώμη μου, επομένως, χρειάζεται πολύ καλό και ουσιαστικό διάβασμα, καθαρό μυαλό την ώρα της εξέτασης, καθόλου άγχος και σαφώς γνώσεις διδακτικής που αποκτάς από την επαφή με τους μαθητές. Επίσης, ρόλο παίζει και η τύχη, πράγμα που πιστεύω ιδιαίτερα για τη δική μου περίπτωση. Άρα μην το βάζετε κάτω, ακόμα κι απ' την πρώτη προσπάθεια είναι όλα πιθανά! Και κυρίως μην απογοητεύεστε! Ποτέ! Όταν βγήκαν οι θέσεις, ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω. Κι όμως δεν το' κανα και τελικά δικαιώθηκα! Οπότε ψηλά το κεφάλι και οι προσπάθειες ποτέ δεν πάνε χαμένες!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1874 στις: Ιούλιος 09, 2009, 01:58:47 πμ »
εγω μετα απο 2 αποτυχημενες,αλλα οχι πολυ σοβαρες προσπαθειες,καταφερα στην 3η να ειμαι επιτυχων,εστω κ οριακα(αν κ περιμενα αρκετα καλυτερα)
ξερω οτι η ξενερα των αποτελεσματων θα κρατησει αρκετους μηνες,αλλα θα περασει...κ ευχομαι να ακολουθησω τον sun κ να διοριστω με την 4η!
θα κανω κ στον επομενο μια σοβαρη προσπαθεια,αν μπορω ισως κ πιο καλη απο αυτη,χωρις ομως να αφησω τα παντα για να διαβασω...κ αυτο επειδη η ιστορια δειχνει οτι οσο κ αν διαβασεις,ποτε δεν εισαι σιγουρος για την επιτυχια....
το μονο που ανησυχει ειναι οτι φετος,αν κ δεν εκανα υπερβολικο διαβασμα,νιωθω οτι δεν εχασα μοναδες(για αρχαια κ ειδικη ιστοριας που εδωσα μιλαω) απο θεματα που δεν ηξερα η δεν ειχα διαβασει..
για το τι φταιει για το 50 στην ειδικη,ξερει μονο ο διορθωτης κ ο Θεος!κ αν ο διορθωτης το εχει ξεχασει...μαλλον μονο ο Θεος!!!
κ σκεφτομαι:κ καλυτερα να ειχα διαβασει το ιδιο θα εγραφα!αρα τι πρεπει να κανω???
ξερει κανεις αν ο επομενος ασεπ προγραμματιζεται για τον αλλο δεκεμβριο η αργοτερα?(ξερω ειναι νωρις..μη βαρατε!!)

ΥΓ.Μαρκο εσυ επιασες τα ναυτιλιακα,εγω τα αεροδρομια,δεν βρισκουμε κ κανεναν με λεωφορεια να ανοιξουμε κανα τουριστικο γραφειο κ να εχουμε τους ασεπ για hobby???

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...
« Απάντηση #1875 στις: Ιούλιος 09, 2009, 12:20:53 μμ »
εγω μετα απο 2 αποτυχημενες,αλλα οχι πολυ σοβαρες προσπαθειες,καταφερα στην 3η να ειμαι επιτυχων,εστω κ οριακα(αν κ περιμενα αρκετα καλυτερα)
ξερω οτι η ξενερα των αποτελεσματων θα κρατησει αρκετους μηνες,αλλα θα περασει...κ ευχομαι να ακολουθησω τον sun κ να διοριστω με την 4η!
θα κανω κ στον επομενο μια σοβαρη προσπαθεια,αν μπορω ισως κ πιο καλη απο αυτη,χωρις ομως να αφησω τα παντα για να διαβασω...κ αυτο επειδη η ιστορια δειχνει οτι οσο κ αν διαβασεις,ποτε δεν εισαι σιγουρος για την επιτυχια....
το μονο που ανησυχει ειναι οτι φετος,αν κ δεν εκανα υπερβολικο διαβασμα,νιωθω οτι δεν εχασα μοναδες(για αρχαια κ ειδικη ιστοριας που εδωσα μιλαω) απο θεματα που δεν ηξερα η δεν ειχα διαβασει..
για το τι φταιει για το 50 στην ειδικη,ξερει μονο ο διορθωτης κ ο Θεος!κ αν ο διορθωτης το εχει ξεχασει...μαλλον μονο ο Θεος!!!
κ σκεφτομαι:κ καλυτερα να ειχα διαβασει το ιδιο θα εγραφα!αρα τι πρεπει να κανω???
ξερει κανεις αν ο επομενος ασεπ προγραμματιζεται για τον αλλο δεκεμβριο η αργοτερα?(ξερω ειναι νωρις..μη βαρατε!!)

ΥΓ.Μαρκο εσυ επιασες τα ναυτιλιακα,εγω τα αεροδρομια,δεν βρισκουμε κ κανεναν με λεωφορεια να ανοιξουμε κανα τουριστικο γραφειο κ να εχουμε τους ασεπ για hobby???


Dog, ποια ειδική είχες επιλέξει;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.