*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο νησί να επιλέξω;  (Αναγνώστηκε 6062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Ποιο νησί να επιλέξω;
« στις: Αύγουστος 12, 2006, 11:45:00 μμ »
Παιδιά γεια χαρά! Διορίζομαι Β' Κυκλάδων και έχω να επιλέξω ανάμεσα στα παρακάτω νησιά: Σαντορίνη (απορρίπτεται - λίγα μόρια), Ίος, ΦΟλέγανδρος, Ανάφη, Σίκινος, Θηρασιά. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά τα νησιά; Zωή, ενοίκια, δρομολόγια κτλ
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος skandali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2006, 03:40:25 μμ »
Η ίος είναι η καλύτερη επιλογή από άποψη προσβασιμότητας, υποδομών και γενικότερα ζωής. Τώρα από κόστος ζωής δεν ξέρω καθόλου αλλά νομίζω ότι πάνω κάτω το ίδιο είναι.
Καλή τοποθέτηση ¨)

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2006, 10:35:58 μμ »
Ρε σειρά Σαντορίνη δεν είπαμε; Τι να πας να κάνεις στη Φολέγανδρο;  :)

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:24:50 μμ »
Πρόκειται να διοριστώ ως ΠΕ19 μέσω ΑΣΕΠ και από οσο έχω μάθει οι Πληροφορικάριοι είναι στις περισσότερες περιοχές υπεράριθμοι. Ισχύει αυτό, και αν ναι για ποιες περιοχές; Επίσης σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Άλλοι πάλι λένε ότι για τους ΠΕ19 είναι σχετικά εύκολο να πάνε σε γραφεία με απόσπαση επειδή τους χρειάζονται για διάφορες εργασίες στον υπολογιστή. Ισχύει αυτό;

Επειδή θέλω να επιλέξω περιοχή θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία. Με ενδιαφέρει να είμαι κοντά σε αστικό κέντρο αδιαφορόντας σε ποια περιοχή της Ελλάδας. Να σημειώσω ότι δεν έχω καθόλου μόρια μετάθεσης και στη λίστα του ΑΣΕΠ έχω μέτρια σειρά κατάταξης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος spyvou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:30:38 μμ »
Καλησπέρα και καλό διορισμό,

Σου παραθέτω εδώ ότι έχω μαζέψει για να τα έχουμε συγκεντρωμένα:

Οι περιοχές έχουν αναφερθεί εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=14064.0 (thx στους jtsop & geok_salonika)

ΠΕ19-20-ΠΕ1900-ΠΕ2000 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΕΙ-ΤΕΙ
Δ΄ Αιτωλ/νίας, Γ΄ Αργολίδας, Β΄ Αρκαδίας, Γ΄ Αρκαδίας, Δ΄ Αρκαδίας, Β΄ Δωδεκανήσου, Γ΄ Δωδεκανήσου, Α΄ Ευβοίας, Γ΄ Ευβοίας, Δ΄ Ευβοίας, Α΄ Ευρυτανίας, Α΄ Ζακύνθου, Α΄ Κέρκυρας, Α΄ Κυκλάδων, Β΄ Κυκλάδων, Γ΄ Κυκλάδων, Β΄ Λακωνίας, Β΄ Μεσσηνίας, Β΄ Πειραιά, Α΄ Σάμου, Α΄ Χίου,


από: Εγκύκλιοι Διορισμών Μόνιμων Εκπ/κών 2009-2010 Δ/θμιας Εκπ/σης (06-08-09)
http://www.ypepth.gr/docs/dior_ekp_2009_2010_090806.zip

... και αυτά τα δυσπρόσιτα:
ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΑ                  Μόρια
Γ΄ ΑΧΑΪΑΣ           
ΓΕΛ. ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ               9
Α΄ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ           
Γ/ΣΙΟ ΓΕΝΝΑΔΙΟΥ ΛΤ          9
Δ΄ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ           
ΕΠΑΛ ΛΕΡΟΥ                     9
ΓΕΛ ΠΑΤΜΟΥ                     10
Γ/ΣΙΟ ΝΙΣΥΡΟΥ ΛΤ             12
Γ/ΣΙΟ  ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟΥ ΛΤ   12
ΕΠΑΛ ΣΥΜΗΣ                      9
Γ/ΣΙΟ  ΣΥΜΗΣ ΛΤ                9
Γ/ΣΙΟ  ΧΑΛΚΗΣ ΛΤ              12
Γ/ΣΙΟ ΤΗΛΟΥ ΛΤ                12
ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΑΘΟΥ               10
Γ/ΣΙΟ ΠΗΓΑΔΙΩΝ                 10
Γ/ΣΙΟ ΑΓΑΘΟΝΗΣΙΟΥ          12
Γ' ΕΥΒΟΙΑΣ           
Γ/ΣΙΟ ΣΚΥΡΟΥ                    11
Δ΄ ΛΕΣΒΟΥ            
Γ/ΣΙΟ ΑΓ. ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ       12

Αποσυνδεδεμένος spyvou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:37:33 μμ »
Επισυνάπτω και δύο χάρτες με τις περιοχές και τα δυσπρόσιτα (να με συγχωρέσει ο φίλος που τα πρωτοδημοσίευσε αλλά δεν μπορέσα να βρω που τα είχε αναρτήσει για να τον αναφέρω):

Αποσυνδεδεμένος spyvou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:38:23 μμ »
... και τα δυσπρόσιτα.

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:55:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ spyvou και για τις ευχές και για τη βοήθεια.

Ωστόσο τις περιοχές διορισμού τις έχω ήδη υπόψη μου, και όπως φαίνεται είναι κυρίως απομονωμένες περιοχές (νησιά, βουνά, δυσπρόσιτα κτλ). Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι στα αλήθεια θα συμβεί από τη στιγμή που θα διοριστείς. Από οσο γνωρίζω οι περιοχές είναι γεμάτες Πληροφορικούς και δεν έχουν τι να τους κάνουν.

Θέλω να μάθω αν τελικά υπάρχουν πραγματικά κενά ή απλώς θα πάμε εκεί, θα κριθούμε υπεράριθμοι και θα γυρνάμε από σχολείο σε σχολείο για να συμπληρώσουμε ωράριο. Και άραγε για πόσο καιρό θα συμβαίνει αυτό;

Η μόνη "κεντρική" περιοχή κατά τη γνώμη μου είναι η Α Ευβοίας. Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι εκεί υπάρχουν κενά για Πληροφορικούς;

Επίσης ποια είνα η ρεαλιστική αντιμετώπιση των αποσπάσεων; Μπορείς να πάρεις (εννοώ δίχως "βύσμα") ή όχι (γιατί όπως αναφέρω κάποιοι ισχυρίζονται ότι για τους Πληροφορικούς είναι πιο εύκολο);

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:05:55 μμ »
Συμπληρώνω:
1. Τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι φίσκα πληροφορικούς (πρώην μαθηματικοί και φυσικοί) που χρειάζονται τουλάχιστον μια 15ετία για να βγουν στη σύνταξη και να σου ανοίξουν θέση
2. Στα γραφεία χρειάζεται να έχεις βύσμα, όχι γνώσεις πληροφορικής. Word, Excel, e-mail, και λίγο internet είναι υπεραρκετά, μην νομίζεις ότι προγραμματίζουν σε PHP, sql ή μικροκώδικα...οπότε την παλέυουν και με τις άλλες ειδικότητες
3. Σε σχολικό επίπεδο έχει λίγο χαμαλίκι, διότι κάνεις δουλειές που πρέπει (και μπορεί) να κάνει η γραμματέας ή και άλλοι καθηγητές που λουφάρουν (αν και οι περισσότεροι είναι πιστοποιημένοι, πήραν τις επιδοτήσεις και τώρα κάνουν τον κινέζο)
4. Σε επίπεδο μαθήματος τα πράγματα είναι καλύτερα από τις άλλες ειδικότητες διότι τα τμήματα σπάνε όταν είναι να κάνουν πληροφορική λόγω του μικρού αριθμού Η/Υ.
5. Αν είσαι νέος και δεν έχεις υποχρεώσεις (διάβαζε παιδιά), Ε Π Ι Β Α Λ Λ Ε Τ Α Ι να πας μακριά από τον "πολιτισμό". Εκτός που θα σου κάνει πολύ καλό σαν άνθρωπο, θα περάσεις και πολύ καλά (όπως περάσαν καλά και όσοι άλλοι το "τόλμησαν") κατι μεταξύ φοιτητικής ζωής και διακοπών - αλλά να σε πληρώνουν κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος outsider

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Think open!
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:23:59 μμ »
Ευχαριστώ greekfrixos, κατατοπιστικότατος.

Όμως γιατί αυτό:

5. Αν είσαι νέος και δεν έχεις υποχρεώσεις (διάβαζε παιδιά), Ε Π Ι Β Α Λ Λ Ε Τ Α Ι να πας μακριά από τον "πολιτισμό". Εκτός που θα σου κάνει πολύ καλό σαν άνθρωπο, θα περάσεις και πολύ καλά (όπως περάσαν καλά και όσοι άλλοι το "τόλμησαν") κατι μεταξύ φοιτητικής ζωής και διακοπών - αλλά να σε πληρώνουν κιόλας...

δηλαδή το επιβάλλεται από ποια σκοπιά το εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:04:56 πμ »
Ευχαριστώ greekfrixos, κατατοπιστικότατος.

Όμως γιατί αυτό:

5. Αν είσαι νέος και δεν έχεις υποχρεώσεις (διάβαζε παιδιά), Ε Π Ι Β Α Λ Λ Ε Τ Α Ι να πας μακριά από τον "πολιτισμό". Εκτός που θα σου κάνει πολύ καλό σαν άνθρωπο, θα περάσεις και πολύ καλά (όπως περάσαν καλά και όσοι άλλοι το "τόλμησαν") κατι μεταξύ φοιτητικής ζωής και διακοπών - αλλά να σε πληρώνουν κιόλας...

δηλαδή το επιβάλλεται από ποια σκοπιά το εννοείς;


Είναι όπως λέμε, αν πας στην Ξάνθη ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να φας σιροπιαστά από το τάδε μαγαζί...

Είναι μια μεγάλη κουβέντα που έχει να κάνει με το πόσο φοβόμαστε όσοι μεγαλώσαμε σε μεγάλα αστικά κέντρα να πάμε λίγο πιο "αγονα" ενώ στην πραγματικότητα είναι όλα στο κεφάλι μας...αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα του topic και είναι και προχωρημένη η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 04:24:41 μμ »
Ευχαριστώ greekfrixos, κατατοπιστικότατος.

Όμως γιατί αυτό:

5. Αν είσαι νέος και δεν έχεις υποχρεώσεις (διάβαζε παιδιά), Ε Π Ι Β Α Λ Λ Ε Τ Α Ι να πας μακριά από τον "πολιτισμό". Εκτός που θα σου κάνει πολύ καλό σαν άνθρωπο, θα περάσεις και πολύ καλά (όπως περάσαν καλά και όσοι άλλοι το "τόλμησαν") κατι μεταξύ φοιτητικής ζωής και διακοπών - αλλά να σε πληρώνουν κιόλας...

δηλαδή το επιβάλλεται από ποια σκοπιά το εννοείς;

Αν δεν εχεις υποχρεωσεις πηγαινε καλυτερα σε απομακρυσμενη περιοχη (π.χ. Δωδεκανησα). Εκει θα βρεις πολλους συναδελφους συνομιληκους η και μικροτερους απο σενα και θα περασετε πολυ καλα και θα ειναι μια σημαντικη εμπειρια για σενα. Ασε που θα μαζεψεις και μπολικα μοριακια για μεταθεση.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 08:15:09 μμ »
Ωστόσο τις περιοχές διορισμού τις έχω ήδη υπόψη μου, και όπως φαίνεται είναι κυρίως απομονωμένες περιοχές (νησιά, βουνά, δυσπρόσιτα κτλ). Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι στα αλήθεια θα συμβεί από τη στιγμή που θα διοριστείς. Από οσο γνωρίζω οι περιοχές είναι γεμάτες Πληροφορικούς και δεν έχουν τι να τους κάνουν.

Κι όμως υπάρχουν σχεδόν παντού αρκετά κενά στις περιοχές που έχουν βγάλει για διορισμό. Ενδεικτικά: Λακωνία 10-15, Εύβοια περίπου 10, Κυκλάδες καμιά 20ριά, Δωδεκάννησα καμιά 10ριά, Σάμος 5-6, Ζάκυνθος 2-3 κ.ό.κ

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν οργανικές ελεύθερες, εκτός από τα δυσπρόσιτα, και θα είσαι στη διάθεση. Αυτό σημαίνει ότι για παράδειγμα αν πας Β' Λακωνίας τη μία χρονιά μπορεί να είσαι στη περιοχή των Μολάων και την άλλη στο Γύθειο.

Η διάθεση είναι ένα μεγάλο πρόβλημα...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος spyvou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ποιο νησί να επιλέξω;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 08:49:32 μμ »
Κι όμως υπάρχουν σχεδόν παντού αρκετά κενά στις περιοχές που έχουν βγάλει για διορισμό. Ενδεικτικά: Λακωνία 10-15, Εύβοια περίπου 10, Κυκλάδες καμιά 20ριά, Δωδεκάννησα καμιά 10ριά, Σάμος 5-6, Ζάκυνθος 2-3 κ.ό.κ

geok καλησπέρα, και thx για την πληροφορία...

Ξέρεις που πρέπει να απευθυνθούμε για να μάθουμε τα ακριβή κενά για όλες τις περιοχές? ή ακόμα καλύτερα και τα σχολεία που αφορούν?

Και κάτι ακόμα... Γνωρίζει κανείς από την στιγμή που θα μας καλέσουν για να κάνουμε την αίτηση για τις περιοχές (αφού βγουν και τα οριστικά των ΠΕ20) πόσο καιρός μεσολαβεί για να βγει η περιοχή διορισμού σου και το κυριότερο πόσο χρόνο έχουμε στην διάθεση μας για να παρουσιαστούμε στο σχολείο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.