*

Ψηφοφορία

Θα συμμετέχετε στην 48ωρη απεργία της ΟΛΜΕ ?

Ναι
27 (64.3%)
Οχι
15 (35.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 42

Η ψηφοφορία έληξε: Μάρτιος 22, 2008, 12:05:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!  (Αναγνώστηκε 5712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« στις: Μάρτιος 16, 2008, 12:00:08 πμ »
Συνεδρίασε, σήμερα Σάββατο η γενική συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ της χώρας οι οποίοι μεταφέρουν τις αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των καθηγητών για την πορεία του κλάδου.

Η Γ.Σ αποφάσισε 48ωρη απεργία 19 και 20/03/2008 (υπερ 60,κατα 11,λευκά 3)

Πάρα πολλές ΕΛΜΕ έφεραν αποφάσεις για 48ωρη απεργία την εβδομάδα που έρχεται και νέες Γενικές Συνελεύσεις για παραπέρα κινητοποιήσεις του κλάδου. Παράλληλα αρκετές ΕΛΜΕ του λεκανοπεδίου έφεραν αποφάσεις για πενθήμερο κλείσιμο των σχολείων από τη Δευτέρα 17 Μαρτίου.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak080315d.php
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:30 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2008, 02:38:29 πμ »
ενδιαφέρον... έπρεπε να έχουμε κινηθεί νωρίτερα κατά την γνώμη μου. η μισή ελλάδα έχει αρχίσει απεργίες.
τα λεφτά τα σκέφτομαι βέβαια  :-\ ... αλλά μετά σκέφτομαι αυτό που συζητούσα τις προάλλες με μια επίσης μικρή ηλικιακά συνάδελφο. ότι με τις ασφαλιστικές ρυθμίσεις που προτείνονται όποιος πιάνει δουλειά μικρός και αποφασίζει να κάνει παιδιά νωρίς είναι ο μ****** της υπόθεσης  >:( έτσι θα ενθαρύνουν τους νέους ανθρώπους να βγαίνουν νωρίς στην αγορά εργασίας και να προσφέρουν και να δημιουργούν νωρίτερα οικογένεια;;; αλλά βέβαια οι αγαπητοί μας πολιτικοι ξέρουν τι κάνουν... γιατί ξέρουν ότι εκτός από τους δημοσίους υπαλλήλους όλοι οι άλλοι είναι ζήτημα αν θα χουν καταφέρει να μαζέψουν αρκετά ένσημα μέχρι τα 60-65 και ούτως ή αλλως τα νέα ζευγάρια αργούν να τεκνοποιήσουν λόγω οικονομικών δυσκολιών. οπότε πατάνε πάνω στην κατάσταση που αυτοί δημιουργησαν με την πολιτική τους για να τα κάνουν ακόμη χειρότερα.  >:(

ΟΛΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2008, 08:12:52 πμ »
Ρε παιδιά εγώ περνάω Β' και Γ' φάση ΠΕΚ αυτή την εβδομάδα.
Πώς ακριβώς μπορώ να απεργήσω;
Δε μου έχουν μείνει και πολλές απουσίες, τι γίνεται αν δεν πάω και δηλώσω ότι απεργώ;
Θα με βάλουν να ξαναπεράσω τα ΠΕΚ του χρόνου, ή μήπως θα υπάρχει πρόβλημα στην μονιμοποίησή μου;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2008, 11:56:57 πμ »
Δεν είμαι σίγουρη . Καλύτερα να τους κάνεις ενα τηλ την Δευτέρα .

Πιστευω όμως οτι αν δεν πας στην Β και Γ φάση , ή θα τις περάσεις τις δύο φάσεις του χρόνου ή θα τις γλιτώσεις γιατί θα έχεις ήδη αρκετή προυπηρεσία .
Υπάρχει βέβαια και το τρίτο ενδεχόμενο , να προσμετρηθεί απλά ως απεργία και οχι ως απουσία !

Πάντως προβλημα με την μονιμοποίηση δεν θα έχεις . Ξέρω άτομα που δεν περασαν καθόλου ΠΕΚ και μονιμοποιηθηκαν .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2008, 12:00:18 μμ από k_k »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:08:30 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2008, 02:35:58 μμ »
Ρε παιδιά εγώ περνάω Β' και Γ' φάση ΠΕΚ αυτή την εβδομάδα.
Πώς ακριβώς μπορώ να απεργήσω;
Δε μου έχουν μείνει και πολλές απουσίες, τι γίνεται αν δεν πάω και δηλώσω ότι απεργώ;
Θα με βάλουν να ξαναπεράσω τα ΠΕΚ του χρόνου, ή μήπως θα υπάρχει πρόβλημα στην μονιμοποίησή μου;
Κι εμείς εδώ στη Λήμνο έχουμε ΠΕΚ. αυτήν την εβδομάδα. Ήδη όμως μας έχουν ενημερώσει ότι την ημέρα της απεργίας δε θα γίνουν ΠΕΚ και εχουν μεταφερθεί την τετάρτη 26 μαρτίου.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2008, 02:53:51 μμ »
ας ελπισουμε να κανει και η δοε και μαλιστα συνεχομενες. σήμερα είχαμε ένα σεμιναριο κια μια σχολικη συμβουλος ουτε λίγο ούτε πολύ κατεληγε να θεωρεί τους εκπαιδευτικούς υπευθυνους για τα προβλήματα και για τη λύση τους και όχι το υπουργείο. το πιο τρελό που είπε έίναι ότι αν γραφτούν πχ 40 παιδιά σε ένα τμήμα και πρεπει να γίνει 2ο, πρεπει ο εκπαιδευτικός μαζί με τον προιστάμενο να ψαξουν για χώρο. δηλ να παρω σβαρνα όλα τα γειτονικά σχολεία μήπως κάποιο εχει καμια αίθουσα παραπανισια να μου δώσει.. έλεος! κ αυτό ο εκπαιδευτικός;;

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2008, 02:55:01 μμ »
Η απεργία δεν έχει κανένα νόημα.Το Ασφαλιστικό νομοσχέδιο δεν αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους οπότε για ποιο λόγο να ταλαιπωρηθούν μαθητές και γονείς?
Απλά για να γίνει φασαρία?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2008, 02:59:47 μμ »
πως δεν αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους; και γιατί πρεπει να σκεφτείς μόνο αν θα ταλαιπωρηθούν οι γονείς; μας αφορά όλους

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις 19/03 και 20/03
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2008, 03:10:33 μμ »


Οι οικονομικές απώλειες των εκπαιδευτικών από τις προωθούμενες αλλαγές στο συνταξιοδοτικό :


http://alfavita.gr/anakoinoseis/anak080315h.php

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2008, 10:15:47 μμ »
Η απεργία δεν έχει κανένα νόημα.Το Ασφαλιστικό νομοσχέδιο δεν αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους οπότε για ποιο λόγο να ταλαιπωρηθούν μαθητές και γονείς?
Απλά για να γίνει φασαρία?

Εγώ συμφωνώ ότι δεν έχει και πολύ νόημα.
Όχι όμως επειδή δε μας αφορά, αλλά επειδή δεν ενοχλεί αυτούς που πρέπει όσο πρέπει, ώστε να έχει αποτέλεσμα.
Κανονικά πρέπει να γίνει μια 20ήμερη απεργία την εποχή των πανελληνίων, να μη γίνουν εξετάσεις ΠΟΤΕ και να μπλοκάρει όλο το σύστημα για πάντα.
Δυστυχώς εδώ που ζούμε, αν δε φτάσουν τα σκουπίδια στο 2ο όροφο κανένας δεν ακούει τους σκουπιδιάρηδες.

Φυσικά δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί οι περισσότεροι είτε είμαστε βολεμένοι και τους ξαναψηφίζουμε, είτε είμαστε τεμπέληδες και δεν αντιδρούμε, λες και δε μας αφορά τίποτα από όσα γίνονται.
Και τα λέω αυτά γιατί δε μπορώ να δεχθώ ότι είμαστε ηλίθιοι και βρίσκουμε λογική σε όλα όσα γίνονται εναντίον μας.
Δε θέλω να πιστέψω ότι η γενιά μας είναι άβουλα αμερικανάκια που τα κατευθύνει ο κάθε ηλίθιος.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2008, 11:59:13 μμ »
Η απεργία δεν έχει κανένα νόημα.Το Ασφαλιστικό νομοσχέδιο δεν αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους οπότε για ποιο λόγο να ταλαιπωρηθούν μαθητές και γονείς?
Απλά για να γίνει φασαρία?

Εγώ συμφωνώ ότι δεν έχει και πολύ νόημα.
Όχι όμως επειδή δε μας αφορά, αλλά επειδή δεν ενοχλεί αυτούς που πρέπει όσο πρέπει, ώστε να έχει αποτέλεσμα.
Κανονικά πρέπει να γίνει μια 20ήμερη απεργία την εποχή των πανελληνίων, να μη γίνουν εξετάσεις ΠΟΤΕ και να μπλοκάρει όλο το σύστημα για πάντα.
Δυστυχώς εδώ που ζούμε, αν δε φτάσουν τα σκουπίδια στο 2ο όροφο κανένας δεν ακούει τους σκουπιδιάρηδες.

Φυσικά δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί οι περισσότεροι είτε είμαστε βολεμένοι και τους ξαναψηφίζουμε, είτε είμαστε τεμπέληδες και δεν αντιδρούμε, λες και δε μας αφορά τίποτα από όσα γίνονται.
Και τα λέω αυτά γιατί δε μπορώ να δεχθώ ότι είμαστε ηλίθιοι και βρίσκουμε λογική σε όλα όσα γίνονται εναντίον μας.
Δε θέλω να πιστέψω ότι η γενιά μας είναι άβουλα αμερικανάκια που τα κατευθύνει ο κάθε ηλίθιος.

Και εγω δεν πιστεύω οτι θα πετύχουμε κατι με την 48 ωρη . Και ισως η απεργία στις πανελλήνιες να είναι η μόνη λύση . Ομως δεν μπορούμε να πάμε κατευθείαν σε απεργία στις πανελήνιες . Καλό είναι να υπάρχει κλιμάκωση . Και αν αυτή η απεργία που είναι μόλις 48 ωρη δεν έχει συμμετοχή , δίνουμε το μήνυμα στα συνδικαλιστικά μας όργανα , αλλα και στην κυβέρνηση οτι δεν θα πολυαντιδράσουμε .

Με άλλα λόγια η κυβέρνηση έχει ήδη κερδίσει , αφού μας έχει περάσει την ιδέα οτι κάθε απεργία δεν έχει νόημα και παραιτούμαστε πριν ακόμα ξεκινήσουμε .

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 17, 2008, 12:21:06 πμ »
Αν και προσωπικά συμφωνώ με την απεργία στις πανελλαδικές συζητώντας με μία έμπειρη συνάδελφο έγινε λόγος για τις συνέπειες που αυτή θα έχει στα παιδιά. Η συνάδελφος μου είπε πως δεν θα πετύχουμε τίποτα παρά τον εκνευρισμό των παιδιών και των γονιών. Μου πρότεινε την επόμενη σχολική χρονιά, απλώς ....να μην ανοίξουν τα σχολεία. Απεργία δηλάδή με την έναρξη της σχολικής χρονιάς

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 17, 2008, 02:11:31 πμ »
Η απεργία είναι το έσχατο μέσο επίλυσης ενός προβλήματος. Ο κάθε σοβαρός συνδικαλιστής πρώτα κουβεντιάζει με όλους τους ενδιαφερόμενους ,προβάλλει τα αιτήματα του με σοβαρότητα και υπευθυνότητα προς όλη την κοινωνία και διεκδικεί με διάλογο και διαπραγμάτευση.
Εμείς έχουμε ανάγει την απεργία σε πρώτο και τελευταίο μέσο επίλυσης προβλημάτων
Οι συνδιακλιστές εμφανίζονται μόνο όταν θίγονται οικονομικά κεκτημένα.Τόσα χρόνια ουσιαστικές προτάσεις για την αναβάθμιση της παιδείας καμία μα καμία από το συνδικαλιστικό κίνημα.το να ζητάμε μόνο λεφτά αυτό δεν λέει τίποτα.'εχω βαρεθεί τις αερολογίες και τις κομματικές τοποθετήσεις των συνδικαλιστών μη τυχόν και θιγεί οποιοδήποτε κεκτημένο.
Δεν έχουμε ανάγκη από επαγγελματίες συνδικαλιστές αλλά από σοβαρές και αξιόλογες προτάσεις που θα έχουν σκοπό να αναβαθμίσουν την παιδεία.
Ο μόνος τρόπος αντίδρασης έχει καταντήσει να είναι η απεργία.ΞΕΦΤΙΛΑ
Η απεργία είναι το πιο ιερό όπλο απέναντι στην αυθαιρεσία της εξουσίας και μεις οι ίδιοι το χουμε ξεφτιλίσει χρησιμοποιώντας το για ψύλλου πήδημα.
Προτάσεις θέλουνε να δεχόμαστε αλλά και να προβάλλουμε.Αγώνας για αναβάθμιση της παιδείας ναι.Αποχή και στείρα απεργία όχι.Αυτό είναι το πιο εύκολο και το πιο αφοριστικό απέναντι στους μαθητές.
Πότε έγιναν προτάσεις βελτίωσης και αγώνας για την παιδεία χωρίς απεργία?Άλλοι τρόποι αγώνα δεν υπάρχουν?Τόσο στενόμυαλοι και φτωχοί,στερημένοι τρόπων αγώνα και πάλης για την αναβάθμιση της παιδείας είμαστε?

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: 48ωρη απεργία κήρυξε η ΟΛΜΕ!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2008, 08:06:18 πμ »
Πώς θα σας φαινόταν μια "απεργία-αποχή" άλλου τύπου; Εννοώ εκπλήρωση μόνο των διδακτικών καθηκόντων και τίποτα άλλο. Να μην γίνουν εκδρομές, πολιτιστικά προγράμματα, αθλητικοί και καλλιτεχνικοί αγώνες, βουλή των Εφήβων, γραμματειακή και διοικητική δουλειά στα σχολεία κλπ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν να περικόψουν το μισθό έτσι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.