*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ  (Αναγνώστηκε 12717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ακούστε τι μου συνέβη σήμερα:

είχα αναλάβει μαζί με μία συνάδελφο τη γιορτή της 25ης Μαρτίου. Γενικά έχω ουσιαστικές αντιρρήσεις για το πώς γίνονται οι εθνικές γιορτές και τι ακριβώς αποτέλεσμα έχουν, αλλά αφού ανήκει στις υποχρεώσεις μας στο σχολείο το δέχτηκα. Ξεκινήσαμε να ετοιμάζουμε τη γιορτή -- για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης - μόλις την προηγούμενη Κυριακή (το Λύκειο όπου διδάσκω είναι πολύ μικρό έτσι κι αλλιώς και οι απαιτήσεις χαμηλές μάλλον). Μας έδωσαν μάλιστα και ένα συνάδελφο από το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο για να μας βοηθήσει. Όταν αναλάβαμε τη γιορτή είχα ρωτήσει αν έχουμε και την υποχρέωση να βγάλουμε λόγο στην εκκλησία - κάτι που μου είναι απλά εντελώς αδύνατο να το κάνω, καθώς διαφωνώ ριζικά με το όλο σύστημα "υποχρεωτικός εκκλησιασμός + συγκινητικός εθνικόφρων λόγος για ανύψωση του εθνικού φρονήματος κλπ κλπ. Μου είπαν πώς ΔΕΝ υφίσταται τέτοια υποχρέωση, καθώς αυτά τα κάνει συνήθως το δημοτικό σχολείο του χωριού.

Σήμερα ο προσωρινός (αναπληρωτής) και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ προβληματικός διευθυντής μου ανακοίνωσε ότι τελικά είναι η σειρά του Λυκείου να εκφωνήσουμε και τον λόγο! Η συνάδελφος -ο θεός να την κάνει - φρόντισε να καλύψει αμέσως τα νώτα της λέγοντας ότι εκείνη έχει αναλάβει όλο το βάρος της σχολικής γιορτής την οποία τελικά οργανώνει "ουσιαστικά μόνη της" -πράγμα σκανδαλωδώς ψευδές (πρόκειται γενικά για περίεργο άνθρωπο με πολύ τεντωμένα νεύρα και συνεχή προβλήματα με τα παιδιά). Εντελώς απαράδεκτο πάντως, αφού και εγώ και ο συνάδελφος από το Γυμνάσιο έχουμε κυριολεκτικά κάνει ό,τι μπορούμε (άσχετα αν αυτή απορρίπτει κάθε δική μας ιδέα και τελικά κάνει το δικό της!).  Ο δε διευθυντής, χωρίς να διασταυρώσει τίποτα, με ενημέρωσε ότι ως νεοδιόριστος φιλόλογος και "αφού έτσι έχουν τα πράγματα με τη γιορτή" είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να τον εκφωνήσω εγώ! Μάλιστα μου είπε ότι έπαιρναν τηλέφωνο συνέχεια από το Δήμο (!) της περιοχής όπου ανήκει το χωριό γιατί ΕΠΕΙΓΟΝΤΑΝ να μάθουν ποιος ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ θα εκφωνήσει το λόγο (....), οπότε εκείνος αναγκαστικά, χωρίς να με ρωτήσει, έδωσε -λέει - το όνομά μου!

Όταν ξεκαθάρισα ότι -ειδικά έτσι όπως έγινε το πράγμα -δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ απολύτως περίπτωση να εκφωνήσω λόγο, μου είπε να μην το παρατραβήξω και το ""πάμε διοικητικά" γιατί τότε ως διευθυντής μπορεί να μου το αναθέσει υποχρεωτικά και, αν αρνηθώ να το κάνω, να έχουμε "πειθαρχικές συνέπειες κλπ". Ζήτησα τη διάταξη που το λέει αυτό και μου είπε ότι δεν υπάρχουν τέτοιες διατάξεις, αυτά πάνε εθιμικά και έτσι γίνονται!  Μιλάμε για καταστάσεις εντελώς παράλογες!

Ζητώ τις απόψεις σας πάνω στο πώς θα μπορούσα να αντιμετωπίσω αυτό το θέμα. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Λόγω του ότι είμαστε πολύ κοντά στην γιορτή, καταλαβαίνετε ότι το θέμα επείγει λίγο!

 >:(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2008, 04:25:18 μμ »
Μήπως να είσαι βαριά άρρωστος/η από την Παρασκευή; Μάλλον τους αξίζει να ψάχνονται τελευταία στιγμή! ;)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2008, 04:29:36 μμ »
Μήπως να είσαι βαριά άρρωστος/η από την Παρασκευή; Μάλλον τους αξίζει να ψάχνονται τελευταία στιγμή! ;)

αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω κι εγώ (ήδη να φανταστείς έχω μια ζαλάδα, ένα βήχα κλπ και είναι μόλις Τετάρτη)  ;D ;D

πρέπει όμως να δω τις διατάξεις για τις άδειες γύρω από αργίες κλπ για να μην εκτεθώ -γνωρίζει κανείς ή μπορεί να παραπέμψει;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2008, 04:42:37 μμ »
Να πεις στο διευθυντή σου τους τσαμπουκάδες να μην τους πουλάει έτσι έυκολα. Δηλαδή τι θα σου κάνει; Ο εκκλησιασμός δεν είναι υποχρεωτικός! Και στο δικό μου σχολείο υπάρχει το έθιμο με τον λόγο στην εκκλησία, ο διευθυντής κάθε φορά παρακαλάει τους συναδέλφους να τον εκφωνήσουν και ποτέ δεν ειπώθηκε η λέξη "υποχρεωτικό".
Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου ο οποίος δεν ήθελε να πάει στην εκκλησία με τα παιδιά για τον εκκλησιασμό. Ο διευθυντής του είπε ότι σαφώς και δεν είναι υποχρεωμένος να μπει στον χώρο της εκκλησίας, είναι όμως υποχρεωμένος να συνοδέψει τα παιδιά μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2008, 04:45:33 μμ »
Π.Δ. 16/17.1.1930 (ΦΕΚ 16Α’)
Αρ.3. Άπαν το διδακτικόν προσωπικόν του σχολείου οφείλει να συντρέχει τον Διευθυντήν και τον Υποδιευθυντήν εις τα έργα της διευθύνσεως του σχολείου, αναλαμβάνον παν υπό της Διευθύνσεως ανατιθέμενον αυτώ έργον και πέραν των καθοριζομένων διδακτικών ωρών χάριν της κανονικής αυτού λειτουργίας.
Δ5/3454/13.6.89 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Απαντώντας ....... , σας γνωρίζουμε ότι , σύμφωνα με την § 8 του Αρ.13 του Ν.1566/85, όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων πρωτοβάθμιας (και δευτεροβάθμιας) εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους τις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών, που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών.


   Χωρίς πλάκα, τώρα, φοβάμαι ότι θα σου δείξει αυτό το ασαφές κείμενο από το Καθηκοντολόγιο και θα σου πει ότι υποχρεούσαι...Δεν βγάζεις άκρη...Καλά λέει και ο/η Σέλας, δίκιο έχει καο ο/η Μοοn,αλλά άμα είσαι και άρρωστος, τι να κάνεις; Και οι αρρώστιες του Θεού είναι!.....

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2008, 04:54:04 μμ »
Να απουσιάσεις ξαφνικά τη μέρα της γιορτής γιατί μπλα,μπλα.. (όπου "μπλα,μπλά" βάλε μια δικαιολογία)? Κατά πάσα πιθανότητα θα κρεμάσεις κανέναν συνάδελφο που θα τον υποχρεώσουνε να πάρει τη θέση σου και να διαβάσει λόγο που δεν θα έχει γράψει και δεν θα έχει ξαναδεί στη ζωή του αν λείπεις εσύ... 8) :-\. Μια άλλη λύση είναι να πας στον προίστάμενο ή τον διευθυντή του γραφείου/δνσης σου και να εξηγήσεις ότι εσύ, για τους λόγους που ξέρεις (και διατείθεσαι να αναλύσεις σε κάποιον προιστάμενο χωρίς να φοβάσαι μήπως γίνεις το μαύρο πρόβατο),δεν μπορείς να συμμετέχεις σε αυτές τις διαδικασίες (που έτσι και αλλιώς αν είναι εθιμοτυπικές δεν σε υποχρεώνει κανείς).. Και τέλος η λύση που ακολουθούν πολλοί συνάδελφοι είναι να πάρεις έναν έτοιμο λόγο από κάποιο βιβλίο, να ανέβεις στο μικρόφωνο, να τον διαβάσεις κοιτώντας πάντα το χαρτί, να τελειώσεις και να τελειώσει και αυτή η ιστορία (για φέτος τουλάχιστον). Από την εμπειρία μου, κανείς δεν προσέχει τους λόγους, κανείς δεν τους θυμάται και κανείς δεν πρόκειται να σου προσάψει οποιαδήποτε ανικανότητα ή μομφή...

Για τις άδειες γύρω από αργίες από ότι θυμάμαι ισχύει το ίδιο με τις άδειες πρίν και μετά το Σαββατοκύριακο... (χαρτί γιατρού, υγειονομική επιτροπή κτλ κτλ...)

Selas, η συνάδελφος που θα χωθεί θα είναι αυτή που κάνει τη γιορτή (που δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτή τη στιγμή εάν θα χωθεί ή όχι η συγκεκριμένη έτσι όπως φέρθηκε) ή ο ίδιος ο διευθυντής (εκεί κι αν δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου!!!). Επίσης, δεν τίθεται θέμα ανικανότητας ή μομφής, εννοώ ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου ούτε έχω τέτοιες ανασφάλειες.
Απλά, δεν μου αρέσει καθόλου να με χώνουν με τέτοιον τρόπο και τέτοιες δικαιολογίες θεωρώντας ότι νεοδιόριστος = ψάρι. Ούτε και θέλω να κάνω κάτι τόσο εμφανώς αντίθετο με τις πεποιθήσεις μου (να σημειωθεί δε ότι παρόλ'αυτά προσφέρθηκα να βοηθήσω με τη σύνταξη /ανεύρεση του λόγου εφόσον προέκυψε τελευταία στιγμή τέτοια ανάγκη, αλλά να τον εκφωνήσω κιόλας μου πάει πάρα πολύ!!!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:06:21 μμ »
H διάταξη για τις άδειες λέει τα εξής:

Σε περίπτωση βραχυχρόνιας αναρρωτικής άδειας πριν ή μετά από αργία ή ανάμεσα σε δύο (2) αργίες, ο υπάλληλος παραπέμπεται υποχρεωτικά για εξέταση στην οικεία υγειονομική επιτροπή.
Στις ίδιες περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η χορήγηση αναρρωτικής άδειας με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου.


Τί γίνεται άραγε σε περίπτωση που λείψει κάποιος μόνο ανήμερα της αργίας; Δηλ.για παράδειγμα, πας κανονικά στο σχολείο σου την προηγούμενη μέρα (της γιορτής), αλλά από το ίδιο απόγευμα σου ανεβαίνει ας πούμε ξαφνικός πυρετός και δεν μπορείς να κουνηθείς από το κρεβάτι την επόμενη μέρα (αυτήν της αργίας). Την επόμενη μέρα μετά την αργία σηκώνεσαι όπως όπως και πας για να μη χάσεις το μάθημα κατεύθυνσης Γ Λυκείου που έχεις, οπότε δεν έχεις λείψει πριν ή μετά από αργία αλλά μόνο ανήμερα.

Εχει κανείς σχετική εμπειρία;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2008, 05:35:45 μμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:42:14 μμ »
συνάδελφε daffyduck , σύμφωνα με τον νόμο είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις στις εκδηλώσεις του σχολείου. όσον αφορά τον εκκλησιασμό, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, δεν είσαι υποχρεωμένος να μπεις στην εκκλησία (εφόσον δεν τίθεται θέμα επιτήρησης των παιδιών) , αλλά είσαι υποχρεωμένος να πας μέχρι εκεί και να γυρίσεις μαζί τους. (εγώ προσωπικά την μια φορά που έχω πάει εκκλησιασμό έχω κάτσει στο προαύλιο χρησιμοποιόντας και το γεγονός ότι μερικά παιδιά βγαίνουν στο προαύλιο και χρειάζονται και αυτά επιτήρηση).
τώρα...το εάν η εκφώνηση του λόγου εμπίπτει στις "εκδηλώσεις του σχολείου" είναι κάτι συζητίσιμο. ακόμα όμως και εάν εμπίπτει, η ανάθεση των εξωδιδακτικών "δουλειών" γίνεται από τον σύλλογο και μόνο από αυτόν. και εφόσον στον σύλλογο σου ανατέθηκε η συνδιοργάνωση της γιορτής αλλά όχι η εκφώνηση του λόγου συγκεκριμένα, τότε μπορείς να ζητήσεις να το αναλάβει κάποιος άλλος από τους συνδιοργανωτές.
τέλος, μπορείς να ενημερώσεις τον διευθυντή σου , εφόσον σε αναγκάσει να τον εκφωνήσεις, ότι μπορεί η εκφώνηση να είναι υποχρεωτική, αλλά το περιεχόμενο του λόγου είναι ... ελεύθερο ... if you get my point ;) και εάν εν τέλει αναγκαστείς να το κάνεις δες το σαν μια καλή ευκαιρία να εκθέσεις στα παιδιά τις πραγματικές σου απόψεις πάνω στο θέμα της επετείου της 25ης Μαρτίου και στον τρόπο εορτασμού της από τα σχολεία σήμερα.
εάν πάλι δεν θες να έρθεις σε σύγκρουση με τους προϊστάμενούς σου χρησιμοποίησε την αναρρωτική. θα χρειαστείς όμως χαρτί γιατρού γιατί θα περάσεις από υγειονομική επιτροπή.

πάντως, μιλώντας πιο γενικά, απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχετε συμπεριλάβει πολύ τα παιδιά στην διοργάνωση της γιορτής, το οποίο είναι λάθος. την επόμενη φορά προσπάθησε η διαδικασία της διοργάνωσης να αρχίσει πιο νωρίς και να 'βάλεις στον χορό' τα παιδιά. στην συνέχεια μπορείς να τα ρωτήσεις εάν θέλουν να συμπεριλαμβάνεται η εκφώνηση λόγου στην γιορτή , ή άμα δνε μπορείς να καταργήσεις τελείως τον λόγο, να τους προτείνεις να τον γράψουν μόνα τους με βάση τις δικές τους ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:54:41 μμ »
συμφωνώ ότι αφού δεν θέλεις πρέπει να το αποφύγεις. θεωρώ τελείως ... χουντική τη στάση του διευθυντή σου. χρησιμοποιεί την εξουσία του πάνω σου και ένας λόγος είναι ότι προφανώς είσαι νέα στη δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:56:04 μμ »
σ'ευχαριστώ happiness  για την αναλυτική απάντηση.

Ο λόγος δεν θα εκφωνηθεί στη γιορτή του σχολείου (που θα γίνει την προηγούμενη μέρα) αλλά ανήμερα της επετείου ΜΕΣΑ στην εκκλησία (μπροστά στις "αρχές του τόπου") .

Όσο γι'αυτό που λες για τη γιορτή και τα παιδιά έχεις απόλυτο δίκιο (έχω κι εγώ μερικές ιδέες για το πώς θα έπρεπε να είναι μια κανονική γιορτή) αλλά είναι μεγάλη κουβέντα το γιατί δεν έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Πολλές φορές παίζουν ρόλο και ειδικές συνθήκες σε κάθε σχολείο μια δεδομένη στιγμή.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:56:44 μμ »
συμφωνώ ότι αφού δεν θέλεις πρέπει να το αποφύγεις. θεωρώ τελείως ... χουντική τη στάση του διευθυντή σου. χρησιμοποιεί την εξουσία του πάνω σου και ένας λόγος είναι ότι προφανώς είσαι νέα στη δουλεια.

νέΟΣ στη δουλειά  :D ;)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2008, 05:58:55 μμ »
χα χα! ;D ;Dσυγνώμη! για κάποιο λόγο σε φανταζόμουνα γυναίκα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2008, 08:17:11 μμ »
έχεις διάθεση να το τραβήξεις παραπέρα;

ΣΎΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΉ ΠΡΟΣΤΑΣΊΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ (βλέπε πχ ΘΡΥΣΚΕΥΜΑ στο οποίο δεν είναι απαραίτητο να αναφερθείς ) ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙς ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΌΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙς ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥς ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και άσε τον διεθυντη σου να σκούζει .
Την ίδια δήλωση μπορεί να χρησιμοποιήσει πχ κάποιος γονιος για το παιδί του για να μη κάνει Θρησκευτικά

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 18, 2008, 08:57:34 μμ »
Καταλαβαίνω ότι η εκφώνηση λόγου είναι μια αγγαρεία, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το τραβήξεις πολύ με αναρρωτικές κλπ. Μου φαίνεται υπερβολική αυτή η αντίδραση. Βέβαια, εννοείται ότι ένας νεοδιόριστος δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει όλες τις δουλειές, αλλά δεν σημαίνει ότι αναλαμβάνει μόνο ό,τι του αρέσει και αφήνει τα υπόλοιπα για τους άλλους. Απ' αυτήν την άποψη, και η συμπεριφορά της συναδέλφου σου ήταν απαράδεκτη.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι κανείς δεν σε υποχρεώνει να εκφωνήσεις έναν λόγο εθνικόφρονα και συγκινητικό. Αυτοί οι λόγοι είναι και βαρετοί, εκτός των άλλων. Από την άλλη, αφού θα εκφωνηθεί μέσα στην εκκλησία δεν θα μου φαινόταν και πολύ κομψό να εκφωνήσεις έναν λόγο ιδιαίτερα αντιδραστικό ή καταγγελτικό. Τέτοιες απόψεις θα μπορούσες να τις συζητήσεις με τους μαθητές σου έχοντας και κάποια άνεση χρόνου. Στη γιορτή θα μπορούσες να εκφωνήσεις έναν σύντομο, λιτό λόγο που να στηρίζεται στα βασικά ιστορικά γεγονότα και στην αξία της ελευθερίας χωρίς πολλά μπλα-μπλα.
Επίσης, το ότι θα εκφωνηθεί μέσα στην εκκλησία δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θίγει τα πιστεύω σου. Αντιμετώπισέ το ως έναν χώρο που για κάποιους είναι σημαντικός. Με την ίδια λογική μπορώ να μπω και σε ένα τζαμί ή σε ένα ναό άλλης θρησκείας, χωρίς να αισθάνομαι ότι θίγομαι με κάποιον τρόπο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.