*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ  (Αναγνώστηκε 12718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:17:12 μμ »
duffy

Σε συμπονω και σε καταλαβαινω. Εγω ειμαι αναπληρωτρια και σε σχολειο που εχω καποιες ωρες θελανε να βαλουν εμενα να εκφωνησω το λογο γιατι κανεις αλλος δεν τον ηθελε. ευτυχως τη γλυτωσα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα σχολεια πρεπει να επικρατει νοοτροπια στρατου : o παλιος ειναι αλλιως.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:21 »

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:23:12 μμ »
Εγώ που είμαι από χωριό θυμάμαι ότι τον λόγο τον εκφωνούσε πάντα ο διευθυντής!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η μοναδική βραχυπρόθεσμη ασθένεια που δεν αποδεικνύεται κατά τη γνώμη μου είναι ο ίλιγγος  ;D ;D ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:24:36 μμ »
duffy

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα σχολεια πρεπει να επικρατει νοοτροπια στρατου : o παλιος ειναι αλλιως.



Πίστεψέ με, η νοοτροπία αυτή ισχύει σε όλους τους εργασιακούς χώρους. Ως έναν βαθμό (και το εννοώ "ως έναν βαθμό", γιατί πολλές φορές το παρακάνουν), υπάρχει κάποια λογική στη νοοτροπία αυτήν, από την άποψη ότι στα τόσα χρόνια υπηρεσίας έχουν περάσει κι αυτοί ουκ ολίγα και γι' αυτό προτιμούν να αναθέτουν τις αγγαρείες στους νεότερους που είναι πιο "ξεκούραστοι".
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Συνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:36:12 μμ »
Με καλύπτει 100% η apri. Μου έτυχε και μένα πέρυσι που πρωτοδιορίστηκα να εκφωνήσω τον λόγο σε χωριό με τις τοπικές αρχές κ.λ.π. εξήγησα από την αρχη στον διευθυντή μου ότι ο λόγος δε θα είναι "εθνικιστικός". Έκανα αναφορά λοιπόν στις παραδουνάβιες ηγεμονίες και τη στάση των μεγάλων δυνάμεων, τις ηγετικές μορφές του αγώνα και τελείωσα με κάποιια συμπεράσματα για το σήμερα. Ούτε κορώνες ούτε τίποτα τέτοιο. Πιστεύω ότι μπορούμε να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας. Τώρα για το θέμα του εκκλησιασμού προσωπικά πιστεύω ότιι την μία ώρα που θα μπούμε στην εκκλησία όλη τη χρονιά δε θα πάθουμε και τίποτα βρε παιδιά! αντίθετα με ενοχλεί να ακούω συναδέλφους να ΄μένουν εκτός εκκλησίας και να κοροΪδεύουν αυτούς που είναι μέσα (παιδιά και καθηγητές). Στο κάτω κάτω ας κρατήσει ο καθένας μας τα πιστεύω του για τον εαυτό του και ας αφήσουμε τα παιδιά να κάνουν τις δικές τους επιλογές. Αυτό το "υπεύθυνη δήλωση" κ.λ.π. που αναφέρθηκε πιό πάνω μου φαίνεται πολύ ....αμερικάνικο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:21 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:45:18 μμ »
εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί η εκκλησία, από σεβασμό και μόνο  ακόμα και αθεος να σαι, μπαινεις. με ενοχλεί η "διαταγή " του διευθυντή. στην τελική βρε παιδιά μπορεί να ντρέπεται κάποιος να μιλήσει μποροστά σε τόσο κόσμο!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:59:34 μμ »
εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί η εκκλησία, από σεβασμό και μόνο  ακόμα και αθεος να σαι, μπαινεις. με ενοχλεί η "διαταγή " του διευθυντή. στην τελική βρε παιδιά μπορεί να ντρέπεται κάποιος να μιλήσει μποροστά σε τόσο κόσμο!!

Γι' αυτό και εγώ είπα ότι είναι αγγαρεία. Για εμένα το πιο σημαντικό πρόβλημα θα ήταν να μιλήσω μπροστά σε τόσο κόσμο. Θυμάμαι ως μαθήτρια ότι στις γιορτές τα ποιήματα ήταν η χειρότερή μου.
Από την άλλη, εφόσον δεν θα υπήρχε κάποιος πρόθυμος που να του αρέσουν αυτά, τι να κάνουμε; Δεν το θεωρώ και πολύ σωστό να ψάχνεις να βρεις τρόπο να πετάξεις το μπαλάκι σε κάποιο "κορόιδο". Ίσως και ο διευθυντής να έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Αν δεν δέχεται κανείς, τι θα κάνει; Είναι δυνατόν κάθε χρόνο να μιλάει ο ίδιος;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:08:12 μμ »
Καταλαβαίνω ότι η εκφώνηση λόγου είναι μια αγγαρεία, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το τραβήξεις πολύ με αναρρωτικές κλπ. Μου φαίνεται υπερβολική αυτή η αντίδραση. Βέβαια, εννοείται ότι ένας νεοδιόριστος δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει όλες τις δουλειές, αλλά δεν σημαίνει ότι αναλαμβάνει μόνο ό,τι του αρέσει και αφήνει τα υπόλοιπα για τους άλλους. Απ' αυτήν την άποψη, και η συμπεριφορά της συναδέλφου σου ήταν απαράδεκτη.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι κανείς δεν σε υποχρεώνει να εκφωνήσεις έναν λόγο εθνικόφρονα και συγκινητικό. Αυτοί οι λόγοι είναι και βαρετοί, εκτός των άλλων. Από την άλλη, αφού θα εκφωνηθεί μέσα στην εκκλησία δεν θα μου φαινόταν και πολύ κομψό να εκφωνήσεις έναν λόγο ιδιαίτερα αντιδραστικό ή καταγγελτικό. Τέτοιες απόψεις θα μπορούσες να τις συζητήσεις με τους μαθητές σου έχοντας και κάποια άνεση χρόνου. Στη γιορτή θα μπορούσες να εκφωνήσεις έναν σύντομο, λιτό λόγο που να στηρίζεται στα βασικά ιστορικά γεγονότα και στην αξία της ελευθερίας χωρίς πολλά μπλα-μπλα.
Επίσης, το ότι θα εκφωνηθεί μέσα στην εκκλησία δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θίγει τα πιστεύω σου. Αντιμετώπισέ το ως έναν χώρο που για κάποιους είναι σημαντικός. Με την ίδια λογική μπορώ να μπω και σε ένα τζαμί ή σε ένα ναό άλλης θρησκείας, χωρίς να αισθάνομαι ότι θίγομαι με κάποιον τρόπο.

Apri,

ως νεοδιόριστος σε μικρό σχολείο έχω κάνει με το πολύ παραπάνω μάλιστα τις "αγγαρείες" που μου αναλογούν -μάλλον έχω κάνει και αρκετά περισσότερες. Δεν τίθεται λοιπόν κανένα θέμα τύπου "κάνω μόνο ό,τι μου αρέσει και αφήνω τους άλλους να κάνουν τα υπόλοιπα" ούτε και κινήθηκα με αυτή τη λογική. Επίσης, το ότι αρνούμαι να εκφωνήσω λόγο σε εκκλησία και διαφωνώ με αυτό το σύστημα δε σημαίνει ούτε ότι είμαι άθεος ούτε ότι είμαι αναρχικός. Διαφωνώ κάθετα με την ΕΠΙΒΟΛΗ της θρησκείας στα παιδιά με αυτόν τον τρόπο (ο ίδιος διευθυντής απείλησε με απουσία σήμερα το πρωί αλλοδαπό παιδί που αρνήθηκε να πει την προσευχή γιατί -αν μη τι άλλο -δεν την ξέρει καλά, και το πρόσβαλλε μπροστά σε όλο το σχολείο!). Επίσης, διαφωνώ με τα απολιθώματα του παρελθόντος τύπου "εκκλησία -λόγος -παρέλαση" και βρίσκω ότι εν έτει 2008 θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να τιμάμε αλλιώς τις εθνικές μας επετείους -που ασφαλώς καλά κάνουν και υπάρχουν, ασφαλώς καλά κάνουμε και τις τιμούμε κάθε χρόνο. Θα έπρεπε όμως να γίνεται με έναν τρόπο προσαρμοσμένο στις ανάγκες των παιδιών (τα οποία περιττό να σου πω ότι κόβουν φλέβες με το όλο σκηνικό, για να μη σου πω τί ακριβώς τους μένει από το νόημα της 25ης Μαρτίου....

Από εκεί και πέρα μέχρι του να δίνει ο διευθυντής το όνομά μου αναγκαστικά στην υπεύθυνη του δήμου, χωρίς να με ρωτήσει, και να μου λέει μετά "άρα τώρα ΠΡΕΠΕΙ να εκφωνήσεις εσύ το λόγο" ο δρόμος είναι πολύ μακρύς....και τέτοια στάση (που ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μεμονωμένη, δηλ. δεν είναι ότι έχουμε τον τέλειο διευθυντή που ξαφνικά παραφρόνησε!) δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια για ήπιες αντιδράσεις. Ούτε θεωρώ ακραία την αντίδρασή μου ή υπερβολική. Ίσως αν σήμερα είχες ακούσει αυτά που άκουσα και με τον τρόπο που τα άκουσα να καταλάβαινες τι ακριβώς εννοώ.

Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Συνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:12:11 μμ »
να συμπληρώσω και κατι άλλο συνάδελφοι. Εγώ προσωπικά έκανα κάποιες χάρες αλλά με ...ανταλλάγματα. Π.χ. εκφώνησα το λόγο βγάζοντας τον διευθυντή από τη δύσκολη θέση αλλά όταν ζήτησα κάποια Παρασκευή να μην έρθω σχολείο δεν υπήρχε πρόβλη.α. Με τη στάση μου έδωσα το μήνυμα" κάνω χάρες αλλά θέλω και κάτι". Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και το πρόσωπο του διευθυντή. Ο δικός μου ήταν συνεργάσιμος, αυτός που αναφεέρεται όμως φαίνεται σκέτη "χούντα", από το περιστατικό που περιγράφεται με το αλλοδαπό παιδί και μόνο...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:15:09 μμ »
τελικά τί θα κάνεις; νιώθεις τίποτα περιεργο ή να κάνεις ένα μπανιο και να βγεις αμέσως έξω;; ;D

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:21:40 μμ »
daffyduck, δεν ξέρω τον διευθυντή σου, οπότε σέβομαι την αντίδρασή σου. Απλώς, επειδή μένουν ακόμα κάποιοι μήνες μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τραβήξεις τα πράγματα στα άκρα μαζί του, εκτός αν δεν σου μένει καμία μα καμία άλλη λύση. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα στον εργασιακό χώρο.
Σκέψου και το άλλο. Άσχετα από τη συμπεριφορά του διευθυντή, υπάρχουν πάντα και οι μαθητές. Από το να ακούσουν τετριμένα πράγματα τα παιδιά, δεν θα ήταν καλύτερο να ακούσουν από εσένα κάτι πιο ενδιαφέρον;

Και μια και αναφέρθηκες σε περίεργους διευθυντές, ένας γνωστός μου υπηρετούσε κάποτε σε ένα σχολείο όπου ο διευθυντής στις σχολικές γιορτές συνέγραφε θεατρικά έργα ιστορικού περιεχομένου και υποχρέωνε τους μαθητές να τα παίζουν !!! :o :o Εκεί να δεις γέλια...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:23:57 μμ »
τελικά τί θα κάνεις; νιώθεις τίποτα περιεργο ή να κάνεις ένα μπανιο και να βγεις αμέσως έξω;; ;D

ε, τί τα θες, εδώ έχει υγρασίες, ζέστες, επικίνδυνος καιρός, κρυώνεις εύκολα. Έχω κάτι ζαλάδες, λίγο βηχαλάκι, μπορεί και να έφαγα κάτι και να με πείραξε... ;D ;D

αστειεύομαι, βασικά θα περιμένω να δω τί θα γίνει μέχρι τα τέλη της εβδομάδας ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή. Μετά θα κινηθώ αναλόγως.

Ο διευθυντής βασικά είναι άπειρος και υπερβολικά αγχώδης. Αυτό κατευθείαν κάνει κάποιον τυπολάτρη, γιατί δεν έχει από που αλλού να πιαστεί παρά από τους τύπους. Αν αυτό τώρα το συνδυάσεις με τα κόμπλεξ/ανασφάλειες/καχυποψίες κλπ κλπ του ανθρώπου που ξαφνικά πήρε εξουσία στα χέρια του....ε, δεν θέλει και πολύ  να τρελαθεί ο άνθρωπος....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:29:32 μμ »
Απλώς, επειδή μένουν ακόμα κάποιοι μήνες μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τραβήξεις τα πράγματα στα άκρα μαζί του, εκτός αν δεν σου μένει καμία μα καμία άλλη λύση. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα στον εργασιακό χώρο.


Σαφώς και έχεις δίκιο για την ατμόσφαιρα, άκου όμως: είναι άραγε δυνατόν "για να μην υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα" να ανεχόμαστε ό,τιδήποτε γίνεται εις βάρος μας; Δηλ αυτός έκανε ό τι έκανε σήμερα κι εγώ πρέπει απλά να υποχωρήσω με μόνο τίμημα να μην υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα; τελικά αυτό είναι το παν; ή να αισθανόμαστε ότι διαφυλάττουμε και την προσωπική μας αξιοπρέπεια;

Επειδή δεν είμαι άνθρωπος των συγκρούσεων γενικά, με έχει προβληματίσει πολύ κατά καιρούς αυτό που αναφέρεις. Απλά σήμερα αισθάνομαι ότι ξεπέρασα τα προσωπικά μου όρια ανοχής.

Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:34:28 μμ »
Ο διευθυντής βασικά είναι άπειρος και υπερβολικά αγχώδης. Αυτό κατευθείαν κάνει κάποιον τυπολάτρη, γιατί δεν έχει από που αλλού να πιαστεί παρά από τους τύπους. Αν αυτό τώρα το συνδυάσεις με τα κόμπλεξ/ανασφάλειες/καχυποψίες κλπ κλπ του ανθρώπου που ξαφνικά πήρε εξουσία στα χέρια του....ε, δεν θέλει και πολύ  να τρελαθεί ο άνθρωπος....
[/quote]

σαν να μου θυμίζει κάποια άλλη διευθύντρια....!

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:39:35 μμ »
Κι εγώ σίγουρα δε θα ήθελα να εκφωνήσω λόγο, ιδιαίτερα κάτω από τις συνθήκες που περιγράφεις. Δε νομίζω όμως ότι θα βγάλεις κάτι μέσα από τη σύγκρουση με ανθρώπους που δε σε καταλαβαίνουν. Αλήθεια.
Σκέψου ψύχραιμα και δες τι θα είναι καλύτερο για σένα και για τα παιδιά.
Αν μπορείς, δες το σαν ευκαιρία να πεις αυτά που θα ήθελες να ακούγονται σε τέτοιες περιπτώσεις. Ακόμη και η σιωπή σου μπορεί να είναι εύγλωττη, αν προτείνεις στο ακροατήριό σου να σκεφτεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158541
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.