*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ  (Αναγνώστηκε 12720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:52:23 μμ »
εγω πάντως αν το εκανα θα το μετανιωναν οι άλλοι! από την ντροπή μου δεν θα με ακουγε κανενας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:13 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:53:52 μμ »
Και να σκεφτείτε ότι υπάρχουν συνάδελφοι που το να εκφωνούν λόγους είναι το καλύτερό τους!Χμμμ... σκέφτηκα μια γνωστή μου δασκάλα!Δεν μπορώ να σας περιγράψω σκηνικά!!Το καλύτερο είναι που μερικοί το βλέπουν "διευθυντές" σε διθέσια σχολεία με 20 παιδιά!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:02:42 μμ »
Δεν είσαι και γυναίκα να μείνεις έγκυος.......................
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πάντως εγώ θυμάμαι ότι οι λόγοι ήταν η χειρότερή μου......................
Βαριόμουν απίστευτα.............
Δεν έβλεπα την ώρα να φύγω..............
Υπέφερα...............
Ως ακροάτρια λέμε τώρα,έτσι..............


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:09:56 μμ »
Τα περί ασθένειας, θα πρότεινα να τα ξεχάσεις. Αύριο κιόλας (αν δεν απεργείς) δήλωσε στο διευθυντή σου ότι δεν επιθυμείς να μπεις μέσα σε εκκλησία, λόγω του ότι είσαι άθρησκος, αλλόθρησκος, άθεος ή οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:13 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:50:50 μμ »
Απλώς, επειδή μένουν ακόμα κάποιοι μήνες μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τραβήξεις τα πράγματα στα άκρα μαζί του, εκτός αν δεν σου μένει καμία μα καμία άλλη λύση. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα στον εργασιακό χώρο.


Σαφώς και έχεις δίκιο για την ατμόσφαιρα, άκου όμως: είναι άραγε δυνατόν "για να μην υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα" να ανεχόμαστε ό,τιδήποτε γίνεται εις βάρος μας; Δηλ αυτός έκανε ό τι έκανε σήμερα κι εγώ πρέπει απλά να υποχωρήσω με μόνο τίμημα να μην υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα; τελικά αυτό είναι το παν; ή να αισθανόμαστε ότι διαφυλάττουμε και την προσωπική μας αξιοπρέπεια;

Επειδή δεν είμαι άνθρωπος των συγκρούσεων γενικά, με έχει προβληματίσει πολύ κατά καιρούς αυτό που αναφέρεις. Απλά σήμερα αισθάνομαι ότι ξεπέρασα τα προσωπικά μου όρια ανοχής.


Όχι δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση να ανεχόμαστε τα πάντα, κυρίως γιατί μετά δημιουργούμε κακό προηγούμενο. Απλώς, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι, επειδή οι έντονες συγκρούσεις προσωπικά με φθείρουν και τις περισσότερες φορές είναι και αναποτελεσματικές, είναι καλύτερο να προσπαθώ να βρω λύσεις-κινήσεις που να μην αγγίζουν τα άκρα. Πολλές φορές αισθάνομαι ότι περνάω προσωπικό τεστ αυτοσυγκράτησης, αλλά τις περισσότερες φορές πετυχαίνω περισσότερα πράγματα από αυτούς που ακολουθούν άλλες οδούς.
Προσωπικά, θα του εξηγούσα ότι έχω συμμετάσχει στη διοργάνωση της γιορτής, αλλά επειδή καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, δέχομαι να ασχοληθώ αυτήν τη φορά με κάτι που δεν δέχθηκε κανείς, για να βοηθήσω και ότι εννοείται ότι θα εκφωνήσω όσα και ό,τι νομίζω ότι αρμόζει στην περίσταση.
Τα υπόλοιπα με τις ασθένειες και τις επικλήσεις αθεΐας δεν θα λύσουν το πρόβλημα και θα επιβαρύνουν τα παιδιά με κανέναν βαρετό λόγο του ιδίου. Και το χειρότερο, θα στο χτυπάει μέχρι το τέλος της χρονιάς ότι την "κοπάνησες", ενώ στην αντίθετη περίπτωση, θα μπορείς εσύ ανά πάσα στιγμή και σε άλλη έκκλησή του να ισχυριστείς ότι, όταν χρειάστηκε βοήθεια, εσύ δεν το έσκασες σαν κάτι άλλους.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:00:46 μμ »
Ο διευθυντής βασικά είναι άπειρος και υπερβολικά αγχώδης. Αυτό κατευθείαν κάνει κάποιον τυπολάτρη, γιατί δεν έχει από που αλλού να πιαστεί παρά από τους τύπους. Αν αυτό τώρα το συνδυάσεις με τα κόμπλεξ/ανασφάλειες/καχυποψίες κλπ κλπ του ανθρώπου που ξαφνικά πήρε εξουσία στα χέρια του....ε, δεν θέλει και πολύ  να τρελαθεί ο άνθρωπος....

σαν να μου θυμίζει κάποια άλλη διευθύντρια....!

[/quote]

Κι εμενα. ΧΑ, ΧΑ.... ;D

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 19, 2008, 07:17:33 μμ »
Είχε προκύψει και στο δικό μου σχολείο θέμα για το ποιός θα εκφωνήσει το λόγο σε προηγούμενη 'εθνική' εορτή και, παρ' ό, τι είμαι αντι-εθνικίστρια, μου αρέσει η έκθεση στον κόσμο -ως λάτρης της υποκριτικής και του θεάτρου - και γι'αυτό προσφέρθηκα...
Τον λόγο δεν τον έγραψα εγώ, αλλά τον άλλαξα εκεί που πίστευα οτι άρχιζε να γίνεται εθνικιστικός. Ευτυχώς ήταν για την 28η Οκτωβρίου, που είναι πιο 'ασφαλής' γιορτή απο την 25η Μαρτίου.
Πάντως στην εκκλησία γεμάτη απο 'επισήμους' έδωσα ρέστα μιλώντας με στόμφο και χάρη  :P Να φαντάστείτε πήρα και πολλά συγχαρητήρια. ιχιχιχι.
Όσο για σένα duffyduck, πίστεψέ με, κι εγώ έχω τις ίδιες πεποιθήσεις μαζί σου. Θα πρότεινα να γράψεις δέκα σειρές με ξερά γεγονότα και τελείωσε. Και θα κάνεις την 'δουλειά' σου και θα είναι σαν μια ένδειξη διαμαρτυρίας...

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:35:57 μμ »
Καλύτερα να μην υποκύψεις γιατί αμά το κάνεις μια φορά, σε χώνουν συνέχεια. Δεν είσαι υποχρεωμένη για κάτι τέτοιο και εφόσον είσαι εντάξη με όλες τις υποχρέώσεις σου στο σχολείο θα αρνηθείς ευγενικά και χωρίς πολλές πολλές δικαιολογίες. Πες μάλιστα ότι κάποιο άλλοι συνάδελφοι(χωρίς να αναφέρεις όνομα)πιθανόν να είναι πιο ικανοί να αναλλάβουν τέτοιου είδους θέματα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:53:00 μμ »
''Δεν είσαι υποχρεωμένη ΄΄


είδες daffyduck ;; δεν το σκεφτη ;D ;Dκα μόνο εγώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2008, 09:54:54 μμ από kathyk »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:29:36 μμ »
''Δεν είσαι υποχρεωμένη ΄΄


είδες daffyduck ;; δεν το σκεφτη ;D ;Dκα μόνο εγώ!!

και όπως λένε...καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά τ'όνομα

λοιπόν, ακούσατε ακούσατε: είμαι Ο daffyduck

(μα πως ήμουν σίγουρος ότι θα προέκυπτε από το φύλο της γνωστής πάπιας έτσι κι αλλιώς; έχει κανείς τον duffy για γυναίκα; ??? Ασε που το λέει και το συμβολάκι στο προφίλ μου. Γκρρ  ;D

Προφανώς αύριο θα είναι η μεγάλη "μάχη". Θα σας κρατήσω ενήμερους. Και σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και τις απόψεις σας!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2008, 11:31:36 μμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:31:04 μμ »
Είχε προκύψει και στο δικό μου σχολείο θέμα για το ποιός θα εκφωνήσει το λόγο σε προηγούμενη 'εθνική' εορτή και, παρ' ό, τι είμαι αντι-εθνικίστρια, μου αρέσει η έκθεση στον κόσμο -ως λάτρης της υποκριτικής και του θεάτρου - και γι'αυτό προσφέρθηκα...
Τον λόγο δεν τον έγραψα εγώ, αλλά τον άλλαξα εκεί που πίστευα οτι άρχιζε να γίνεται εθνικιστικός. Ευτυχώς ήταν για την 28η Οκτωβρίου, που είναι πιο 'ασφαλής' γιορτή απο την 25η Μαρτίου.
Πάντως στην εκκλησία γεμάτη απο 'επισήμους' έδωσα ρέστα μιλώντας με στόμφο και χάρη  :P Να φαντάστείτε πήρα και πολλά συγχαρητήρια. ιχιχιχι.
Όσο για σένα duffyduck, πίστεψέ με, κι εγώ έχω τις ίδιες πεποιθήσεις μαζί σου. Θα πρότεινα να γράψεις δέκα σειρές με ξερά γεγονότα και τελείωσε. Και θα κάνεις την 'δουλειά' σου και θα είναι σαν μια ένδειξη διαμαρτυρίας...

puella, γνωστή η σωστή ορθογραφία του ονόματος αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου έδινε το nickname με - u - όταν έκανα την εγγραφή και έτσι αναγκάστηκα να το γράψω με -α-!!!!

Δεν είναι κακό πάντως αυτό που προτείνεις.... ;) :D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:33:41 μμ »
κατι με το νταιζη ντακ θα ναι το προβλημα! ;D

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 21, 2008, 03:01:14 μμ »
Μου φαίνεται ότι είχαμε δεν είχαμε, πρόβλημα σου βρήκαμε, πάντως !!! Δεν το αλλάζεις σε Ποπάϋ; Πες μας τις εξελίξεις....

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρέωση εκφώνησης λόγου στην εκκλησία - ΕΠΕΙΓΟΝ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 21, 2008, 11:05:30 μμ »
Μου φαίνεται ότι είχαμε δεν είχαμε, πρόβλημα σου βρήκαμε, πάντως !!! Δεν το αλλάζεις σε Ποπάϋ; Πες μας τις εξελίξεις....

ο μόνος άνθρωπος από τον οποίο ο διευθυντής μας δεν έχει ζητήσει να πει τον λόγο είναι...η καθαρίστρια του σχολείου (κι αυτό γιατί δεν την έχει πετύχει πουθενά, είναι άρρωστη!). Κατά σειρά έχει προσπαθήσει να χώσει Θεολόγο, Γυμναστή, Φυσικό (!) και οικονομολόγο....Με μένα δε, άρχισε τις μαλαγανιές:πες το και θα κανονίσουμε μια άγραφη άδεια -τι ωραία πχ να καθόσουν σπίτι σου Δευτέρα 31 Μαρτίου να κάνεις τότε το τριήμερό σου κλπ κλπ....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΤΣΙ;;

Εγώ ανυποχώρητος. Το ποιος θα πει το λόγο δεν το έχουμε λύσει ακόμη, αλλά μάλλον αρχίζει να το παίρνει απόφαση ότι θα τον πει ο ίδιος ο διευθυντής. Έτσι κι αλλιώς έτοιμο του τον έχω (και πολύ έκανα που τον έφτιαξα κιόλας!). Εγώ πάντως δεν υπάρχει περίπτωση!

Θα σας ενημερώσω για την κατάληξη αυτού του θρίλερ... ;D ;D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.