*

Αποστολέας Θέμα: απεργια και αδεια  (Αναγνώστηκε 12255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απεργια και αδεια
« στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:44:45 μμ »
την ημερα της απεργιας αν καποιος χρειαστει αδεια κανονική μπορεί  να πάρει; είπε το γραφειο  σε συναδελφο που επρεπε να φυγει για επεμβαση ότι δεν γίνεται κ αναγκάστηκε να απεργήσει 2 μερες αντί για 1 που ήθελε. ξερετε κατι γι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απεργια και αδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:29 »

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:05:09 μμ »
Νομίζω οτι γινεται να παρεις αδεια αλλα ειναι εναντιον της απεργιας...η απεργια δεν γινεται απλα για να μην παμε μια μερα στην δουλεια!βεβαια αν ειναι αναγκη και δεν θελει καποιος να απεργησει δεν λεει καπου οτι δεν μπορει να παρει αδεια

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:10:07 μμ »
Νομίζω οτι γινεται να παρεις αδεια αλλα ειναι εναντιον της απεργιας...η απεργια δεν γινεται απλα για να μην παμε μια μερα στην δουλεια!βεβαια αν ειναι αναγκη και δεν θελει καποιος να απεργησει δεν λεει καπου οτι δεν μπορει να παρει αδεια

τί εναντίον της απεργιας;; σιγά. αν δε θελει κάποιος να δουλεψει ακόμα και να μην κάνει απεργία τα παιδιά θα ναι λιγότερα

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:05:59 μμ »
Νομίζω οτι γινεται να παρεις αδεια αλλα ειναι εναντιον της απεργιας...η απεργια δεν γινεται απλα για να μην παμε μια μερα στην δουλεια!βεβαια αν ειναι αναγκη και δεν θελει καποιος να απεργησει δεν λεει καπου οτι δεν μπορει να παρει αδεια

Τι εννοεις εναντιον της απεργιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απεργια και αδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:29 »

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:17:45 μμ »
Η απεργία γινεται για να διεκδηκησει δικαιωμα σε ενα καλυτερο αυριο ολος ο κλαδος,και τα αποτελεσματα αν ειναι θετικα θα τα καρπωθουμε ολοι και αυτοι που εκαναν απεργια και οι υπολοιποι.Αυτο που λεω ειναι απλο,οποιος θελει κανει απεργια,οποιος θελει δουλευει.οποιος θελει παιρνει αδεια!,απλα θεωρειται αντισυναδελφικο οταν καποιοι συναδελφοι κανουν απεργια καποιοι αλλοι να παιρνουν αδεια  ή ακομα και να μετακινουν τα κενα ωστε να τελειωνουν νωριτερα-το τελευταιο ειναι παρανομο!Τωρα ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2008, 06:56:18 μμ »
"""συναδελφο που επρεπε να φυγει για επεμβαση """"



καταλαβες τί εγραψα παραπανω;; το διαβασες καλά;;; η κοπελα ηρθε απο καλαματα αθηνα για επεμβαση κι εσυ λες οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του;;

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2008, 07:21:02 μμ »
"""συναδελφο που επρεπε να φυγει για επεμβαση """"



καταλαβες τί εγραψα παραπανω;; το διαβασες καλά;;; η κοπελα ηρθε απο καλαματα αθηνα για επεμβαση κι εσυ λες οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του;;

Δικαιούται άδεια .
Στο σχολείο μου στην προηγούμενη απεργία συνάδελφοι πήραν άδεια , αντί να απεργήσουν .
Και μάλιστα χωρίς σοβαρό λόγο . Σκέφτηκαν την ταλαιπωρία της μετακίνησης και προτίμησαν να μείνουν σπίτια τους .

Απλά βρε παιδιά , ΑΥΤΟΙ που δεν απεργούν και μάλιστα δεν το κάνουν γιατι έχουν μείνει πίσω στην ύλη (απο τη στιγμή που δεν έρχονται καν στο σχολείο) , αλλα προφανώς για οικονομικούς λόγους , είναι ικανοποιημένοι με τις αποφάσεις τις κυβέρνησης ???? Θέλουν τις αλλαγές στο ασφαλιστικό ????????

Κανένας μας δεν θεωρεί μικρό το ποσό των 120 € περίπου που θα χάσουμε με την 48ωρη . Και κανένας μας δεν θέλει να είναι το κορόιδο που αγωνίζεται για όλο τον κλάδο .

Γιαυτο και η αγανάκτηση . Προσπάθησε να την καταλάβεις , παρόλου που ίσως παίρνει μπάλα ''αθώους'' .

(Εκανα λίγο τον δικηγόρο , ε?  :P       Ας με συγχωρήσει ο συνάδελφος . )

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:16:30 μμ »
"""συναδελφο που επρεπε να φυγει για επεμβαση """"



καταλαβες τί εγραψα παραπανω;; το διαβασες καλά;;; η κοπελα ηρθε απο καλαματα αθηνα για επεμβαση κι εσυ λες οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του;;
Μαλλον ψαχνεις αφορμη για καβγα,αλλα προσεξε τι σου εγραψα!Δεν ειπα οτι απαγορευεται να παρει αδεια ουτε σχολιασα αν ειναι σωστο ή λαθος.Απλα ειπα οτι δεν συνιθιζετε γιατι θεωρειται αντισυναδελφικο!Το οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του δεν ειναι κατι αρνητικο,ουτε ειχα υφος επικριτικο!Νομιζω οτι μπορουμε να εχουμε λιγο καλυτερη διαθεση οταν διαβαζουμε κατι και να μην ειμαστε ετοιμοι για παρεξηγηση.
Η αδεια ειναι δικαιωμα και ο καθενας το εξασκει οποτε θελει ;)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2008, 09:48:49 μμ »
για κανενα καυγα δε ψαχνω! και αν και είμαι υπερ της απεργιας και έκανα οπως παντα, δεν καταλαβαινω γιατί όταν είσαι στο νοσοκομειο και δικαιούσαι αδεια να μην την παρεις λόγω απεργίας, όπως φυσικά και έγινε, δεν την πήρε. εκτός του ότι στον κλάδο μας δουλευουμε με διπλά παιδιά όταν λείπει συναδελφος. εκεί γιατί δεν πληρώνει κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2008, 10:57:44 μμ »
Ρε παιδιά να κανω μια ερώτηση; Εδώ ρώτησε αν δικαιτούται την άδεια για λόγυς υγείας και αρχίσατε τα περι υποστήριξης του αγώνα κτλ; Ας αποφύγουμε καλύτερα το διχασμό σε "απεργούντες" και "μη" και ας απαντουσε κάποιος απλά στην ερώτηση!

Ναι δικαιούται άδεια για λόγους υγείας, αλλά έχω την εντύπωση οτι πρέπει να περάσει από κάποια υγειονομική επιτροπή ή κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον να καταθέσει κάποια έγγραφα που να πιστοποιουν την επέμβαση. Το έχω δει σίγουρα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν έχω χρειαστεί ως τώρα.

Πάντως νομίζω πως το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η άμεση ερώτηση στη διεύθυνση, προτού καν το αναφέρεις στο σχολείο, ωστε να είσαι καλυμένος εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:09:23 μμ »
από το γραφείο είπαν όχι αν και μάλλον η κοπέλα που το είπε δεν πολυγνώριζε. μου κάνει εντύπωση βεβαια η ευκολία με την οποία δινουν πληροφορίες χωρίς να ξερουν

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2008, 11:52:55 μμ »
από το γραφείο είπαν όχι αν και μάλλον η κοπέλα που το είπε δεν πολυγνώριζε. μου κάνει εντύπωση βεβαια η ευκολία με την οποία δινουν πληροφορίες χωρίς να ξερουν

συνάδελφε η πληροφορία ήταν οπωσδήποτε λανθασμένη και κακώς εφαρμόστηκε.
παρόλα αυτά , αυτά που σου γράφουν οι άλλοι συνάδελφοι είναι έγκυρα. όντως δεν συνηθίζεται να ζητάει κάποιος άδεια την ημέρα της απεργίας (όχι μόνο στους εκπαιδευτικούς, παντού). όχι όμως επειδή απαγορεύεται, αλλά πολύ απλά γιατί είναι ΝΤΡΟΠΗ να αποφεύγεις την όποια ταλαιπωρία σου δημιουργεί η απεργία και να πληρώνεσαι.
ΟΜΩΣ, εφόσον η συνάδελφος την είχε ανάγκη την άδεια και , όπως λες, οι προθέσεις της ήταν ειλικρινείς, έπρεπε να εξηγήσει ευγενικά στο γραφείο ότι η άδεια είναι αναγκαία και να επιμείνει. επίσης, στην συνέχεια (εάν το είχε κάνει αυτό) καλό θα ήταν (κατά την γνώμη μου) στην αίτηση αδείας να γράψει ως λόγο "προγραμματισμένες ιατρικές εξετάσεις" και να εσωκλείσει και μία βεβαίωση από την εξέταση (παρόλο που η άδεια έιναι κανονική και όχι αναρρωτική). το γραφείο της αρνήθηκε την άδεια είτε από βλακώδη άγνοια, είτε από φόβο μην κατηγορηθεί ότι εγκρίνει άδειες την ημέρα της απεργίας. στην 2η περίπτωση η ιατρική βεβαίωση της συναδέλφου θα έβγαζε και τους υπευθύνους του γραφείου από την δύσκολη θέση.

αυτή είναι η γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Marvel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απεργια και αδεια
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:56:23 μμ »
Καλησπέρα σας,άδεια λόγω θανάτου και απεργία.
Υπάρχει πρόβλημα στην άδεια; Μπορεί να μην τη δεχτούν;
Σας ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.