*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική σε μουσεία  (Αναγνώστηκε 2607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirinig81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διδακτική σε μουσεία
« στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:47:40 μμ »
Καλησπέρα!

ζητάω τη βοήθεια κυρίως αποφοίτων του ιστορικού...ανέλαβε μια φίλη μου εργασία για διδακτική σε μουσεία (μουσειοπαιδαγωγική νομίζω λέγεται  ???) και ζήτησε τη βοήθειά μου για μια στοιχειώδη βιβλιογραφία.

ως απόφοιτη κλασικού...δεν έχω ιδέα! Κοίταξα σε κάποια βιβλία διδακτικής από πανεπιστήμιο (π.χ. Βερτσέτη, διδακτική ιστορίας) και κάνουν απλή αναφορά. Νομίζω είχε μπει αντίστοιχη ερώτηση στη διδακτική ιστορίας στον ασεπ του 2004 -2005, αλλά δεν έχω βρει απαντήσεις ακομα...

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2008, 10:28:16 πμ »
δυστυχως αν και αποφοιτη ιστορικου δεν μπορω να σε βοηθησω, διοτι δεν εχουμε διδακτει ποτε διδακτικη της ιστοριας η κατι σχετικο!!αν η φιλη σου βρισκεται στη θεσνκ θα μπορουσε να απευθυνθει στο σπουδαστηριο λαογραφιας κ κοινωνικης ανθρωπολογιας στη φιλοσοφικη του απθ!

Αποσυνδεδεμένος eirinig81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2008, 03:53:20 μμ »

 Ευχαριστώ για την απάντηση elbono!

 Νομίζω ότι τελικά βρήκε κάποια ξένη βιβλιογραφία, γιατί στην ελληνική υπάρχουν ελάχιστα βιβλία... καλό σου απόγευμα!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:23:03 μμ »
Καλησπέρα!

ζητάω τη βοήθεια κυρίως αποφοίτων του ιστορικού...ανέλαβε μια φίλη μου εργασία για διδακτική σε μουσεία (μουσειοπαιδαγωγική νομίζω λέγεται  ???) και ζήτησε τη βοήθειά μου για μια στοιχειώδη βιβλιογραφία.

ως απόφοιτη κλασικού...δεν έχω ιδέα! Κοίταξα σε κάποια βιβλία διδακτικής από πανεπιστήμιο (π.χ. Βερτσέτη, διδακτική ιστορίας) και κάνουν απλή αναφορά. Νομίζω είχε μπει αντίστοιχη ερώτηση στη διδακτική ιστορίας στον ασεπ του 2004 -2005, αλλά δεν έχω βρει απαντήσεις ακομα...

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα!
   Από ελληνική βιβλιογραφία μπορώ να σου προτείνω :

Κόκκινος, Γ και Νάκου, Ε.(επιμ), 2006. Προσεγγίζοντας την Ιστορική Εκπαίδευση στις αρχές του 21ου αιώνα. Μεταίχμιο, Αθήνα

Εκπαιδευτικά Προγράμματα σε χώρους Πολιτισμού. Πρακτικά Ημερίσας, Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, 18 Ιουνίου 2003, Θεσαλονίκη (είναι από τις εκδόσεις του μουσείου)

Νικονάκου, Ν., 2005. Ο ρόλος της Μουσειοπαιδαγωγικής στα σύγχρονα μουσεία", Τετράδια Μουσειολογίας:18-25

Τσιαφέρη, Σ.,2005. Το Σύγχρονο Μουσείο στην Ελληνική Εκπαίδευση μέσα από το παράδειγμα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων, Εκδόσεις Κυριακίδη, Θεσσαλονίκη.

Κόκκινος, Γ. Αλεξάκη, Ε. (επιμ), 2002. Διεπιστημονικές προσεγγίσεις στη μουσειακή αγωγή, Μεταίχμιο, Αθήνα

Φουρλίγκα, Ε. Κασβίκης, Κ. Νικονάνου, Ν., 2002. Μουσειακή Εκπαίδευση και αρχαιολογία: Παραδείγματα από τρεις ευρωπαϊκές χώρες. Αρχαιολογία, 85β(2002), 113-122.

   Βέβαια πιστεύω πως στη μουσειοπαιδαγωγική αξιζει περισσότερο να επισκεφτείς μουσεία και να παρακολουθήσεις εκπαιδευτικά προγράμματα. Οπότε πες στη φίλη σου να μην αγχώνεται με το διάβασμα, γιατί αυτό που μετράει πιο πολύ σε αυτά είναι η μεταδοτικότητα και η επαφή με τα παιδιά. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος eirinig81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2008, 09:11:39 μμ »

ευχαριστώ despoina25!

μάλλον μας γλίτωσες από πολύ δουλειά  ;)

να ΄ σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2008, 11:48:27 μμ »
Δείτε και αυτά:

1.Καλούρη-Αντωνοπούλου, Ρ., & Κασσαρης, Χ., 1988, Το Μουσείο μέσο Τέχνης και Αγωγής, εκδ. Καστανιώτη, Αθήνα.
2. Οικονόμου, Μ. 2003, Μουσείο: Αποθήκη ή ζωντανός οργανισμός; Μουσειολογικοί προβληματισμοί και ζητήματα,  Κριτική, Αθήνα.
3. Graeme K Talboys, 2000, Museum Educator’s Handbook, Gower, England
4. Νάκου, Ε. 2001, Μουσεία: Εμείς, τα πράγματα και ο πολιτισμός: απο τη σκοπιά της θεωρίας του υλικού πολιτισμού, της μουσειολογίας και της μουσειοπαιδαγωγικής, τετράδια 9, νήσος, Αθήνα.
5.Άλκηστις, 1996, Μουσεία και Σχολεία, Δεινόσαυροι και Αγγεία, εκδ. Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα.
6. Ζαφειράκου, Α. 2000, Μουσεία και Σχολεία: Διάλογος και συνεργασίες, Αναπαραστάσεις και Πρακτικές, εκδ. Τυπωθήτω-Γιώργος Δαρδανός, Αθήνα.
7.Δάλκος Γ. 2000, Σχολείο και Μουσείο, εκδ. Καστανιώτη, Aθήνα.
8.Κολιόπουλος, Δ. 2004, Η διδακτική προσέγγιση του μουσείου φυσικών επιστημών, Μεταίχμιο, Αθήνα.
9.Μαμούρα, Μ. 2005, Το Μουσείο και η διδακτική της Ιστορίας: Ιστορική αναδρομή και σύγχρονες τάσεις, Τα Εκπαιδευτικά, 61-76.
10.Μυρογιάννη Ε. 2002, 10 μικροί διάλογοι για ένα μουσείο, εκδ. Καλειδοσκόπιο.

Αποσυνδεδεμένος eirinig81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική σε μουσεία
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:38:45 πμ »
 καλημέρα και ευχαριστώ bee!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160940
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.