*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο  (Αναγνώστηκε 54158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 28, 2021, 07:19:48 μμ »
Σαφώς προτιμότερο και ευκολότερο ένα μεταπτυχιακό αντί δεύτερου πτυχίου.
Μπράβο πάντως σε σας που έχετε το κουράγιο και κάνετε και άλλο πτυχίο. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε το προηγούμενό μου μήνυμα. Αν το σκεφτόμουν μόλις τελείωσα το πρώτο, τότε θα έκανα ίσως. Αλλά προσωπικά τώρα δε θα έμπαινα στη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:25 »

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:03:02 μμ »
Έτυχε φέτος στο σχολείο που ήμουνα αρκετοί συνάδερφοι να έχουν ή να σπουδάζουν για δεύτερο πτυχίο, π.χ. οι φιλόλογοι πάνε συνήθως σε άλλο τμήμα της Φιλοσοφικής... Υπήρχε όμως και περίπτωση συναδέρφου πιο παλιά που κατέθεσε το Πτυχίο Τεχνικού Λυκείου και αναγνωρίστηκε ως 2η ειδικότητα...
Περίπτωση με τρία πτυχία ήταν ο καθηγητής Ξυπνητός στη Φιλοσοφική, όποιος τον θυμάται. Φιλολογία, Θεολογία και Νομική. Δεν είναι τίποτα, μας έλεγε... Απ΄ αυτόν θα επηρεάστηκα... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 10:50:43 πμ »
Καλημέρα,
Κάποιος που έχει κάνει τρίτο πτυχίο ξέρει να μου πει αν αναγνωρίζονται μαθήματα και από τις 2 προηγούμενες σχολές ή μόνο από μια? Υπάρχει σχετική νομοθεσία γιατί δεν βρίσκω κάτι?

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 01:31:40 μμ »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει κάτι, ενημερώστε μας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:25 »

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 02:54:48 μμ »
Απ' όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος. Ωστόσο, γίνεται αλλά είναι στην ευχέρεια του καθηγητή να σου αναγνωρίσει μαθήματα και από τα δύο προηγούμενα πτυχία.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 04:11:19 μμ »
Καλημέρα,
Κάποιος που έχει κάνει τρίτο πτυχίο ξέρει να μου πει αν αναγνωρίζονται μαθήματα και από τις 2 προηγούμενες σχολές ή μόνο από μια? Υπάρχει σχετική νομοθεσία γιατί δεν βρίσκω κάτι?

Το καθε τμημα κανει οτι θελει καθως στις σχολες το εκαστοτε συμβουλιο του τμηματος αποφασιζει οτι θελει.
Πρεπει να παρεις τους οδηγους σπουδων των προηγουμενων σχολων να αντιστοιχισεις και εσυ την Υλη των εκαστοτε μαθηματων και να συνταξεις την αιτηση αιτιολογωντας πληρως την αντιστοιχια υλης και με ποια μαθηματα αντιστοιχει στην νεα σου σχολη. Συνηθως αποφευγουν να αναγνωρισουν μαθηματα μεγαλυτερων ετων καθως ετσι ολοι θα τελειωνανε 2η...3η σχολη για πλακα.

Προσωπικα θεωρω οτι μεχρι το 2ο ετος θα αναγνωριστουν αρκετα.

ΟΛΑ τα παραπανω βεβαια ειναι αμεσα εξαρτημενα απο το τιγραμμη εχει η καθε σχολη.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 05:36:49 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω από όσους έχουν δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορες σχολές τα τελευταία χρόνια, αν τους αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσαν, καθώς σύμφωνα με τον νόμο αναφέρεται το εξής: "Σε κάθε περίπτωση οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους, εφόσον τα μαθήματα αυτά αντιστοιχούν σε μαθήματα του Προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής." (Άρθρο 2 παράγραφος 9).

Αν το Πανεπιστήμιο με δική του απόφαση δεν το έκανε πράξη, παρόλο που τα μαθήματα των κατατακτηρίων αντιστοιχούν στα ίδια μαθήματα του Π.Σ με τη δικαιολογία της μικρότερης ύλης πώς κινείται κάποιος; Ο νόμος δεν αναφέρει εξαιρέσεις, βάζει ως μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν τα μαθήματα στον Οδηγό Σπουδών.

Ευχαριστώ θερμά όποιον έχει αντίστοιχη εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 05:45:20 μμ »
Κατατακτήριες στους Πολ Μηχ του ΕΜΠ έδωσα και πέρασα.. μου αναγνώρισαν τα 3 μαθήματα που έδωσα για να μπω και καμιά δεκαριά ακόμα από τη πρώτη σχολή..δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο.. επαφίεσαι στο κανονισμό της σχολής για τα 3 εισαγωγικά μαθήματα και στον εκάστοτε καθηγητή για τα επόμενα αφότου μπεις στη σχολή.. Εσύ όμως έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αίτηση και μάλιστα μπορείς για ένα μάθημα που θες να σου αναγνωριστεί να αντιπαραθέσεις παραπάνω από ένα της προηγούμενης σχολής σου για να αντιπαραβάλεις το σύνολο της ύλης.. 
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 05:55:18 μμ »
Κατατακτήριες στους Πολ Μηχ του ΕΜΠ έδωσα και πέρασα.. μου αναγνώρισαν τα 3 μαθήματα που έδωσα για να μπω και καμιά δεκαριά ακόμα από τη πρώτη σχολή..δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο.. επαφίεσαι στο κανονισμό της σχολής για τα 3 εισαγωγικά μαθήματα και στον εκάστοτε καθηγητή για τα επόμενα αφότου μπεις στη σχολή.. Εσύ όμως έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αίτηση και μάλιστα μπορείς για ένα μάθημα που θες να σου αναγνωριστεί να αντιπαραθέσεις παραπάνω από ένα της προηγούμενης σχολής σου για να αντιπαραβάλεις το σύνολο της ύλης..
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγχαρητήρια για την εισαγωγή σας! Ο νόμος είναι σαφής για τα μαθήματα των εξετάσεων για αυτό και ρωτώ. Για την αναγνώριση των μαθημάτων από άλλη σχολή σαφώς είναι κατά περίπτωση και με απόφαση της συνέλευσης του τμήματος. Τα τρία μαθήματα των εξετάσεων που σας αναγνώρισαν είχαν την ίδια ύλη με αυτά που υπάρχουν στον οδηγό σπουδών;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 09:03:45 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγχαρητήρια για την εισαγωγή σας! Ο νόμος είναι σαφής για τα μαθήματα των εξετάσεων για αυτό και ρωτώ. Για την αναγνώριση των μαθημάτων από άλλη σχολή σαφώς είναι κατά περίπτωση και με απόφαση της συνέλευσης του τμήματος. Τα τρία μαθήματα των εξετάσεων που σας αναγνώρισαν είχαν την ίδια ύλη με αυτά που υπάρχουν στον οδηγό σπουδών;

Περίπου ίδια
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:52:47 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω από όσους έχουν δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορες σχολές τα τελευταία χρόνια, αν τους αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσαν, καθώς σύμφωνα με τον νόμο αναφέρεται το εξής: "Σε κάθε περίπτωση οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους, εφόσον τα μαθήματα αυτά αντιστοιχούν σε μαθήματα του Προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής." (Άρθρο 2 παράγραφος 9).

Αν το Πανεπιστήμιο με δική του απόφαση δεν το έκανε πράξη, παρόλο που τα μαθήματα των κατατακτηρίων αντιστοιχούν στα ίδια μαθήματα του Π.Σ με τη δικαιολογία της μικρότερης ύλης πώς κινείται κάποιος; Ο νόμος δεν αναφέρει εξαιρέσεις, βάζει ως μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν τα μαθήματα στον Οδηγό Σπουδών.

Ευχαριστώ θερμά όποιον έχει αντίστοιχη εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί.

Καλησπέρα σας,

φυσικά και μου αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσα με κατατακτήριες εξετάσεις στο παιδαγωγικό τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (Δεκέμβρης του 2018). Νομίζω ότι και η Γραμματεία της Σχολής, μου είχε αναφέρει σχετικά με αυτό. Για να περάσω αυτά τα τρία εισαγωγικά μαθήματα, διάβασα συνολικά 15 βιβλία (αν θυμάμαι καλά..). Σαφέστατα και θα έπρεπε να αναγνωριστούν!

Καλή επιτυχία σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 09:59:20 μμ »
Καλησπέρα σας,

φυσικά και μου αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσα με κατατακτήριες εξετάσεις στο παιδαγωγικό τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (Δεκέμβρης του 2018). Νομίζω ότι και η Γραμματεία της Σχολής, μου είχε αναφέρει σχετικά με αυτό. Για να περάσω αυτά τα τρία εισαγωγικά μαθήματα, διάβασα συνολικά 15 βιβλία (αν θυμάμαι καλά..). Σαφέστατα και θα έπρεπε να αναγνωριστούν!

Καλή επιτυχία σε όλα!
Σας ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την επιτυχία σας! Εννοείται ότι έπρεπε να σας τα αναγνωρίσουν, απλά κάποια τμήματα με δική τους απόφαση δεν το κάνουν και πρέπει να παλεύουμε και για αυτό το αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 23, 2024, 10:49:55 πμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω από όσους έχουν δώσει κατατακτήριες εξετάσεις σε διάφορες σχολές τα τελευταία χρόνια, αν τους αναγνωρίστηκαν τα 3 μαθήματα που έδωσαν, καθώς σύμφωνα με τον νόμο αναφέρεται το εξής: "Σε κάθε περίπτωση οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους, εφόσον τα μαθήματα αυτά αντιστοιχούν σε μαθήματα του Προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής." (Άρθρο 2 παράγραφος 9).

Αν το Πανεπιστήμιο με δική του απόφαση δεν το έκανε πράξη, παρόλο που τα μαθήματα των κατατακτηρίων αντιστοιχούν στα ίδια μαθήματα του Π.Σ με τη δικαιολογία της μικρότερης ύλης πώς κινείται κάποιος; Ο νόμος δεν αναφέρει εξαιρέσεις, βάζει ως μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν τα μαθήματα στον Οδηγό Σπουδών.

Ευχαριστώ θερμά όποιον έχει αντίστοιχη εμπειρία και θέλει να τη μοιραστεί.
Καλημέρα. Εμένα μου είχαν αναγνωριστεί κανονικά τα 3 αυτά μαθήματα που είχα δώσει στις κατατακτήριες .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2024, 11:03:55 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος johannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερο/Τρίτο πτυχίο
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 07:19:25 πμ »
Καλημέρα!

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα έχω να αναφέρω τούτο: μου αναγνωρίστηκαν τα τρία μαθήματα που έδωσα ως υποχρεωτικά μαθήματα της σχολής και περιμένω να μου αναγνωριστούν μέχρι και 4 μαθήματα εφόσον αυτά όπως ενημερώθηκα απο την Γραμματεία της σχολής πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια (συνάφεια κ.α.).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.