*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική η παρουσία στις εθνικές επετείους 28ης Οκτωβρ.& 25ης Μαρτίου?  (Αναγνώστηκε 14001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 26, 2009, 10:05:24 μμ »
περα απο την προσηλωση στους τυπους και στις διαταξεις -που δεν μας συμφερει κι ολας διοτι ποσες φορες λχ δεν εχουμε παραβιασει το ωραριο των διδακτικων ωρων;-
δεν θα παθουμε και τιποτα αν μια στις τρεις συνοδευσουμε τα παιδια ανημερα εθνικη εορτη!
αν ειναι καθημερινη ουτως η αλλως το μεροκαματο πεφτει..οσον αφορα το σουκου
ε!ας σκεφθουμε πως οι προγονοι που πολεμησαν για την ελευθερια μας ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΩΡΑΡΙΟ ΟΥΤΕ ΑΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 27, 2009, 04:33:32 μμ »
Γειά σου προφέσορα

Κατ αρχάς το μεροκάματο ΔΕΝ πέφτει διότι η 25η και η 28η είναι αργίες !

Δεύτερον , είπα ήδη οτι είμαι αντίθετος με τις μαθητικές παρελάσεις

Τρίτον , είσαι λίγο υπερβολικός όταν μιλάς για ωράρια και πολέμους στο θέμα που συζητάμε , δεν νομίζεις

Και τέλος , δεν ξέρω για σένα , εγώ δεν έχω παραβιάσει ποτέ το ωράριο .Ουσιαστικά . Κάνω όλες μου τις διδακτικές ώρες εκτός και αν υπάρχει απρόοπτο και τελειώνω όλες τις εξωδιδακτικές και με το παραπάνω . Το να κάθομαι στο σχολείο τυπικά σαν ΔΥ μόνο και μόνο για να χτυπήσω κάρτα , όχι μόνο το βρίσκω ανώφελο αλλά και εντελώς αντιπαραγωγικό .

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 27, 2009, 04:46:16 μμ »
παραγωγικο ή οχι, οφειλεις να κατσεις. εφοσον πληρωνεσαι. Τελος.
μαθαμε πια στο ραχατι! δεν ντρεπομαστε και λιγο?  τι παραδειγμα θα δωσουμε στα παιδια?
ναι, ναι, κι απο σας θα παρουν το παραδειγμα.
αμεσως να αντιμιλησετε και να πειτε οτι απο αλλους μονο παιρνουν τα παραδειγματα.

(ηταν μια συζητηση αναμεσα σε γονιο και καθηγητη)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 27, 2009, 06:24:54 μμ »
πλάκα πλάκα ( μαρκο υποθέτω οτι κάνεις πλάκα ) δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει για το ωράριο.
Είμαστε "υποχρεωμένοι¨ εκ του νόμου να καθόμαστε στο σχολείο 8:20 με 14:00 ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 27, 2009, 07:13:04 μμ »
Υποχρεούμαστε, εάν το τηρήσει, ο Διευθυντής να είμαστε 5 ώρες την ημέρα., δηλ. 8 με 1μμ.
Πάντως, συναδελφοι, από όλη την κουβέντα πάλι συμπεραίνεται ότι κάποιοι συνεχώς τη βολή τους σκέφτονται και τα 'δικαιώματά' τους. Δηλ. στις υποχρεώσεις μας είμαστε όλοι σωστοί 100% έτσι;
Και αναφέρομαι σε ό,τι αφορά τα ωράριά μας, το μάθημά μας, τη νοοτροπία μας και την προσφορά μας στο κοινωνικό σύνολο και στα παιδιά έτσι;Γιατί όλα αυτά είναι υποχρέωσή μας, από τη στιγμή που αποφασίσαμε να γίνουμε εκπαιδευτικοί.
Δηλ. πάντα ψάχνουμε μήπως ρε παιδιά θιχτεί το συμφέρον μας. εκεί έχουμε φτάσει.

ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ έχουμε κάνει ποτέ;Αναρωτιέμαι ρε γ....ο, χωρίς παρεξήγηση για τη λέξη.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 27, 2009, 07:21:11 μμ »
Το θέμα των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων στο σχολείο (και γενικά στο δημόσιο τομέα) είναι τεράστιο.

Εγώ έχω καταλήξει στο εξής: Όταν αφορά κάτι τα παιδιά, χαλί να γίνω να με πατήσεις. Να δώσω τη μέρα μου, τη νύχτα μου και τα σαββατοκύριακά μου. Όλες τις υποχρεώσεις μου στο διοικητικό μου έργο θα τις εκπληρώσω και στην ώρα μου. Αλλά να κάτσω να κάνω παραπάνω δουλειά, η οποία δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις μου, (όπως ορίζει ο νόμος) επειδή κάποιοι συνάδελφοι δεν είναι συνεπείς, ή για να δείξω την όμορφη μου παρουσία σε κάποιες εκδηλώσεις, επειδή έτσι "συνηθίζεται", δεν θα το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 27, 2009, 07:24:51 μμ »
+100000
Επίσης μέρος της δουλειάς του κάθε διευθυντή είναι να εμπνεύσει τους εκπαιδευτικούς του να συμμετέχουν σε όλα γιατί είναι ομάδα, γιατί καταξιώνονται μέσα σε αυτό μπλα μπλα μπλα. Αλλά πόσους διευθυντές ηγέτες έχουμε;;; Και ποιος τους στηρίζει για να αποκτήσουν αυτά τα ηγετικά προσόντα  ??? ??? ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 27, 2009, 07:52:23 μμ »
Υποχρεούμαστε, εάν το τηρήσει, ο Διευθυντής να είμαστε 5 ώρες την ημέρα., δηλ. 8 με 1μμ.
Πάντως, συναδελφοι, από όλη την κουβέντα πάλι συμπεραίνεται ότι κάποιοι συνεχώς τη βολή τους σκέφτονται και τα 'δικαιώματά' τους. Δηλ. στις υποχρεώσεις μας είμαστε όλοι σωστοί 100% έτσι;
Και αναφέρομαι σε ό,τι αφορά τα ωράριά μας, το μάθημά μας, τη νοοτροπία μας και την προσφορά μας στο κοινωνικό σύνολο και στα παιδιά έτσι;Γιατί όλα αυτά είναι υποχρέωσή μας, από τη στιγμή που αποφασίσαμε να γίνουμε εκπαιδευτικοί.
Δηλ. πάντα ψάχνουμε μήπως ρε παιδιά θιχτεί το συμφέρον μας. εκεί έχουμε φτάσει.

ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ έχουμε κάνει ποτέ;Αναρωτιέμαι ρε γ....ο, χωρίς παρεξήγηση για τη λέξη.

Πέρσι όλοι οι συνάδελφοι ήμαστε υποχρεωμένοι να παραβρισκόμαστε στο σχολείο από τις 9.00 το αργότερο ως τις 2.00 χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Φέτος, ακολουθούμε το εξής ωράριο: όποιος έρχεται στις 8.00 φεύγει στις 12.00, όποιος 9.00 στη 1.00 και όποιος 10.00 στις 2.00. Εμένα, βέβαια, δεν με πιάνει η άνω "ρύθμιση", καθώς ποτέ δεν τυχαίνει να έχω μόνο 4 ώρες ή, αν έχω, θα έχω ενδιάμεσα και κενό...
Σύμφωνα με κουβέντα με συναδέλφους, όμως, που έχουν σχέσεις με την ΕΛΜΕ της πόλης όπου υπηρετώ, ο εκπαιδευτικός οφείλει να βρίσκεται στο σχολείο του καθημερινά για 6 διδακτικές ώρες.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 27, 2009, 08:06:17 μμ »
Το θέμα των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων στο σχολείο (και γενικά στο δημόσιο τομέα) είναι τεράστιο.

Εγώ έχω καταλήξει στο εξής: Όταν αφορά κάτι τα παιδιά, χαλί να γίνω να με πατήσεις. Να δώσω τη μέρα μου, τη νύχτα μου και τα σαββατοκύριακά μου. Όλες τις υποχρεώσεις μου στο διοικητικό μου έργο θα τις εκπληρώσω και στην ώρα μου. Αλλά να κάτσω να κάνω παραπάνω δουλειά, η οποία δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις μου, (όπως ορίζει ο νόμος) επειδή κάποιοι συνάδελφοι δεν είναι συνεπείς, ή για να δείξω την όμορφη μου παρουσία σε κάποιες εκδηλώσεις, επειδή έτσι "συνηθίζεται", δεν θα το κάνω.

Η γιορτή της 25ης είχε ανατεθεί σε δύο συναδέλφισσες. Αυτές, όμως, τσακώθηκαν και η γιορτή ανατέθηκε σε μένα και σε μια άλλη συνάδελφο. Και οι δύο, όμως, είχαμε αναλάβει τη γιορτή της 28ης και 17ης αντίστοιχα, οπότε "φορτωνόμασταν" και οι δύο δεύτερη γιορτή...
Αυτό έγινε Παρασκευή.
Τη Δευτέρα μετά από πολλή σκέψη ανακοίνωσα στη διευθύντριά μου ότι δε θέλω να αναλάβω και δεύτερη γιορτή. Όταν ρωτήθηκα γιατί, απάντησα "μου είχε ανατεθεί άλλη γιορτή την οποία έφερα σε πέρας και είμαι και υπεύθυνη τμήματος. Θεωρώ, λοιπόν, ότι όποια υποχρέωση μου έχει ανατεθεί από το σχολείο έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς από μένα και δε θα ήθελα να αναλάβω κάτι πέρα από ό,τι έχω αναλάβει ήδη."
Πιστεύετε ότι έκανα καλά ή όχι;

Υ. Γ.: Είμαι αναπληρώτρια, ελπίζω να μην πειράζει που συμμετέχω σε θέμα για μόνιμους...  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 27, 2009, 08:13:05 μμ »
Φυσικά και δεν πειράζει που είσαι αναπληρώτρια. Δεν κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς εδώ.

Αν η γιορτή σου ανατέθηκε χωρίς να σε ρωτήσουν ή με το έτσι θέλω, καλά και είπες αυτό που πίστευες. Αλλά μήπως έπρεπε να διευκολύνεις την κατάσταση; Δε νομίζω ότι είναι και τόσο φοβερό να αναλάμβανες μια γιορτή. Αυτό όμως είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 27, 2009, 08:24:51 μμ »
Φυσικά και δεν πειράζει που είσαι αναπληρώτρια. Δεν κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς εδώ.

Αν η γιορτή σου ανατέθηκε χωρίς να σε ρωτήσουν ή με το έτσι θέλω, καλά και είπες αυτό που πίστευες. Αλλά μήπως έπρεπε να διευκολύνεις την κατάσταση; Δε νομίζω ότι είναι και τόσο φοβερό να αναλάμβανες μια γιορτή. Αυτό όμως είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα.

Διαφωνώ, para5! Μου έτυχε κάτι ανάλογο πέρυσι. Πολύ καλά έκανε η bikini. Να διευκολύνει τι ακριβώς; Δύο συναδέλφισσες που ήταν τόσο ανώριμες (για να μην πω γαϊδούρες) που τσακώθηκαν (λες και μιλάμε για παιδιά δημοτικού) και δεν μπορούσαν να συνεργαστούν ώστε να διεκπεραιώσουν κάτι που είχαν αναλάβει; Από αυτές δηλαδή περιμένουμε μετά να διδάξουν ωριμότητα και υπευθυνότητα στα παιδιά;;;;;

Διευκόλυνση θα ήταν αν, π.χ., η μία από τις δύο είχε αρρωστήσει/μείνει έγκυος και έπρεπε να λείψει. Αν θες, ακόμη και εάν της είχε τύχει κάποιο σοβαρό προσωπικό ζήτημα και δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια/όρεξη κλπ να διοργανώσει τη γιορτή - ακόμη και τότε, ναι, να αναλάβεις ό,τι μπορείς για να διευκολύνεις το συνάδελφο και το σχολείο, και μάλιστα χωρίς να το κάνεις και θέμα! Αλλά επειδή τσακώθηκαν;;; Ε, όχι δα!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 27, 2009, 09:27:57 μμ »
Αρνήθηκα όχι τόσο γιατί μου ήταν βάρος να αναλάβω άλλη μια γιορτή, αλλά γιατί η μία από τις τσακωθείσες (δόκιμος όρος;  ??? ) έχει κάνει άνω κάτω το σύλλογο!
- δεν τηρεί το προβλεπόμενο ωράριο
- πλεύρισε από την αρχή της χρονιάς τον υπεύθυνο προγράμματος και το έφτιαξε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της
- της βγάζουν φωτοτυπίες, γιατί "δεν προλαβαίνω"
- κτλ κτλ
μέχρι και χέρι έβαλε σε συνάδελφο που σε 5 χρόνια βγαίνει στη σύνταξη, λέγοντάς του "εσείς, κ. Κώστα, εφημερία δεν κάνατε; Μόνο εμείς θα έχουμε ένα σωρό υποχρεώσεις;" Και είναι μόνο 3 χρόνια μόνιμη!!!  :o
Γι' αυτή, λοιπόν, δεν ανέλαβα τη γιορτή. Θά 'πρεπε μία από τις δύο να πάρει τη γιορτή πάνω της και όχι να τη μεταθέσει σε άλλο συνάδελφο...
Γι' αυτό κι εγώ τα πήρα. Μπορεί νά 'ναι μόνιμη κι εγώ αναπληρώτρια, αλλά οι υποχρεώσεις και αρμοδιότητες μοιράστηκαν στην αρχή της χρονιάς. Και όπως εγώ έχω εγωισμό και δεν δέχομαι να με θεωρώ ανίκανη και να μεταθέτω τις δικές μου υποχρεώσεις σε άλλους, το ίδιο απαιτώ να πράττουν και οι υπόλοιποι, αν θέλουν να λέγονται και να αποκαλούνται συνάδελφοι...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 28, 2009, 10:52:30 πμ »
φοβάμαι οτι γενικεύοντας κάποιοι συνάδελφοι χάνονται στην υπερβολή . Αν λοιπόν το πρόβλημα είναι να καθόμαστε 5 ώρες στο σχολείο δηλαδή 25 την εβδομάδα , ε σιγά τα ωά . Όποιος έχει πλήρες ή σχεδόν πλήρες ωράριο , μαζί με τα αναπόφευκτα λόγω προγράμματος κενά  ,  τις εφημερίες  , δεν κάθεται στο σχολείο πάνω κάτω 25 ώρες ; Εγώ πρόχειρα υπολογίζω οτι κάθομαι πολλές φορές και περισσότερες.

billst , πως είναι δυνατόν να είμαστε όλοι στο σχολείο 8 με 1 όταν τα μαθήματα τελειώνουν στις 2 ; Ποιός θα κάνει 6ν και 7η ώρα ;

τώρα , πρέπει να είμαστε και πρακτικοί . Από τη στιγμή που τελειώνεις όλες σου τις ουσιαστικές υποχρεώσεις στο σχολείο να κάτσεις να χτυπήσεις κάρτα γιατί ; Πως θα εκμεταλλευτείς τον υπόλοιπο χρόνο ; Θα κάνεις δουλειά που θα έκανες στο σπίτι (διορθώσεις , θέματα , φυλλάδια,) αλλά υπό πολύ χειρότερες συνθήκες ( κουρασμένος , έξω από το χώρο σου  , με κόσμο να μπαινοβγαίνει συνεχώς  , χωρίς υπολογιστές για όλους ) ή θα αρχίσεις να σκοτώνεις το χρόνο σου ενοχλώντας τους άλλους.


Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Παρουσία σε σχολικές εορτές
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:17:42 μμ »
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι εκπαιδευτικοί που διατίθονται και σε άλλα σχολεία την ημέρα της σχολικής εορτής θα πρέπει να παρουσιάζονται στο σχολείο 1ης ανάθεσης... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πάλι την σχετική οδηγία.... Μπορεί κανείς να βοηθήσει;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.