*

Αποστολέας Θέμα: φρεσκια κοινωνιολογος  (Αναγνώστηκε 11966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
φρεσκια κοινωνιολογος
« στις: Μάρτιος 24, 2008, 06:56:35 μμ »
καλησπερα σας και αυτοκαλωσοριζομαι στην παρεα σας!!!!!
τον ιουνιο παιρνω το πτυχιο μου (κοινωνιολογια) και εχω αρχισει απο τωρα να αγχωνομαι σε μεγαλο βαθμο με ολα αυτα που ακουω και ΔΕΝ βλεπω.ειδικα με την κατασταση με τους εκπαιδευτικους στον ασεπ λυπουμαι ιδιεταιρα μιας και αυτο ειναι το αντικειμενο που θα ηθελα να ασχοληθω.

αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι οι αποψεις σας για το τι θα κανω μετα...
δηλαδη..θεωρητε πως θα εχω πιθανοτητες να δωσω εξετασεις για τον ασεπ εκπαιδευτικων?
αν οχι τι εναλλακτικες εχω στην εκπαιδευση?

επισης τι μεταπτυχιακο(σε τι κλαδο)  θα μπορουσα να κανω για να μπορω να βρω μετα σχετικα ευκολα δουλεια?υπαρχει κατι που να συνδυαζετα με κοινωνιολογια και να εχει ζητηση?

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,ελπιζω να εχει καποιος απο εσας την διαθεση να μου απαντησει σε καποιο απο αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:51 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2008, 07:36:39 μμ »
καλησπερα σας και αυτοκαλωσοριζομαι στην παρεα σας!!!!!
τον ιουνιο παιρνω το πτυχιο μου (κοινωνιολογια) και εχω αρχισει απο τωρα να αγχωνομαι σε μεγαλο βαθμο με ολα αυτα που ακουω και ΔΕΝ βλεπω.ειδικα με την κατασταση με τους εκπαιδευτικους στον ασεπ λυπουμαι ιδιεταιρα μιας και αυτο ειναι το αντικειμενο που θα ηθελα να ασχοληθω.

Kατ’ αρχήν διπλά καλώς όρισες μιας και είσαι συνάδελφος Κοινωνιολόγος και με το καλό το πτυχίο σου. :) :)

Παράθεση
αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι οι αποψεις σας για το τι θα κανω μετα...
δηλαδη..θεωρητε πως θα εχω πιθανοτητες να δωσω εξετασεις για τον ασεπ εκπαιδευτικων?
αν οχι τι εναλλακτικες εχω στην εκπαιδευση?
Για τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι σύμφωνα και με το τελευταίο ΦΕΚ του διαγωνισμού για τον κλάδο μας όπως και για κάποιους άλλους οι έχοντες πτυχίο παιδαγωγικής κατάρτισης (πχ ΑΣΠΑΙΤΕ) εφόσον έχουν πιάσει τη βάση προηγούνται στους διορισμούς όσων δεν έχουν αυτό το πτυχίο. Αν αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει είναι η εκπαίδευση θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε κάποιο μεταπτυχιακό που θα θεωρηθεί  ότι σου εξασφαλίζει αυτό το επιπλέον “χαρτί» για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό με περισσότερες πιθανότητες διορισμού.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε ότι αφορά το ζήτημα Κοινωνιολογία και εκπαίδευση τα πράγματα είναι αρκετά ζόρικα. Οι θέσεις για μας στα σχολεία είναι λίγες και ίσως κάποια στιγμή να φτάσουν στο μηδέν. Αυτά τα λέω όχι για να κάνεις πίσω αντίθετα αν αυτό θέλεις πάλεψε το όσο μπορείς καλύτερα,  μην το εγκαταλείψεις γιατί θα ακούσεις πολλά δυσοίωνα  και δυσάρεστα πράγματα.  Συγκεντρώσου σε αυτό που πραγματικά θέλεις και καλού κακού μη βάλεις όλα τα αβγά σε ένα καλάθι ;)



Παράθεση
επισης τι μεταπτυχιακο(σε τι κλαδο)  θα μπορουσα να κανω για να μπορω να βρω μετα σχετικα ευκολα δουλεια?υπαρχει κατι που να συνδυαζετα με κοινωνιολογια και να εχει ζητηση?
Εδώ ειλικρινά δεν ξέρω αν μπορώ να σου πω κάτι δεν ξέρω και πολλά αφού 20 χρόνια τώρα στις περισσότερες δουλειές εργάστηκα όχι ως κοινωνιολόγος :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2008, 11:55:20 πμ »
Αν αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει είναι η εκπαίδευση θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε κάποιο μεταπτυχιακό που θα θεωρηθεί  ότι σου εξασφαλίζει αυτό το επιπλέον “χαρτί» για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό με περισσότερες πιθανότητες διορισμού.



θα μπορουσες να μου το ξεκαθαρισεις αυτο  λιγο περισσοτερο?

δηλσδη μεταπτυχιακο σχετικο με εκπαιδευση(πχ διδακτικη κοινωνιολογιας) και ασπαιτε =ιδιες πιθανοτητες διορισμου?

επισης για τει χρειαζεται διδακτορικο?

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2008, 12:30:07 μμ »
Αν αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει είναι η εκπαίδευση θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε κάποιο μεταπτυχιακό που θα θεωρηθεί  ότι σου εξασφαλίζει αυτό το επιπλέον “χαρτί» για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό με περισσότερες πιθανότητες διορισμού.



θα μπορουσες να μου το ξεκαθαρισεις αυτο  λιγο περισσοτερο?

δηλσδη μεταπτυχιακο σχετικο με εκπαιδευση(πχ διδακτικη κοινωνιολογιας) και ασπαιτε =ιδιες πιθανοτητες διορισμου?

επισης για τει χρειαζεται διδακτορικο?
Ναι, έχοντας παιδαγωγική επάρκεια είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο, προηγείσαι και στον ΑΣΕΠ και στον πίνακα αναπληρωτών και διοριστέων.(εφόσον έχεις αποκτήσει μόρια προϋπηρεσίας για τη δεύτερη περίπτωση ή μόρια μόνο από τον ΑΣΕΠ για τον πρώτο πίνακα). Για να εργαστείς σε ΤΕΙ, από όσο γνωρίζω, δεν χρειάζεται διδακτορικό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:51 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2008, 12:52:53 μμ »

δηλσδη μεταπτυχιακο σχετικο με εκπαιδευση(πχ διδακτικη κοινωνιολογιας) και ασπαιτε =ιδιες πιθανοτητες διορισμου?

επισης για τει χρειαζεται διδακτορικο?
Αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό στη διδακτική της κοινωνιολογίας ή κάτι που να αφορά πχ τα ψυχο-παιδαγωγικά ή σκέτο τα παιδαγωγικά είναι σαν να έχεις και καλύτερα πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Λέω και καλύτερο από πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ διότι ένα τέτοιο μεταπτυχιακό θα σου δώσει και επιπλέον μόρια στη συνολική βαθμολογία κι όχι μόνο το προβάδισμα στον διορισμό μέσω του διαγωνισμού.
Για το τι χρειάζεται ως προϋπόθεση να διδάξεις στα ΤΕΙ είναι άλλο ζήτημα και ξεφεύγει από την β/μια εκπαίδευση. Σε αυτή τη περίπτωση μιλάς μάλλον για ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου αλλά αν σε ενδιαφέρει να διδάξεις σε ΤΕΙ πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι σίγουρα χρειάζονται κάποια μεταπτυχιακά το αν είναι σε επίπεδο διδακτορικού ή όχι καλύτερα να το ψάξεις....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2008, 03:22:59 μμ »
πολλα σκεπτομαι και πολυ αγχωνομαι
για τα τει το σκεπτομαι γιατι εχω μια ισχυρη γνωρημια αναμεσα στο εκπαιδευτικο προσωπικο η οποια θα μπορουσε οπως λεει να με βιηθησει.

παντως για ασπαιτε,χωρις να ξερω πολλα πραγματα, εχω ακουσει οτι οσοι εχουν αποφοιτησει απο ασπαιτε διοριζονται πιο ευκολα.αυτο γιατι εμεις οι κοινωνιολογοι δεν εχουμε συναφες και ξεκαθαρο διδακτικο εργο.

το οτι ενα μεταπτυχιακο σχετικο με την εκπαιδευση αντιμετωπιζεται ισαξια με χαρτι απο το ασπαιτε ειναι σιγουρο?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2008, 04:36:06 μμ »
Σύμφωνα με την προκήρυξη του 2006:για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών:

ΙΙΙ. ΠΤΥΧΙΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ)
Οι κάτοχοι των κατωτέρω πτυχίων απαλλάσσονται της υποχρεώσεως υποβολής του πτυχίου της ΑΣΠΑΙΤΕ
(πρώην ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ).
Α. Των Τμημάτων ΑΕΙ
α. Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών
β. Δημοτικής Εκπαιδεύσεως
γ. Επιστημών της Αγωγής ή Επιστημών Αγωγής Προδημοτικής Εκπαίδευσης
ή Επιστημών της Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου.
δ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
ε. Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών
11234 TEΥΧΟΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΩΝ Α.Σ.Ε.Π.
Β. Σχολής Νηπιαγωγών
Γ. Παιδαγωγικής Ακαδημίας
Δ. Διδακτορικού διπλώματος ή μεταπτυχιακού τίτλου στις επιστήμες της αγωγής και
Ε. Καθηγητικών Σχολών. Δηλαδή:
α. Φιλολογίας
β. Θεολογίας
γ. Μαθηματικών
δ. Φυσικών
ε. Γαλλικής Γλώσσας
στ. Αγγλικής Γλώσσας
ζ. Γερμανικής Γλώσσας
η. Καλλιτεχνικών Μαθημάτων
θ. Φυσικής Αγωγής
ι. Οικιακής Οικονομίας
ια. Μουσικής
ιβ. Θεατρικών Σπουδών
ΣΤ. Της Ανώτερης Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (ΑΣΕΤΕΜ) της ΣΕΛΕΤΕ.

Αυτό που δεν είναι τόσο ξεκάθαρο είναι ποιοι ακριβώς τίτλοι μεταπτυχιακών είναι στις επιστήμες αγωγής. Για αυτό περισσότερες διευκρινήσεις ζητάς από ΥΠΕΠΘ και ΑΣΕΠ.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2008, 07:13:22 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ την βοηθεια!!!
ειμαι πολυ μπερδεμενη αυτον τον καιρο...απο την μια θελω ν ασχοληθω με την εκπαιδευση αλλα θεωρω οτι ειναι ρισκο να κανω ενα μεταπτυχιακο σχετικο(ειναι πολυ δυσκολο να διοριστει ενας κοινωνιολογος) με την εκπαιδευση. ακι απο την αλλη με ενδιαφερει και ενα μεταπτυχαικο του ΕΑΠ στην διοικηση μοναδων υγειας.....ουφ.....

να σου κανω κ μια ασχετη ερωτηση...?
αν βγει μια προκηρυξη,μετα απο ποσο καιρο πρεπει να στειλω τα χαρτια?(πτυχιο,γλωσσες κλπ?)
γιατι ειμαι ακομα εν αναμονη του πτυχιου


Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2008, 07:51:07 μμ »
αν βγει μια προκηρυξη,μετα απο ποσο καιρο πρεπει να στειλω τα χαρτια?(πτυχιο,γλωσσες κλπ?)
γιατι ειμαι ακομα εν αναμονη του πτυχιου
Πράγματι είσαι πολύ αγχωμένη. Κάθε προκήρυξη ορίζει το δικό της χρόνο για την ημέρα λήξης κατάθεσης των δικαιολογητικών και την αίτηση.
Αν εννοείς αν μπορείς να πάρεις μέρος χωρίς πτυχίο και να το καταθέσεις μετά κάτι τέτοιο δεν γίνεται. :-\
Πάρε το πτυχίο σου και έχεις χρόνο μπροστά σου για να αγχωθείς μην πανικοβάλεσε πρίν αντιμετωπίσεις τα πράγματα γιατί όταν θα έρθει η ώρα τι θα κάνεις δηλαδή? :P ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2008, 07:29:38 μμ »
σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου ματ!!!!
μονο που δεν ειναι νωρις δυστυχως...τον ιουνιο παιρνω πτυχιο και πρεπει να δω τι θα κανω με το μεταπτυχιακο.
ισως κανω αιτηση για καποιο παιδαγωγικης κατευθυνσης τελικα για να μπορω να διοριστω ως εκπαιδευτικος...
ευχαριστω για την καλη σου διαθεση:)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2008, 11:40:12 μμ »
Aν σε ενδιαφέρει η ειδική αγωγή κοίταξε το προσχέδιο νόμου και νομίζω ότι μπορείς να κοιτάξεις και προς αυτή τη κατεύθυνση.
Αν ενδιαφέρεσε θα σου δώσω κι άλλες πληροφορίες σχετικά με τα σεμινάρια 400 ωρών που αναφέρει το νομοσχέδιο. :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος soc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 02, 2008, 07:22:44 μμ »

Mat καλησπέρα
Πήρα σήμερα τηλ για το σεμινάριο ετήσιας εξειδίκευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (που επισύναψες σε προηγούμενο μήνυμα). Έκανα τηλεφωνικά την αίτησή μου και μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν σε λίγες μέρες.
Ωστόσο μήπως ξέρεις κανείς αν το ποσοστό απορρόφησης του κλάδου μας στην ειδική αγωγή ξεπερνάει τον αντίστοιχο αριθμό των αναπληρωτών που ετησίως καλούνται από το ΥΠΕΠΘ στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακολουθήσει καλό θα ήταν να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας! :)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2008, 09:24:46 μμ »
Άντε καλή επιτυχία soc.  :)
Δεν έχω στοιχεία γι αυτό που ρωτάς γιατί συνήθως οι προσλήψεις αναπληρωτών στην ειδική αγωγή δεν ανακοινώνονται μέσω internet όπως των υπολοίπων. Tα μόνα στοιχεία που μπορείς να βρείς στο internet είναι σε διάφορες δ/σεις των β/μιων τους πίνακες των αναπληρωτών για ΣΜΕΑ. Από μια πολύ πρόχειρη ματιά που έχω ρίξει πάντως έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότεροι ΠΕ10 (που είναι λίγοι κι αυτοί) είναι στους πίνακες των ΣΜΕΑ έχουν και καλούτσικα μόρια προϋπηρεσίας στους πίνακες αναπληρωτών.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος georgiapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: φρεσκια κοινωνιολογος
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 05:34:00 μμ »
Γειά σας φίλοι συνάδελφοι! Τυχαία συνάντησα αυτή τη σελιδα και χάρηκα ιδιαιτέρως για αυτό το forum. Αποφοίτησα το 2005 απο το Πάντειο και απο τότε ψάχνω κάνοντας παραλληλα καποια ιδιαίτερα.Με ενδιαφέρει η εργασία σε Μ.Κ.Ο.  ,σκέφτομαι βέβαια και το ενδεχόμενο του ΑΣΕΠ.Θα με ενδιέφερε πολυ η γνώμη σας , καποια εμπειρία που ισως να είχατε σε Μη Κερδοσκοπικες Οργανωσεις κάθως και συμβουλες. Συνάδελφοι, εχω απελπιστεί πλήρως.help!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.