*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 337971 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1204 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 09:47:17 μμ »
Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει τα δικαιολογητικά για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ; Ή τουλαχιστον να μας πει πού μπορούμε να τα βρούμε; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1205 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 09:53:59 μμ »
Το θέμα για το χρόνο διεξαγωγής του διαγωνισμού έχει όντως καταντήσει κουραστικό όχι μόνο στο forum αλλά κουράζει και στο βαθμό που ο καθένας έχει προγραμματίσει ή θέλει να προγραμματίσει τη μελέτη και τις υποχρεώσεις του. (Εξίσου κουραστικό είναι να παραδεχόμαστε κάθε τρεις και λίγο πόσο κουραστικό είναι όλο αυτό.)
Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν μπορώ να πιστέψω ότι το forum έχει χωριστεί σε δύο αντιμαχόμενα μέρη που το ένα προσπαθεί να πείσει το άλλο σχετικά με το πότε θα γίνει ο διαγωνισμός. Ακόμα και η φημολογία, την οποία κατακρίνουμε και στην οποία λίγο ως πολύ εμπλεκόμαστε όλοι,  ΔΕΝ  ξεκινά από τα μέλη του forum.
Η πιθανή ημερομηνία μέσα στο Δεκέμβρη ανακοινώθηκε από το Έθνος και ως "είδηση" της συγκεκριμένης εφημερίδας μεταφέρθηκε και εδώ. Το ίδιο το Υπουργείο έκανε γνωστή την πρόθεσή του να γίνει νωρίτερα ο διαγωνισμός  και για αυτό το λόγο ("για την επίσπευση των διαδικασιών"), άλλωστε,  χρησιμοποίησε τις δευτεροβάθμιες  για την κατάθεση των δικαιολογητκών.
Η μεταφορά αυτής της φημολογίας και η ενασχόληση με αυτήν δέχομαι ότι κουράζει. Δε μπορώ όμως να δεχτώ ότι καλλιεργεί κλίμα πανικού και μάλιστα με πρόθεση κάποιων μελών του χώρου.
Κλίμα πανικού και αβεβαιότητας δημιουργεί η απάθεια των επίσημων φορέων που έχουν καθιερώσει σε πάγια τακτική τους τις αποφάσεις τελευταίας στιγμής, ενώ οι ίδιοι πρώτοι διασπείρουν φήμες σε ενημερωτικά site ή εφημερίδες.

Υ. Γ. Συγγνώμη κια για αυτό το  μεγάλο μήμυμα και για "τη συμμετοχή μου στο κλίμα πανικού" με το προηγούμενο.....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1206 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:04:13 μμ »
Συμφωνώ, Octapus. Όλους μας απασχολεί το θέμα και ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα. Απλώς, τις σκέψεις μας εκφράζουμε και τους φόβους μας και γι αυτό άλλωστε υπάρχει το forum, για να εκφράζουμε τέτοιες αγωνίες με ανθρώπους που μοιράζονται τα ίδια συναισθήματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1207 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:16:06 μμ »
Και κάτι άλλο: πάντα θα πρέπει να βλέπουμε τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Να θυμάστε ότι στο διαγωνισμό δεν έχει σημασία αν θα περάσουμε τη βάση, αλλά ΄πώς θα γράψουμε σε σχέση με τους άλλους. Και εμάς πιέζει ο χρόνος και τους άλλους υποψηφίους. Αν γίνει το Δεκέμβρη ο διαγωνισμός και δεν έχουμε αρκετό χρόνο, απλώς θα είναι ίσως χαμηλότερη η βάση, αφού δε θα υπάρχει αρκετός χρόνος προετοιμασίας. Επιπλέον, θα κάνουμε γιορτές σαν άνθρωποι, όχι όπως τώρα που συνεχώς εκεί έχουμε το μυαλό μας! Όποτε και να γίνει σκασίλα μας. Και μη νομίζετε ότι είμαι από αυτούς που ξεκίνησαν Ιούνιο την προετοιμασία. Αύγουστο και μάλιστα τέλη ξεκίνησα. Το μόνο που θέλω είναι να το ανακοινώσουν σύντομα για να ρυθμίσει ο καθένας το χρόνο του. Αυτά είχα να πω και καλό βράδυ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1208 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:16:29 μμ »
Octapus & Louiza θα συμφωνήσω μαζί σας. Αλλά σκέφτομαι ότι μέχρι να βγεί πιά αυτή η περιβόητη ανακοίνωση, θα διαβάζουμε κάθε μέρα εδώ.."Παιδιά, μου είπε ο τάδε γνωστός ότι θα γίνει το Δεκέμβριο ο διαγωνισμός.." - "Όχι, εγώ που ρώτησα εκεί θα γίνει Ιανουάριο.." - "Λάθος, εγώ που έχω εκεί το γνωστό μου, μου είπε ότι θα γίνει Φεβρουάριο.." Δεν είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό? Σας βοηθάει στο διάβασμά σας? Δεν βοηθιόμαστε καθόλου έτσι..Γνώμη μου, βέβαια..Άς κάνουμε υπομονή και ας ελπίσουμε να βγεί επιτέλους αυτή η ανακοίνωση! Και φυσικά να γίνει αργότερα ο διαγωνισμός.. ;) Να ευχηθώ σε όλους, καλό διάβασμα!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1209 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 11:06:35 μμ »
Γιατί, δηλαδή πρέπει να αγχώνομαι με το τι λένε τα παιδιά; Τις σκέψεις του εκφράζει ο καθένας και κάνει τους υπολογισμούς του. Από να ζαλίζουν τις οικογενείες τους καλύτερα να τα λένε εδώ. Και εγώ κρίνω αυτά που διαβάζω και διαμορφώνω την αποψή μου. Από τη στιγμή που υπάρχει η φημολογία προσαρμόζω το διάβασμά μου για τις 20 και περιμένω και εγώ μαζί με τους άλλους. Αφού αυτό απασχολεί όλους μας γιατί να μην είναι ο καθένας ελεύθερος να σχολιάσει. Το θέμα είναι εγώ τι κάνω;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1210 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:24:42 πμ »
ακουσα για 13-14 δεκεμβριου για να μην ειναι κοντα στις γιορτες. αυτο ζηταει το υπ.παιδειας το οποιο ειναι διατεθειμενο να βοηθησει (κι αλλο?)στην συντομη διεξαγωγη του. (πρωτος κλαδος εμεις ΠΕ02)αυτο μας τιμα ιδιαιτερα!!!
εκεινο που με αγχωνει λιγο ειναι οτι αν γινει 13-14 δεκ. δεν θα προλαβω να κανω την 43η επαναληψη! Αγχωθηκα τωρα!( ας κανω ενα τσιγαρο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1211 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:29:52 πμ »
ακουσα για 13-14 δεκεμβριου για να μην ειναι κοντα στις γιορτες. αυτο ζηταει το υπ.παιδειας το οποιο ειναι διατεθειμενο να βοηθησει (κι αλλο?)στην συντομη διεξαγωγη του. (πρωτος κλαδος εμεις ΠΕ02)αυτο μας τιμα ιδιαιτερα!!!
εκεινο που με αγχωνει λιγο ειναι οτι αν γινει 13-14 δεκ. δεν θα προλαβω να κανω την 43η επαναληψη! Αγχωθηκα τωρα!( ας κανω ενα τσιγαρο)
Ειλικρινα εχω απορια αν αυτα που λες για τις επαναληψεις ειναι αληθεια -εστω και με μια δοση υπερβολης- ή αν ειναι χιουμορ. Γιατι αν εχεις κανει τοσο διαβασμα σου ευχομαι απο καρδιας να διοριστεις γιατι αν οχι θα ειναι δυσκολο να το διαχειριστεις!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1212 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:37:03 πμ »
ακουσα για 13-14 δεκεμβριου για να μην ειναι κοντα στις γιορτες. αυτο ζηταει το υπ.παιδειας το οποιο ειναι διατεθειμενο να βοηθησει (κι αλλο?)στην συντομη διεξαγωγη του. (πρωτος κλαδος εμεις ΠΕ02)αυτο μας τιμα ιδιαιτερα!!!
εκεινο που με αγχωνει λιγο ειναι οτι αν γινει 13-14 δεκ. δεν θα προλαβω να κανω την 43η επαναληψη! Αγχωθηκα τωρα!( ας κανω ενα τσιγαρο)

Αχ βρε Μάρκο! Μας έχεις στείλει αδιάβαστους! Εμείς δεν έχουμε ακόμη τελειώσει την ύλη για πρώτη φορά! Τρώμε τη σκόνη σου και τρέχουμε από πίσω σου καταϊδρωμένοι! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1213 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:44:39 πμ »
ε, οχι, ενταξει. τελειωσα την υλη και ειμαι στις επαναληψεις αλλα οχι και στην 43η?(βεβαια αν αργησει να γινει μαλλον θα την ξεπερασω)
απλως το διαβασμα μου ειναι στο ρελαντι.
ως προς τη διαχειρηση, κοιταξτε: ειμαι ατομο εντελως ψυχραιμο και σπανια με κυριευει το αγχος,οποτε........η αισιοδοξια μου για τα παντα ειναι ιδιον του χαρακτηρα μου (οσοι με γνωριζουν απο κοντα αυτο το εχουν διαπιστωσει)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1214 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:48:53 πμ »
ε, οχι, ενταξει. τελειωσα την υλη και ειμαι στις επαναληψεις αλλα οχι και στην 43η?(βεβαια αν αργησει να γινει μαλλον θα την ξεπερασω)
απλως το διαβασμα μου ειναι στο ρελαντι.
ως προς τη διαχειρηση, κοιταξτε: ειμαι ατομο εντελως ψυχραιμο και σπανια με κυριευει το αγχος,οποτε........η αισιοδοξια μου για τα παντα ειναι ιδιον του χαρακτηρα μου (οσοι με γνωριζουν απο κοντα αυτο το εχουν διαπιστωσει)


Τι καλά! Μια νότα αισιοδοξίας και ηρεμίας, μέσα στη μαυρίλα που μας έχει πλακώσει...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1215 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 10:54:23 πμ »
Έτσι να ξεκινάει η μέρα μας αισιόδοξα, χωρίς πανικό και άγχος και για όσους βρίσκονται στην επανάληψη και για όσους ακόμα παλεύουν να τελειώσουν την ύλη!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1216 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 11:09:05 πμ »
μπραβο! ετσι σας θελω ρε παιδια. Αισιοδοξια.
τι πεσσιμισμος ειναι αυτος?! δεν αντεχω τη μιζερια.
η ζωη εχει τοσα ωραια πραγματα, δεν ειναι μονο ασεπ. αλλα και αυτο του ασεπ να το κανουμε με ορεξη,οχι με βαρυγκόμια! αν ειναι ετσι, ας μη διαβασω καθολου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #1217 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:13:07 μμ »
Εγω δεν βλεπω πανικο στο forum  ουτε διαθεση παραπλανησης .. απλως  ανησυχια για μια επισημη απαντηση απο το υπουργειο ..  και αυτο το forum αποτελει μεσο πιεσης . .. για μια δικαιοτερη αντιμετωπιση της ΠΕ2

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.