*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 337908 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2688 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:13:32 μμ »
Ελπίζω να μην πείραξε που ήταν λιγουλάκι σόκιν....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2689 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:57:40 μμ »
Εγώ πάντως πιστεύω ότι η άνοδος ή η πτώση των βάσεων είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων. ένας από αυτούς είναι και ο χρόνος των εξετάσεων και άρα ποσο λίγο ή πολύ χρόνο είχαν οι υποψήφιοι, για να προετοιμαστούν (γιατί λίγοι είναι αυτοί που προετοιμάζονται θέλω να πιστεύω από την επομένη του τελευταίου διαγωνισμού, όπωσ έλεγε σήμερα και ο αγαπητός ....κύριος στο alfavita). Άρα, έχουμε και λέμε: το 2002 που ο διαγωνισμός έγινε 7/8 Δεκεμβρίου η βάση του 480ου ήταν το 74, ενώ τα επόμενα χρόνια η βάση είχε μια τάση ανοδική. το 2005 ο διαγωνισμός έγινε το Μάρτιο και η βάση ανέβηκε στο 78 παρακαλώ και το 2006 ο διαγωνισμός έγινε τέλος Γενάρη και η βάση κινήθηκε λίγο κάτω από το 78. βέβαια ο χρόνος των εξετάσεων είναι όπωσ προείπα μόνο ένας παράγοντας. Ύπάρχουν κι άλλοι, όπως το γεγονός ότι ο διαγωνισμός μετράει ήδη σχεδόν 10 χρόνια άρα λίγο πολύ πλέον ξέρουμε τι να περιμένουμε και αυτό βοηθάει και σε καλύτερη προετοιμασία και σε καλύτερο αποτέλεσμα.
Χαρακτηριστικό και οξύμωρο είναι το γεγονός δε ότι το 2005 που ήταν η πρώτη χρονιά με τα υποχρεωτικά τρία γνωστικά, η βάση ανέβηκε τόσο πολύ, ενώ θα περιμέναμε με τρία γνωστικά η προετοιμασία να είναι πιο ελλιπής.....
Άρα, με βάση τα παραπάνω είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα, γιατί βλέπεις ότι όλα ανατρέπονται.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2690 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:59:40 μμ »
παιδιά,μπορεί κάποιος να μου στείλει με προσωπικό μήνυμα τις απαντήσεις
στο γνωστικό κ τα παιδαγωγικά του 2000 και 2002?
Στο Site του Μπόνια και του Καρφή έχει μόνο εκφωνήσεις.
 πού αλλού να ψάξω?

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2691 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 10:09:37 μμ »
παιδιά συγγνώμη δεν κατάλβα. μιλάτε για τη βάση διορισμού μαζί με τις προσαυξήσεις ή το καθαρό γραπτό?
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2692 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 10:21:29 μμ »
Μαζί με τις προσαυξήσεις

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2693 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 12:44:26 πμ »
Εγώ πάντως πιστεύω ότι η άνοδος ή η πτώση των βάσεων είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων. ένας από αυτούς είναι και ο χρόνος των εξετάσεων και άρα ποσο λίγο ή πολύ χρόνο είχαν οι υποψήφιοι, για να προετοιμαστούν (γιατί λίγοι είναι αυτοί που προετοιμάζονται θέλω να πιστεύω από την επομένη του τελευταίου διαγωνισμού, όπωσ έλεγε σήμερα και ο αγαπητός ....κύριος στο alfavita). Άρα, έχουμε και λέμε: το 2002 που ο διαγωνισμός έγινε 7/8 Δεκεμβρίου η βάση του 480ου ήταν το 74, ενώ τα επόμενα χρόνια η βάση είχε μια τάση ανοδική. το 2005 ο διαγωνισμός έγινε το Μάρτιο και η βάση ανέβηκε στο 78 παρακαλώ και το 2006 ο διαγωνισμός έγινε τέλος Γενάρη και η βάση κινήθηκε λίγο κάτω από το 78. βέβαια ο χρόνος των εξετάσεων είναι όπωσ προείπα μόνο ένας παράγοντας. Ύπάρχουν κι άλλοι, όπως το γεγονός ότι ο διαγωνισμός μετράει ήδη σχεδόν 10 χρόνια άρα λίγο πολύ πλέον ξέρουμε τι να περιμένουμε και αυτό βοηθάει και σε καλύτερη προετοιμασία και σε καλύτερο αποτέλεσμα.
Χαρακτηριστικό και οξύμωρο είναι το γεγονός δε ότι το 2005 που ήταν η πρώτη χρονιά με τα υποχρεωτικά τρία γνωστικά, η βάση ανέβηκε τόσο πολύ, ενώ θα περιμέναμε με τρία γνωστικά η προετοιμασία να είναι πιο ελλιπής.....
Άρα, με βάση τα παραπάνω είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα, γιατί βλέπεις ότι όλα ανατρέπονται.

Ο λόγος που υπήρξε ανοδική τάση στις βάσεις από το 2005 και μετά είναι λόγω του ότι οι ερωτήσεις έγιναν πολλαπλών επιλογών ενώ πριν ήταν ανάπτυξης σε όλα τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2694 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:28:06 πμ »
stratos 91, το γεγονός ότι έβαλαν πολλαπλές επιλογές, όπωσ σωστά επισημαίνεις, είναι θέλω να πιστεύω ένας ακόμη παράγοντας και όχι από μόνοσ του καθοριστικός για να ανέβουν ή να πέσουν οι βάσεις. Άλλωστε μερικές φορές οι πολλαπλές επιλογές γίνονται πιο δύσκολη υπόθεση από την ανάπτυξη. Και από τα πέντε συνολικά μαθήματα αυτό που στην ουσία άλλαξε το 2005 ήταν ένα μέρος των Νέων Ελληνικών που από ερωτήσεις ανάπτυξης μετατράπηκε σε πολλαπλές (γιατί και το 2002 υπήρχαν) και το μάθημα της Ιστορίας που εξετάστηκε εξ' ολοκλήρου με τη μέθοδο των επιλογών, ενώ στα υπόλοιπα (αρχαία, παιδαγωγικά, διδακτική) δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.
Πιστεύεις λοιπόν ότι από μόνες τους οι πολλαπλές επιλογές διαφοροποίησαν τόσο πολύ τη βάση, δεδομένου ότι τα γνωστικά αντικείμενα αυξήθηκαν υποχρεωτικά σε τρία;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2695 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 11:15:02 πμ »
Ναι Τέτα, η βάση ανέβηκε εξαιτίας και μόνο των πολλαπλών επιλογών. Το ίδιο είναι να διαβάσεις στα Νέα πχ τις εισαγωγές των σχολικών με το να πρέπει να ξέρεις να γράφεις απέξω τα πάντα για όλες τις Σχολές και όλα τα λογοτενικά ρεύματα; Είναι εντελώς άλλο πράγμα να απαντήσεις σε μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής "ποια από τα παρακάτω αποτελούν χαρακτηριστικά του παρνασσισμού" κι άλλο να πρέπει να γράψεις δυο σελίδες για τον παρνασσισμό.
Άσε που το 2005 είχαν πέσει τα πιο εύκολα θέματα που είχα δει ποτέ. Και στο γνωστικό και στη διδακτική (μόνο των αρχαίων ήταν δύσκολη).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2696 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:00:48 μμ »
Επειδη δεν παρακολουθησα το θεμα τωρα πλεον ποσο ειναι η βαση;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2697 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:17:00 μμ »
Μιλάμε για τη βάση διορισμού που φέτος δεν ξέρουμε πόσο θα παει, θα εξαρτηθεί από τη δυσκολία των θεμάτων και από άλλους παράγοντες. Η βάση για να θεωρείσαι επιτυχών είναι 50 σε κάθε θεματικη ενότητα και 55 στο σύνολο των δύο ενοτήτων

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2698 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 12:10:46 πμ »
η βαση διαμορφωνεται και απο τις θεσεις - οταν πηρε πανω απο 1000 ατομα ηταν λογικο η βαση να πεσει αντιθετα φετος που παιρνει τοσο λιγους ειναι λογικο να ... φτασει στα υψη!

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2699 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 01:27:13 μμ »
αντε καλορίζικοι όσοι δώσαμε Τεστ δεξιοτήτων .....τέτοια μ.. δεν έχω ξαναπεράσει..έχασα το πρωινο μου κανονικότητα....Τι έιναι η Μυτιλήνη νησί,βουνό οεο ??? :P
τελοσπάντων...πάμε για τον δεύτερο διαγωνισμό του ΑΑΑΑσεπ και φτού ξελευτεριά

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2700 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 03:42:25 μμ »
Πραγματικά για γέλια είναι αυτό το τεστ δεξιοτήτων, χάσαμε όλη τη μέρα μας και γιατί πήγαμε; 'μήπως μας το ζητήσουν κάποτε και εμάς' να είμαστε καλυμμένοι. Μου έκανε εντύπωση πάντως, όλοι πτυχιούχοι, έλεγα κι εγώ θα έχει και απόφοιτους δευτεροβάθμιας. Μου άρεσε η τελευταία ερώτηση που ήθελε να θυμασαι κάτι από το ενδεικτικό φυλλάδιο που σου έδωσαν πριν την εξέταση και το είχαν μαζέψει πριν σου δώσουν τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2701 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 03:55:56 μμ »
λιγο ασχετο που το ρωταω εδω αλλα πως τα πηγατε στο τεστ??ηταν ευκολο δλδ??καθε ποτε γινεται?εχω διαβασεο οτι τα μορια ισχυουν για 2 χρονια...εγω σκεφτομια να δωσω του χρονου γιατι με τον ασεπ δεν ειχα καθολου χρονο..αχχχ ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω :'( :'(αν θελετε στειλτε καλυτερα προσ.μην για να μην ενοχλουμε εδω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.