*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 337895 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 26, 2008, 01:58:23 μμ »
Συμφωνώ με τη Χριστίνα και έχω να προσθέσω κάτι ακόμα. Αυτό που έκανε η Όλγα είναι προς τιμή της μια και έμαθε κάτι που όλοι θα θέλαμε να ξέρουμε όσο πιο έγκαιρα γίνεται. Βεβαία το να μαθαίνει κάποιος την ύλη πριν από τους άλλους αποδεικνύει πόσο διαβλητά είναι τα πράγματα. Και φυσικά, για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονοώ κάτι για την κοπέλα. Αλοίμονο!Αυτό, όμως, που μου κάνει εντύπωση από όλους τους συναδέφλους είναι το εξής:
Πριν καιρό συζητούσαμε πώς θα μπορέσουμε να βγει νωρίς η ύλη. Τυπικά (και λέω τυπικά γιατί δεν έχουμε ημερομηνία διαγωνισμού) μέσω πολλών κινήσεων από την ΠΕΑΕ τα καταφέραμε. Ταυτόχρονα, όμως, λέγαμε ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα με το μέγεθος και τη διατύπωση της ύλης. Αυτό που εμένα, λοιπόν, απασχολεί είναι πώς θα κάνουμε κάτι για να αλλάξει αυτή, να γίνει λιγότερη και στην ιστορία πιο συγκεκριμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 26, 2008, 02:01:29 μμ »
   Syllas προσωπικά π.χ για Ιλιάδα θα διαβάσω τη συγκεκριμένη ραψωδία αλλά θα έχω υπόψιν μου τη πλοκή του έργου και τους γενικούς διδακτικούς στόχους του μαθήματος...Διαφορετικά δε βγαίνει...Τί στο καλό να διαβάσουμε θέλουν ή να φτιάξουμε πάζλ.
  Για να πώ την αλήθεια πέρα από τον όγκο προτιμώ στη λογοτεχνία μαθήματα που διδάσκονται στα σχολεία (π.χ. η Σονάτα...) παρά 100 ποιήματα του Καβάφη που δε διδάσκονται.
   Στην Οδύσσεια κατά τη γνώμη μου αφαίρεσαν μια σημαντική ραψωδία. Πιστεύω ότι στα θέματα θα βάλουν σύγκριση των Ομηρικών έργων αν αναλογιστούμε και το πόσο συχνά αναφέρεται στο βιβλίο καθηγητή.
  Προσωπικά απογοητεύτηκα πολύ με την Ιστορία..

Τόσος κόπος τους είναι να βγάλουν κάτι;;;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 26, 2008, 02:08:25 μμ »
Σχετικά με την ύλη της Ιστορίας. Στο Διαγωνισμό του 2007 έλεγε: Το ελληνικό κράτος στο διεθνές πλαίσιο από την ίδρυσή του έως το τέλος του 20ου αιώνα. και σε αυτό λέει: Οι εξωτερικές σχέσεις της Ελλάδας από το 1830 έως τα τέλη του 20ου αιώνα.
Η αλλαγή πιστεύετε ότι θα λιγοστεύσει και την ύλη σε κάτι? Γιατί εμένα μου φαίνεται το ίδιο πράγμα απλά διαφορετικά διατυπωμένο...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 26, 2008, 02:10:25 μμ »
Μα κανένας δε λέει ότι αν έχεις 154 ποιήματα, διαβάζεις αναλύσεις για τα 154 (άσε τον Σαββάλα που έβγαλε τη μ....α εκείνη), τα ομαδοποιείς και εφαρμόζεις τα γενικά σε κάθε συγκεκριμένο ποιήμα και έτσι γίνεται λογοτεχνική ανάλυση γενικά. Όσο για τον Όμηρο, εντάξει θα διαβάσεις μόνο για τη συγκεκρ. ραψωδία και όλη την πλοκή λίγο είναι; Ενώ για δύο ραψωδ. μόνο από Οδύσσεια θα διάβαζες τη μία μόνο πλοκή. Φυσικα και ο όγκος στην ιστορία είναι τεράστιος και έπρεπε να μειωθεί. Μόνο επιλογή των 2 από τα 3 θα σημαίνει πραγματική μείωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 26, 2008, 02:10:56 μμ »
αν δεν εχει αλλαξει τιποτα, εστω στη διατυπωση της υλης της ιστοριας ειναι απαραδεκτοι... >:(

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 26, 2008, 02:11:29 μμ »
Ρώτησα σήμερα για την επιλογή των γνωστικών,αν από 3 θα επιλέξουμε δύο.Στο τμήμα που είναι αρμόδιο για τους φιλολόγους, είπαν ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση να δώσουν 2 από τα 3.Οπότε αναμένουμε,αν μάθω κάτι επιπλέον θα σας ενημερώσω.Δεν ήξεραν όμως σίγουρα τι τελικά θα γίνει.
αληθεια???? κατι ειναι κι αυτο... αχ μακαρι... σε ευχαρισουμε ολγα μου

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 26, 2008, 02:15:28 μμ »
αντε να μαθουμε παλι για την δραχμη και την κριση του πετρελαιου... ;)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 26, 2008, 02:16:01 μμ »
Εγώ έμαθα από άτομο που πηγαίνει σε κάποιο φροντιστήριο ότι μείωση συζητούν για άλλους κλάδους όχι για τον δικό μας...Αυτό βέβαια δε συμβαδίζει με τις παραδοχές τους ότι η ύλη των φιλολόγων είναι τεράστια και πρέπει να μειωθεί από τη στιγμή που ουσιαστική μείωση δεν υπάρχει...Μόνο αν γίνουν τα 3 αντικείμενα 2 θα μπορούμε να μιλάμε για "σεβαστή" μείωση..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος olgaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 26, 2008, 02:20:15 μμ »
ΟΛΓΑ, Sylla σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :) Έχει να πέσει πολύ διάβασμα μάλλον!!!!! Αν δώσουμε (ή αν δίναμε;) τελικά 2 αντικείμενα τουλάχιστον, θα αναπτερωθεί λίγο το ηθικό... ???

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 26, 2008, 02:22:18 μμ »
Ας πούμε ότι κάποιος αρχίζει τώρα να διαβάσει και δεν έχει δώσει άλλη φορά ασεπ. Ας του μοιράσουμε το χρόνο των 6 μηνών. Τα αντικείμενα είναι 5. Ας πούμε ότι αφιερώνει για παιδαγωγικά και διδακτική σύνολο 1 μήνα, μένουν 5 μήνες για 3 αντικείμενα. Δηλαδή θα έχει 1 μήνα και 20 μέρες περίπου για κάθε ένα από τα 3. Αν μου πει κάποιος ότι βγαίνει αυτή η ύλη της ιστορίας, των αρχαίων και των νέων σε ένα μήνα και 20 μέρες το καθένα να μας γράψει.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 26, 2008, 02:23:53 μμ »
Είμαστε εν αναμονή λοιπόν!! Ας ελπίσουμε ότι θα ισχύσει η επιλογή... αυτό θα είναι πραγματικά ευχάριστο νέο!!!

Σχετικά με τα υπόλοιπα πιστεύω ότι η ύλη παραμένει τεράστια!
Για να γνωρίσουμε κάθε έργο νομίζω πως πρέπει να το οικειοποιηθούμε ιδιαίτερα ως σύνολο. Και εννοείται πως η εφαρμογή μιας ''συνολικής'' ανάγνωσης δεν είναι εύκολη υπόθεση!!  :(
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 26, 2008, 02:24:53 μμ »
Καλά μας κοροϊδεύουν και μάλιστα μέσα στα μούτρα μας. >:(Το χειρότερο είναι ότι κάθε φορά διαδίδουν τη φήμη ότι θα μειώσουν την ύλη και κάθε φορά τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα!Δεν μπορούμε επιτέλους να κάνουμε κάτι;Να αντιδράσουμε σε όλο αυτό;Τα φροντιστήρια κάθε φορά θησαυρίζουν από την απελπισία μας και εμείς μπαίνουμε κάθε χρόνο στην ίδια ψυχοφθόρα διαδικασία.Συγγνώμη για το ξέσπασμα αλλά αγανάκτησα!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 26, 2008, 02:27:47 μμ »
Δηλαδή θα έχει 1 μήνα και 20 μέρες περίπου για κάθε ένα από τα 3. Αν μου πει κάποιος ότι βγαίνει αυτή η ύλη της ιστορίας, των αρχαίων και των νέων σε ένα μήνα και 20 μέρες το καθένα να μας γράψει.

Και 24 ώρες να διαβάζει την ημέρα δε βγαίνει...Μήπως να το ρίξουμε κορόνα/γράμματα για να διαλέξουμε τί θα διαβάσουμε;;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 26, 2008, 02:36:55 μμ »
Σχετικά με την ύλη της Ιστορίας. Στο Διαγωνισμό του 2007 έλεγε: Το ελληνικό κράτος στο διεθνές πλαίσιο από την ίδρυσή του έως το τέλος του 20ου αιώνα. και σε αυτό λέει: Οι εξωτερικές σχέσεις της Ελλάδας από το 1830 έως τα τέλη του 20ου αιώνα.
Η αλλαγή πιστεύετε ότι θα λιγοστεύσει και την ύλη σε κάτι? Γιατί εμένα μου φαίνεται το ίδιο πράγμα απλά διαφορετικά διατυπωμένο...

που τη βρηκες τη καινουρια διατυπωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.