*

Αποστολέας Θέμα: Μικρός πρίγκηπας  (Αναγνώστηκε 7655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Μικρός πρίγκηπας
« στις: Μάρτιος 27, 2008, 08:42:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Συνάδελφοι νηπιαγωγοί θέλω τη βοήθειά σας! Και όποιος άλλος έχει κάποια ιδέα να προτείνει, ευπρόσδεκτος! Στον παιδικό που δουλεύω αποφασίστηκε να παίξουμε το καλοκαίρι το "Μικρό πρίγκηπα" του Εξυπερύ και μου είπαν σήμερα να ετοιμάσω μια περίληψη του έργου για να τη διηγηθώ αύριο στα παιδιά. Αυτό που με προβληματίζει είναι το πως θα χειριστώ το τέλος της ιστορίας. Να το δω ως αφορμή για να πραγματευτούμε το θέμα του θανάτου και τη "συνέχεια της ύπαρξης" των αγαπημένων μας προσώπων  ή να πω απλώς οτι το φιδι ήταν ένας μαγικό τρόπος να επιστρεψει στον πλανήτη του; Δεν ξέρω αν σας φαίνεται αστείος ο προβληματισμός μου, αλλά είναι η πρώτη χρονιά που δουλεύω, τα παιδιά μου είναι από τρεισίμιση εώς πέντε και μου φαίνεται πολύ δύσκολο να διαχειριστώ το θέμα του θανάτου,σε τόσο μικρές ηλικίες (τα περισσότερα από τα παιδια είναι μέχρι 4). Θα προσπαθήσω να κερδίσω χρόνο πάντως και μάλλον θα πω μόνο τη μισή ιστορία αύριο.
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2008, 09:02:59 μμ »
Ας απολαύσουν την ιστορία....................και άσε να έρθει η κάθαρση μαγικά................... ;)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2008, 09:05:48 μμ »
Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να "παίξουν" τόσο μικρά παιδιά αυτό το δύσκολο έργο..Δεν θα καθίσω να αναλύσω τα αυτονόητα, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να "ανεβάσεις" με τα μικρά παιδιά....Αλλά το καταλαβαίνω..Οι συνθήκες σε αναγκάζουν >:(Έχω δουλέψει κι εγώ στον ιδιωτικό τομέα και γνωρίζω πολύ καλά :-\
 Καλό θα ήταν να το αλλάξεις κατά πολύ.Να δεις τις έννοιες που πηγάζουν από το βιβλίο και πάνω σε αυτές να κινηθείς..Όσο για το τέλος και βέβαια θα αναφερθείς στο φίδι ως μέσο μετάβασης στον πλανήτη του.Μην αναφέρεις καθόλου τον θάνατο, γιατί σε αυτή την τρυφερή ηλικία γεννιούνται ερωτηματικά που δύσκολα κατανοούνται..Δεν λέω ότι παραλείπεται, αλλά αναφέρεται μόνο όταν υπάρχει πραγματικός λόγος και αυτό μόνο με τη βοήθεια παιδοψυχολόγου..Αλλά βέβαια το προχώρησα πολύ... ::)
Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με αναφορές που βρήκα και ίσως να σε βοηθήσει στην περίληψή σου..
Καλή επιτυχία
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2008, 10:14:00 μμ »
εγώ πάντως που δούλεψα το κοριτσάκι με τα σπιρτα, αφησα το τελος οπως είναι με το θανατο του κοριτσιού , απλά στο τελος εμφανίστηκε ντυμενη αγγελος και εγινε η καθαρση.. ειναι λεπτο το ζητημα αλλα νομιζω ότι δεν πρεπει να αποκλείουμε και τελειως τη συζητηση για το θανατο. αν το αναφερουμε με ύφος "αισιοδοξο" και σαν φυσική συνεχεια τα παιδιά δεν τρομαζουν τόσο όσο νομίζουμε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2008, 10:57:56 μμ »
Κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να το αφήσεις ως έχει και ό,τι καταλάβουν. Έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά σύνθετο έργο για τόσο μικρές ηλικίες (να μην αναφερθώ σε όσα σωστά έθιξε η RETA γιατί θα συγχιστώ κι εγώ! >:(). Έχεις πάντως χρόνο μπροστά σου να προετοιμάσεις το έδαφος και να λύσεις τυχόν απορίες.
Θα ήθελα να προτείνω ανεπιφύλακτα ένα Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο βιβλίο (που διαπραγματεύεται το θέμα του θανάτου) και πιστεύω ότι είναι πολυ χρήσιμο γιατί ο τρόπος που προσεγγίζει η συγγραφέας αυτό το τόσο λεπτό θέμα είναι ιδιαίτερα τρυφερός κι ευαίσθητος.
"Αν τ'αγαπάς, ξανάρχονται" / Βασιλική Νευροκοπλή / εκδόσεις Λιβάνη
Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!!! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2008, 11:12:04 μμ »
    Επίσης, αν θες, και επειδή θα έρθει και η γιορτή της Μητέρας κάποια στιγμή, μπορείς να τους διαβάσεις το "Θα σ' αγαπώ ότι και αν γίνει" της Debi Gliori. Είναι ένα υπέροχο βιβλίο και φανταστική εικονογράφηση και πολύ τρυφερό, για την αγάπη της μαμάς (που μας αγαπάει ό,τι και να γίνει). Το βιβλίο δεν επεξεργάζεται την ιδέα του θανάτου, στο τέλος όμως συγκρίνει τα αστέρια που φωτίζουν για πάντα αν και έχουν πεθάνει, με την αγάπη που ζει για πάντα ακόμα και αν εμείς δεν υπάρχουμε πια. Όμορφα θα ήταν αν τα παιδιά μπορούσαν να συνδέσουν έστω και μια κλωστή νοήματος μεταξύ των δύο. Άσε που είναι το all time favorite των νηπιαγωγείων που έχω δουλέψει για τη Γιορτή της Μητέρας... ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2008, 08:12:13 πμ »
     "Θα σ' αγαπώ ότι και αν γίνει" της Debi Gliori. Είναι ένα υπέροχο βιβλίο και φανταστική εικονογράφηση και πολύ τρυφερό, για την αγάπη της μαμάς (που μας αγαπάει ό,τι και να γίνει). . ;D

Το έχω κι εγώ αυτό το βιβλίο κι έχεις απόλυτο δίκιο..Όπως και το βιβλίο που προτείνει η Sophie είναι υπέροχο...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2008, 12:19:12 πμ »
Καλησπέρα! Δεν πρόλαβα να απαντήσω χθές.  Κι εγώ έχω το βιβλίο που προτείνεις selas και όντως είναι πολύ ωραίο. Το δικό σου sophie δεν το έχω ακόμη αλλά θα το πάρω, αφού απ'οτι κατάλαβα θα μου χρειαστεί άμεσα! Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και τις παραπομπές σας.Τελικά την ιστορία δεν την είπα χθες, αφού αποφάσισε να τη διηγηθεί η διευθύντρια του σταθμού στα παιδιά(αφού της είχα παραδώσει την περίληψή μου....  >:( ???) ενώ εγώ είχα σταλεί να φτιάξω μια χειροτεχνία. Και από οτι κατάλαβα, έκανε μια μίξη όλων των νοημάτων,χωρίς να σταθεί ιδιαίτερα πουθενά. Πάντως τα παιδιά, όταν τους ζήτησα να μου πουν την ιστορία, για να ξέρω πάνω - κάτω τι να τους λέω απο δω και πέρα, δεν είχαν καταλάβει τίποτα.  ::)  Τέλος πάντων! Σας ευχαριστώ!
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2008, 01:10:06 πμ »
Πω Πω φοβερό ήταν αυτό!!! ::)
Θα ήθελα να ήμουν από μία μεριά, να έβλεπα τη διευθύντρια να διαβάζει με έπαρση ξένη δουλειά, σε ανυποψίαστα παιδάκια, που κοιτάζουν αδιάφορα το υπερπέραν ::) ::) >:( >:( >:(
..Και ζήσαν όλοι καλά και αυτή ακόμη καλύτερα...

Μην σε παίρνει από κάτω.Τα έχουμε ζήσει εκατό φορές αυτά..απλά κοίτα να κάνεις τη δουλειά σου, να περάσει η χρονιά και κάνε και καμμιά... αιτησούλα για αναπληρώτρια και για Ασεπ...Με αυτά που   ζεις εκεί, θα πρέπει να πάρεις εγκαίρως αποφάσεις για το μέλλον σου ;)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2008, 11:24:17 μμ »
 
Πω Πω φοβερό ήταν αυτό!!! ::)
Θα ήθελα να ήμουν από μία μεριά, να έβλεπα τη διευθύντρια να διαβάζει με έπαρση ξένη δουλειά, σε ανυποψίαστα παιδάκια, που κοιτάζουν αδιάφορα το υπερπέραν ::) ::) >:( >:( >:(

Βρε κορίτσια, το ξέρω ότι θα βγω εκτός θέματος αλλά θα σκάσω άμα δεν το πω.

Όταν δούλευα στο ιδιωτικό, η διευθύντρια μου είχε ζητήσει να κάνω περίληψη την "Καρμεν" για να την πω στα παιδιά. Εγώ η καημένη δεν ήξερα τί εστί "Κάρμεν" και είπα εντάξει στην αρχή, Μετά που διάβασα βέβαια την υπόθεση του πράγματος (για όσες-όσους δεν την ξέρουν, με λίγα λόγια η Κάρμεν τα έχει με ένα κάλό παιδί, μετά  θέλει να τα φτιάξει με ένα άλλο καλό παιδί και λίγο αλήτη γιατί κατά βάθος είναι και αυτή ένα κορίτσι απο "σπίτι", μετά πέφτουν κάτι νταηλίκια στην υπόθεση, κάτι φόνοι, αίματα και τέλος κλείνει η αυλαία), πήγα στην διευθύντρια και της είπα ότι δεν μπορώ να το κάνω αυτό παιδικό παραμύθι, για να πάρω την απάντηση ότι ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ απλά μου είπε να το κάνω και αφού δεν έχω την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να το κάνω (είχα ήδη κάνει το ίδιο για 7 βιβλία), να μην ξαναμιλήσω για το θέμα.  ??? >:( ;D

Μετά από λίγες μέρες, συνάδελφος από άλλο ιδιωτικό της πόλης μου είπε ότι της ζητήσανε στο δικό της παιδικό σταθμό ακριβώς το ίδιο. Γιατί; Θα ερχότανε το έργο στην πόλη και οι κυρίες διευθύντριες ήθελαν να επιμορφώσουν τα παιδιά για να πάνε να το δούνε..

Όπως καταλαβαίνεις aggeliki μου, παντού και πάντα τα ίδια. Και πάλι καλά να λές που θα κάνετε το Μικρό Πρίγκηπα και οχι...το Prison Break...

Φιλιά πολλαααααααααααααααααααααά....  :-* :-* :-*


Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2008, 11:44:49 πμ »
Εμένα μου αρέσει και το 24 και Το Φάντασμα της Όπερας......................... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Και μερικά άλλα φυσικά,αλλά ας μη βάζω ιδέες...............  :P :P :P :P :P :P :P :P


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2008, 04:15:50 μμ »
αν μπορειτε να τους εξηγησετε και την υποθεση του Lost πειτε κ σε μενα ;D ;D!!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2008, 10:43:42 μμ »
Θα ήθελα να προτείνω ανεπιφύλακτα ένα Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο βιβλίο (που διαπραγματεύεται το θέμα του θανάτου) και πιστεύω ότι είναι πολυ χρήσιμο γιατί ο τρόπος που προσεγγίζει η συγγραφέας αυτό το τόσο λεπτό θέμα είναι ιδιαίτερα τρυφερός κι ευαίσθητος.
"Αν τ'αγαπάς, ξανάρχονται" / Βασιλική Νευροκοπλή / εκδόσεις Λιβάνη
Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!!! :)

Αντιγράφω από alfavita.gr :

ΑΠΟΝΕΜΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ


Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου/Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) απένειμε τα εξής βραβεία κατά τη διάρκεια ειδικής τελετής, που έγινε την Τετάρτη, 2 Απριλίου 2008, στην Αίθουσα Λόγου και Τέχνης, στη Στοά του Βιβλίου:

• Το βραβείο «ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΑΞΙΜΟΥ» σε λογοτεχνικό βιβλίο Α΄ έκδοσης 2007 για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας (αθλοθέτης o ΚΕΠΒ): Στο βιβλίο
Αν τ’ αγαπάς ξανάρχονται (Λιβάνης) της Βασιλικής Νευροκοπλή.

 :) :) :) :) Νομίζω ότι άξιζε! ;)

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: Μικρός πρίγκηπας
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 06, 2008, 11:31:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Δεν προλάβαινα τον τελευταίο καιρό να μπω στο forum και σήμερα διάβασα τις απαντήσεις σας. Με διασκέδασαν πολύ αυτά που γράφατε!Sophie πήρα το βιβλίο που είχες προτείνει και είναι όπως ακριβώς το λες, υπέροχο! Και πολύ συγκινητικό! Selas και RETA ναι, το έχω καταλάβει πλέον οτι αυτά γίνονται παντού και τώρα απλώς περιμένω να έρθει ο Ιούλιος, να φύγω απο τον συγκεκριμένο, γιατί η κατάσταση εκεί έχει γίνει ανυπόφορη! Όχι λόγω του συγκεκριμένου γεγονότος, αυτό ήταν το λιγότερο, αλλά λογικά με καταλαβαίνετε όσοι/όσες έχετε δουλέψει σε ιδιωτικούς παιδικούς.  :-X  :-X  :P Και εννοείται έχω αρχίσει το ψάξιμο για "αιτησούλες" και διάβασμα για τον επερχόμενο ΑΣΕΠ, γιατί το μέλλον μου με αυτη την κατάσταση δε φαίνεται καθόλου ευοίωνο! Φιλιά πολλά σε όλους σας και καλή υπομονή σε όσους βρισκονται σε παρόμοιες καταστάσεις!  :-*  :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 11:34:04 μμ από aggeliki22 »
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159829
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.