*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 682911 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2240 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:37:00 μμ »
Δ' Αθήνας; Με κοινωνικά κριτήρια ή έβαλες μέσο;
Να ξέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2241 στις: Ιούλιος 31, 2010, 10:56:56 πμ »
Σχετικά με τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών, της Καλλιόπης Σβάρνα

31/07/2010 - 10:48

Αγαπητό alfavita,
καταρχήν αποτελεί ευτύχημα για την εκπαιδευτική κοινότητα το  ότι υπάρχει αυτό το ηλεκτρονικό βήμα για να μπορούμε να εκφραζόμαστε ελεύθερα και να ανταλλάσσουμε απόψεις. Θα μπω στο θέμα αμέσως. Ανήκω σε μια γενιά εκπαιδευτικών που διορίστηκαν με το διαγωνισμό και τώρα πλέον αγωνίζονται για την πολυπόθητη μετάθεση. Είμαι μαχόμενη εκπαιδευτικός τα τελευταία 6 χρόνια που σημαίνει ότι έχω υπηρετήσει κανονικά σε όλες μου τις θέσεις! Σαν εμένα και πολλοί άλλοι νέοι συνάδελφοι. Ακούσαμε φέτος-για μία ακόμη φορά-υποσχέσεις για μείωση αποσπάσεων. Και εκ του θαύματος βλέπουμε να συμβαίνουν τα ακριβώς αντίθετα! Το Υπουργείο δεν πραγματοποιεί μεταθέσεις σε πολλούς νομούς με το πρόσχημα ότι δεν υπάρχουν ανάγκες. Και αμέσως μετά για μικροπολιτικούς λόγους προχωρεί σε σωρεία αποσπάσεων!!! Το σφάλμα μας; Άλλοι δεν είμαστε παντρεμένοι, άλλοι δεν έχουμε "αρκετά" παιδιά ή απλά καλό ΒΥΣΜΑ. Είναι ντροπή κάποιοι μονίμως να ευνοούνται ενώ κάποιοι να αποτελούν τον τελευταίο τροχό της αμάξης του εκπαιδευτικού άρματος! Και υπηρετούμε κανονικά και δεν μπορούμε να μετατεθούμε! Πού είναι η ορθολογική διαχείριση του προσωπικού κυρία Υπουργέ και κύριοι συνδικαλιστές;
Ευχαριστώ που μου δόθηκε η ευκαιρία να ακουστώ αν και φοβάμαι ότι τα λόγια μου θα είναι φωνή βοώντος "εν τη ερήμω".

Καλλιόπη Σβάρνα ΠΕ02
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2242 στις: Ιούλιος 31, 2010, 11:20:02 πμ »
Κοινωνικά κριτήρια???? Ωραίο το αστειάκι  ;D panos2!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2243 στις: Ιούλιος 31, 2010, 11:31:54 πμ »
Φαντάζομαι μέσα στην πληθώρα των ατόμων που πήραν απόσπαση λόγω γνωριμιών (sic), θα υπήρχαν και κάποιοι που πήραν την πολυπόθητη απόσπαση χωρίς να βάλουν μέσο. Ίσως παίζει ρόλο και η ειδικότητα. Για παράδειγμα, εγώ πήρα απόσπαση στην Α Αθήνας (λογικά, θα έπρεπε να είχα βυσματάρα, αν την είχα ωστόσο θα τη χρησιμοποιούσα από πέρυσι για να πάρω εκπαιδευτική άδεια και όχι άδεια άνευ αποδοχών  για έναν ολόκληρο χρόνο) και αυτό φαντάζομαι γιατί κενά στην Αθήνα για καθηγητές γερμανικών υπάρχουν (μετάθεση για Αθήνα δεν πήρε ούτε ένας). Τελικά, πε 04.04, στην ερώτησή σου δεν απάντησε κανείς μας :) Ελπίζω κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορεί να σε διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2244 στις: Ιούλιος 31, 2010, 12:00:14 μμ »
Αγαπητή ομοαίματη συνάδελφε (οι μόνιμοι ΠΕ04.04 είμαστε ακριβοθώρητοι), η ερώτηση μάλλον είναι λίγο κάπως... Δε σχολιάζω το πως βρέθηκες Αθήνα - εσύ ξέρεις και αυτό είναι η ουσία - αλλά θα ήθελα να σε προβληματίσω ως προς το ίδιο το ερώτημα που έθεσες. Τι θα πει "καλό" σχολείο; Ως εκπαιδευτικοί έχουμε το δικαίωμα να νομιμοποιούμε και να χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς; Καταλαβαίνω πως το θέτεις, αλλά δε συμφωνώ. Όσο για το διευθυντή, ένα πρόσωπο είναι που μπορεί να εργάζεται προς τη σωστή κατεύθυνση, μπορεί και όχι... Είμαστε σε θέση να ξεχωρίζουμε πότε γίνεται αυτό; Όποιος και να είναι κι ότι λογικό ή παράλογο και να ζητάει, δεν επηρεάζει τη μάχη που έχεις να δώσεις, γιατί αυτή δίνεται στην αίθουσα. Θα πω και μια ατάκα που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά ισχύει απόλυτα: Στον ιδιωτικό τομέα θα τολμούσες να ρωτήσεις το ίδιο; Σκέψου το!  ;) Όσο για το φόβο της μονιμοποίησης, δεν έχει να κάνει με τον καλό ή κακό διευθυντή έτσι όπως πάνε τα πράγματα στο κοντινό μέλλον, αλλά με την εφαρμογή της πολιτικής που δρομολογείται τα τελευταία χρόνια για συρρίκνωση του δημόσιου τομέα και ιδιωτική πρωτοβουλία παντού. Συνεπώς, αργά ή γρήγορα θα επηρεάσει πολλούς από εμάς - τα κριτήρια μένει να δούμε- που μια χαρά μόνιμοι είμαστε τόσα χρόνια.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2245 στις: Ιούλιος 31, 2010, 09:20:52 μμ »
Λογω ειδικοτητας!
ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ
Λαβε υποψιν  συναδελφε οτι αν ειχα ζητησει μεταθεση για Α- Πειραια λογω ειδικοτητας και παλι θα ειχα παρει...
Τωρα αν αυτο ειναι δικαιο ή αδικο τι να σου πω ... Αλλα αναμεσα στους Βιολογους ημουν ιση μεταξυ ισων!
Ο λογος που ζητησα αποσπαση ηταν συνεχιση σπουδων και κατεθεσα βεβαιωση παρακολουθησης δευτερης σχολης.
Με ολα αυτα που διαβαζα ουτε και εγω περιμενα να την παρω...να ομως που δεν ειναι να απελπιζεται κανεις τελικα!

 
Για μενα καλο σχολειο περιλαμβανει δημιουργικο διευθυντη που υποστηριζει διαδικασιες μαθησης και δινει τις αδειες για εξετασεις που ο νομος επιτρεπει και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω! Σιγουρα δεν επηρεαζει την προσωπικη μου μαχη ο διευθυντης μπορει ομως να την υποστηριξει να την διευκολυνει ή να την δυσκολεψει. Κανω λαθος;
Εννοειται οτι και στον Ιιδωτικο τομεα τις ιδιες ερωτησεις εκανα! Και απεφευγα ΠΑΝΤΑ τις κακοτοπιες...Ειδικα στον Ιδιωτικο τομεα που οι περισσοτεροι ειναι για καταγγελια στην Επιθεωρηση εργασιας! Και εξαιτιας της λαιμαργιας τους εν μερει φαληρσαμε..

Τωρα για την μονιμοποιηση εχω ακουσει κατι εξωφρενικες ιστοριες που με εχουν αγχωσει... Οποτε τωρα που ΑΠΟΛΟΓΗΘΗΚΑ οποιος μπορει ας βοηθησει!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2246 στις: Αύγουστος 02, 2010, 12:23:06 μμ »
Τι θα πει "καλό" σχολείο; Ως εκπαιδευτικοί έχουμε το δικαίωμα να νομιμοποιούμε και να χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς; Καταλαβαίνω πως το θέτεις, αλλά δε συμφωνώ. Όσο για το διευθυντή, ένα πρόσωπο είναι που μπορεί να εργάζεται προς τη σωστή κατεύθυνση, μπορεί και όχι... Είμαστε σε θέση να ξεχωρίζουμε πότε γίνεται αυτό; Όποιος και να είναι κι ότι λογικό ή παράλογο και να ζητάει, δεν επηρεάζει τη μάχη που έχεις να δώσεις, γιατί αυτή δίνεται στην αίθουσα. Θα πω και μια ατάκα που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά ισχύει απόλυτα: Στον ιδιωτικό τομέα θα τολμούσες να ρωτήσεις το ίδιο; Σκέψου το!  ;)
Μα φυσικά και είμαστε σε θέση να καταλαβαίνουμε πότε ένα σχολείο είναι καλό και αν ο διευθυντής είναι σωστός. Τα πράγματα δεν είναι τόσο σχετικά όπως θες να τα παρουσιάσεις.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2247 στις: Αύγουστος 02, 2010, 02:44:33 μμ »
+1 στον para5.
Κάποιος που να γνωρίζει πρόσωπα κ πράγματα για τα σχολεία της Δ Αθήνας κ να θέλει να μας διαφωτίσει;;Δεκτά κ τα pm !
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2010, 06:52:25 μμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος JIMMY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2248 στις: Αύγουστος 03, 2010, 11:42:11 πμ »
Τι θα γίνει ρε παιδιά με τις αποσπάσεις στα μειονοτικά???? ΕΛΕΟΣ...κανένα νέο δεν υπάρχει από έγκυρη πηγή????

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2249 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:10:43 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα για ενημέρωση όποτε φυσικά υπάρχει για τις Αποσπάσεις 2ης φάσης που ελπίζω και εύχομαι να γίνουν. Είμαι και εγώ ένα απο τους πολλούς που δεν πήρα απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ (έγγαμος με δύο παιδιά). Παρακαλώ όποτε υπάρχει κάτι νέο και αξιόπιστο ενημερώστε...Ευχαριστω πολύ ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2010, 12:51:14 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2250 στις: Αύγουστος 03, 2010, 12:50:43 μμ »
Kalhmera! Sorry gia ta greeklish alla den allazei to plhktologio..
Tha hthela na rwthsw h perioxh Athhna D' pws th dhlwnw gia apospash? Ennow pws xwrizonati ta PYSDE?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2010, 12:55:34 μμ από fanh05 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2251 στις: Αύγουστος 03, 2010, 01:24:08 μμ »
malioni, η 2η φάση πέρσυ (για ΠΥΣΔΕ) βγήκε 4 Σεπτ. Γενικά τέλη Αυγούστου να την υπολογίζεις για να είσαι μέσα.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2252 στις: Αύγουστος 03, 2010, 01:25:37 μμ »
Τη Δ΄ Αθήνας τη δηλώνεις κανονικά ως Δ΄ Αθήνας.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος SHMANTIKO!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2253 στις: Αύγουστος 03, 2010, 03:25:19 μμ »
Ρε παιδια είμαι υπεράριθμος και με πολύ σοβαρούς λόγους να πάρω απόσπαση, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινε η απόσπασή μου
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 07:32:18 μμ από SHMANTIKO!!! »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.