*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 680028 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grobin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2226 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:17:08 μμ »
αυτός παίρνει απόσπαση πολλά χρόνια, επειδή είναι ... παντός καιρού

Έξυπνο!!!Ουφ γέλασα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:59 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2227 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:24:02 μμ »
Καλημέρα σε όλες/ους!Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που αποσπάστηκα κ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε τώρα αλλά μετά τις 25-8 όταν θα βγουν κ τα κενά.Σε όλες τις Διευθύνσεις ισχύει αυτό;Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα χρειαζόταν να παρουσιαστούμε έστω για τα γραφειοκρατικά τώρα που ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις.
Κ κάτι ακόμα στο οποίο άκρη δεν μπορώ να βρω γιατί ακόμα κ συνάδελφοι που εργάζονται σε γραφεία δεν έχουν σαφή εικόνα με τα νέα δεδομένα:Διορίστηκα πριν από 11 μήνες κ φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ υπηρέτησα σε ένα σχολείο της περιοχής μου.Πριν από 2 μήνες περίπου,πήρα οργανική για ένα άλλο σχολείο της περιοχής μου όπου κ θα υπηρετούσα το 2010-11,αν δεν έπαιρνα απόσπαση χθες!Η ερώτηση είναι η εξής:την υπηρέτηση αυτής της οργανικής τη χρωστάω κ αν ναι για 1 ή για 2 χρόνια;Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...

Εχεις κατοχυρωσει δικαιωμα μεταθεσης, εχοντας υπηρετησει 1 ετος στην περιοχη διορισμου σου με προσωρινη τοποθετηση και ως εκ τουτου, δεν χρειαζεται να υπηρετησεις στη νεα σου οργανικη.

Οι αιτησεις μεταθεσης υποβαλλονται τον Νοεμβριο.

Οι νεες ρυθμισεις για την υποχρεωτικη διετη υπηρετηση αφορουν "οργανική θέση στην οποία θα μετατεθούν εκπαιδευτικοί, ύστερα από αίτησή τους, κατά το διαδικασία υποβολής των αιτήσεων το σχολικό έτος 2010-2011 δηλαδή αφορούν στις μεταθέσεις του σχολικού έτους 2011-2012."

Πηγή: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6132

Damien,ευχαριστώ για την απάντηση!Είναι πολύ καλή είδηση για'μένα ότι μετά από αυτήν την απόσπαση θα μπορώ να κάνω αίτηση μετάθεσης το Νοέμβρη.Όταν λες''δε χρειάζεται να υπηρετήσεις τη νέα σου οργανική'',εννοείς την πρώτη μου οργανική,σωστά;
Κ μια ερώτηση ακόμα που ενδιαφέρει εμάς που πήραμε απόσπαση:Πώς κατανέμονται οι θέσεις στα σχολεία που υπάρχουν κενά εκεί κατά τα τέλη Αυγούστου που εξετάζονται από τα ΠΥΣΔΕ;Έχουν δικαίωμα να διαλέξουν πρώτοι σχολείο όσοι είναι στη διάθεση ή ''μπαίνουν''όλοι με ίσους όρους;Κ οι όροι αυτοί είναι μόνο τα μόρια;;

Σωστα.

Εχει επανειλημμενα γραφει στο forum οτι το νομικο πλαισιο που διεπει την πληρωση των λειτουργικων κενων ειναι ασαφες και ελλιπες, για να μην πω ανυπαρκτο. Συνεπως, οι πρακτικες που εφαρμοζονται μπορει να διαφοροποιουνται και το χ ΠΥΣΔΕ να προτασσει τους οργανικα ανηκοντες εναντι των αποσπασμενων απο αλλες περιοχες, ενω το ψ ΠΥΣΔΕ να τους αντιμετωπιζει επι ισοις οροις, προτασσοντας τον εναν ή τον άλλον, αναλογα με τα κοινωνικα κριτηρια ή τη μοριοδοτηση κτλ. Το ζητημα ειναι να καταστει σαφες το συστημα των τοποθετησεων σε λειτουργικα κενα του εν λογω ΠΥΣΔΕ, προκειμενου να ελεγχθει απο τους υποψηφιους η συνεπεια με την οποια αυτο εφαρμοζεται. Πχ δες την ανακοίνωση για δήλωση τοποθέτησης αποσπασμένων στο ΠΥΣΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης και το συστημα που υιοθετει: http://www.alfavita.gr/katigoria.php?id=22
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2228 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:41:38 μμ »
ειλικρινα αρχιζω και υποψιαζομαι διαφορα ολοι γκρινιαζουν πηραν δε πηραν αποσπαση και εγω σας ρωταω τοσες φορες για το σεπτεμβρη......... κανενας δεν ανησυχει μονο εγω? πραγμα που σημαινει η οτι κανεις δε ξερει τιποτα που το αποκλειω η οτι ολοι με τον εναν η με τον αλλο τροπο ειναι βολεμενοι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2229 στις: Ιούλιος 28, 2010, 11:56:39 μμ »
SOKAL εγώ ανησυχώ πολύ, πάρα πολύ, το έχω θέσει και παραπάνω το θέμα, έχω ανοίξει και ανάλογο θεματάκι (οκ, σε λάθος μέρος, στο "η κοινότητα του pde :-[) αλλά πράγματι δεν έχω πάρει απαντήσεις, όχι ότι βέβαια πρέπει ντε και σώνει κάποιος να ξέρει την απάντηση, αλλά γενικώς δεν βλέπω να αναρωτιέται και κανένας. Και είναι σοβαρό το θέμα......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:59 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2230 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:37:06 πμ »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2231 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:40:19 πμ »
ειλικρινα αρχιζω και υποψιαζομαι διαφορα ολοι γκρινιαζουν πηραν δε πηραν αποσπαση και εγω σας ρωταω τοσες φορες για το σεπτεμβρη......... κανενας δεν ανησυχει μονο εγω? πραγμα που σημαινει η οτι κανεις δε ξερει τιποτα που το αποκλειω η οτι ολοι με τον εναν η με τον αλλο τροπο ειναι βολεμενοι!!!!!

Τι αφορά αυτή η ιστορία περί Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2232 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:42:58 πμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6248

Επιτέλους!
Κάποιος ασχολείται με την ουσία του θέματος. Την ανακολουθία της Διαμαντοπούλου με τις δηλώσεις της περί διαφανών διαδικασιών και της πραγματικότητας στις αποσπάσεις και στις βυσματικές υπεραριθμίες.
Είναι το "βαθύ" Πασοκ που νίκησε, με δεδομένη την άγνοια των λεπτομερειών από την Υπουργό ή είναι η υποκρισία της Υπουργού, που χρησιμοποιεί συνθήματα περί αξιοκρατίας μόνο όταν έχει στόχο τον περιορισμό των προσλήψεων...

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2233 στις: Ιούλιος 29, 2010, 11:36:12 πμ »
αφορα τον καινουργιο νομο που λεει πως οι αποσπασμενοι θα πρεπει να αντικατασταθουν για να φυγουν απο τη θεση τους και να πανε στην αποσπαση τους!!!!!!!! ξερει κανεις τιποτα για τα μειονοτικα?????????

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2234 στις: Ιούλιος 29, 2010, 11:40:41 πμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6248

Επιτέλους!
Κάποιος ασχολείται με την ουσία του θέματος. Την ανακολουθία της Διαμαντοπούλου με τις δηλώσεις της περί διαφανών διαδικασιών και της πραγματικότητας στις αποσπάσεις και στις βυσματικές υπεραριθμίες.
Είναι το "βαθύ" Πασοκ που νίκησε, με δεδομένη την άγνοια των λεπτομερειών από την Υπουργό ή είναι η υποκρισία της Υπουργού, που χρησιμοποιεί συνθήματα περί αξιοκρατίας μόνο όταν έχει στόχο τον περιορισμό των προσλήψεων...
Επειδή  η  υπουργός  έχει  πείσει  την  υπολοιπή  κοινωνία  σχετικά  με  την  αξιοκρατία, πρέπει  και  εμείς  να  αντιδράσουμε.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2235 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:28:52 μμ »
τι θα γινει ρε παιδια με τις υπολοιπες αποσπασεις γνωριζει κανεις!!!!!! με τα μειονοτικα ακομα τιποτα τι περιμενουν μας εχουν τρελανει παει και ο ιουλιος και ακομα περιμενουμε........

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2236 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:45:30 μμ »
αφορα τον καινουργιο νομο που λεει πως οι αποσπασμενοι θα πρεπει να αντικατασταθουν για να φυγουν απο τη θεση τους και να πανε στην αποσπαση τους!!!!!!!! ξερει κανεις τιποτα για τα μειονοτικα?????????

Τυπική διαδικασία είναι, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απλώς επειδή είχε γίνει θέμα, το έβαλαν να υπάρχει. Φυσικά και θα καλυφθούν οι θέσεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος anna_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2237 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:50:36 μμ »
Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στο γνωστό νουμεράκι του υπουργείου για τα μειονοτικά, κανένα νεότερο. Και είχαν το θράσος να πούνε "Πάντως έχει προχωρήσει η διαδικασία".

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2238 στις: Ιούλιος 29, 2010, 04:04:12 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6248
Εξαιρετικό το αρθράκι. Και θίγει και το θέμα των αποσπάσεων εντός νομού. Τι δίνεις αποσπάσεις από Γ σε Α Αθήνας???Ας πάρει ένα λεωφορείο να πάει όπου είναι. Άντε να χάσει κι ένα δίωρο από τη μέρα του.... Ο άλλος που έχει οργανική τέρμα θεού τι να κάνει? να παίρνει αεροπλάνο καθημερινά?

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2239 στις: Ιούλιος 30, 2010, 08:48:29 μμ »
Τελικα πηρα αποσπαση στη Δ Αθηνας
Παιρνοντας τηεφωνο μου ειπαν ότι πρεπει μεχρι 25 Αυγουστου να δηλωσω την προτιμηση των σχολειων χωρις ομως να εχουν βγει τα λειτουργικα κενα

Τα σχολεια δεν τα ξερω καθολου
Επισης εκκρεμει η αιτηση μονιμοποιησης μου αφου, τωρα ειναι ο 2ος μου χρονος και αυτο με αγχωνει λιγο..

Οποιαδηποτε πληροφορια περιλαμβανει "καλο " σχολειο με δημιουργικο και συνεργασιμο διευθυντη, ευπροσδεκτη!!

Προκαταβολικα, ευχαριστω πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160982
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.