*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 676110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #686 στις: Απρίλιος 17, 2010, 12:41:07 μμ »
Ευχαριστω mariefrance.Δεν θυμαμαι,εισαι διοριστεα β φουρνιας,η εργαζεσαι ηδη;Τα πραγματα παντως για μας τους ΠΕ05,ειναι αθλια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #687 στις: Απρίλιος 17, 2010, 01:08:51 μμ »
Δεν προλαβαίνουν τίποτα , τους πρόλαβε το ΔΝΤ.
Σε λίγους μήνες θα έχουμε άλλη κυβέρνηση.Το ξέρουν και δεν ξέρουν τι να κάνουν.
Αν δε ψηφιστεί την άλλη εβδομάδα ο νόμος , οι αποσπάσεις θα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ.
Δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να στηρίζει την εγκύκλιο και η πρεμούρα να βολέψουν τους δικούς τους , τους έκανε να βγάλουν αυτό το πράμα που το είπαν εγκύκλιο που γέννησε περισσότερες απορίες απο όσες έλυσε.
Το φορολογικό το άλλαξαν 50 φορές, φανταστείτε τι έχει να γίνει με το πολυνομοσχέδιο της αννούλας.
Το ΔΝΤ είναι εδώ, και αυτοί που το κάλεσαν, άρχίζουν να μαζεύουν τα μπογαλάκια τους.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #688 στις: Απρίλιος 17, 2010, 02:56:17 μμ »
1. όταν λέτε β φάση αποσπάσεων εννοείτε την περίοδο των ενστάσεων? (πρώτη φορά κάνω αίτηση...)

2. συνυπηρέτηση ισχύει και για τους μη εκπαιδευτικούς συζυγους φαντάζομαι.... σωστά?

3.πού υπάρχουν τα πυσδε στην εγκύκλιο? θέλω πειραιά αλλά μαλλον πιάνει κι όλα τα νησάκια...

4. παίρνεις στα γραφεία τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου και στα κεδδυ ?

νιώθω τεράστια απογοήτευση για τα αόριστα ΘΑ της εγκυκλίου... θέλουμε να θεωρούμαστε και ευνομούμενη χώρα του δυτικού πολιτισμού τρομάρα μας...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #689 στις: Απρίλιος 17, 2010, 03:26:00 μμ »
Ευχαριστω mariefrance.Δεν θυμαμαι,εισαι διοριστεα β φουρνιας,η εργαζεσαι ηδη;Τα πραγματα παντως για μας τους ΠΕ05,ειναι αθλια

Διορίστηκα φέτος. Και ναι τα πράγματα για μας είναι τραγικά και θα δυσκολέψουν περισσότερο.Πρέπει να ανοίξουμε θεμα να τα κουβεντιάσουμε λίγο γιατι μπορει εγω να διορίστηκα και εσύ να διορίζεσαι φετος όμως ο κλαδος μας δυσκολα θα ξαναδει διορισμο μετά την μεταβατική περίοδο και πρέπει να παλέψουμε για την αναβάθμιση της β ξενης γλώσσας.Αλλιώς μας βλέπω σίγουρα όχι μόνο γραμματειακή υποστήριξη αλλά  να ρίχνουμε και κανένα καθάρισμα στις τουαλέτες για συμπλήρωση ωραρίου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #690 στις: Απρίλιος 17, 2010, 06:01:35 μμ »
Καλησπερα, διοριστηκα φετος και πρωτη φορα θα κανω χαρτια για αποσπαση.Αν μπορει ας μου απαντησει καποιος.
1) Στα δικαιολογητικα εκτος απο πιστοπ.γαμου θελει και ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου?
2)Για τη μεταθεση παιρνουμε 4 μορια συνυπηρετησης με ιδιωτικο υπαλληλο.Τωρα μπορουμε να παρουμε βεβαιωσεις απ'το ΙΚΑ για συνυπηρετηση και βεβαιωση απο εργοδοτη?

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #691 στις: Απρίλιος 17, 2010, 07:20:35 μμ »
Περιμενα εστω ενα να αντιδρασει,να αισθανθει την ιδια κοροιδία που νιώθω και εγω βλέποντας αυτό το έκτρωμα. Αλλά όλοι ασχολούνται με τα διαδικαστικά. καμία κουβέντα για την ότι κάτσει εγκύγκλιο.
Τελικά νομίζω ότι στον Έλληνα αρέσει να απλά να του σερβιρούν ότι να είναι στο τραπέζι και ας ειναι ακομα και σκατα και αυτος να αμφιταλαντεύεται αν θα πρέπει να τα φάει με κουτάλι ή πηρούνι

9 - 4 - 2010 απο Damien

To προβλημα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το εξης:

Μεχρι τουδε οι εγκυκλιοι αποσπασεων (και μεταθεσεων) αναφερουν οτι οι αποσπασθεντες σε φορεις πιστωνονται τη μοριοδοτηση της οργανικης τους, μνημονευοντας συγκεκριμενο νομοθετικο πλαισιο το οποιο οριζει τις σχετικες δεσμευτικες ρυθμισεις.

Πώς ειναι δυνατον η επομενη εγκυκλιος των αποσπασεων να τροποποιει το υφισταμενο καθεστως της μοριοδοτησης των αποσπασθεντων, χωρις να αναθεωρηθει πρωτα το νομοθετικο πλαισιο επι του οποιου θεμελιωνεται η εγκυκλιος των αποσπασεων και με το οποιο πρεπει υποχρεωτικα να συμφωνει, αφου απο τους μνημονευθεντες νομους αντλει τη νομιμοτητα της. Σε καθε αλλη περιπτωση η εγκυκλιος ειναι ακυρη και παρανομη.



Σήμερα απο Boldboy


Διαβάσατε τις εγκυκλίους;;
Πολύ γέλιο, οι άνθρωποι δεν παίζονται...
Βγάζουν εγκυκλίους με ΘΑ, ΘΑ , ΘΑ , αναφορές στο ισχύον Νομικό Πλαίσιο και σπόντες στο Μελλοντικό Νομικό Πλαίσιο, δίχως να έχει ψηφιστεί ο Νόμος, δίχως να υπάρχει καν Σχέδιο Νόμου παρά μόνο εξαγγελίες...
Με ποιο Νομικό Πλαίσιο πραγματοποιούνται οι φετινές αποσπάσεις, ε;;
Ποια η Νομική Ισχύς των εν λόγω εγκυκλίων;
Είμαστε πρόβατα;;
Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον η γνωμοδότηση ενός δικηγόρου-εργατολόγου επί του θέματος...
Όπως βλέπετε το λέω ευγενικά, αλλά όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν!!

ΥΓ Να υπενθυμίσω εδώ ότι πέραν των εξαγγελιών, δεν υπάρχει καν Σχέδιο Νόμου για τις καινούριες ρυθμίσεις!! Πότε θα είναι έτοιμο το Σχέδιο Νόμου,πότε θα γίνει διαβούλευση και πότε θα ψηφιστεί ώστε να γίνει Νόμος του Κράτους και κοινό σημείο αναφοράς όλων των μελλοντικών Εγκυκλίων;;

Η χρονική στιγμή έκδοσης των εγκυκλίων απόσπασης είναι γνωστή εκ των προτέρων...Δεν τους προέκυψε ξαφνικά...
Αλλά ξέχασα, ο νέος Νόμος μάλλον πάει προς ψήφιση το καλοκαίρι με τα Σχολεία κλειστά...
Τί σημαίνει Δημοκρατία;



Σήμερα απο Wizard

Φοβερό! Θα υποβληθούν αιτήσεις για αποσπάσεις χωρίς να ξέρουν οι ενδιαφερόμενοι τι θα ισχύσει:

"Με την επικείμενη νομοθετική πρωτοβουλία, η οποία θα αφορά στον τρόπο πρόσληψης και διορισμού των εκπαιδευτικών, στις μεταθέσεις και αποσπάσεις αυτών και στην επιλογή των στελεχών διοίκησης της εκπαίδευσης θα ορισθεί η διαδικασία των αποσπάσεων και κάθε σχετικό θέμα. "

Επίσης, ανακαλούνται και οι τριετίες:

"ΕΠΙΣΗΜΑΝΣH ΙΙ: Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι κατά τη διαδικασία υποβολής των αιτήσεων αποσπάσεων σχολ. έτους 2009-2010 υπέβαλαν αίτηση και εγκρίθηκε η απόσπασή τους στην Κεντρική Υπηρεσία, στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, στις Διευθύνσεις και Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εφόσον επιθυμούν να πάρουν απόσπαση για το σχολ. έτος 2010-2011, θα πρέπει να υποβάλουν εκ νέου αίτηση. Οι αποσπάσεις, οι οποίες είχαν πραγματοποιηθεί για μια τριετία, κατά την προαναφερθείσα διαδικασία, λήγουν στο τέλος του τρέχοντος σχολικού έτους."



Σήμερα απο Damien


Eιναι απαραδεκτη η πρακτικη του Υπουργειου να εκδιδει εγκυκλιο υπηρεσιακων μεταβολων η οποια θεμελιωνεται πανω σε ενα υπο αιρεση θεσμικο πλαισιο, χωρις μαλιστα να αποσαφηνιζει τα εστω μελλοντικως ισχυοντα, ουτως ωστε να κινηθουν αναλογως οι ενδιαφερομενοι (παρεπιμπτοντως μιλαμε για πραγματικους ανθρωπους με πραγματικες ζωες, οι οποιοι εχουν αναγκες, υποχρεωσεις και προτεραιοτητες και δεν ειναι νουμερα γραμμενα  πανω σ' ενα χαρτι).

Οντως, απο νομικης σκοπιας, προκειται για κουρελοχαρτο... ενω στην πραγματικοτητα δεν ξερουμε τιποτε για το Ν/Σ καθεαυτο, περαν της γενικολογης και ασαφους εκθεσης ιδεων που η Δ αναγνωσε στο υπουργικο συμβουλιο.
Όσοι τηλεφωνούν από Δευτέρα στο Υπουργείο, θα λαμβάνουν την κλασσική απάντηση: "...δε ξέρω, αυτό θα καθοριστεί αργότερα...στο Νομοσχέδιο..."
Ωραία τη στήσανε πάντως την "παγίδα", έτσι;;;
Δεν παίζονται...
Αν η κατάλυση των Νόμων και του Συντάγματος είναι τόσο εύκολη λοιπόν, γιατί να μη βρεθούμε με παρόμοιο τρόπο απολυμένοι, στο δρόμο;;
Ξυπνάτε!!

ΥΓ1. Περιττό να πώ ότι όλα αυτά που συζητάτε, για το τι θα ισχύσει και τι όχι, είναι εικασίες ... που δε στηρίζονται σε κανένα Νομικό Πλαίσιο...
ΥΓ2.  Έμεινα έκπληκτος όταν χτες, επιβεβαίωσα από πρώτο χέρι, με τα ίδια μου τα μάτια και αυτιά, από που ακριβώς έρχονται οι "νέες" πολιτικές για την Παιδεία...Παρ'ότι το υποψιαζόμουν, δε σας κρύβω ότι έπαθα τρομερό σοκ γιατί δεν περίμενα να τα ακούσω από τα χείλη που τα άκουσα...Τουλάχιστον, τα μελλούμενα στο χώρο της εκπαίδευσης, θεωρώ πλεόν ότι είναι γνωστά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2010, 08:00:18 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #692 στις: Απρίλιος 17, 2010, 07:54:16 μμ »
Καλησπερα, διοριστηκα φετος και πρωτη φορα θα κανω χαρτια για αποσπαση.Αν μπορει ας μου απαντησει καποιος.
1) Στα δικαιολογητικα εκτος απο πιστοπ.γαμου θελει και ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου?
2)Για τη μεταθεση παιρνουμε 4 μορια συνυπηρετησης με ιδιωτικο υπαλληλο.Τωρα μπορουμε να παρουμε βεβαιωσεις απ'το ΙΚΑ για συνυπηρετηση και βεβαιωση απο εργοδοτη?

1)Τίποτα απο τα δύο. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αρκεί.
2)Ο Θεος και η ψυχή τους.Γράφει "βεβαίωση της Υπηρεσίας του συζύγου".
Δεν ξέρω, υπηρεσια ξερω οτι λεμε οταν προκειται για δημοσιο, οχι για ιδιωτικο τομεα. Καλυτερα να κοιταξεις την περσινή εγκύκλιο, ή ακόμα καλύτερα να ρωτήσεις στην Δευτεροβάθμια.


Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #693 στις: Απρίλιος 17, 2010, 08:22:10 μμ »
Σ'ευχαριστω πολύ.Κι εγω πιστευω οτι αναφερεται στο δημοσιο.Αλλά για μεταθεση ισχυει συνυπηρετηση με ιδιωτικο τομεα,για αποσπαση δεν ισχυει?Ό,τι να'ναι.Τι να πω

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #694 στις: Απρίλιος 18, 2010, 01:41:02 πμ »
Θα διαπιστώσατε ότι βγήκε η εγκύκλιος των μεταθέσεων για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...

Τα ερωτήματα είναι πολλά, καταγράφω τα κύρια κατά την γνώμη μου:

1. Τελικά οι αποσπασμένοι θα παίρνουν τα μόρια της οργανικής τους;

2. Η τριετία θα ισχύσει;

3. Αυτοί που θα είναι δυσπρόσιτες περιοχές τελικά μπορούν να πάρουν μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #695 στις: Απρίλιος 18, 2010, 09:31:44 πμ »
Σ'ευχαριστω πολύ.Κι εγω πιστευω οτι αναφερεται στο δημοσιο.Αλλά για μεταθεση ισχυει συνυπηρετηση με ιδιωτικο τομεα,για αποσπαση δεν ισχυει?Ό,τι να'ναι.Τι να πω
Η συνυπηρέτηση ισχύει και για τον ιδιωτικό τομέα.Ρώτησε στην Δευτεροβάθμια από που πρέπει να πάρεις βεβαίωση εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #696 στις: Απρίλιος 18, 2010, 09:38:39 πμ »
1. όταν λέτε β φάση αποσπάσεων εννοείτε την περίοδο των ενστάσεων? (πρώτη φορά κάνω αίτηση...)

2. συνυπηρέτηση ισχύει και για τους μη εκπαιδευτικούς συζυγους φαντάζομαι.... σωστά?

3.πού υπάρχουν τα πυσδε στην εγκύκλιο? θέλω πειραιά αλλά μαλλον πιάνει κι όλα τα νησάκια...

4. παίρνεις στα γραφεία τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου και στα κεδδυ ?

νιώθω τεράστια απογοήτευση για τα αόριστα ΘΑ της εγκυκλίου... θέλουμε να θεωρούμαστε και ευνομούμενη χώρα του δυτικού πολιτισμού τρομάρα μας...
1. Ναι.Συνήθως η β φάση είναι η περίοδος των ενστάσεων.Και ακολουθεί κι η γ φάση το Σεπτέμβριο με τους νεοδιόριστους.
2. Ναι .Συνυπηρέτηση ισχύει και για μη εκπαιδευτικούς
3. Νομίζω οτι ποτέ δεν βγαίνουν πυσδε στην εγκύκλιο.Μπες στο σαιτ της Διευθυνσης Πειραιά και θα δεις ακριβώς ποιιες περιοχές περιλαμβάνει.Έχεις δίκιο πάντως ,περιλαμβάνει και νησιά.
4. Δεν ξέρω .Δεν το γράφει στην εγκύκλιο των αποσπάσεων;

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #697 στις: Απρίλιος 18, 2010, 12:55:59 μμ »
Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος σε προϋπηρεσία καθηγητής και έτσι έχω αρκετές απορίες σε κάποια διαδικαστικά θέματα. Έχω ήδη εδώ και 2 χρόνια υπηρετήσει την οργανική μου. Μετάθεση δε πήρα αλλά ζήτησα βελτίωση σε άλλο σχολείο της περιοχής που ανήκω και μάλλον θα το πετύχω. Αν πάρω τη βελτίωση αλλά δεν πάω στο νέο σχολείο μου γιατί σκέπτομαι να ζητήσω και απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (σε αυτό της καταγωγής μου), θα χρωστάω οργανική? Θα έχω δικαίωμα να υποβάλλω χαρτιά μετάθεσης το Νοέμβριο? Η οργανική ξεχρεώνεται με την περιοχή ή με το σχολείο υπηρέτησης ?

Ευχαριστώ.
 
 

Αποσυνδεδεμένος astroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #698 στις: Απρίλιος 18, 2010, 01:28:22 μμ »
"Ειδικότερα οι εκπαιδευτικοί που ζητούν απόσπαση σε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ θα συμπληρώσουν στην αίτησή τους το συνολικό χρόνο απόσπασης που έχουν στο ίδιο ή άλλο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ (σχολικά έτη)"

Τι σημαίνει αυτή η φράση;  Τι σημαίνει "που έχουν"; Αναφέρεται σε αυτούς που είναι ήδη αποσπασμένοι στο Πανεπιστήμιο; Και για αυτούς που τώρα κάνουν τα χαρτιά τους για απόσπαση σε φορείς;  Η πρέπει να θεωρήσουμε δεδομένο με τη φράση αυτή ότι οι  "ήδη" βυσματίες  που είναι σε ένα ίδρυμα δεν χρειάζεται να ανησυχούν γιατί ή θέση τους είναι και πάλι εξασφαλισμένη;

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #699 στις: Απρίλιος 18, 2010, 09:03:30 μμ »
Για ακομη μια φορα φανηκε η "ασχετοσυνη" της Υπουργού και των συμβούλων της τόσο στη σύνταξη των εγκυκλίων όσο και στο περιεχόμενο τους..
Ειναι τοσο αόριστο το κείμενο που αν το πιασει ενας δικηγόρος στα χερια του μπορεί να τους κάνει "ρόμπα".
απο τη στιγμή που α)δεν ψηφίστηκε το νεο νομοσχέδιο και β) επικαλείται τους παλιους νομους οι αποσπάσεις θα γίνουν συμφωνα με τα περσινα δεδομενα
δηλ. οι αποσπασμένοι σε Δ/νσεις και φορεις θα παίρνουν τα μορια της οργανικής τους
Δεν νομιζω οτι μπορει εκ των υστέρων να καταργήσει τα "εχοντας υποψη" της εγκυκλίου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.