*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 676131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #700 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:01:29 πμ »
Συνάδελφοι βλέπει κανένας που είναι ο Πίνακας Α' για τα ολοήμερα?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:48 »

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #701 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:59:28 πμ »
Συνάδελφοι βλέπει κανένας που είναι ο Πίνακας Α' για τα ολοήμερα?????

Θα αναρτηθεί σήμερα στο Site του Υπουργείου και θα κοινοποιηθεί στις Δ/νσεις με email.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #702 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:13:46 πμ »
Συνάδελφοι βλέπει κανένας που είναι ο Πίνακας Α' για τα ολοήμερα?????

Θα αναρτηθεί σήμερα στο Site του Υπουργείου και θα κοινοποιηθεί στις Δ/νσεις με email.

Σημαντική ενημέρωση. Ευχαριστούμε  συνάδελφε :)

Όποιος καταφέρει να μιλήσει με υπουργείο ας ρωτήσει και το παρακάτω.
Είμαι ΠΕ19. Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε ολοήμερα που ανήκουν και εκτός από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής μου;
π.χ. έχω οργανική στην Εύβοια. Μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση σε ολοήμερα στο ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #703 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:19:53 πμ »
κατα ποσο μετρουν λογοι υγειας γονεων για να παρει καποιος αποσπαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:48 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #704 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:53:46 πμ »
κατα ποσο μετρουν λογοι υγειας γονεων για να παρει καποιος αποσπαση;

Μέχρι πέρυσι ήταν ισχυρό δικαιολογητικό - ανάλογα και με το πρόβλημα υγείας. Φέτος δεν έχουμε καταλάβει απολύτως τίποτα - ειδικά τώρα που μιλούν για υποχρεωτική εύρεση αντικαταστάτη. Αν ας πούμε είσαι μια μυστήρια ειδικότητα και δεν υπάρχει εύκολα αντικαταστάτης μόνιμος εκπαιδευτικός, τότε θα δοθεί ή όχι η απόσπαση; Είναι λοιπόν ισχυρά τα δικαιολογητικά μας; Η μήπως μας προτείνουν εμμέσως πλην σαφώς την οδό της εκδούλευσης; Υπενθυμίζω μια αρχική παρατήρηση ότι ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά πλέον πως οι αποσπάσεις γίνονται για εξαιρετικές περιπτώσεις σύμφωνα με τις ανάγκες των αιτούντων. Για να κάνω, ωστόσο, μια εντελώς προσωπική εκτίμηση, πιστεύω ότι οι λόγοι υγείας ίσως είναι τα πιο ασφαλή δικαιολογητικά. Εγώ με σύζυγο εκπαιδευτικό σε άλλο ΠΥΣΔΕ;;; Με αυτή τη γενικολογία και την ασάφεια παίζουν με τα νεύρα μας και περισσότερο με τις ζωές μας...
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #705 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:10:25 πμ »
 ΠΕ0404, εγώ όπως έχω γράψει και παραπάνω περισυ είχα συνυπηρετηση με εκπαιδευτικό διορισμένο και δεν πήρα απόσπαση παρά μόνο όταν απευθύνθηκα στον αιρετό ,οποίος μάλιστα εξεπλάγην πως και δεν πήρα αποσπαση με συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό.Μόνο που εγώ δεν είχα πάρει απόσπαση ούτε προπερσι ενώ  πάλι είχα συνυπηρέτηση.Υπόψην οτι έιχα κάνει την οργανική μου.Προπερσι έμεινα τελικά εκεί που ήμουν.Αλλά περισυ  αποφάσισα να κάνω κάτι γιατι δεν μπορούσα να μείνω πάλι μακριά.
 Τώρα αν εσύ από αυτά καταλαβαίνεις οτι η συνυπηρετηση είναι σοβαρός λόγος για απόσπαση...............

Lasard,  πέρισυ εκτός από συνυπηρέτηση είχα και λόγους υγείας γονέων(πατέρας με 67% αναπηρία) αλλά απόσπαση δεν πήρα στην Α φάση παρά μόνο με 'σπρώξιμο' όπως ανεφερα και πιο πάνω.

Δεν ξέρω αν φέτος αλλάξοουν τα πράγματα και πραγματικά μετρήσουν οι λόγοι υγείας  η συνυπηρέτηση κτλ.Μέχρι πέρισυ το μόνο που μετρούσε ήταν το μέσο.


Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #706 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:17:34 πμ »


Όποιος καταφέρει να μιλήσει με υπουργείο ας ρωτήσει και το παρακάτω.
Είμαι ΠΕ19. Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε ολοήμερα που ανήκουν και εκτός από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής μου;
π.χ. έχω οργανική στην Εύβοια. Μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση σε ολοήμερα στο ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής;

Ναι.Η εγκύκλιος είναι για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ .Μπορείς να κάνεις αίτηση αποσπασης σε ολοήμερα σε άλλο ΠΥΣΔΕ .Αυτό εννοεί

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #707 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:20:24 πμ »
Το ξαναγράφω γιατί δεν φαίνεται



Όποιος καταφέρει να μιλήσει με υπουργείο ας ρωτήσει και το παρακάτω.
Είμαι ΠΕ19. Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε ολοήμερα που ανήκουν και εκτός από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής μου;
π.χ. έχω οργανική στην Εύβοια. Μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση σε ολοήμερα στο ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής;
[/quote]

Ναι.Η εγκύκλιος είναι για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ .Μπορείς να κάνεις αίτηση αποσπασης σε ολοήμερα σε άλλο ΠΥΣΔΕ .Αυτό εννοεί

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #708 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:37:48 πμ »
Το ξαναγράφω γιατί δεν φαίνεται



Όποιος καταφέρει να μιλήσει με υπουργείο ας ρωτήσει και το παρακάτω.
Είμαι ΠΕ19. Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε ολοήμερα που ανήκουν και εκτός από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής μου;
π.χ. έχω οργανική στην Εύβοια. Μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση σε ολοήμερα στο ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής;


Ναι.Η εγκύκλιος είναι για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ .Μπορείς να κάνεις αίτηση αποσπασης σε ολοήμερα σε άλλο ΠΥΣΔΕ .Αυτό εννοεί
[/quote]


Εννοείτε οτι μπορείς να κάνεις αίτηση και εκτός ΠΥΣΔΕ της οργανικής σου , αλλά επειδή πολλοί έχουν μπερδέψει λίγο τα πράγματα , τα ολοήμερα σχολεία που θα μπορείς να κάνεις αίτηση απόσπασης είναι συγκεκριμένα, σε λίγο θα ανακοινωθούν. 

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #709 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:56:40 πμ »
Και όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει και γι αυτό:
’υτός ο πίνακας με ολοήμερα όταν ανακοινωθεί θα λέει συγκεκριμένα σχολεία; Κι αν ναι θα ζητάς απόσπαση σε συγκεκριμένα σχολεία; Και τότε θεωρητικά θα μπορείς να κάνεις 3 αιτήσεις; Μία για ΠΥΣΔΕ, μία για φορέα και μία για ΟΛΟΗΜΕΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #710 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:16:03 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:37:52 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #711 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:23:22 μμ »
Το συγκεκριμένο κwλ0χαρτο που έστειλε το ΥΠΠΔΒΜΘ είναι ένα ανέκδοτο.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ από τη στιγμή που δε στηρίζεται σε ΝΟΜΟΥΣ.

Απορώ ποιος θα κάνει αίτηση για φορέα ειδικά αν δεν έχει υπηρετήσει την οργανική του.

Αυτή η αοριστία πραγματικά ισοπεδώνει την ψυχολογία του πολίτη ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ αλλά όλες τις εκφάνσεις της κοινωνίας.

Είναι απίστευτο το πως εδώ και 20 χρόνια (που παρακολουθώ στενά την πολιτική ζωή) ΝΟΣΤΑΛΓΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (μα κάθε φορά) ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Ερασιτεχνισμός παντού ή δόλος? Να μου επιτρέψετε να θεωρήσω ότι είναι ΔΟΛΟΣ.

Κάθε τι που στην Ελλάδα μένει ΑΣΑΦΕΣ και καθυστερεί ΚΡΥΒΕΙ ΔΟΛΟ και όχι διαβούλευση.

Ας πούμε τα δημόσια έργα (κάποια έργα Ολυμπιάδας) που καθυστέρησαν ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να μη γίνουν μειοδοτικοί διαγωνισμοί αλλά απ'ευθείας αναθέσεις με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

Και ο πολίτης να συρρικνώνει διαρκώς τα θέλω του και να βολεύεται με λιγότερα.

Επί παραδείγματι νιώθω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΥΧΕΡΟΣ που λειτούργησα με σύνεση και πήρα μετάθεση σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ νησιωτική περιοχή (όπου υπηρετεί και η σύζυγος) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ κwλ0χαρτο.
Φυσικά κατάγομαι από την άλλη πλευρά της Ελλάδας αλλά σιγά, ψιλά γράμματα.
Θα θελήσει (πρώτα ο Θεός) η γυναίκα μου να κάνει ένα παιδάκι και βοήθεια ΜΗΔΕΝ.

Αλλά πρέπει να είμαι ευσυνείδητος υπάλληλος και να μην την ωθήσω να πάρει επαπειλούμενη από τον 2ο 3ο μήνα ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ και το ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ...

Καλή τύχη σε όλους. Πολεμάμε-αγωνιζόμαστε αλλά ας μην επηρεάζει την καθημερινότητά μας αυτή η κατάσταση. Ψηλά το κεφάλι και στο δρόμο που προχωράμε. Εμείς θα τους τρελάνουμε.

Υ.Γ. Το όπλο μας είναι ότι εμείς περνάμε καλά και με όσπρια. Όταν το θυμηθούμε ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ.


Συμφωνω απολυτα μαζι σου
Το θέμα ειναι οτι δεν μπορουμε να συννενοηθουμε , να ενωθούμε και να τους μηνυσουμε....
θεωρουν οτι μπορουμε να τα καταπιουμε ολα
και ας μη παμε μακρια ...με τις μεταθεσεις το ιδιο εγινε
α)δεν βγαλαν τα μορια των μετατιθεμενων, β) δεν υπολογισαν καθολου τις αναγκες των νομων και γ) δεν δημοσιοποιησαν την εγκύκλιο που εντασσει τους συναδερφους σε ειδικη κατηγορια
παντου κρυβεται Δολος

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #712 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:30:10 μμ »
Μήπως μίλησε κανείς με το υπυργείο για το αν πάρεις απόσπαση σε φορέα αν θα υπηρετείς οργανική και τι μόρια θα πέρνεις?

Αποσυνδεδεμένος desMIT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #713 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:42:55 μμ »
Το συγκεκριμένο κwλ0χαρτο που έστειλε το ΥΠΠΔΒΜΘ είναι ένα ανέκδοτο.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ από τη στιγμή που δε στηρίζεται σε ΝΟΜΟΥΣ.

Απορώ ποιος θα κάνει αίτηση για φορέα ειδικά αν δεν έχει υπηρετήσει την οργανική του.

Αυτή η αοριστία πραγματικά ισοπεδώνει την ψυχολογία του πολίτη ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ αλλά όλες τις εκφάνσεις της κοινωνίας.

Είναι απίστευτο το πως εδώ και 20 χρόνια (που παρακολουθώ στενά την πολιτική ζωή) ΝΟΣΤΑΛΓΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (μα κάθε φορά) ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Ερασιτεχνισμός παντού ή δόλος? Να μου επιτρέψετε να θεωρήσω ότι είναι ΔΟΛΟΣ.

Κάθε τι που στην Ελλάδα μένει ΑΣΑΦΕΣ και καθυστερεί ΚΡΥΒΕΙ ΔΟΛΟ και όχι διαβούλευση.

Ας πούμε τα δημόσια έργα (κάποια έργα Ολυμπιάδας) που καθυστέρησαν ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να μη γίνουν μειοδοτικοί διαγωνισμοί αλλά απ'ευθείας αναθέσεις με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

Και ο πολίτης να συρρικνώνει διαρκώς τα θέλω του και να βολεύεται με λιγότερα.

Επί παραδείγματι νιώθω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΥΧΕΡΟΣ που λειτούργησα με σύνεση και πήρα μετάθεση σε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ νησιωτική περιοχή (όπου υπηρετεί και η σύζυγος) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ κwλ0χαρτο.
Φυσικά κατάγομαι από την άλλη πλευρά της Ελλάδας αλλά σιγά, ψιλά γράμματα.
Θα θελήσει (πρώτα ο Θεός) η γυναίκα μου να κάνει ένα παιδάκι και βοήθεια ΜΗΔΕΝ.

Αλλά πρέπει να είμαι ευσυνείδητος υπάλληλος και να μην την ωθήσω να πάρει επαπειλούμενη από τον 2ο 3ο μήνα ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ και το ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ...

Καλή τύχη σε όλους. Πολεμάμε-αγωνιζόμαστε αλλά ας μην επηρεάζει την καθημερινότητά μας αυτή η κατάσταση. Ψηλά το κεφάλι και στο δρόμο που προχωράμε. Εμείς θα τους τρελάνουμε.

Υ.Γ. Το όπλο μας είναι ότι εμείς περνάμε καλά και με όσπρια. Όταν το θυμηθούμε ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ.


Συμφωνω απολυτα μαζι σου
Το θέμα ειναι οτι δεν μπορουμε να συννενοηθουμε , να ενωθούμε και να τους μηνυσουμε....
θεωρουν οτι μπορουμε να τα καταπιουμε ολα
και ας μη παμε μακρια ...με τις μεταθεσεις το ιδιο εγινε
α)δεν βγαλαν τα μορια των μετατιθεμενων, β) δεν υπολογισαν καθολου τις αναγκες των νομων και γ) δεν δημοσιοποιησαν την εγκύκλιο που εντασσει τους συναδερφους σε ειδικη κατηγορια
παντου κρυβεται Δολος
Συμφωνώ, αλλά μπορούμε να ενωθούμε για μια φορά?
οι απεργίες είναι τελικά λύση
αντί να χάνουμε λεφτά έτσι, μήπωσ να τα δώσουμε σε νομικούς μήπως και βγάλουμε μια άκρη??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.