*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1372 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:22:38 μμ »
Με ένα μικρό τσεκ διαπίστωσα οτι περιπου 200 ατομα ειναι ιδια με περισυ στις αποσπάσεις του ΟΕΕΚ,
Προφανως η κυρια Αννουλα κράτησε μια καλή μαγια απο τους παλιους για να βγαίνει η δουλεια και εβαλε και τους δικους της
Να δουμε τι θα κανει με τους Δ/ντες των ΙΕΚ, θα βγάλει προκήρυξη ή θα τους ορίσει (φυτεψει)????????

Ξέρει κανεις ποτε θα γίνουν οι αιτησεις θεραπείας??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:29:18 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1373 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:41:35 μμ »
δεν εχω λογια....ντροπη.....ακομη μια φορα τα βυσματα θριαμβευσαν....ειμαστε τοσο μεγαλα ..........κοροιδα που παμε με το σταυρο στο χερι.....ντροπη σας ρε!!!!

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1374 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:07:04 μμ »
Βλέπω πάντως στους αποσπασμένους στο Υπουργείο, κοπελίτσα που γνωρίζω πολύ καλά προσωπικά για την οποία ο μόνος λόγος απόσπασης είναι ότι....κλαίει μακριά από την Αθήνα και τη μαμά της  ;D ;D Ούτε καν για ...γκόμενο  ;D ;D Θα έγραφα και όνομα αλλά θα με τρέχουν  ;D ;D
πεστο γαμ.....τον μπελά μου  γαμ....,τι ξεφτίλα είναι αυτοί όλο κάνουμε τους χαζούς,αλλά έχει παρά γένη το κακό,όλα τα μαμμόθρεφτα τα βυσματουχα το μόνο που κάνουν γλύφονται. Αιι....στο διαολο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1375 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:19:45 μμ »
έχεις απόλυτο δίκιο LK.κι ας μην ξεχνιόμαστε κάποιοι έχουμε υπηρετήσει την οργανική μας σε δυσπρόσιτα σχολεία, με αντίξοες συνθήκες και μακριά απ' τις οικογένειές μας. έλεος! ξέρει κανείς τίποτα για τις αποσπάσεις από πυσπε σε πυσπε?
ακουγεται οτι στις 6/7 θα γινει συνεδριαση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:29:18 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1376 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:26:15 μμ »
Βλέπω πάντως στους αποσπασμένους στο Υπουργείο, κοπελίτσα που γνωρίζω πολύ καλά προσωπικά για την οποία ο μόνος λόγος απόσπασης είναι ότι....κλαίει μακριά από την Αθήνα και τη μαμά της  ;D ;D Ούτε καν για ...γκόμενο  ;D ;D Θα έγραφα και όνομα αλλά θα με τρέχουν  ;D ;D
πεστο γαμ.....τον μπελά μου  γαμ....,τι ξεφτίλα είναι αυτοί όλο κάνουμε τους χαζούς,αλλά έχει παρά γένη το κακό,όλα τα μαμμόθρεφτα τα βυσματουχα το μόνο που κάνουν γλύφονται. Αιι....στο διαολο.
Εμ, θα τα πούνε όσοι ξέρουνε σιγά-σιγά, όταν μπούμε στα 30άρια τμήματα και όταν πάρουμε υπερωρίες.

Όταν διορίστηκα πέρυσι τέτοια εποχή κάπου πολύ νότια, κάποια βύσματα, με απίθανες αιτιάσεις και με ισχυρό οδόντα (συνδικαλιστικό, συγκεκριμένα), πήραν απόσπαση στο σπιτάκι τους. Όταν ήρθαν από την ΕΛΜΕ να μας μιλήσουν στο σχολείο μας ένα μήνα αργότερα, ξέσπασα και τους είπα πώς ανέχονται αυτή την αδικία με τις αποσπάσεις. Οι συνάδελφοί μου, με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας, σιωπούσαν. Όταν έφυγαν μόνο μου είπαν πόσο δίκιο έχουν και ότι καλά έκανα που τους τα είπα. "Έχε χάρη", είπαν που ήταν συντοπίτες, "διαφορετικά θα έλεγαν πολλά". Δεν ήταν αυτός ο λόγος, βέβαια, αλλά είναι η γνωστή λογική "ας βγάλει κάποιος άλλος το φίδι από την τρύπα". Φυσικά, δεν εννοώ με αυτά που είπα τη Μάγδα, αλλά όλους  εμάς που σιωπούμε σα φοβισμένα κουταβάκια και ανεχόμαστε να μας στέλνουν δεξιά και αριστερά, όταν τις θέσεις τις έχουν πιάσει κάτι λαμόγια αποσπασμένοι που έχουν χρόνια να διαβούν το κατώφλι του σχολείου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1377 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:34:59 μμ »
Α, και για να βγει και ένα ηθικό δίδαγμα από την ιστορία, εγώ έφυγα για να παρουσιαστώ στη νέα διεύθυνση μία μέρα πριν τις 30 του μήνα, παρά το γεγονός ότι πήγαινα στο σχολείο και δεν έκανα τίποτα και κουβαλούσα και το μικρό γιατί είχαν κλείσει τα νηπιαγωγεία. Πήγα και παρουσιάστηκα στη δευτεροβάθμια σχεδόν λιπόθυμη μετά από 15 ώρες ταξίδι. Η διευθύντρια μου είπε ότι έτσι είναι το τυπικό και πρέπει να το τηρούμε. Στο συνάδελφό μου, όμως, επίσης πρωτοδιόριστο, που πήρε πέρυσι απόσπαση για να ναι με τη γυναικούλα του και δεν το κούνησε ρούπι από το σπιτάκι του τον απάλλαξε από το να παρουσιαστεί, όπως όφειλε, στο σχολείο την Τετάρτη. "που να τον ταλαιπωρώ τον άνθρωπο", μας είπε, "άλλωστε, θα ξαναπάρει απόσπαση".

ηθικό δίδαγμα: γίνε λαμόγιο για να σε σέβονται

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Babis1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1378 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:57:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε όλοι σαν να ανακαλύψατε την Αμερική, όπως επίσης δεν δέχομαι την πολύ άσχημη ειρωνεία κάποιων εδώ μέσα εναντίον συναδέλφων τους. Τα πράγματα είναι απλά. Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πολλές δυσκολίες, καθώς πολλοί από εμάς αναγκαζόμαστε να ζούμε για πολλά χρόνια ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΜΑΣ. Γιατί όμως δεν έχουμε το θάρρος να παραδεχτούμε το πιο απλό: ότι ΟΛΟΙ και όταν λέω ΟΛΟΙ το εννοώ κάνουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να πάμε εκεί που θέλουμε. Αξιοποιούμε ότι νόμους, ρυθμίσεις, διατάξεις και μέσα νόμιμα και παράτυπα μας δίνει το κράτος, για να το πετύχουμε. Απλώς όσοι είμαστε στην απέξω γκρινιάζουμε για τους άλλους, γιατί θα θέλαμε να είμαστε στη θέση τους. Δηλαδή είναι περισσότερο ηθικό, όταν μια κοπέλα (γνωστή μου συνάδελφος) μένει ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ έγκυος και δηλώνει ένα ξερονήσι των Κυκλάδων με 10 μόρια και για 2 χρόνια παίρνει 20 μόρια, χωρίς να πατήσει το πόδι της στο νησί; Στη συνέχεια μένει ξανά έγκυος και επαναλαμβάνει το ίδιο για άλλα 2 χρόνια. Ξαφνικά μετά από 4 χρόνια βρίσκεται με 40 μόρια, χωρίς να έχει πατήσει το πόδι της εκεί. Και φυσικά έχει ξεχρεώσει την οργανική της θέση.Κάποια πράγματα λοιπόν πρέπει να σταματήσουν, όχι μόνο ό,τι μας βολεύει. Μόρια δυσμενών συνθηκών διαβίωσης να τα παίρνει ΜΟΝΟ όποιος ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ, Η ΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Επομένως, χρειάζονται ουσιαστικές αλλαγές, που θα αποθαρρύνουν κάποιον να σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο. Μην πυροβολείτε λοιπόν τους συναδέλφους, τα ίδια θα κάνατε και εσείς, αν μπορούσατε. ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΧΗΣΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1379 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:06:27 μμ »
Βλέπω πάντως στους αποσπασμένους στο Υπουργείο, κοπελίτσα που γνωρίζω πολύ καλά προσωπικά για την οποία ο μόνος λόγος απόσπασης είναι ότι....κλαίει μακριά από την Αθήνα και τη μαμά της  ;D ;D Ούτε καν για ...γκόμενο  ;D ;D Θα έγραφα και όνομα αλλά θα με τρέχουν  ;D ;D
πεστο γαμ.....τον μπελά μου  γαμ....,τι ξεφτίλα είναι αυτοί όλο κάνουμε τους χαζούς,αλλά έχει παρά γένη το κακό,όλα τα μαμμόθρεφτα τα βυσματουχα το μόνο που κάνουν γλύφονται. Αιι....στο διαολο.
Εμ, θα τα πούνε όσοι ξέρουνε σιγά-σιγά, όταν μπούμε στα 30άρια τμήματα και όταν πάρουμε υπερωρίες.

Όταν διορίστηκα πέρυσι τέτοια εποχή κάπου πολύ νότια, κάποια βύσματα, με απίθανες αιτιάσεις και με ισχυρό οδόντα (συνδικαλιστικό, συγκεκριμένα), πήραν απόσπαση στο σπιτάκι τους. Όταν ήρθαν από την ΕΛΜΕ να μας μιλήσουν στο σχολείο μας ένα μήνα αργότερα, ξέσπασα και τους είπα πώς ανέχονται αυτή την αδικία με τις αποσπάσεις. Οι συνάδελφοί μου, με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας, σιωπούσαν. Όταν έφυγαν μόνο μου είπαν πόσο δίκιο έχουν και ότι καλά έκανα που τους τα είπα. "Έχε χάρη", είπαν που ήταν συντοπίτες, "διαφορετικά θα έλεγαν πολλά". Δεν ήταν αυτός ο λόγος, βέβαια, αλλά είναι η γνωστή λογική "ας βγάλει κάποιος άλλος το φίδι από την τρύπα". Φυσικά, δεν εννοώ με αυτά που είπα τη Μάγδα, αλλά όλους  εμάς που σιωπούμε σα φοβισμένα κουταβάκια και ανεχόμαστε να μας στέλνουν δεξιά και αριστερά, όταν τις θέσεις τις έχουν πιάσει κάτι λαμόγια αποσπασμένοι που έχουν χρόνια να διαβούν το κατώφλι του σχολείου.


Παιδιά καλά όλα αυτά, αλλά οι αποσπάσεις είναι πιο περίπλοκη ιστορία. Προσωπικά έχω πάρει απόσπαση από την οργανική μου, γιατί στο νομό που διορίστηκα κάθε σχολείο είχε 3-4 υπεράριθμους της ειδικότητάς μου. Για 2 μήνες με άλλαζαν συνέχεια σχολεία ενώ δεν είχα κάνει ούτε μία ώρα μάθημα. Όταν λοιπόν βγήκε η εγκύκλιος για αποσπάσεις έκανα αίτηση, έφυγα, και πήγα σε σχολείο άλλου νομού όπου δούλεψα κανονικά όλο μου το ωράριο. Μετά από αυτό κάθε χρόνο ζητώ απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Δεν υπάρχει τίποτε το μεμπτό στις ενέργειές μου. Θεωρώ ότι το σύστημα των μεταθέσεων είναι που δημιουργεί προβλήματ και γι' αυτό επιβιώνει το σύστημα των αποσπάσεων.

Τώρα για αποσπάσεις σε γραφεία και οργανισμούς της κακιάς ώρας συμφωνώ μαζί σας. Νομίζω ότι πρέπει να περιοριστούν σταδιακά, κατά ένα λογικό ποσοστό κάθε χρόνο. Και φυσικά τα γραφεία να δίνουν τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1380 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:12:16 μμ »
όχι, συνάδελφε, κάποιοι δεν έχουμε κάνει ποτέ αίτηση για απόσπαση ούτε παρακαλέσαμε για το οτιδήποτε και μπορούμε γι αυτό το λόγο να μιλάμε. Και όχι, δεν μπορώ να χωνέψω ότι ένας εκπαιδευτικός πρέπει να είναι οπουδήποτε αλλού και όχι στο σχολείο του. Και όχι δεν τους ζηλεύουμε που πήραν απόσπαση, απλώς δε γουστάρουμε άλλο αυτή την αδικία και την ταλαιπωρία στην οποία υπόκεινται και τα παιδιά μας, όταν πρέπει να πάνε σχολείο και στη θέση του βύσματος που πήρε απόσπαση έρχεται αναπληρωτής μετά από κάτι μήνες.  Πάντως, συμφωνώ μαζί σου για τις θεσμικές αλλαγές.

Τέλος, δικαιούμαι να είμαι αγανακτισμένη, όταν ήταν άρρωστο το παιδί μου και δεν είχα κανένα να το κρατήσει και το έπαιρνα μαζί μου και καθόταν με αντιπυρετικά μέχρι να τελειώσω στο γραφείο των καθηγητών, όταν ο καθένας ήταν στο σπιτάκι του.

Δικαιούμε να είμαι αγανακτισμένη όταν ο μισθός μου δε μου έφθανε να πάρω το αεροπλάνο και να δω τον άντρα μου ένα Σαββατοκύριακο, ενώ άλλοι έβλεπαν τον άντρα τους κάθε μέρα.

Επίσης, αγανακτώ, γιατί με τις περικοπές αναγκαζόμουν να μην αγοράζω βασικά είδη από το σούπερ μάρκετ για να μπορέσω να τα βολέψω, ενώ άλλων δεν ίδρωνε το αυτί.

Πάντως, να ζηλέψω τη λαμογιά, όχι δεν τη ζηλεύω!!!!!!!


 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1381 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:13:57 μμ »
Βλέπω πάντως στους αποσπασμένους στο Υπουργείο, κοπελίτσα που γνωρίζω πολύ καλά προσωπικά για την οποία ο μόνος λόγος απόσπασης είναι ότι....κλαίει μακριά από την Αθήνα και τη μαμά της  ;D ;D Ούτε καν για ...γκόμενο  ;D ;D Θα έγραφα και όνομα αλλά θα με τρέχουν  ;D ;D
πεστο γαμ.....τον μπελά μου  γαμ....,τι ξεφτίλα είναι αυτοί όλο κάνουμε τους χαζούς,αλλά έχει παρά γένη το κακό,όλα τα μαμμόθρεφτα τα βυσματουχα το μόνο που κάνουν γλύφονται. Αιι....στο διαολο.
Εμ, θα τα πούνε όσοι ξέρουνε σιγά-σιγά, όταν μπούμε στα 30άρια τμήματα και όταν πάρουμε υπερωρίες.

Όταν διορίστηκα πέρυσι τέτοια εποχή κάπου πολύ νότια, κάποια βύσματα, με απίθανες αιτιάσεις και με ισχυρό οδόντα (συνδικαλιστικό, συγκεκριμένα), πήραν απόσπαση στο σπιτάκι τους. Όταν ήρθαν από την ΕΛΜΕ να μας μιλήσουν στο σχολείο μας ένα μήνα αργότερα, ξέσπασα και τους είπα πώς ανέχονται αυτή την αδικία με τις αποσπάσεις. Οι συνάδελφοί μου, με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας, σιωπούσαν. Όταν έφυγαν μόνο μου είπαν πόσο δίκιο έχουν και ότι καλά έκανα που τους τα είπα. "Έχε χάρη", είπαν που ήταν συντοπίτες, "διαφορετικά θα έλεγαν πολλά". Δεν ήταν αυτός ο λόγος, βέβαια, αλλά είναι η γνωστή λογική "ας βγάλει κάποιος άλλος το φίδι από την τρύπα". Φυσικά, δεν εννοώ με αυτά που είπα τη Μάγδα, αλλά όλους  εμάς που σιωπούμε σα φοβισμένα κουταβάκια και ανεχόμαστε να μας στέλνουν δεξιά και αριστερά, όταν τις θέσεις τις έχουν πιάσει κάτι λαμόγια αποσπασμένοι που έχουν χρόνια να διαβούν το κατώφλι του σχολείου.


Παιδιά καλά όλα αυτά, αλλά οι αποσπάσεις είναι πιο περίπλοκη ιστορία. Προσωπικά έχω πάρει απόσπαση από την οργανική μου, γιατί στο νομό που διορίστηκα κάθε σχολείο είχε 3-4 υπεράριθμους της ειδικότητάς μου. Για 2 μήνες με άλλαζαν συνέχεια σχολεία ενώ δεν είχα κάνει ούτε μία ώρα μάθημα. Όταν λοιπόν βγήκε η εγκύκλιος για αποσπάσεις έκανα αίτηση, έφυγα, και πήγα σε σχολείο άλλου νομού όπου δούλεψα κανονικά όλο μου το ωράριο. Μετά από αυτό κάθε χρόνο ζητώ απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Δεν υπάρχει τίποτε το μεμπτό στις ενέργειές μου. Θεωρώ ότι το σύστημα των μεταθέσεων είναι που δημιουργεί προβλήματ και γι' αυτό επιβιώνει το σύστημα των αποσπάσεων.

Τώρα για αποσπάσεις σε γραφεία και οργανισμούς της κακιάς ώρας συμφωνώ μαζί σας. Νομίζω ότι πρέπει να περιοριστούν σταδιακά, κατά ένα λογικό ποσοστό κάθε χρόνο. Και φυσικά τα γραφεία να δίνουν τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου.
Δε μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις. Καταλαβαίνεις σε ποιους αναφέρομαι. ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1382 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:20:29 μμ »
Πάντως, αυτοί που πήραν απόσπαση σε γραφείο μάλλον να τους λυπόμαστε γιατί θα πήξουνε!

θα πρέπει 1 - 2 άτομα να βγάλουν την δουλειά που έβγαζαν 5 - 6 (και λίγα λέω). Ειδικά την περίοδο κατάθεσης των αιτήσεων για πρόσληψη...... εκεί έχει να γίνει το έλα να δεις.....
Επιπλέον (το έχω ακούσει για την δικιά μας περιοχή και φαντάζομαι ότι και στην υπόλοιπη Ελλάδα πάνω - κάτω το ίδιο θα γίνεται) πολύ από τους διοικητικούς υπαλλήλους έχουν υποβάλλει χαρτιά για συνταξιοδότηση (όχι θα κάτσουν να σκάσουν....).

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1383 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:42:03 μμ »
Αθεμιτο και παρανομο μεσο δεν χρησιμοποιουμε όλοι
όχι επειδη δεν μπορουμε αλλα επιδη ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!
Μυαλο εχουμε αν το χρησιμοποιούσαμε να βρουμε αθεμιτες λύσεις θα βρισκαμε!

και αν εγω νιωθω μια αγανακτηση γι αυτους δεν ειναι επειδη νιώθω ζήλια ( για λύπη είναι μερικα φαινόμενα)
αλλα επειδη αναγκαζομαι αυτα τα αναγωγα όντα να τα έχω συναδελφους. Και μετα τους φταινε τα παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και για να ειμαι σαφης όταν με αθεμιτο μεσο διοριζεται μια αναπληρωτρια , δεν νιωθω ζήλια γιατι είμαι μόνιμη! Αγανακτώ  όμως γιατι μεσα στον σύλλογο δεν συνεργαζόταν καθολου δεν ξυπναγε - δεν ερχοταν σχολειο- κοιταζε στα κινητά μας τα μηνυματα μας κτλ κτλ και αναρωτιέμαι γιατι αυτή να μπαινει σε σχολειο;;;;;
γιατι να είμαι υποχρεωμένη να την έχω συνάδελφο;;;;;;;;

και εν κατακλειδι: Οταν το θαρρος είναι θρασσος αυτο είναι δειγμα κακης αγωγής. Και όποιος έχει κακη αγωγή δεν παρεχει παιδεια!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1384 στις: Ιούλιος 01, 2010, 06:55:03 μμ »
μπορω να ζητησω απο το υπουργειο και να μαθω τα κοινωνικα κριτηρια με τα οποια συγκεκριμενα προσωπα πηραν αποσπαση σε φορεις? εαν ναι, τι ακριβως χρειαζεται να κανω?
κατι τετοιο θα ηταν εναντια στην αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων?
πως ακριβως γινεται η διαδικασια των ενστασεων?
υπαρχει δυνατοτητα επανεξετασης των αιτησεων μας?

πολλες ερωτησεις.....

ευχαριστω εκ των προτερων....


Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1385 στις: Ιούλιος 01, 2010, 07:11:55 μμ »
μπορω να ζητησω απο το υπουργειο και να μαθω τα κοινωνικα κριτηρια με τα οποια συγκεκριμενα προσωπα πηραν αποσπαση σε φορεις? εαν ναι, τι ακριβως χρειαζεται να κανω?
κατι τετοιο θα ηταν εναντια στην αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων?
πως ακριβως γινεται η διαδικασια των ενστασεων?
υπαρχει δυνατοτητα επανεξετασης των αιτησεων μας?

πολλες ερωτησεις.....

ευχαριστω εκ των προτερων....



Για να τελειώνουμε με τους φορείς, η ΝΟΜΟΤΥΠΗ διαδικασία που τηρείται είναι η εξής:

1. Το υπουργείο στέλνει στο φορέα (γραφείο, διεύθυνση, κλπ) λίστα με όλους έχουν κάνει αίτηση σε αυτόν και καλεί το φορέα να βάλει σε σειρά προτίμησης τα άτομα αυτά (έτσι ψυχρά ποιόν θέλει πρώτο, δεύτερο κλπ).
2. Ο φορέας αφού τελειώσει την αξιολόγηση των ατόμων προωθεί τη λίστα στην περιφερειακή διεύθυνση που ανήκει. Εκεί ο πίνακας επανεξετάζεται και γίνονται τυχόν ανακατατάξεις. Ο νέος πίνακας διαβιβάζεται στο υπουργείο.
3. Θεωρητικά (και πρακτικά κάτι τέτοιο έγινε φέτος) το υπουργείο δεν πειράζει τη σειρά, απλά τραβά μια γραμμή στα άτομα, δηλαδή λέει το τάδε γραφείο θα πάρει 4, ποιοί είναι μέχρι την 4η θέση

Φέτος πάνω κάτω οι τηρήθηκαν οι πίνακες όπως φύγαν στις/από τις περιφέρειες σχεδόν στο ακέραιο, απλά τραβήχτηκαν οι γραμμές πιο πάνω. Κοινωνικά κριτήρια κλπ ΔΕΝ έχει στους φορείς, θεωρητικά έχει προσόντα πρακτικά όποιον θεωρεί το ΠΥΣΠ(Δ)Ε/ΑΠΥΣΠ(Δ)Ε "ικανό". Έτσι ΔΕΝ έχει νόημα η αίτηση θεραπείας μιας και δεν έχει υποχρέωση ο φορέας να αιτιολογήσει τα κριτήρια με βάση τα οποία κατέταξε τους αιτόυντες απόσπαση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159778
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.