*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1526 στις: Ιούλιος 06, 2010, 04:30:14 μμ »
Εγώ δεν πήρα...Περιμένω σε ΠΥΣΠΕ τώρα.

τωρα τελικα θα παμε απο το σεπτεμβρη η θα περιμενουμε να μας αλλαξουν?

Γιατί να περιμένουμε? Από τη στιγμή που σου δίνουν απόσπαση δε σημαίνει ότι έχουν μεριμνήσει για αντικαταστάτη?

Nαι ρε παιδιά, τι γίνεται με αυτό το θέμα??? Μήπως ξέρει κανένας πόσο περιοριστικό είναι αυτό??? Δλδ αν έχει πάρει κάποιος απόσπαση πρέπει να πάει στην οργανική του και να περιμένει τον αντικαταστάτη???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1527 στις: Ιούλιος 06, 2010, 07:39:52 μμ »
Όντως, πήρα κι εγώ για την κολλητή μου και δεν την πήρε.
Από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ σήμερα να τις περιμένουμε;;;
σε αυτό το φόρουμ έχει αναρτημένο θέμα 'αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ' αλλά πρέπει να είσαι μέλος για να τα δεις μάλλον
http://e-enosh.eu/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2010, 07:41:50 μμ από ngdek »

Αποσυνδεδεμένος lilo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Πότε θα κάνει ξαστεριά.......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1528 στις: Ιούλιος 06, 2010, 08:14:07 μμ »
Όντως, πήρα κι εγώ για την κολλητή μου και δεν την πήρε.
Από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ σήμερα να τις περιμένουμε;;;
σε αυτό το φόρουμ έχει αναρτημένο θέμα 'αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ' αλλά πρέπει να είσαι μέλος για να τα δεις μάλλον
http://e-enosh.eu/
Δεν λέει ονόματα.. Ενημλερωση είναι απλά
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1529 στις: Ιούλιος 07, 2010, 09:28:30 πμ »

2.Θεωρητικά όλοι πρέπει να βρίσκονται στη θέση τους όταν παίρνουν απόσπαση και μετά να φεύγουν για τα σχολεία στα οποία αποσπάστηκαν.Μέχρι τώρα όμως αυτό στην πράξη ελάχιστα ισχύει.Για παράδειγμα,πριν διοριστώ στο νηπιαγωγείο που βρίσκομαι η νηπιαγωγός που ήταν την προηγούμενη χρονιά(αναπληρώτρια) παρουσιάστηκε τον Οκτώβριο,αν και το σχολείο θεωρείται δυσπρόσιτο.Μέχρι τότε το Νηπιαγωγείο δεν λειτουργούσε.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, επειδή ακριβώς ήταν αναπληρώτρια και όχι μόνιμη, έμεινε κλειστό το σχολείο.Οι αναπληρωτές 1)δεν έχουν δικαίωμα απόσπασης, και 2) δε θα μπορούσε να καλύψει κενό χωρίς να την έχουν καλέσει σε συγκεκριμένη περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1530 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:54:31 πμ »
Tο Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης, στη Θεσσαλονίκη,  θα επισκεφθεί σήμερα ( 7-7-2010), στις 11:00,  η υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Άννα Διαμαντοπούλου. Καταλαβαινετε.............

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1531 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:56:26 μμ »
Συγνώμη, αυτό τί σχέση έχει με τις αποσπάσεις; ??? Για ΠΥΣΔΕ τίποτα καινούριο έχουμε ακούσει;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1532 στις: Ιούλιος 07, 2010, 01:14:44 μμ »
Συγνώμη, αυτό τί σχέση έχει με τις αποσπάσεις; ??? Για ΠΥΣΔΕ τίποτα καινούριο έχουμε ακούσει;

Δε με αφορά το θέμα αλλά τυχαία τελείως από αξιόπιστη πηγή άκουσα ότι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα βγουν από Δευτέρα και εξής.

Είπα να την καταγράψω την πληροφορία μια κι έφτασε ως τ' αυτιά μου.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Pro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1533 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:03:25 μμ »
Ένσταση κατά των απόσπασεων εκπ/κών ΠΕ19-20 σε Γραφεία Α/θμιας Εκπ/σης για το σχ. έτος 2010-11, της Αναστασίας Κατρανίδου

07/07/2010 - 10:49

 

Ενίσταμαι κατά της απόφασης του ΥπΠΔΒΜΘ με αρ. πρωτ. 76498/Δ1/30-6-2010 που αφορούσε στις αποσπάσεις εκπ/κών Α/θμιας Εκπ/σης σε Δ/νσεις και Γραφεία Εκπ/σης, με την οποία αποσπώνται εκπ/κοί κλ. ΠΕ19-20 Πληροφορικής σε Δ/νσεις και Γραφεία Α/θμιας Εκπ/σης, διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο αρ. πρωτ. 42041/Δ1/16-4-2010 δεν αναφερόταν ότι οι εκπ/κοί κλ. ΠΕ19-20 είχαν τη δυνατότητα υποβολής αίτησης απόσπασης σε Δ/νσεις και Γραφεία Α/θμιας Εκπ/σης, όπως αναφερόταν σαφώς στην αντίστοιχη εγκύκλιο για το προηγούμενο σχ. έτος 2009-10.

Αναστασία Κατρανίδου

Εκπαιδευτικός ΠΕ19

 Alfavita.gr http://www.alfavita.gr/artro.php?id=4537

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1534 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:29:44 μμ »
Συνάδελφοι, χωρις να θέλω να παραφιλολογήσω, από αξιόπιστη πηγή, πληροφορήθηκα ότι οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα βγούν από τις 15 Ιούλη και μετά...γιά να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1535 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:55:48 μμ »
Οπως εμαθα το μεσημερι οι αποσπασεις θα εξεταστουν την Δευτερα 12/7. Το συμβουλιο διεκοψε σημερα τη συνεδριαση λογω του οτι δεν ειχαν τα λειτουργικα κενα των Νομών.

Αποσυνδεδεμένος well

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1536 στις: Ιούλιος 07, 2010, 04:05:11 μμ »
Παίζουν με τον πόνο μας!!! Αμάν πια!!!!  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1537 στις: Ιούλιος 07, 2010, 06:48:57 μμ »
Παιδιά μην ψαρώνετε...Οι αποσπάσεις,όπως άλλωστε και το ο,τιδήποτε γίνεται στην Ελλάδα για να μπορέσει να λειτουργήσει,είναι κοινό μυστικό πως γίνονται/δίνονται με μέσον.Απλώς για το ξεκάρφωμα δίνονται και σε κάποια άτομα που πραγματικά το αξίζουν,με προσόντα,με πτυχία,με προυπηρεσία,με...με...με...απλώς και μόνο για να μην τους πάρουν με τις πέτρες.Προφανώς στα άτομα που το αξίζουν ανήκουν και οι παραπάνω συνάδελφοι...φαινομενικά τουλάχιστον.Το τραγικό όμως είναι πως οι περιπτώσεις αυτές είναι ελάχιστες,σχεδόν μηδαμινές και εδώ έχουμε την αντιστροφή του κανόνα...αντί να είναι οι περιπτώσεις αυτές ο ΚΑΝΟΝΑΣ είναι η εξαίρεση.Ήδη απ'ότι διάβασα σε αυτό το site διάφορα άτομα εντόπισαν κάποιον γνωστό τους και έπεσαν από τα σύννεφα με το που είδαν ότι πήραν απόσπαση...ήταν πράγματι προκλητικό...για να μην φτάσουμε όμως στο αμήν το περνάνε πιο μαλακά δίνοντας απόσπαση και σε άτομα με τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.Έτσι βρε αδερφέ να έχουμε και κάποιον άξιο να λέμε πως οι αποσπάσεις γίνονται αξιοκρατικά...Άλλωστε καλό θα τους κάνουν τα άτομα αυτά...θα φορτώνονται όοοοοολη τη δουλειά και οι άλλοι θα κάααααααθονται!!!!!!!
οταν εκανα την αίτηση τέλη Απριλίου σε φορέα αλλά και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δεν πίστευα ποτέ ότι θα έπαιρνα απόσπαση. τόσα χρόνια έμενα στο εξωτερικό οπότε δεν γνώριζα κανέναν και δεν είχα και καμμία όρεξη να πάω και να γλύφω τον οποιονδήποτε διότι το θεωρώ αναξιοπρεπές  
και δεν είχα μάθει να λειτουργώ κατά αυτόν τον τρόπο. παρόλα αυτά έκανα την αίτηση χωρίς να πιστεύω ότι θα βγει κάτι. Την απόσπαση την πήρα. όταν ήρθα πέρυσι στην Ελλάδα άκουγα από παντου΄ότι δεν προχωράς και δεν πετυχαίνεις κάτι εάν δεν γνωρίζεις τους σωστούς ανθρώπους τώρα δεν ξέρω τι να πιστέψω μόνο εγώ αποτελώ την εξαίρεση στις αποσπάσεις όλοι οι άλλοι είχαν μέσον ?
Να προσθέσω ότι πέρυσι υπηρέτησα κανονικά στο σχολείο που είχα τοποθετηθεί στην επαρχία και φυσικά δεν χρωστάω πια την οργανική μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2010, 06:59:26 μμ από Tess »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1538 στις: Ιούλιος 07, 2010, 08:02:18 μμ »
Αν και είμαι απ΄τα πιο παλιά μέλη στο pde δεν γράφω συχνά. Παρακολουθώ όμως καθημερινά το site.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως και 'γω  πήρα απόσπαση χωρίς μέσον.
Άμα είχα βάλει δεν θα ντρεπόμουν να το πω.
Ούτε  ο πρώτος θα ήμουν ούτε ο τελευταίος.
Απλά το λέω για να βάλετε και αυτή τη διάσταση στην συζήτηση.
Καλή συνέχεια....

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1539 στις: Ιούλιος 07, 2010, 08:26:59 μμ »
Αφού καταθέτουμε όλοι την προσωπική μας διαδρομή αποσπάσεων, ναι κι εγώ την πρώτη φορά (2008-2009) χωρίς μέσο την πήρα την απόσπαση, αλλά τότε πήραν σχεδόν όλοι, μάλιστα αυτούς που έπερναν τους κοροιδεύανε. Το 2009-2010 πάλι χωρίς μέσο, αλλά τη 2η φουρνιά, οπότε όλα γίνονται. Η πλάκα είναι ότι φέτος το κυνήγησα αρκετά και δεν ντρέπομαι να το πω, και συνυπηρέτηση έχω και εντοπιότητα και παιδιά, αλλά με φόβισαν αρκετοί οπότε κι εγώ μπήκα στο τριπάκι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.