*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 120697 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 12, 2008, 12:29:22 πμ »
Άντε να διοριστούμε , μήπως και ενωθούμε . Η αδιοριστία φέρνει γκρίνια και διχόνοια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:07 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 12, 2008, 12:35:44 πμ »
όχι φίλε δεν φέρνει γκρίνια η αδιοριστία.μέγα λάθος.όταν εκλείψει κάποια στιγμή από αυτή τη χώρα η μεγάλη μας πάθηση του να περιορίζεται η όραση μας περιμετρικά του ευατού μας και μόνο, τότε θα σταματήσει η γκρίνια.
μήπως νομίζεις ότι αν διοριστεί κάποιος που έχει την πάθηση που περιέγραψα θα ηρεμήσει?
όχι βέβαια απλά θα μολύνει και τα παιδιά τα οποία υποτίθεται ότι θα διδάσκει και η αλυσίδα θα συνεχίζεται

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 12, 2008, 12:42:20 πμ »
Μηπως εχουμε καποια εγκυρη πληροφορια για το ποτε θα ισχυσει η πολυαναμενομενη αυτη ρυθμιση??Θα ισχυσει απο φετος ή απο του χρονου???


από ποτέ

ΟΚ!!Ευχαριστω!!!
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 12, 2008, 12:55:45 πμ »
όχι φίλε δεν φέρνει γκρίνια η αδιοριστία.μέγα λάθος.όταν εκλείψει κάποια στιγμή από αυτή τη χώρα η μεγάλη μας πάθηση του να περιορίζεται η όραση μας περιμετρικά του ευατού μας και μόνο, τότε θα σταματήσει η γκρίνια.
μήπως νομίζεις ότι αν διοριστεί κάποιος που έχει την πάθηση που περιέγραψα θα ηρεμήσει?
όχι βέβαια απλά θα μολύνει και τα παιδιά τα οποία υποτίθεται ότι θα διδάσκει και η αλυσίδα θα συνεχίζεται

Θα συμφωνήσω με αυτή την άποψη και το ζω και τώρα που είμαι πλέον στο σχολείο. Αν κοιτάς μόνο την πάρτη σου, δεν μπορείς να συνεργαστείς αρμονικά ούτε με τους συναδέλφους ούτε με τους μαθητές. Το θέμα είναι να μην έχουμε εμμονές, τις οποίες δυστυχώς μας τις έχουν κολλήσει. έχουμε χωριστεί σε στρατόπεδα και πώς όταν βλέπεις ολοφάνερα την αδικία γύρω σου; Ακόμη και οι μόνιμοι δεν έχουν καταφέρει να μονιάσουν (βλέπε τι γίνεται με τις μεταθέσεις και πολύ περισσότερο με τις αποσπάσεις). Χτυπά ο άλλος μια οργανική σε δυσπροσιτα μέρη, παίρνει τα μοριάκια του και με μια απόσπαση βρισκεται στο σπιτάκι του και ο άλλος γυρίζει χρόνια την Ελλάδα, για να μαζεψει μόρια να έρθει στο σπίτι του. Πράγματα γνωστά που μας εξοργίζουν, αλλά δυστυχώς τα ανεχόμαστε ακόμη.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:07 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 12, 2008, 03:33:20 πμ »

letti77----->  θα πρεπει να περιμενεις να κανει τις επισημες ανακοινωσεις ο υπουργος για να δουμε ακριβως ποια θα ειναι η ρυθμιση και απο ποτε θα ισχυσει. Ισως στις 15 τη δωσει στη δημοσιοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2008, 03:37:17 πμ από peo6 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 12, 2008, 03:55:00 πμ »

geochem--->Eσενα τι σε κανει να πιστευεις πως δε θα εφαρμοστει νεα ρυθμιση τη στιγμη που ο ιδιος ο υπουργος εχει δημοσια δεσμευτει πως θα υπαρξει νεα ρυθμιση? μη μου πεις οι δικαστικες αποφασεις....  γιατι το θεμα με τις δικαστικες αποφασεις ειναι γνωστο στο υπουργειο και αυτος ειναι ο λογος που επεξεργαζονται και θα ανακοινωσουν νεα ρυθμιση η οποια θα "παταει" πανω στο συνταγμα κτλ. Αυτο ακριβως ειπε και ο υπουργος αλλωστε. Αν λογω των δικαστικων αποφασεων δεν μπορουσε να εφαρμοστει ρυθμιση φανταζομαι πως δε θα το ελεγε. Τι πιστευεις εσυ? Πιστευεις πως το υπουργειο δε γνωριζει το θεμα με τις προσφυγες? Πιστευεις οτι  ο υπουργος μοιραζει απλα υποσχεσεις?  Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως θα εφαρμοστει νεα ρυθμιση για την αποφορτιση των πινακων απλα  δε θα περιλαμβανει τους ιδιους ορους με την προηγουμενη λογω των δικαστικων αποφασεων. Το τι θα περιλαμβανει και ποιους εκπαιδευτικους θα αφορα ειναι αλλο θεμα... Απλα δε βλεπω το λογο να μην μπορει να εφαρμοστει και ο υπουργος να λεει δημοσιως "σε λιγες ημερες θα ειμαστε ετοιμοι κτλ κτλ κτλ "   
Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο ασχετο με τη ρυθμιση. Εσυ προσωπικα εισαι μονιμος , αναπληρωτης ή ωρομισθιος?   Ωρομισθιος εχεις δουλεψει ποτε?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2008, 04:12:15 πμ από peo6 »

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 12, 2008, 08:32:26 πμ »
Φίλη pe06 δεν έχει σημασία του τι είναι ο καθένας(μόνιμος,αναπληρωτής κτλ.).Εγώ προσωπικά είμαι μόνιμη, αλλα θεωρώ πληγή για το εκπαιδευτικό σύστημα όλους αυτους τους πίνακες και είδικά τα εκάστοτε 16μηνα 30μηνα κτλ που καταστρατηγουν το 60-40 και έτσι μειώνονται οι ευκαιρίες για διορισμό και οι θέσεις για αυτους που θέλουν να διαγωνιστουν μέσω ΑΣΕΠ με μοναδικό προσον τις γνώσεις τους.Διορίστηκαμε με διαφορά ενός χρόνου με συνάδερφο που το μόνο που έκανε ήταν γραματειακή υποστήριξη στη Σιβιτανίδειο(στα χαρτιά βέβαια αναπληρώτρια) χωρίς να δώσει ποτέ ΑΣΕΠ ένώ εγώ΄είχα πεθάνει στο διάβασμα.Ισως βέβαια τέτοιες περιπτώσεις πεισμωσαν και πεισμώνουν τους υπόλοιπους περισσότερο.Εντάξει για αυτους που μάζεψαν μόρια από ΑΣΕΠ και πήγαν αναπληρωτές.Ολα τα υπόλοιπα είναι καρκίνωμα στο σύστημα διορισμών.Για μένα μια επιτυχία τουλάχιστον στον ΑΣΕΠ πρέπει να μπει ως προυπόθεση.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 12, 2008, 09:28:09 πμ »
Διορίστηκαμε με διαφορά ενός χρόνου με συνάδερφο που το μόνο που έκανε ήταν γραματειακή υποστήριξη στη Σιβιτανίδειο(στα χαρτιά βέβαια αναπληρώτρια) χωρίς να δώσει ποτέ ΑΣΕΠ ένώ εγώ΄είχα πεθάνει στο διάβασμα.

στη δουλεια του ανταποκρινεται καλα; ή επειδη δουλεψε ως γραμματεας στη Σιβιτανιδειο αυτο τον καθιστα ανικανο εκπαιδευτικο;
Θα συμφωνησω πως ο πινακας θα πρεπει να ειναι ενας. θα πρεπει ομως να περιλαμβανει και ολες τις ομαδες και τις κατηγοριες και τις υποκατηγοριες με μοριοδοτηση.(ασεπ, ετος κτησης πτυχιου, προυπηρεσια, οικογενειακη κατασταση, αριθμο παιδιων, μεταπτυχιακα κλπ).

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 12, 2008, 11:48:28 πμ »
Φίλη pe06 δεν έχει σημασία του τι είναι ο καθένας(μόνιμος,αναπληρωτής κτλ.).Εγώ προσωπικά είμαι μόνιμη, αλλα θεωρώ πληγή για το εκπαιδευτικό σύστημα όλους αυτους τους πίνακες και είδικά τα εκάστοτε 16μηνα 30μηνα κτλ που καταστρατηγουν το 60-40 και έτσι μειώνονται οι ευκαιρίες για διορισμό και οι θέσεις για αυτους που θέλουν να διαγωνιστουν μέσω ΑΣΕΠ με μοναδικό προσον τις γνώσεις τους.Διορίστηκαμε με διαφορά ενός χρόνου με συνάδερφο που το μόνο που έκανε ήταν γραματειακή υποστήριξη στη Σιβιτανίδειο(στα χαρτιά βέβαια αναπληρώτρια) χωρίς να δώσει ποτέ ΑΣΕΠ ένώ εγώ΄είχα πεθάνει στο διάβασμα.Ισως βέβαια τέτοιες περιπτώσεις πεισμωσαν και πεισμώνουν τους υπόλοιπους περισσότερο.Εντάξει για αυτους που μάζεψαν μόρια από ΑΣΕΠ και πήγαν αναπληρωτές.Ολα τα υπόλοιπα είναι καρκίνωμα στο σύστημα διορισμών.Για μένα μια επιτυχία τουλάχιστον στον ΑΣΕΠ πρέπει να μπει ως προυπόθεση.


Ποναει χερι = κοψει χερι...!!!!    Το οτι υπαρχουν μαυρες τρυπες στο συστημα δε σημαινει οτι το μονο που μπορει να γινει να να καταργηθει το συστημα. Θα μπορουσαν να διορθωθουν τα οποια προβληματα με απλους τροπους.. π.χ. Οποιος φορεας προσλαμβανει εκπαιδευτικο ως ωρομισθιο ή αναπληρωτη ειτε ειναι το υπουργειο για τα δημοσια σχολεια ειτε ειναι αλλοι φορεις οπως ΙΕΚ, Σιβιτανιδειος κτλ. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα προσλαμβανει μεσα απο τον πινακα στον οποιο θα εγγραφονται οι εκπαιδευτικοι αμεσως μολις παρουν το πτυχιο τους και στον οποιο θα προσμετρουνται καποια εξτρα μορια απο μεταπτυχιακα, οικογενειακη κατασταση κτλ. Καμια προσληψη εκτος αυτων πινακων..  Θα υπηρχε απολυτη αξιοκρατια ας πουμε ως προς τους ωρομισθιους - αναπληρωτες και ετσι αξιοκρατικα καποια στιγμη θα ερχοταν η σειρα σου για μονιμο διορισμο απο τους πινακες αν δεν ειχες προλαβει να διοριστεις νωριτερα μεσω Ασεπ.  Αυτη ειναι η δικη μου προταση.
Καλο ειναι να αναφερεις παραδειγματα οπως αυτο με τη Σιβιτανιδειο για να δειξεις καποια πραγματα αλλα δεν ειναι μονο αυτη η αληθεια.. Υπαρχουν και πολλοι συναδελφοι σ' ολες τις ειδικοτητες που οργωνουν την Ελλαδα ως αναπληρωτες ή ωρομισθιοι και μαζευουν τα μορια τους με κοπο... και επειδη δε θελω να λεω λογια του αερα ας μιλησω για μενα. Μονιμη κατοικος Αθηνων. Πρωτη φορα ωρομισθια στη Λευκαδα. Δηλωσα Λευκαδα γιατι επρεπε να δηλωσω καπου μακρια γιατι μολις ειχα παρει το πτυχιο και απο καπου επρεπε να ξεκινησω. Αφησα το σπιτι μου που εμενα με τον αρραβωνιαστικο μου και πηγα Λευκαδα για 6 ωρες σε ολοημερο. Ευτυχως εγραψα πολυ καλα στον Ασεπ 2005 (εχασα το διορισμο για πολυ λιγο) αλλα μ' αυτα τα  τα μορια επεστρεψα ως ορωμισθια στην Αθηνα την επομενη χρονια. Φετος μετα απο 4 χρονια ειμαι αναπληρωτρια στον Εβρο μ' ενα μωρο 8 μηνων  και τον πατερα του να το βλεπει μονο με mms !!!!!! καθε μερα και οσες λιγες φορες μπορει να παρει αδεια και ερθει να μας δει. Περιμενω πως και πως  την Παρασκευη να κατεβω Αθηνα για 15 ημερες.
Ολα αυτα τα εγραψα για να τονισω πως υπαρχει και η αλλη πλευρα.. Εγω μπορει να ειμαι 4-5 χρονια στο συστημα ωρομισθιας-αναπληρωσης αλλα αλλοι συναδελφοι σ' αλλες ειδικοτητες ειναι πολλα παραπανω χρονια). Δε νιωθω καθολου καλα που ειμαι τοσο μακρια, περναω τοσο χαλια και διαβαζω συνεχεια να λετε για βυσματα, καρκινωματα κτλ. κανοντας απλες τυπικες και μονο αναφορες στους συναδελφους που αξιοκρατικα εχουν μαζεψει καποια μορια.. Οχι, αν το συστημα μπαζει... να διορθωθει και οχι να αλλαξει. Θα πρεπει να υπαρχει και η ευκαιρια και στο συναδελφο που δεν καταφερε να ειναι στους διοριστεους του Ασεπ.   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2008, 01:16:16 μμ από peo6 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 12, 2008, 01:04:36 μμ »
αν ο υπουργός φέρει ρύθμιση που δεν παραβαίνει τους ισχύοντες νόμους τότε και εγώ συμφωνώ απόλυτα.
ρύθμιση με έξτρα διορισμούς πλέον του 40 τοις εκατό δεν επιτρέπεται (δικαστική απόφαση που αναμένεται),χωρίς να ικανοποιείται η αναλογία 60-40.ξεχάστε τους έξτρα διορισμούς μόνο για αναπληρωτές.
έξτρα διορισμοί για αναπληρωτές σημαίνει έξτρα και για ασεπίτες.
και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν οι αναπληρωτές και θέλουν να διορισθούν μόνο αυτοί έξτρα και όχι και ασεπίτες έξτρα.κανείς δεν απαντάει σε αυτή μου την απορία

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 12, 2008, 01:31:52 μμ »
αν ο υπουργός φέρει ρύθμιση που δεν παραβαίνει τους ισχύοντες νόμους τότε και εγώ συμφωνώ απόλυτα.
ρύθμιση με έξτρα διορισμούς πλέον του 40 τοις εκατό δεν επιτρέπεται (δικαστική απόφαση που αναμένεται),χωρίς να ικανοποιείται η αναλογία 60-40.ξεχάστε τους έξτρα διορισμούς μόνο για αναπληρωτές.
έξτρα διορισμοί για αναπληρωτές σημαίνει έξτρα και για ασεπίτες.
και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν οι αναπληρωτές και θέλουν να διορισθούν μόνο αυτοί έξτρα και όχι και ασεπίτες έξτρα.κανείς δεν απαντάει σε αυτή μου την απορία

Οι εξτρα διορισμοι μεσα απο τους πινακες ειχαν ως στοχο την αποφορτιση των πινακων απο τους αναπληρωτες με μεγαλη προυπηεσια και οχι απλα εξτρα διορισμοι χωρις Ασεπ. Μπορει σε καποιο βαθμο να ηταν καθαρα λογω ψηφων αλλα ως βασικος στοχος ηταν να διοριστουν ανθρωποι με μεγαλη προυπηρεσια. Αν θες να πετυχεις αυτο, δηλαδη να αποφορτισεις τους πινακες, καταλαβαινεις οτι αυτο το πετυχαινεις με εξτρα διορισμους σε ποσοστο 100% απο πινακες. Αν ομως τα δικαστηρια χαρακτηριζουν αυτους τους διορισμους ως μη συνταγματικους πρεπει να βρεθει μια αλλη φορμουλα. Αυτο που προτεινεις εσυ εμενα μου φαινεται απολυτως λογικο αν και δεν εξυπηρετει απολυτα την αποφορτιση των πινακων διοτι το ποσοστο πεφτει απο 100 σε 40. Δες το απλα... Αν ειναι να βγει μια ρυθμιση που θα λεει εξτρα διορισμοι σε ποσοστο 60-40 στην ουσια δε χρειαζεται να βγει με τυμπανοκρουσιες ως εξτρα ρυθμιση.Εξηγω.. Ας υποθεσουμε οτι στη φετινη προκυρηξη Ασεπ για Αγγλικη υπαρχουν 200 θεσεις.. 120 απο γραπτο διαγωνισμο και 80 απο πινακες. Αργοτερα τεθει σε ισχυ η εξτρα ρυθμιση για αλλους 100 σε αναλογια 60-40 και οχι 100% απο πινακες. Αποτελεσμα... Συνολικα θα διοριστουν 180 απο πινακες Ασεπ και 12Ο απο πινακες διορισμων... Συμπερασμα.. Αν ειναι να διορισεις 180ασεπ - 120πινακες συνολικα με την εξτρα ρυθμιση δε χρειαζεται να κανεις εξτρα ρυθμιση. Αυξανεις τις θεσεις σην αρχικη προκυρηξη του Ασεπ απο 200 σε 300 και διοριζεις με το νομιμο 60-40. Ειναι ακριβως το ιδιο. Οι ιδιοι θα διοριστουν και σαν νουμερο και σαν προσωπα.












.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2008, 01:53:19 μμ από peo6 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 12, 2008, 01:43:09 μμ »
Eίναι λάθος να γίνεται τέτοια διάκριση ασεπιτών και αναπληρωτών . Μπορεί να υπάρχει μία μερίδα αναπληρωτών που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ ,αλλά το μεγαλύτερο μέρος τους είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, όπως φαίνεται στους πίνακες αναπληρωτών των διαφόρων κλάδων. Ούτε ο διορισμός ή η επιτυχία σε ΑΣΕΠ μπορούν ,από μόνα τους, να καταστήσουν κάποιον άξιο εκπαιδευτικό , αλλά ούτε και η πρόσληψη κάποιου ως αναπληρωτή μπορεί από μόνη της να τον στιγματίσει. Υπάρχει , βέβαια, μία εξήγηση γι' αυτή τη διάκριση - έχει τις ρίζες της σε βυσματικές προσλήψεις που έχουν γίνει και εξακολουθούν να γίνονται , αλλά μη γινόμαστε ισοπεδωτικοί . Μήπως δεν υπάρχουν , δηλαδή , διοριστέοι μέσω ΑΣΕΠ που να έχουν δουλέψει σε ΠΔΣ ή  δεν υπάρχουν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι που έχασαν για λιγότερο από 1  μόριο(ή περισσότερα) τον διορισμό τους μέσω ΑΣΕΠ ή ήταν  έστω επιτυχόντες;

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 12, 2008, 01:43:37 μμ »
Τα δικαστήρια (so far) δεν έχουν χαρακτηρίσει κανένα διορισμό ως αντισυνταγματικό. Ο μόνος που προκατέλαβε την απόφαση των δικαστηρίων ήταν ο συγγραφέας ενός άρθρου που δημοσιεύτηκε σε φύλλο Εφημερίδας και ακόμα και εκεί, αν το διαβάσει κάποιος μέχρι το τέλος αναφέρεται σε υποθέσεις και όχι τελεσίδικες αποφάσεις. Ακόμα και όταν αυτές υπάρξουν, ακόμα και αν οι συνάδελφοι δικαιωθούν (που το εύχομαι ολόψυχα), δεν σημαίνει αυτόματα ότι οι ρυθμίσεις που έγιναν μέσω νόμων είναι ή ήταν αντισυνταγματικές.

Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου geochem, δεν νομίζω ότι κανείς αναπληρωτής έχει πρόβλημα με το να διοριστουν σε πιθανή ρύθμιση και οι Ασεπίτες (δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η έκφραση, anyway). Πρόβλημα έχουν αν μπει ως απαραίτητη προυπόθεση για να διοριστεί κάποιος, η επιτυχία στον ΑΣΕΠ, ανεξάρτητα από την μεγάλη προυπηρεσία. Αυτό είναι που δεν θέλουν (ούτε και εγώ) ;D

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 30μηνο?
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 12, 2008, 01:54:11 μμ »


Για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου geochem, δεν νομίζω ότι κανείς αναπληρωτής έχει πρόβλημα με το να διοριστουν σε πιθανή ρύθμιση και οι Ασεπίτες (δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η έκφραση, anyway). Πρόβλημα έχουν αν μπει ως απαραίτητη προυπόθεση για να διοριστεί κάποιος, η επιτυχία στον ΑΣΕΠ, ανεξάρτητα από την μεγάλη προυπηρεσία. Αυτό είναι που δεν θέλουν (ούτε και εγώ) ;D


Ακόμη και να μπει ως προϋπόθεση διορισμού από τον Ενιαίο η επιτυχία στον ΑΣΕΠ , είναι εφικτό να πιασει κάποιος τουλάχιστον τη βάση , θέλω να πιστεύω. Όπως και να' χει θα ξέρουμε πολύ σύντομα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.